Jump to content

1:35 M923 A1 'Big Foot' Italeri + doróbka na Gun Truck


dekalotes
 Share

Recommended Posts

Witam, Nadszedł czas na piąty model w życiu - M923 'Big Foot' jako Gun Truck z zestawu Italeri, malowanie piaskowe i stety, niestety jeszcze pędzlem (Abramsa, nie najgorzej mi się jeszcze malowało pędzlem, więc postanowiłem, że decyzję zakupu aero moge jeszcze minimalnie przełożyć)

 

Model wzorowany będzie w większości na tym pojeździe (zastanawiam się tylko, czy z siatką czy bez) ale nie jest to wytyczna, ponieważ posiadam tylko 1 zdjęcie tego pojazdu:

5tonguntruck.jpg

 

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe koncepcję, proszę by się nią podzielić

 

Do modelu dokupiłem 7 opon z Revellowskiego (03018) TPz I Fuchs 6x6.

I płytki polistyrenowe do zrobienia zardzewiałych płyt stanowiska karabinowego.

 

zdjęcia poglądowe inboxu:

dscf4495l.jpg

dscf4497b.jpg

 

i to jak będą wyglądały oponki (zdjęcie użyczone od lexxera, za jego zgodą )

 

20110224531.jpg

20110224530.jpg

 

 

i to co zacząłem z podwozia:

dscf4499k.jpg

dscf4500a.jpg

 

Dotychczasowe odczucia to to, że czeka mnie ogrom pracy ze względu na bardzo dużą liczbę śladów po wypychaczach.

 

Zapraszam do oglądania i pomocy.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Na odbywających się właśnie tarach w Norymberdze Italeri zapowiedziało na ten rok nowy zestaw na bazie M923 - opancerzonego Gun Trucka z OIF. Nieco innego, niż planujesz. Zapewne dodadzą jedną wypraskę z kilkoma częściami do takiej wersji. Ale może warto poczekać z budową? Inna sprawa, że widywałem dużo ciekawsze Gun Trucki, niż ten wybrany przez Ciebie. No ale oczywiście to Twój model, na pewno będę tu zaglądał. Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Na odbywających się właśnie tarach w Norymberdze Italeri zapowiedziało na ten rok nowy zestaw na bazie M923 - opancerzonego Gun Trucka z OIF. Nieco innego, niż planujesz. Zapewne dodadzą jedną wypraskę z kilkoma częściami do takiej wersji. Ale może warto poczekać z budową? Inna sprawa, że widywałem dużo ciekawsze Gun Trucki, niż ten wybrany przez Ciebie. No ale oczywiście to Twój model, na pewno będę tu zaglądał. Powodzenia

 

To pewnie będzie już wersja z opancerzoną kabiną? Tak czy siak, nie mam narazie gotówki by kupić coś innego, przysiąde do tego, a masz jakieś zdjęcia tych ciekawszych? Przyglądałem się trochę, ale musi być to malowanie piaskowe, i kabina, która nie jest jeszcze opancerzona.

 

A co do kół, to przeczytałem, że przede wszystkim wielkość kół jak i bieżnik modelu z italeri jest po prostu "wyssany z palca" i to typowe Sci-Fi. A Koła, które dokupiłem sa idealnym zamiennikiem. Bieżnik może nie jest ten sam (chociaż mi się wydaję, że bardzo zbliżony), ale opony w M923 występowały również z takim bieżnikiem (jak w oponach dokupionych). Więc mam nadzieję, że nie będzie to wielkie odstępstwo, ponieważ wolę najwyżej poświęcić rodzaj bieżnika, aniżeli więlkość i kształt kół

Link to comment
Share on other sites

Możliwe że koła italeri są "skopane" ale mi się wydaje że na zdjęciu według przedniego koła powinien być inny wzór.

 

P.S. Sorki za zamieszanie jednak twoje nowe koła są chyba poprawne

Link to comment
Share on other sites

To pewnie będzie już wersja z opancerzoną kabiną?

Zapowiedź wygląda tak:

15g.jpg

http://www.panzer-modell.de

 

A oryginalny "Iron Horse" tak:

iron_horse_after.gif

http://www.armorcore.com

 

 

 

masz jakieś zdjęcia tych ciekawszych?

