Skocz do zawartości

[MJZ] Poległy Niemiec Bf 109 E3


tombie01

Rekomendowane odpowiedzi

Ciepła woda i szczypce z "obandażowanymi szczękami", żeby nie zostawić śladów. Najlepiej, żeby łopaty były oddzielne. A jeśli nie są, odetnij je... Pod wpływem ciepłej wody gotowa łopata może powrócić częściowo do pierwotnego stanu i po zawodach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ciepła woda i szczypce z "obandażowanymi szczękami",...

 

chyba musi być nieźle ciepła - ostudzony wrzątek? ?

 

Najlepiej, żeby łopaty były oddzielne. A jeśli nie są, odetnij je...

 

hoho - Boguś chyba mnie przeceniasz - śmigło jest w całości - mam trochę obaw z odcinaniem ale przemyśle to - operacja jutro morzna się jeszcze z tym przespać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałeś i teraz dopiero będziesz wiercił otwory na napędy steru i mechanizmu przestawiania statecznika?

 

na śmierć o nich zapomniałem - a tak przy okazji masz może jakieś zdjęcie albo rysunek - kilka razy o to prosiłem w temacie ale nikt dokładnego nie podesłał - dostałem od Bogdana monografię z rysunkami technicznymi widac je na nich ale niezbyt dokładnie-jesli masz coś w swoich zasobach to będę zobowiązany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze śmigłem zacznę walczyć od rana może dostanę jakiegoś objawienia (z początku myślałem o suszarce ale to chyba zły pomysł) najgorsze że nie mam na czym potrenować (złom z tego samego plastiku Tamiyi)

 

póki co zakończyłem na tę noc prace - dolna część okapotowania silnika okazała na zdjęciu mały babol i będę musiał to poprawić

 

07959871b4d68b44med.jpg

 

na całość położyłem dwie warstwy sido pod kalki które również z samego rana zaczynam

 

467b8decdfa87b1bmed.jpg

ef2cbdc80fe4eb8emed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo drobna aktualizacja - teraz pora na kalkowanie

 

1440945b25219614med.jpg

2d794a7d0043aa82med.jpgc3e11548dea56b8bmed.jpg071eec3dadd82c99med.jpg3f688a1f8f039a54med.jpgb21efc7111a31c06med.jpg

 

zbaboliłem trochę 'trójkę' - nie wiem jak zrobić czarną obwódkę - chyba źle wykorzystałem maski i nie będę w stanie tego poprawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie korzystałem z gotowych masek, ale czy nie można wrócić do nich i przymaskować czerwień trójki, dać maskę ogólną i prysnąć czarnym? Jeżeli nie, to może nakleić maskę na trójkę i rapitografem (nie wiem czy dobrze napisałem) wykorzystując brzeg maski jako prowadzenie zrobić obwódkę, na pewno ryzykowne, więc nie namawiam, a szkoda by było popsuć taki kawał dobrej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to było takie proste w zestawie masek była trójka 'pełna' i 'z obwódką czyli wyciętym na ploterze obrysem w postaci niespełna milimetrowego paseczka. Wydedukowałem, że nakleję najpierw 'pełną; trójkę pomaluję całość na czerwono następnie na nią nakleję trójkę bez obwódki która powinna być mniejsza - i trysnę na czarno, ale w praktyce wycentrowanie tych trójek jest nie możliwe przynajmniej dla mnie. Na razie się zastanawiam co z tym zrobić nie chcę na tym etapie niczego zepsuć, tym bardziej że dzisiaj już jeden Meser trafił do kosza (przykro mi Robert), jeśli ktoś wie co zrobiłem źle to niech pisze - znowu się czegoś nauczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest tak jak napisałeś, to złe było odklejenie szablonu "dużego" przed wklejeniem "małego". Centrowanie pewnie nie jest bardzo łatwe, ale możliwe.

Sugeruję też trochę obszerniejsze maskowanie - masz czerwoną plamkę w tylnej części osłony kabiny. Poza tym podoba mi się robota. Jest duża staranność w nałożeniu dotychczasowego malowania, a i detale ładnie się prezentują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zewnętrzną część rozciąć i nakleić z przesunięciami. Resztę zakleić taśmą maskującą...

 

a to wygląda mi na najprostsze rozwiązanie (naj mniej ryzykowne) - czekam aż kalki mi 'siądą' tak więc mam trochę czasu na pokombinowanie n maską.

 

a propos kalek dołączonych do zestawu to jestem rozczarowany - co prawda nie rwią się ale sa tak grube że nie 'siadają' w linie podziału - z bliska wygląda to niestety bardzo sztucznie. trochę żałuję że nie zaadoptowałem samych krzyży z innej kalkomanii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako płynu na kalki używam zmywacza Wamodu 1:5 z wodą.

 

ok a co sądzicie - skoro już nawilażałem kalki płynem SOL (dwa razy ok 40h temu) i teraz przejadę je wamodem oczywiście rozcieńczonym to nic się z nimi nie stanie?

 

Wszystkie kalki są zestawowe z Tamiyi

 

Boguś po tej miksturze Wamodowskiej po jakim czasie nakładasz lakier? (ja z reguły daję kalkom jedną nockę na pomarszczenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No minimum te kilka godzin aż się aligancko wciągną i rozprostują... Kładłem tak kalki Airfixa i dosłownie "w oczach" się wtapiały... Warto po przeschnięciu delikatnie (BARDZO!!!) wykałaczką przerysować linie blach, ale to w razie konieczności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Warto po przeschnięciu delikatnie (BARDZO!!!) wykałaczką przerysować linie blach,...

 

tak niemal zawsze robię, ale jak widać na Tamiyię to nie działa - no dobra idę do mojego warsztatu i przecieram wamodem jutro zobaczymy efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze muszę powalczyć z kilkoma problemami mianowicie 'poszarpaną' kalka przy apteczce (chyba to jakoś zamaluję RLM 02)

 

5d407ddde2962f93med.jpg

 

no i będę musiał zeszlifować koła tak aby mieściły sie zamknięte w komorach, póki co przykleiłem elemnty fototrawione imitujące felgi

 

489c12cb1d9c0474med.jpg

 

f5388b72ae0e9685med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie Robert - a gdzieś czytałem o tym że kalki Tamiyia są grube i niewdzięczne, jeszcze mógłbym się usprawiedliwić ale mam w segregatorze cały zestaw niemieckich kalek do skali 1:48

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szpikulcem próbowałem (tzn zaostrzoną wykałaczką). oj jedno usuwanie kalek też mam za sobą i nie będę ryzykował; jeszcze zrobię jedno doświadczenie i zobaczymy na wieczór w między czasie tak i tak muszę popracować nad podstawką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i właśnie tak zrobiłem Kamil - naciąłem i nałożyłem jeszcze raz płyn zmiękczający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak (używam płynu Microscale) te kalki 'moczyłem' wcześniej wamodem rozcieńczonym z wodą 1:4 niestety bez efektu - teraz wygląda to coraz lepiej ale poczekam aż płyn jeszcze podziała i wieczorem wrzucę zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.