Skocz do zawartości

T-34/85 m. 1944 (with gun D-5T ) - UM 1/72


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem gdzieś fotkę kogoś z rodziny/przyjaciela dziadka na tle polskiego T-34/85 z D-5T z jednostki w Modlinie. Kiedyś nawet chciałem o to pytać, skąd taki T-34 u nas, ale jakoś zapomniałem. Jeśli chcecie, to poszukam tego zdjęcia.

koniecznie bo ja również przymierzam się do tematu D-5T, a wiadomo polak to polak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Posiedziałem trochę nad zdjęciami i dochodzę do wniosku, że wszystkie modele UM to mieszanka wozów z fabryk 183 oraz 112.

 

Też bym prosił o zdjęcia tego D5T.

 

A co do polskich czołgów to u Magnuskiego znalazłem takie informacje:

pierwszy T34-85 D5T noszący numer fabryczny 52209 został przekazany do 3 szkolnego pułku czołgów 11 maja 1944. czołg nosił numer taktyczny 723 i nie był on zmieniany po przekazaniu. W listopadzie przeszedł do Oficerskiej Szkoły Broni Pancernej.

Więcej informacji o tych wozach puki co nie znalazłem.

Przekazywane do polskich brygad T34-85 były już raczej nowszej produkcji ( z armatami S 53). Niewykluczone, że czołg z wcześniejszą wieżą był powojenną próbą pozyskania sprzętu. Poza tym trochę czołgów zakupiono również po wojnie w ZSRR.

Ma ktoś więcej informacji na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem trochę nad zdjęciami i dochodzę do wniosku, że wszystkie modele UM to mieszanka wozów z fabryk 183 oraz 112.

Ale i tak ich lubię za te modele. Za możliwość kombinowania przy nich

Co do robienia błota z w/w olei, to bardzo długo schną, i należy bardzo dobrze oczyścić miejsca gdzie będą klejone elementy po jego nałożeniu (np. koła), klej nie chwyta. Aby przyspieszyć schnięcie, błotko traktuje matem lub półmatem np. Pactry.

 

ten proszek to ztarte pastele ?

Dokładnie. To jedno z pięciu pudełek, inne zawierają odcienie piasków z krainy 1001 nocy itd..

 

Kilka nowych fotosików :

 

Wziąłem się za gąski (uff) i zakupiłem loofkę z RB Model, jest ciut cieńsza i dłuższa o 2 mm, przy tej skali to dość duża różnica. Góra z dołem nie jest jeszcze sklejona.

 

D-5T_22.jpg

--------

 

Tu widać wszystkie dorobione "klamry" do mocowania tzw. bambetli oraz został przesunięty zbiornik do przodu.

 

D-5T_23.jpg

D-5T_24.jpg

--------

Zwaliłem kolor malowania, na LC przysnąłem MM Russian Green, kolor ulegnie zmianie na ciemniejszy, zimowe kamo będzie tylko częściowo namalowane na górze. Na zdjęciach widać, że na biało był malowany przód, trochę boki i wieża, tył był zielony, ale zostanie lekko potraktowany "wapnem."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane zdjęcie. Wybaczcie, że to zdjęcie zdjęcia, ale teraz nie mam dostępu do skanera. Zdjęcie opisane z tyłu jako "Twierdza Modlin 9.V.1947"

PICT9116.jpg

Swoją droga nigdy nie widziałem innego zdjęcia takiego T-34 w polskich barwach, więc kto wie czy to nie jest całkiem ciekawy rodzynek.

 

Skala - bardzo fajna faktura odlewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skala72 Bardzo ładnie po pomalowaniu uwidoczniła się faktura wierzy. Na zdjęciach widziałem bardzo podobne odlewy.

Kolor wozu jest ok, Rosjanie nie używali jednego wzoru farby do malowania. Odcieni była cała masa.

Wydaje mi się albo pokrywa wieży troszeczkę odstaje, powinna być trochę bardziej schowana. Spróbuj zamaskować to jakimś spawem jeśli jeszcze dasz radę.

 

Kamil K. Rewelacja naprawdę. A wiesz może jaki był numer taktyczny tego czołgu ?

 

Czołg na zdjęciu jeżeli był w Modlinie należał najprawdopodobniej do szkolnego pułku czołgów.

Szkoda, że nie ma więcej zdjęć tych wozów w naszym malowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem praktycznie nic o tym zdjęciu. Wiem tylko, z opisu, że dostał je mój dziadek na pamiątek od niejakiego Tadka, czołgisty - kim on był - też nie wiem. Czy kimś z rodziny, czy może przyjacielem. Ale popytam jeszcze tu i ówdzie, może komuś coś się przypomni? Względnie może znajdę w pamiątkach rodzinnych coś więcej na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane zdjęcie. Wybaczcie, że to zdjęcie zdjęcia, ale teraz nie mam dostępu do skanera. Zdjęcie opisane z tyłu jako "Twierdza Modlin 9.V.1947"

nic nie szkodzi, dowód jest - tak nawet lepiej widać że to oryginał

 

Swoją droga nigdy nie widziałem innego zdjęcia takiego T-34 w polskich barwach, więc kto wie czy to nie jest całkiem ciekawy rodzynek.

no ba D-5t sam w sobie jest rodzynkiem a ten jest do tego polski

 

A wiesz może jaki był numer taktyczny tego czołgu ?

