Skocz do zawartości

Ju 87B2/U4 Stuka w skid 1/48


METYS

Rekomendowane odpowiedzi

Początek prac, wnętrze malowane RLM02 z palety Mr. Hobby, zapomniał bym wnętrze to Aires. Dodatkowo będą jeszcze lufy karabinów także z Airesa i wydechy z QuickBosta. Całość planuję postawić na podstawce a jako uzupełnienie dorzucić Germańca pchającego beczkę.

 

P1010718_zpscfea388c.jpg

P1010747_zps13bb2241.jpg

P1010752_zps863858c6.jpg

P1010757_zpsf53aad40.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Tempo że łojojoj, po ośmiu miesiącach udało mi się położyć kolor, nic tylko pozazdrościć

Malowany akrylami Mr. Hobby, lekkie rozjaśnienia paneli, trochę żółci filtr z przeźroczystej zieleni i gdzieniegdzie po przyciemniane trochę rozcieńczonym Tamijowskim Smoke-iem.

Świeci się bo po Sido świeżo.

 

P1020314_zpsdd3f990d.jpg

P1020315_zpsa78cbd55.jpg

P1020317_zps90aef133.jpg

P1020322_zpse77ba711.jpg

P1020318_zps5027617a.jpg

P1020319_zps49afcb60.jpg

P1020320_zpsc6adf200.jpg

P1020313_zps3f4bdbc4.jpg

 

I jeszcze takie jedno małe pytanie: czy aby pod-skrzydłowe wyrzutniki bomb nie powinny być czarne

Niestety Hasegawa nie pokazała w instrukcji koloru ich malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co mnie natchneło ale mazałem umoczoną gąbka ile wlazło jak głupi. Latadło dostało wasch ze specyfikow AK i muszę przyznać że świetnie się z nimi pracowało. Z tego co mi się kołacze po głowie to maszyny z płozami były bardziej eksperymentem chyba niż powszechną praktyką. Więc z ilością obić nie ma co przesadzać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

To lecę powoli dalej, śnieg zrobiony z wody, wikolu i sody, jeszcze będzie poprawiany. Wydechy pomalowane podkładem, na to pójdą pigmenty coby tak nie raziło a na koniec spróbuję pierwszych w życiu okopceń zrobionych aero. Beczka i germaniec, jeszcze nie w wersji finalnej, muszę trochę popracować nad nimi.

 

P1020408_zps40743b18.jpg

P1020404_zps4ad145ad.jpg

P1020403_zps6dc47d2a.jpg

P1020401_zpsaf11d41a.jpg

P1020399_zps155d5cc1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzorowanie się na innych modelach czy instrukcjach z zestawu to czasem karkołomne przedsięwzięcie. Inna sprawa, że czasem ciężko znaleźć jakiś dokument źródłowy - opis czy fotografię. Wtedy w coś trzeba uwierzyć na słowo. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzorowanie się na innych modelach czy instrukcjach z zestawu to czasem karkołomne przedsięwzięcie. Inna sprawa, że czasem ciężko znaleźć jakiś dokument źródłowy - opis czy fotografię. Wtedy w coś trzeba uwierzyć na słowo. ;)

 

Niestety nie znalazłem nigdzie żadnego zdjęcia tejże maszyny, więc na coś musiałem przystać.

A fakt ten z beczką dla Adiolfa stracił głowę Ach to uwielbienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znalazłem nigdzie żadnego zdjęcia tejże maszyny
Trudno znaleźć, coś co nie istnieje. Zrobiłem drobny reserch w tej sprawie. Wynika, że ktoś kiedyś wyrysował kolorówkę w tym fikcyjnym oznaczeniu F1+DJ.

 

Artwork-Junkers-Ju-87B21U4-Stuka-V.StG77(F1+DJ)-on-skies-1941-0A.jpg

 

Zapewne wzorował się na tym zdjęciu:

 

Ju87-On-Skis-1.jpg

 

co było ewidentnym nonsensem, bo "DJ" było po nieprawidłowej stronie skrzydła.