Nie zapisuję tych zdjęć. Pewnie pod hasłem np. "M923 gun truck" wygooglujesz to i owo. Ale jednak po dłuższym zastanowieniu stwierdzam, że ten wybrany przez Ciebie jest całkiem w porządku - można poszaleć i ciekawie go zrobić. Masz tu jeszcze dwa zdjęcia podobnego pojazdu (widać choćby oznaczenie na zderzaku i wnętrze pancernego boksu):

GT.jpg

Tankograd (3002) "Armored Gun Trucks of the US Army in Iraq"

Nad kabiną widać antenę BFT (w pokrowcu). Jeżeli jesteś zainteresowany pociągnięciem tematu, daj znać. Pytam, bo musiałbyś zainwestować w jakiś zestaw elektroniki albo zdobyć to i owo od Kolegów modelarzy.

Link to comment
Share on other sites

Antena BFT znajduję się w zestawie z italeri, więc nie ma problemu (tylko bez pokrowca) Dzięki za dodatkowe zdjęcie, ściągnałem też ten numer by przyjrzeć się też innym Gun Truckom. Narazię próboję walczyć, dzisiaj ruszę dalej z pracą. Zastanawiam się tylko jak zrobić pałąki, które wszystkie bedą tego samego rozmiaru i miały ten sam promień... Najwyżej jak nie podołam wyzwaniu ze stanowiskiem, zrobię standardową wersję. - Przypominam, że to pierwszy model, w którym będę majstrował coś od siebie.

Link to comment
Share on other sites

Antena BFT znajduję się w zestawie z italeri

Przypuszczam, że wątpię. Możesz pokazać zdjęcie?

 

 

Zastanawiam się tylko jak zrobić pałąki, które wszystkie bedą tego samego rozmiaru i miały ten sam promień

Gdyby pąłąki miały przekrój okrągły, to bardzo prosto. Na jakimś grubszym polistyrenie (albo choćby na opakowaniu po płycie CD) rysujesz kształt pałąka. Potem wycinasz taki niby szablon. Następnie udajesz się do najbliższej kwiaciarni, uśmiechasz do pani kwiaciarki i prosisz o druty do "montażu" bukietów. Są w różnych grubościach i dobrze się nadają do różnych modelarskich celów. Potem wyginasz na tym szablonie identyczne pałąki, obcinasz na potrzebną długość.

Niestety tutaj pałąki mają przekrój kwadratowy/prostokątny...

Link to comment
Share on other sites

Italeri w żadnym swoim modelu współczesnego pojazdu nie oferuje żadnego elementu elektroniki, łączności itp., które to elementy są przecież na wyposażeniu niemal każdego takiego pojazdu... No cóż, taka polityka A w tym Twoim Gun Trucku jest radio SINCGARS (choć na zamieszczonym na początku wątku zdjęciu nie widzę anteny, jest za to na zdjęciu z Tankograda). Jest BFT (na zdjęciach widać wspomnianą antenę, na tym zdjęciu widać zarys monitora).

 

Moja pewna propozycja na PW.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chcesz zrobić pałąki do plandeki o przekroju prostokątnym to musisz nabyć profil C 3mm w ilości 2szt. produkcji Evergreen następnie musisz zmierzyć tą plastykową plandekę i według niej wyciąć i uformować pałąki patent sprawdzony bo w ten sposób zrobiłem pałąki do plandeki do M925.Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za info, a nie macie jakiegoś jeszcze pomysłu na te pałąki?

 

 

Tymczasem, kupa czasu zeszła mi na szlifowaniu i łataniu miejsc po wypychaczach. Wyciąłem felgi ze starych kół i nałożyłem prowizorycznie nowe opony, przygotowałem całe zawieszenie i podwozie przed malowaniem pędzlem (nie wszystkie elementy przyklejone, właśnie z tego względu)

 

dscf4842b.jpg

dscf4844e.jpg

dscf4845y.jpg

dscf4846o.jpg

 

Kolejne pytanie do Was, czy starać się by każde koło miało bieżnik w dobrą stronę, czy tak jak jest to na zdjęciach, felgi łatwiej wchodzą tylko na jedną stronę, dlatego jedna strona miała by bieżnik skierowany w dobrą stroną, druga natomiast całkiem odwrotnie. Próbować to wyelminować?

 

Kolejnym krokiem będzie pomalowanie wstępne podwozia i felg, zmatowienie kół, zmontowanie tego w całość. Wtedy będę mógł zabierać się za górę.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Pałąki są okrągłe, tylko na zagięciach są prostokątne profile.

Idź do kwiaciarni i poproś o druty do kwiatków, są oblane plastikiem. Od biedy możesz zastosować takie uproszczenie.

