Skocz do zawartości

Hawker Hurricane Mk IIc 1:72 bY Revell


tombie01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie szanownych kolegów, a zwłaszcza tych, którzy postanowili spędzić ten piękny majowy długi weekend w swoim warsztacie modelarskim. Cóż pomimo iż Junkers którego męczę od paru tygnidni jeszcze nie skończony chciałem 'wrzucic' nowy warsztat jako zajawkę w celu uzyskania pomocy i wymiany zdań,

 

otórz bedę sklejał 'poskiego' Hurricana II, mam kalki z 309 dywizjonu "Ziemi Czerwieńskiej" RAF,

20c55dee6d34daa6med.jpg

 

chcąć uniknąć nieporozumień bardzo proszę o pomoc w doborze farby na kamo - jakie były wasze doświadczenia z tym modelem i co polecacie (głównie dysponuję paletą Humbrola-emalia)

 

kolory wnetrza i drobiazgów udało mi się ustlić z pomocą tabeli zamiany ponieważ producent rzecz jasna podaje swoja palete barw (czyli Revella), widać ubogą poniewaz bardzo dużo kolorów trzeba mieszać.

 

d52915cdf875ca4fmed.jpg

 

 

kalki zakupiłem u Wojtka na szerokiej5 - oczywiście Techmod

 

wypraski wydają mi się przyzwoite, ale gdyby komuś przyszła do glowy jakieś wspomnienia ze sklejania tego producenta to bardzo proszę o sugestie

9a22ecc39f87e2a1med.jpg

7b861a88949c04camed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tutaj nie będzie żadnych problemów, zestaw samosklejalny. Jedynie owiewka odsunięta do tyłu będzie sterczeć dziwnie do góry. Kolorki masz rozpisane w instrukcji techmodu, schemat malowania ogólnie znany. Jedynie można się spierać czy ten egzemplarz miał żółty pas na krawędzi natarcia czy nie. Instrukcja tego nie pokazuje, ale angielskie IIC z tym kamo miały więc...

Polecam kupić za parę złotych maski(Montex) do oszklenia, przydadzą się żeby precyzyjnie wymalować ramki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Leszku instrukcja Techmodu wskazuje kolory

Humbrol 64 jasnoszary na spód

Humbrol 30 kolor kamo ciemnozielony

Humbrol 106 kolor kamo Szary

mamy jeszcze kolorek Humbrol 90 (sky) na kołpak śmigła i pas przed tylnym usterzeniem

 

przyglądałem się oszkleniu ale nie wiem czy nie zrobię tak jak przy Junkersie czyli wytnę ramki z pomalowanej kalkomani i nakleję na owiewkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo na początek - wydaje mi się że mam kolor 149 z Humbrola;

 

Boguś ostatnio polecałeś mi 116 przy spicie - zakupiłem tą farbkę ostatnio - rozumiem że ten kolor mógłby być również tutaj właściwy

 

więcej kłopotu sprawia mi kwestia kamuflarzu, kalki które nabyłem do tego modelu posiadają mocno ekonomiczną wersję rysunku

6c98dce853654957med.jpg

3cc65d04ac4e7713med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więcej kłopotu sprawia mi kwestia kamuflarzu, kalki które nabyłem do tego modelu posiadają mocno ekonomiczną wersję rysunku
Tombie, rozkład plam kamo na samolotach brytyjskich był zestandaryzowany i podobny w każdym egzemplarzu. Wystepował w dwóch wersjach "A" i "B" (lustrzane odbicie). W instrukcji montażu masz na pewno rozrys tego schematu i możesz się na nim wzorować. Gdybyś dotarł do zdjęć archiwalnych, to oczywiście warto porównać, bo drobne odchyłki zawsze się zdarzały. Ogólna zasada jest taka, że w widocznych fragmentach wykonuje się malowanie oparte o zdjęcia, a na pozostałej części płatowca ekstrapoluje się je w oparciu o instrukcje RAF.

 

Co do Hurricane'ów IIc z 309go, to nie ma zbyt dużo zdjęć. Hurri z oznaczeniem WC-F zrobił dziwną karierę wśród producentów kalkomanii, mimo że mi się nie udało znaleźć zdjęcia tej maszyny. Ale tutaj masz ładne ujęcie WC-S LF630:

309Hurribomber.jpg

, może będzie pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 116 Humbrolla jest zbyt ciemna. Obecnie maluję Testorsami Autentykami. Z tym zestawem nie ma większych kłopotów, poza szkłem, trzeba odrobinę się pomęczyć. Swego czasu także zrobiłem ten model, w tym samym malowaniu, dołożyłem tylko zestaw Parta. Oto on:

viewtopic.php?f=64&t=22820

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jak już pisałem w innym poście seria majowych komuni ( wtym jedna mojej córki ) skuyecznie odgoniły mnie od warsztatu modelarskiego, czerwiec natomiast obfituje w więcej wolnego czasu i mam nadzieję nadgonić

 

