Jump to content

[In-Box] Peterbilt 359 Conventional Tractor; Revell 1:25


regis
 Share

Recommended Posts

Hej,

 

Prezentowany In-Box to model Revell USA (inne logo w porównaniu do naszego europejskiego). Ciężko znaleźć ten model w jakimś sklepie u nas, dlatego wpadł w moje łapy.

Ta długaśna nazwa: Peterbilt 359 Conventional Tractor to nic innego jak typowy ciągnik siodłowy Pet'a, a do tego klasyczna 359'tka - która jak twierdzi Peterbilt rozwinęła amerykański transport kołowy.

 

okładka pudła:

P1000427_50.JPG

 

Ciężko mi określić "wiek" modelu. Plastik jest koloru białego, części są całkiem przyjemnie dokładne. Nie zauważyłem jakiś wielkich baboli. Jest kilka śladów, które będą wymagały korekcji.

Revell sklasyfikował go jako "2" - a więc dosyć łatwy. I tutaj pojawią się problemy. O ile silnik (Caterpillar 3406) prezentuje się ładnie - wymaga jednak porównania z oryginałem (nie miałem na to jeszcze czasu), o tyle wnętrze kabiny to lekka przesada. Primo nie ma kalek na deskę, fotele słabe, część sypialna to chyba najsłabszy element. Zgoda, że mało jej widać, ale ... Minus również za wycieraczki (śmieszna wytłoczka na szybie). Poprawy (aby model przypominał coś co na prawdę jeździ) wymagają części chromowane. Jest ich sporo, ale przy klasyku to raczej norma, Pet prezentuje się elegancko. Wg. mnie chrom jednak taki lekko zabawkowy, więc pewnie wyląduje w kąpieli kretowej, a po poprawkach (np. lekkie pofałodowania na zderzaku), pojawi się nowy chrom.

Poniżej fotki części (wybaczcie tło ale z dala od domu trzeba troche czasem improwizować):

 

P1000467_50.JPG

P1000468_50.JPG

P1000473_50.JPG

P1000454_50.JPG

P1000466_50.JPG

P1000453_50.JPG

P1000458_50.JPG

P1000455_50.JPG

P1000459_50.JPG

P1000452_50.JPG

P1000456_50.JPG

P1000457_50.JPG

P1000469_50.JPG

P1000471_50.JPG

P1000472_50.JPG

P1000470_50.JPG

P1000474_50.JPG

P1000475_50.JPG

P1000476_50.JPG

P1000477_50.JPG

P1000478_50.JPG

P1000479_50.JPG

P1000480_50.JPG

P1000464_50.JPG

P1000465_50.JPG

P1000463_50.JPG

P1000462_50.JPG

P1000461_50.JPG

 

I tutaj szybka przymiarka na sucho :-)

P1000481_50.JPG

P1000482_50.JPG

P1000483_50.JPG

P1000484_50.JPG

Drabinka do sleepera "fabrycznie" była krzywa ;-( - ale nie ma się co smucić i tak należy się nowa zamiast tej lekko topornej.

 

Kalki:

P1000485_50.JPG

 

Kilka słów na koniec. Model może być wg. mnie dobrą podstawą do zrobienia klasycznego Peterbilta 359 (troche inwencji własnej jednak trzeba w to włożyć), ale równie łatwo można przedłużyć/podwyższyć sleeper, zrobić customową ramę, błotniki, koła itp. i w ten sposób otrzymać coś współczesnego. Bolą uproszczenia, bo wymaga to dodatkowego nakładu pracy - trudno. Mi osobiście model się podoba, zobaczymy jak się będzie składał. No ale o tym w innym odcinku ;-)

Mam nadzieję, że in-box przybliżył Wam choć trochę ten model.

 

pozdrawiam,

k.

Link to comment
Share on other sites

Modelik fajny i rzezczywiście dośyć łatwy ( rama i zawieszenie odlane w całości, nawet sliper też już złożony ), ale z tymi wycieraczkami na szybkie to trochę przegieli mogli przecież dać jakieś machajkije oddzielnie a to na szybie zeszlifować ale po logo widać że jest to jakiś starszy model.