Odrysuj krzywiznę dachu na kartce, kartkę przytwierdź do deseczki i powbijaj małe gwozdki w kształt krzywizny tak myś mógł na nich giąć druty, potem dogniesz palcem przypasujesz i powinno być ok.

Link to comment
Share on other sites

Te opony od transportera dodają jej takiego "mocarnego" wyglądu , trochę przypomina przez to KRAZa . Mógłbyś podać, jaką średnicę (oczywiście, w skali 1/35) miały oryginalne opony z modelu, a jaką te? Chciałbym kiedyś przerobić takiego "Big Foota" trochę w stylu Mad Maxa i szukam odpowiednich kółek. Są do dostania jako osobny zestaw, czy po prostu odkupiłeś od kogoś np. na alle...?

 

bzzz-bzzz

Link to comment
Share on other sites

Nie ma problemu, dodam, że są to opony z zestawu Revell'a 03018 TPz I Fuchs 6x6 . Kupiłem od człenia z allegro, który sprzedaje złom modelarski - miał ostatnie 7 sztuk i akurat tyle mi było potrzeba, łyknąłem je za 10zł Warto też poszukać już jakiegoś sklejonego i kupić jako złom, zestawy żywiczne niestety są droższe a wymiary nowych większych opon (bardziej zbliżonych do oryginału) 3,4cm a z zestawu italeri to ~ 3,15cm. (W pierwszym poście masz na zdjęciu porównanie)

Link to comment
Share on other sites

UPDATE:

 

Sklejone i pomalowane podwozie z kołami + miejsce na zapasówkę, (Zdjęcie przed poprawkami lakierskimi - teraz wszelkie niedociągnięcia pędzla są już poprawione)

 

dscf4849zb.jpg

dscf4853e.jpg

dscf4858w.jpg

dscf4859.jpg

dscf4870j.jpg

 

Chcę dorobić jakies przewody, którę będą biegły wzdłuż ramy, mam cienkie kabelki i druciki, zastanawiam się jak to wkomponować, ponieważ są tam też poprzeczne wsporniki. Natknąłem się rowniez na problem kabiny, która nie jest dopasowana, będe musiał przy niej pokombinować i zastanawiam się w jakiej kolejności - środek musi być zielony a pozostała część w standardowym malowaniu (czekam też na elektronikę od kubisza) Po złożeniu jednak w całość, będzie mi strasznie trudno pomalować to pędzlem.

 

Tak czy siak po zainstalowaniu przewodów zabiorę się do przygotowania paki + blachy z polistyrenu zamiast drewnianej faktury.

Link to comment
Share on other sites

Ładnie zaczyna się prezentować Malowanie wygląda na równe. Świetnie wyglądają te opony

 

Może maluj w kawałkach? Przy malowaniu pędzlem to np. dla mnie najwygodniejsza metoda.

 

Trochę efekt psuje osłona wydechu. W oryginale wygląda na bardzo gęstą, więc ciężko byłoby znaleźć coś na podmianę. Ale (teraz już chyba za późno) szkoda, że nie pogłębiłeś dziurek cieniutkim wiertłem albo chociaż szpicem cyrkla/kroczka. Mozolna robota, ale wygląd bardzo by poprawiła.

 

Co do kabli na ramie - może one przechodzą przez jakieś otwory w poprzeczkach?

 

Elektronika - jutro wysyłam. Znalazłeś może jakieś zdjęcia, jak RTV wygląda w M923

 

Prośbę mam - rób zdjęcia na jednolitym tle

Link to comment
Share on other sites

Pomalwany bardzo ładnie - ja pędzlem nie umiem. Z tym tłumikiem to może coś da sie jeszcze zrobić bo faktycznie trochę szkoda. - może jedynie bardzo ciemny (wręcz czarny) wash by to załatwił, ale gwarancji nie ma.

Link to comment
Share on other sites

Witaj. Po pierwsze to "serce roście" patrząc, że metoda z podmianą kółek się tak przyjęła. Po drugie jeśli chodzi o tłumik to zeszlifuj go i przyklej jakąś siatkę fototrawioną, aber ma bogatą ofertę, na pewno coś dobierzesz, podobnie zrób z siatką na grillu. I pamiętaj że podłoga w big foocie jest z blachy a nie tak jak podaje Italeri z desek. Kiedyś planowałem zrobienie gun trucka, więc jakieś foty mam, jeśli trzeba to się odezwij.

Link to comment
Share on other sites

Ładnie zaczyna się prezentować Malowanie wygląda na równe. Świetnie wyglądają te opony

 

Może maluj w kawałkach? Przy malowaniu pędzlem to np. dla mnie najwygodniejsza metoda.