0041bd6ffd431307med.jpg

8f95e769c5897b39med.jpg

wnętrze cieniowałem suchym pędzlem

a4685b97f4f8c1f4med.jpg

a następnie gdzie niegdzie wash - olejna rozcieńczona benzyna do zapalniczek

07d885f3a0d225damed.jpg

tutaj efekt, na podłodze prócz czarnego suchego pędzla znalzł się jeszcze starty grafit

2495293a1246bec3med.jpg

-nie wychodzi mi to brudzenie zbyt dobrze ale cóż mam nadzieję że z każdym modelem będzie coraz lepiej

nadmiar suchego pędzla próbowałem troszkę przytuszować suchym pędzlem z kolorem bazowym - jest lepiej ale dalej bez rewelacji-proszę o rady i porady

6cb126a05d0c4ab1med.jpg

 

kokpit wykonałem wg przepisu który wyczytałem tu na forum ponieważ nie odnalazłem tego posta robiłem na czuja - mianowicie pomalowałem białym kolorkiem cały kokpit, następnie nałożyłem lakier błyszczący, po jego wyschnięciu nalożyłem czarną matową farbę, poczekałem aż troszkę przyschnie po czym przetarłem bardzo delikatnie bawełnianą ściereczką w bardzo małym stopniu nastączoną rozpuszczalnikiem Gunze(całkiem sucha nie zadziałała)

3d4382c29222aaf1med.jpg

korzytsając z okazji , że maiałem pobrudzony areograf pomalowałem komory podwozia i przybrudziłem washem Smoke z Tamiyi

bd88d883323c71ebmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brudzenia trzeba się uczyć długo i cierpliwie. Polecam Ci jeszcze, oprócz suchego pędzla, suche pastele nanoszone tymi małymi pedzelkami do makijażu - ja tych technik uzywam wymiennie.

 

Co do schematu malowania, szukałem konkretnie dla WC-F ale jedyne, co udało się znaleźć to relacja z forum PWM, może Ci się przyda:

 

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=42867

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek to brudzenie kokpitu trochę nie teges.Zrób łosza /nie z tej czarnej a z jakiegogoś brązu/ 10% farby reszta benzyna i zapusć kokpit pomalowany glosem/podłoga ,panele boczne/ i wytrzyj po przeschnieciu .Suchy pędzel i to czarnym nie wygląda dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

W końcu rozpocząłem moją letnią przygodę z modelarstwem, z racji na fakt iż nie lubię rozgrzebywać kolejnego modelu mój LIM będzie musiał poczekać aż skończ Hawkera;

 

Skleiłem kadłub co faktycznie potwierdziło dobre wykonanie zestawu

bf6b7a6704c01a81med.jpg

 

w łączenia wtarłm nieznaczną ilość płynnej szpachlówki gunze a po przeszlifowaniu wszystkie łączenia przepalowałem Supersurfacerem 500 po czym wyszlifowałem papier i pastą polerską

 

skrzydła też ładnie 'siadły'

7b1f1b6651a10109med.jpg

 

miałem w końcu możliwość wypróbować niedawno zakupione Alclady - zgonie z istrukcją śmigło pomalowałem na ciemny stalowy kolor - oczywiście wcześniej dając czarny podkład Alclada - efekt rewelacyjny - praca czysta i przyjemna bez rozcieńczania - polecam

 

3c77f12a7071c774med.jpg

 

Alcladami pomaloałem również wszyskie elementy w kolorze aluminium tutaj zastosowałem podkład supersurfacer 1200 - efekt również rewelacyjny

ef0032c90fa5b796med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Techmod? Poszukam plamek ...Spit jest chyba jednak lepiej zdokumentowany

Tak, to kalka Techmodu. Ale z góry uprzedzam - jest 'starsza od węgla'. Techmod kiedyś zrobił ją do jakiegoś modelu (nie pamiętam producenta) w olbrzymiej ilości. To produkt jeszcze z pierwszej połowy lat 90tych ubiegłego stulecia. Stąd taka archaiczna instrukcja 'retro' i kolory podane wg 'systemu' Humbrol. Nie wiem natomiast, czy sam arkusik to druk sprzed lat, który ostał się w magazynie, czy też reedycja (ale się dowiem ). Jeśli to pierwsze - może być problem, jeśli drugie - pójdzie jak po maśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Techmod? Poszukam plamek ...Spit jest chyba jednak lepiej zdokumentowany

Tak, to kalka Techmodu. Ale z góry uprzedzam - jest 'starsza od węgla'. Techmod kiedyś zrobił ją do jakiegoś modelu (nie pamiętam producenta) w olbrzymiej ilości. To produkt jeszcze z pierwszej połowy lat 90tych ubiegłego stulecia. Stąd taka archaiczna instrukcja 'retro' i kolory podane wg 'systemu' Humbrol. Nie wiem natomiast, czy sam arkusik to druk sprzed lat, który ostał się w magazynie, czy też reedycja (ale się dowiem ). Jeśli to pierwsze - może być problem, jeśli drugie - pójdzie jak po maśle.

