Skocz do zawartości

ISU 152 Tamiya 1/35


woto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Panterka jeszcze nie skończona, ale myślę, że między malunkami coś podłubie przy nowym nabytku.

 

isu152.jpg

 

 

Sowieckich wynalazków jeszcze nie robiłem, więc czas to zmienić. Na tym forum nie znalazłem, żeby ktoś robił tego pancerniaka, chyba że źle szukałem. Pozdrawiam i liczę na pomoc sowietologów .

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Witam

 

Mam pytanie do elementu zaznaczonego w kółku. Tamiya zrobiła ten element taki:

tamka.jpg

 

Nie wiem jak to sie nazywa i do czego dokładnie służyło (może jakiś hamulec ). Poniżej jest link do zdjęcia ISU, w którym ten element wygląda inaczej. Nie udało mi sie znaleźć zdjęcia ISU z elementem o kształcie jak w kółku, jedynie takie jak na zdjęciu.

http://data4.primeportal.net/tanks/carrey/isu-152/images/isu-152_25_of_85.jpg

Będę wdzięczny za wyjaśnienie różnic.

 

pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest element do czyszczenia koła napędowego ze zbierającego się błota.

 

takie przeznaczenie też mi chodziło po głowie. Na rysunkach które znalazłem jest wersja tego "zgarniacza" taka jaką zrobiła tamiya, ale zdjęcia na potwierdzenie tego nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten element spełniał jeszcze jedną o wiele istotniejszą rolę niż czyszczenie koła z błota. Otóż na polu walki pojazdy często forsowały np. zapory z drutu kolczstego. Złapanie drutów na ząb koła napędowego powodowało ich nawijanie na koło i skręcanie w solidną stalową linę będącą w stanie unieruchomić pojazd, a jeśli nie to stworzyć koszmarek dla załogi majacej to potem usunąć. Element ten nie pozwalał lub znacznie ograniczał taką możliwość. Przyznam szczerze, że nigdy nie spotkałem się z takim jego kształtem. Ale ISU-152 zwłaszcza po wojnie "rozlazł" się bardzo szeroko po świecie i nie jest powiedziane, że Tamiya nie wzorowała się na jakiejś lokalnej modyfikacji powstałej np. w Chinach czy też na bliskim wschodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było raczej odwrotnie. Ten kanciasty wariant był spawany i pracochłonny, ten fajkowy natomiast odlewany (sądząc po śladach formy na niektórych zdjęciach). Pierwszy można zobaczyć na ISach-2 wczesnej wersji, więc jest logiczne, że na ISU został przejęty z tej bazowej konstrukcji. Nie umiem powiedzieć, kiedy nastąpiła zmiana.

Na stronie "andreaslarka.net" są zdjęcia drugowojennego ISU ze śladami kanciatego wariantu (niestety, oderwany). Ten fajkowy faktycznie łatwiej spotkać, ale jego obecność na wozach nowszych, np. używanych na Bliskim Wschodzie, świadczy o tym, że jest póżniejszą wersją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zmontowałem podwozie. Odlewy mają ładny detaj i składalność fajna, w porównaniu do dragona plastik tamki jest miększy ( takie moje odczucie). Zacząłem robić zapadki na hakach. I tu zrobiłem dwie wersje: jedna cała z blaszek abera, a druga kombinowana. Plus tej z abera jest taki, że jest ruchoma i można cokolwiek tam włożyć. Ta druga wersja choć wygląda pewnie bardziej realnie takiej możliwości mi nie daje - więc pewnie zostanę przy wersji pierwszej. Płyta tylna jeszcze nie przyklejona na stałe i troche zmordowana klejem tamki a potem przeszlifowana bo była gładka jak na boku wanny .

Zdjęcia mało wyraźne ale nie mam jak na razie obiektywu makro, chyba że jakieś pierścienie makro poszukam.

 

pozdrawiam

Wojtek

 

25011.jpg

25012.jpg

25013.jpg

25014d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małymi kroczkami jedziemy dalej. Machina zaczyna nabierać wyglądu. Zmontowałem na sucho budę i zaczynam przerabiać i dorabiać drobiazgi i czekam na błotniki.

 

29011b.jpg

29012j.jpg

29013.jpg

 

poza kolejnością skleciłem baniaki

28011y.jpg

29014n.jpg

 

pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoim zdjęciom niczego nie brakuje. Ja robię trochę słabszym sprzętem niż Twój , ale staram się, żeby przyjemniej się je oglądało. Klikam tylko nikosiem d5000 plus lampa błyskowa Nissin z "rozpraszaczem" a po bokach dwie żarówki 65W 5500K (odpowiednik 350W) - troch słabawe ale dają radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po trzech wieczorkach zmęczyłem w końcu błotniki. Próbowałem pobawić się lutownicą ale jeszcze mi to słabo wychodzi więc skończyło się na super glue .

 

02021z.jpg

02022.jpg

 

pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.