 

Trochę efekt psuje osłona wydechu. W oryginale wygląda na bardzo gęstą, więc ciężko byłoby znaleźć coś na podmianę. Ale (teraz już chyba za późno) szkoda, że nie pogłębiłeś dziurek cieniutkim wiertłem albo chociaż szpicem cyrkla/kroczka. Mozolna robota, ale wygląd bardzo by poprawiła.

 

Co do kabli na ramie - może one przechodzą przez jakieś otwory w poprzeczkach?

 

Elektronika - jutro wysyłam. Znalazłeś może jakieś zdjęcia, jak RTV wygląda w M923

 

Prośbę mam - rób zdjęcia na jednolitym tle

 

 

Kiedyś malowałem w ramkach, a później miejsca wycięcia z ramki podmalowywałem, jednak wszyscy to piętnowali, więc zacząłem malować tak... jednak nie jest wykluczone, że wrócę do poprzedniej metody... maluję się o niebo łatwiej, szybciej, dokładniej. Przy pace nie będzie takich problemów, ale ciągle się zastanawiam jak będzie z kabiną, bo po przyklejeniu podłogi szpary będą zarówno od dołu i od góry... jak zaszpachluję to trudno będzie pomalować, jak bez szpachlowania pomaluję to jeszcze gorzej... Jednak zrobię to raczej tak, że pomaluję najpierw tą część trudno dostępną, zakleje, zaszpachluję i jakoś postaram się dalej dobrnąć.

 

Co do wydechu zgadzam się w 100%, może jeszcze coś popróbuję z wiertełkiem, washa tam na pewno dam mocnego (no i w tym miejscu czarnego) reszta ciężarówki będzie pokryta brązowym washem - tak jak w przypadku abramsa, może taki wash wyeksponuję to lepiej... jedyne co można byłoby zrobić to blaszki eduarda, jednakże nie mam już finansów, żeby dofinansowywać go, nie chcę, po prostu by te jedne z pierwszych modeli, nie były "pieniędzożerne" Zwłaszcza, że blachy wyniosłyby prawie tyle samo co model...

 

Niestety na zdjęciach z walk around'u nie jest pokazane jak przechodzą przez poprzeczki, dlatego też myślę, żeby to uprościć, tak czy siak, rzadko kiedy będzie ktoś zaglądał pod spód, a już same przewody dodadzą trochę realizmu

 

a co do elektroniki, grzebałem, grzebałem i grzebałem, jednak nic nie znalazłem, będzie trzeba się niestety otrzeć trochę o prowizorkę.

 

Co do prośby, dostosuję się, ale co do zdjęć jestem strasznym leniem i dodatkowo nieutalentowanym

Link to comment
Share on other sites

Nie bądź leniem!!! Żeby zrobić zdjęcia muszę do domu przynieść z garażu 2 lampy, statyw i model (w garażu nie ma miejsca). Wszystko rozłożyć na stole w kuchni razem z namiotem bezcieniowym. Wyciągnąć laptopa i aparat z komórki pod schodami (tam są bezpieczne przed moim małym 2-letnim szkrabem). Potem robię zdjęcia, ładuję je do laptopa, jak są ok to sprzątam graty z powrotem do garażu, wysyłam posta i chowię laptopa i aparat do komórki. A też jestem leniwy.

Link to comment
Share on other sites

Malowanie w ramkach to nie jest dobry pomysł W sumie to nie do końca rozumiem, w czym widzisz problem. Moim zdaniem kabinę da się bez problemu pomalować, oczywiście nie przyklejoną do ramy. Malujesz najpierw wnętrze na zielono, wykańczasz je (wash, suchy pędzel, fotele, kalkomanie itp. itd., cokolwiek jest tam konieczne). A potem malujesz resztę, tutaj możesz podzielić na 2 etapy - osobno spód i boki/górę. Nie wiem, czy już przykleiłeś osłonę chłodnicy - wiadmo, że po tym byłby utrudniony dostęp do tego co za nią.

No chyba, że jednak spróbujesz wytłumaczyć jaśniej swoje obawy co do pomalowania kabiny. Coś się doradzi.

 

Dziurki w osłonie wydechu w obecnej postaci są chyba za płytkie na washa. Spróbuj pogłębić.

 

W sklepie papierniczym kupisz za 2 złote arkusz kartonu w dowolnym kolorze, w formacie A1. W sam raz na tło do zdjęć

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.