Link to comment
Share on other sites

A to co na kalkach, to nie jest czasem data produkcji?

 

Części faktycznie trochę mało... Cała rama w całości wraz z kabiną dzienną i sleeperem Z jednej strony dobrze, bo nie trzeba szpachlować Szkoda tylko, że nie zrobili drzwi odciętych...

 

 

Dzięki za in-boxa... Może kiedyś się skuszę

 

 

Pozdrawiam,

Przemek

Link to comment
Share on other sites

Hej,

 

co do wieku modelu miałem na myśli wiek wyprasek. Kalki wyglądają na 2006 - taka data, ale co stoi na przeszkodzie żeby części miały z 10 lat więcej ;-)

Powiem Wam, że cieszę się, że mam tego Pet'a uważam to za dobry start w skali 1:24/1:25, zobaczymy czy lista rzeczy "to do" mnie nie przytłoczy.

Relacja z budowy - mam nadzieję - niedługo jak wrócę. Dzięki za życzenia.

 

p.s. co do NASCAR'ów to postaram się jutro (mojego czasu) popstrykać, bo dziś już ciemno.

 

pozdrawiam,

k.

Link to comment
Share on other sites

Prawdopodobnie jest to reedycja, o ile się nie mylę to kiedyś widziałem tego Petka na ebay'u jako rarytas. Faktycznie jest mocno uroszczony, ale za to ma jedną zaletę, mianowicie jest inny od wszystkich modeli Peterbiltów ponieważ ma filtr powietrza tylko z jednej stony kabiny

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Na początek może być, ale nie ma co go w ogóle porównywać do wersji rozszerzonej (europejskiej?). Nie zgodzę się co do inności na podstawie filtra, ponieważ identyczną konfigurację, tzn. jeden filtr powietrza + mały bodajże olejowy, mają także AMTkowe Petki. To co go naprawdę wyróżnia i czego, szczerze mówiąc, bardzo zazdroszczę, to rzędowa szóstka CATa - nie spotkałem się z taką w żadnym innym modelu

Link to comment
Share on other sites

Hej,

 

Zasadnicza różnica jest taka, że w US są nowości dostępne wcześniej niż w Polsce. Jest też sporo starych modeli, które teraz ciężko kupić u nas.

Akurat się złożyło, że Revell sprzedaje kilka modeli w US, które są nie do dostania w Polsce i myślę, że ogólnie w Europie.

 

A czy można dostać fajne modele ?? Mhm ... można :-)

 

pozdrawiam,

k.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ten model w USA mozna dostac za 15$ wiec nie duzo, ale troche mnie do niego zniechecily te slabe odwzorowania czesci.

Dla miejscowych jest niedużo, ale jak dla nas to trzeba doliczyć jeszcze koszt wysyłki (około 50 $) + cło/Vat 22% od całkowitej wartości

Link to comment
Share on other sites

Hej,

 

Faktycznie, koszt wysyłki czasem przewyższa cenę samego modelu. Co do cła, to doszły mnie słuchy, że zwolnione są z niego produkty należące do grupy zabawki (a więc modele również). Jest tylko jedno "ale". Cena (wartość) nie może być większa niż 22 Euro lub 25$.

Nie jestem do końca pewny tych wartości, temat wymagałby po prostu sprawdzenia.

 

Inna kwestią jest to, że jeżeli w paczce nie ma faktury urząd celny nie może jej oclić. A więc jeżeli, ktoś ma "przyczółek" np. w US może z tej drogi skorzystać. Wystarczy dokonać zakupu ale paczkę wysłać do "cioci" (mniejszy fracht), a "ciocia" wysyła ją do Polski. Jedna wada ... co zrobić gdy nie mamy "cioci"?

 

Co do odwzorowania części. Wypraski same w sobie są eleganckie i dokładne. W oczy gryzą jedynie te wycieraczki, reszta trzyma, że tak powiem poziom Revell'a.