nie wiem czy dobrze myślę ale wydaje mi się że może nie mieć wymalowanego numeru

 

skala72- tego spawu to faktycznie brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś wykombinuje, dałem ciała z tym lukiem. Na zdjęciu widać to jak diabli, jak masz model w łapie to trzeba się bardzo dobrze przyjrzeć. Powiem Wam, jak go sobie złożyłem (zdjęcia), to kawał czołga z niego się zrobiło. Już zamówiłem kolejne D5-T, stały się popularne. Po 76, będę robił polskiego Teciaka oczywiście z ten sam model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może jaki był numer taktyczny tego czołgu ?

nie wiem czy dobrze myślę ale wydaje mi się że może nie mieć wymalowanego numeru

Ja tu widzę tylko połowę wieży a więc jeszcze nic straconego. Swoją drogą ciekawe czy to nie ten o którym pisałem kilka postów wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pod tym orzełkiem, takie małe białe, to nie jest czasem jakiś numer?

Jest to nr. zakładów 112 produkujących wieże T-34/85 z armatą D5-T.

 

wieza_nr_odlewu.jpg

 

Dziwi mnie tylko jedna rzecz, dlaczego wieża ta posiada peryskop z wczesnej wersji.

 

typy_wiezy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z perspektywy zdjęcia ciężko w sumie stwierdzić czy to wczesna czy późna wersja.

Adam jesteś przekonany, że kopułka dowódcy jest cofnięta? Chyba, że jeszcze jakiś inny detal o tym mówi.

Poza "uszami", bo te wydaje mi się, że mogły być "zdemontowane" skoro teciak swoje lata miał.

 

Edit. Widać też wizjer na burcie wieży... Czyli raczej wczesna wersja (bazując na Twoim rysunku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wóz ze zdjęcia jest raczej z wcześniejszej serii produkcyjnej świadczy o tym celownik PT-4-7 lub PT-K, kopułka dowódcy tuż przy celowniku. Zastanawia mnie kadłub jeszcze z uchwytami na przedzie i starym typem błotników, belka natomiast wydaje się już być nowszego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o belce do taranowania? Półokrągła była we wczesnych, zresztą na zdjęciach są tanki z wczesną i późniejszą belką z wczesną wieżą. Kombinowali nieźle, wieża taka, belka taka lub taka. Następny model będzie przerobiony totalnie, ale dzięki temu jest fajna zabawa. Czuję w kościach, że będę miał niezłą zabawę z gąskami - strach się nie bać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4f75bfa9c4f6.jpg

na podstawie tego co zauważyli przedmówcy i tego co sam zaznaczyłem stwierdzam że jest to wóz wczesnej wersji z przełomu stycznia - lutego 1943[

 

belka natomiast wydaje się już być nowszego typu.

tak, w tych wozach była już nowa, trójkątna belka - dotyczy to jednak jedynie nowych t-34/85, a nie modernizowanych t-34/76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję w kościach, że będę miał niezłą zabawę z gąskami - strach się nie bać.

 

Nie żartuj, teciakowe gąsienice z UM'a są samoskładalne

 

Jak chcesz taśmy od dragona to się możemy zamienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tu nie ma się co bawić w odgadywanie konkretnej wersji produkcyjnej wozu... Po prostu to zbyt umowne założenia, które często nie mają przełożenia na oryginalne pojazdy - jak pokazuje to właśnie zdjęcie chociażby.

 

maszynista93 - stycznia-lutego 44 jak już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tu nie ma się co bawić w odgadywanie konkretnej wersji produkcyjnej wozu... Po prostu to zbyt umowne założenia, które często nie mają przełożenia na oryginalne pojazdy - jak pokazuje to właśnie zdjęcie chociażby.

oj tak to nie łatwy temat i może faktycznie lepiej to zostawić

maszynista93 - stycznia-lutego 44 jak już.

fakt 44

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żartuj, teciakowe gąsienice z UM'a są samoskładalne

Jak chcesz taśmy od dragona to się możemy zamienić

Dobra, dobra, ale ja nie jestem taki kozak jak ty, zobacz ile ja modeli posklejałem, a ile ty, to są moje trzecie gąski do 34 z UM i mam cykora.

 

Zobaczcie, taki sobie modelik, a ile szperania i poszerzania wiedzy. Jestem bardzo zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żartuj, teciakowe gąsienice z UM'a są samoskładalne

Jak chcesz taśmy od dragona to się możemy zamienić

Dobra, dobra, ale ja nie jestem taki kozak jak ty, zobacz ile ja modeli posklejałem, a ile ty, to są moje trzecie gąski do 34 z UM i mam cykora.

 

Ha, policzyłem policzyłem swoje tankusie i wyszło mi, że było ich w sumie 12, to chyba niewiele więcej niż ty masz na swojej półce

W tym dwa tetki i dwie suki, wszystkie na UM'o łapciach.

 

Tak na serio, to możesz ewentualnie nawiercić dziurki pod ostrogi (dla efektu wizualnego) i nieco przeszlifować "zawiasy" poszczególnych ogniw aby lepiej wchodziło jedno w drugie.

Zęby wypadające pod kołami jezdnymi ścinamy, przy przekładce do dragona trzeba było ściać też zęby wchodzące w tylne koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to o czym my mówimy, ja przy tobie to pikuś jestem. dzisiaj zamieściłem in boxa i powiem szczerze, że mam duży problem, dalej walczyć z T-34/76 czy też z Sd.Kfz 4/1? A to wszystko przez Opla minibusa i Sd.Kfz. 4/1 amunicyjnego i inne zakupy klientów. Oglądaliśmy i ....... wpadłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.