Jump to content

Pe-2, Unimodel, 1/72


Steve
 Share

Recommended Posts

Na razie "coś zupełnie z innej beczki". Model radzieckiego średniego bombowca Pe-2 w skali “72”. Firma, która go produkuje, to UM (Unimodel). Zestaw bardzo ciekawy, aczkolwiek, jak jeden z moich szanownych kolegów słusznie zauważył, raczej nie polecany początkującym modelarzom. Zawiera trochę elementów, które można wykorzystać, eksponując, jak na skalę “72”, w miarę przyzwoity sposób detale, choćby otwarty luk bombowy z ładunkiem, drzwiczki w dolnej, przedniej części kadłuba, wejście dla dolnego strzelca czy też hamulce aerodynamiczne(przykleiłem je w tej pozycji, żeby po prostu było widać). Od siebie dodałem "lufy" k.m. w bocznych okienkach, pasy przy fotelu pilota i antenę. Model pomalowany jest akrylem PACTRA (góra) i MM (spód). Do zamaskowania “szkła” użyłem “Eduarda”, a jako kalkomanii “Begemota”, który proponuje ciekawe i unikatowe przykłady malowania (aż 22), spośród których wybrałem chyba ten “najmocniejszy”. Prezentowany egzemplarz to Pe- 2 (gwardyjski) 205 serii, kapitana A.A.Gniedowa z 40 Pułku Bombowego Floty Czarnomorskiej. Ofensywa wiosenna 1944 roku.

Proszę o wyrozumiałość - zdjęcia jak zwykle (na razie, mam nadzieję - wciąż się uczę) nie są może najlepszej jakości.

DSC_0154.jpg

DSC_0158.jpg

DSCI0104.jpg

DSCI0119.jpg

DSCI0121.jpg

DSC_0187.jpg

DSC_0191.jpg

DSCI0101.jpg

DSCI0096.jpg

DSCI0113.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bardzo fajnie styrany. Tak wyobrażałbym sobie maszynę z frontu wschodniego. Jedynie co mi nie pasuje, z technicznego punktu widzenia, za czyste kalki, brak łosza na nich, odcinają się od malowania.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pierwsze dobre słowo, Moses. Faktycznie, zastanawiałem się nad tymi kalkami, ale bałem się, że za bardzo je przybrudzę, więc zrobiłem to arcydelikatnie na statecznikach pionowych i na dolnych powierzchniach i ledwo co na kadłubie. Zdjęcia są nie najlepszej jakości i może tego za bardzo nie widać. Może jeszcze przyjrzę się i popracuję nad tym na spokojnie. Jeszcze raz dziękuję !!

Link to comment
Share on other sites

Starannie zrobiony, ładnie pomalowany sprawia wrażenie dopracowanego modelu, nie podoba się natomiast zbyt intensywne brudzenie. Ja rozumiem, że to Front Wschodni :P, ale wygląda jak gdyby ktoś go wykopał z błota i potem przeleciał go wodą z węża ogrodowego.

Link to comment
Share on other sites

Witam

 

Model fajny, aczkolwiek zupełnie nie pasują mi w nim dwie rzeczy :

 

1. Zdjęcia! - Nie są może bardzo złe, ale i tak utrudniają dokładną ocenę modelu;

 

2. Wspomniany już wyżej weathering - odnoszę wrażenie, że był to dla Ciebie model doświadczalny w tej kwestii i trochę przedobrzyłeś. Ładnie prezentują się okopcenia, które mają bardzo ładną fakturę. Te plamko-smugo-wycieki natomiast trochę rażą. Powinieneś tego typu techniki przećwiczyć najpierw na boku, a potem dopiero na właściwym modelu. Czy podczas wykonywania śladów eksploatacji opierałeś się o jakąś dokumentację fotograficzną ?

 

Reszta prezentuje się naprawdę dobrze. Model nie jest sztuczny i nie razi zabawkowością, która to niestety jest częstą przypadłością modeli tejże właśnie maszyny.

 

Jaki model będzie następny ?

 

Pozdrawiam

Kornik

Link to comment
Share on other sites

Dzięki kornik za dobre słowo. Co do zdjęć, to masz całkowitą rację, bo jak już pisałem przy "Felixie", nie są one moją najmocniejszą stroną, ale stale nad tym pracuję. Co do techniki weatheringu, powiem Ci szczerze, że wszystkie modele z mojej kolekcji nie wyglądają schematycznie, każdy reprezentuje, można powiedzieć, inną technikę. Człowiek uczy się całe życie, a dla mnie każdy nowy model jest w pewnym sensie wyzwaniem i nie chcę żeby wyglądał tak samo jak poprzedni (są wyjątki). Będziesz na pewno miał okazję zobaczyć jeszcze kilka moich modeli i technika weatheringu będzie różna. To nie był eksperyment, po prostu uznałem, że zrobię to teraz inaczej, jak widzisz opinie są różne. Co do dokumentacji, to pewnie sam wiesz jak to bywa z Rosjanami. Ostatnio coś się poprawiło w tej kwestii, ale wciąż trudno wnikliwie coś ze zdjęć wypatrzeć. Nie korzystałem z żadnej (poza kalkomanią BEGEMOTA i opisem do niej) dokumentacji, poszedłem na intuicję. Następny w kolejce, a raczej następne, to : N3N-3 Yellow Peril (Karaya)"72" i Blackburn "Roc" (Special Hobby) "48".

Link to comment
Share on other sites

model b przyjemny o drobiazgach wypowiedzieli się poprzednicy, i moim skromnym zdaniem to brudzenie, jakkolwiek efektowne, jest przesadzone,

 

inna rzecz mnie frapuje - patrząc na zdjęcia nie mogę pozbyć się dziwnego wrażenia że wydechy są w kolorach kamuflażu ? czy jednak nie?

 

pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.