 

pozdrawiam,

k.

Link to comment
Share on other sites

Prawdą jest, że modele są zwolnione z cła ale Urząd Celny pobiera podatek Vat w wysokości 22% od całkowitych kosztów, tj. cena modelu+koszt wysyłki i jeżeli paczka była ubezpieczona to jeszcze od kosztów ubezpieczenia. Dostałem jedną paczkę z modelem z USA bez podanej wartości, wówczas Urząd Celny przysłał mi pisemko, w którym zażądał abym przedstawił im kopię faktury i przelewu. W moim przypadku były to wydruki z aukcji i PayPal'u. Czas na "oclenie" przesyłki jest dwa tygodnie, po tym terminie jeżeli nie dostarczysz dokumentów paczkę mogą odsyłać do nadawcy. Dodam jeszcze, że podatek Vat płaci się u doręczyciela.

Co do cioci to i tak musi ona zapłacić za nadanie paczki, biorąc pod uwagę wartosć darowizny zwolnioną od cła/podatku (22 Euro) to i tak przyjdzie nam zapłacić podatek Vat 22% od kosztów wysyłki.

Link to comment
Share on other sites

Hej,

 

ano tak jest, przed podatkiem nie uciekniesz.

Tornado, małe pytanie, czym wysyłali Ci amerykanie paczki, jaką firmą kurierską? Miałeś jakieś zastrzeżenia, problemy? Kto dostarczał Ci paczkę do drzwi (a może sam musiałeś się po nią udać)?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

 

pozdrawiam,

k.

Link to comment
Share on other sites

nie pamiętam nazwy firmy kurirskiej, ale chyba był to jakiś odpowiednik Poczty Polskiej Modele zawsze były solidnie zabezpieczone, tzn. włożone w drugi twardy karton a luz pomiędzy nimi wypełniał steropian lub folia z bąbęlkami. Paczki z po za UE wędrują do Urzędu Celnego w Bytomiu (dział paczkowy). W niektórych przypadkach było widać, że karton był otwierany i ponownie zaklejany, przynosił ją listonosz. W jednym modelu zdarzyło mi się, że miałem uszkodzoną szybę na wyprasce ale nigdzie nie składałem reklamacji.

Link to comment
Share on other sites

Kwestia jest tego czy cię złapią. Jezeli masz tam kogos z rodziny to najpewniejszym sposobem jest rozpakowanie paczki i wyslanie samych wyprasek, moga byc nawet powyciagane czesci. Wtedy nie dostaniesz zadnych wezwan do cla i podatku, bo za co? Za pół silnika od modelu? Ten sposób jest sprawdzony, lecz nie w modelach.

 

Nalezy pamietac, ze inaczej patrza na paczke od jakiejs osoby, a inaczej od firmy.

Link to comment
Share on other sites

Nalezy pamietac, ze inaczej patrza na paczke od jakiejs osoby, a inaczej od firmy.

Modele które kupowałem na ebay'u przeważnie były z czyichś zbiorów, w sklepach (firmach) już niedostępne. Tak czy owak, prywatne czy ze sklepu to i tak musiałem zapłacić podatek.

Link to comment
Share on other sites

Hej,

 

Mnie się wydaje że skoro na kalce jest 2006 to jest to robione tak jak Kewnorth T-900 Australia czyli model stary jak świat AMT wrzucony do pudełka Revella

 

Na moje oko, to jest reedycja. Model nie jest znowu tak stary, bo części są ładnie i dokładnie odwzorowane, ponieważ jest to łatwy model stąd uproszczenia w konstrukcji, tzn. cała rama, gotowa kabina. Nie zauważyłem, przesunięć form, ani tego, że części nie pasują do siebie.

Gdyby to był AMT, do tego stary, części byłyby masakryczne, a w tym Pet'ku tak nie jest.

 

Minus jest taki, że nie czasu na ruszenie z nim.

 

pozdrawiam,

k.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.