 

Później podłapał to producent modelu, a jak pojawiło się w internecie ileś tam modeli to konfabulacja sama się już napędza...

 

A dlaczego można stwierdzić, że to legenda? Otóż istnieje zdjęcie z tej samej sesji, z drugiej strony, na którym widać kolejną literę oznaczenia kodowego "K". Czyli oznaczenie brzmiało "DJ+K?".

 

Ju87-On-Skis-2.jpg

 

Zresztą Hasegawa chyba zauważyła swój błąd, bo wypuściła zestaw z bardziej prawdopodobnym oznaczeniem DJ+KA

 

hasegawa-models-junkers-ju87b2-stuka-with-skid.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu Kolego masz racje, to zdjęcie DJ+KA widziałem, natomiast DJ+F1 nie. Więc prawdopodobnie to fikcja tak jak piszesz. Natomiast zważywszy że obie te maszyny różnią się "płozami" wolałem nie ryzykować i postąpiłem zgodnie z instrukcją i innymi wykonaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle przepraszam Metys, że się wciąłem ze swoimi dociekaniami, ale zarówno literatura jak i producenci modeli nazbyt często modelarzom wciskają merytoryczny kit. Jestem trochę przeczulony na tym punkcie i jak widzę jakieś anomalie (jak np. odwrócony kod na skrzydłach) to zapalają mi się światełka alarmowe...

 

Osobiście nie widzę nic złego w wykonaniu modeli oznaczonych fikcyjnie, albo o wyglądzie domniemanym (sam popełniłem ostatnio takie Mosquito), jednak wskazane by było aby modelarze, którzy poświęcają ileś tam dziesiątek czy setek godzin na odtworzenie obiektu, mieli świadomość tego faktu i wykonanie w takim a nie innym oznaczeniu było ich wyborem a nie wpadką w zastawioną historyczną pułapkę.

 

A wracając do Ju-87B w wersji U4 to problem polegał na tym, że prawdopodobnie testowano prototypowe podwozie nartowe tylko na jednym egzemplarzu. Planowanego zamówienia na 155 sztuk modyfikacji U4 nigdy nie zrealizowano, także w jednostkach bojowych tak wyposażone maszyny się nie pojawiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banny za chęć niesienia pomocy nie ma co przepraszać, a tym bardziej jeśli jest ona merytorycznie zgodna z prawdą. Co najwyżej podziękować moge za zwrócenie uwagi, zapamiętać na przyszłość

 

RAV słuszna uwaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy na pewno kody pod skrzydłami i na kadłubie były takie same?
Samoloty niemieckie miały tzw Stammkennzeichen nadawane fabrycznie. Z reguły kody te były zamalowywane po trafieniu nowej maszyny do jednostki i naniesieniu kodu dywizjonowego, ale jak widać nie zawsze.

 

Dla przykładu tak wyglądały Stammkennzeichen na Friedrichu:

 

Messerschmitt-Bf-109F2Trop-Stammkennzeichen-PK+HX-WNr-8919-01.jpg

 

Messerschmitt-Bf-109F2Trop-Stammkennzeichen-PK+HX-WNr-8919-02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna porcja fotek. Doszły pierwszy raz w życiu robione aerografem okopcenia, mogło być lepiej ale aż takiej tragedii jak się spodziewałem nie ma , no i Aryjczyk dostał łepetynę. Jeszcze tylko jeden mały szczegół i powędruje do galerii.

 

P1020417_zpsc91b9e97.jpg

P1020419_zpsfa344b0d.jpg

P1020421_zps3d9c1eb4.jpg

P1020428_zps4e95b502.jpg

P1020441_zps218d355f.jpg

P1020451_zps7b598158.jpg

P1020458_zpscd94f212.jpg

P1020459_zps810dce71.jpg

P1020460_zps0533db38.jpg

P1020461_zps71436be2.jpg

87bdee3b-d36e-4c25-b8eb-b3441f7ab9fc_zps2a0e4eb3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.