 

opakowanie nie wygląda na najnowsze i mogę tu mieć pewne obawy czy nie jest to ta najstarsza edyscja - choć na filmie nie ma śladów pożółkłej barwy 'starości' w razie czego główne oznaczenia mógłbym dobrać z mojego archiwum - nie wiem co z szachownicami mam jeden arkusik szchownic techmodu może bym coś dopasował-ale todmuchając na zimne zobaczymy za kilka dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, bez paniki ;) Dowiem się )). Poza tym Techmod, nawet stary, zazwyczaj nie żółknie ;). Jeśli kalka jest błyszcząca, to jest to w miarę nowa kalka. Jeśli jest mocno matowa, to stara edycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Hurricane'ów IIc z 309go, to nie ma zbyt dużo zdjęć. Hurri z oznaczeniem WC-F zrobił dziwną karierę wśród producentów kalkomanii, mimo że mi się nie udało znaleźć zdjęcia tej maszyny.

Trochę jednak jest. Polecam jeden z numerów Model Hobby (muszę sprawdzić który). Jest nawet jeden z wizerunkiem laseczki i napisem "Target for tonight". Litery kodowe z Techmodu mają się niestety nijak do tego, co pokazują zdjęcia. Szkoda, że nie ma nowych kalek ( i tu uśmiech do zdolnych kolegów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zasięgnąłem informacji o tej kalkomanii u źródła ;). Kalka, tak jak przewidywałem, jest wiekowa. Ma grubo ponad 15 lat, a dodruku od tego czasu nie było. Powinna się położyć (bo mimo wszystko była już drukowana na dobrym papierze przy użyciu dobrych farb), acz może być (chociażby z racji na wiek, ale nie tylko) twardsza niż inne. Zalecane mocniejsze płyny zmiękczające ;).

Tak w ogóle to nie ma jej już w ofercie. Obecnie opracowywana jest zupełnie nowa, z tymi samymi malowaniami, ale skorygowanymi i poprawionymi pod względem merytorycznym.

pozdrawiam

Lima

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za info - położyłem właśnie farby bazowe - jutro biorę się za maskowanie kamo - wrzucę jakieś zjęcia zrobione przy lepszym świetle niż to którym obecnie dysponuję - także relacja z kalkowania już niebawem; te nowe kalki o których piszesz rozumiem że również pochodzą z Techmodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalka, tak jak przewidywałem, jest wiekowa. Ma grubo ponad 15 lat

Jak ją przetniesz, to będziesz mógł policzyć słoje ;-)

Heh, no niezupełnie. Wybrałem prostszą i zdecydowanie mniej skomplikowaną metodę - zapytałem producenta ;)

nowe kalki o których piszesz rozumiem że również pochodzą z Techmodu?

Tak, jak najbardziej. Z tym, że jeszcze nie 'pochodzą' bo dopiero się robią ;). Ale będą, już niebawem. Niemniej nie liczyłbym na to, że 'wyjdą' zanim zdążysz skończyć model. Póki co 'na tapecie' jest drugi zestaw do naszych Jastrzębi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suma sumarum bardzo dziękuję kolegom za podpowiedzi -

 

zabrałem się za maskowanie

 

3dad3fd46ecba8e1med.jpg

 

maski wykonałem z taśmy Tamiya oraz foli Oracle - niestety nie dysponuję folią Oramasc która podobno się sprawdza rewelacyjnie; ale niestety nie mogę jej nigdzie dopaść

 

ae44256d7d396445med.jpg

 

3011000a7a8426f6med.jpg

 

Kształt masek tym razem robilem według szablonów za które bardzo chciałbym podziękować Bogdanowi znanego również pod pseudonimem firdotow

b1e6984642afb0fcmed.jpg

obiecałem Bogdanowi że nie użyję farby Humbrol 30 i wygrzebałem 116

 

7fb2e11973b48a5emed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Leszku nie będę ich malował - wykonam je z kalkomani - zamaskowana i pomalowana jest tylko rama łącząca ze sobą dwa elementy owiewki

 

tutaj mój model z położoną zielenią - teraz dam mu odpocząć i poschnąć

c27a997b84eaff3cmed.jpg

 

f4aba3702f804faamed.jpg

be183a7fc9fba2f3med.jpg

 

w między czasie dokończyłem wydechy - robiłem je w następujący sposób - nałożyłem kolor Rust z Pactry (innego nie miałem) następnie pigment rdzy AK a następnie 'przypyliłem' Alcladem Stainless Steel

 

d83f5addb868f207med.jpg

5f1a71791db7fe7cmed.jpg

6d22725911f9def0med.jpg

 

niespodzianaka spotkała mnie przy nakładaniu lakieru na koła w rowkach wytrącił się biały osad - chyba dlatego że czarny to aktylowy Model Master a lakier jest n bazie emali - również MM

 

5965ba7bb1e50957med.jpg

 

nie bedę tego na razie poprawiał ponieważ zamierzam koła 'przypylić'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz efekty po rozmaskowaniu

 

04b92e0976f1f29bmed.jpg

c299f93f2577c4a2med.jpg

fcfa51cc65df31bcmed.jpg

0b8de22d9d865f47med.jpg

28212480e001e345med.jpg

 

nie jestem z siebie zbyt zadowolony ostatnio z baboliłem kamo w Spicie teraz jest trochę lepiej ale dalej linie a prawym skrzydle nie wyglądają naturalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.