Skocz do zawartości

(warsztat) PZL- ??? Super -Łoś z silnikami BMW 801


spiton

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Spytajcie swoich babci i dziadków, jak było po wkroczeniu Niemców, a jak po wkroczeniu Ruskich. I będziecie wiedzieć, czemu "wymyśliłem "sobie koalicje Polsko-Niemiecko-Angielsko-Amerykańską :-))))))

 

Moj ojciec opowiadal mi na przyklad, jak to Niemcy "oczyscili" jego wioske z "zydowskiej zarazy". W czwartek grali jeszcze w pilke, a w piatek zabraklo ponad 1/3 graczy.

Ruscy po wkroczeniu otwierali wszystkie zamkniete domy granatami!

Ciekawe co za 50 lat beda opowiadac dziadkowie w Iraku i Afganistanie o bratniej i demokratycznej pomocy Amarykanow, Polakow, Wlochow itp, itd, itd....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem dorobić trochę bitewnego zamętu :-))

Para "białoczerwonych orłów" w ataku czołowym na radziecką formacje (sb-2 i raty) na małej wysokości.

d584a73d6a14e4a0.jpg

pozdrawiam

 

Obrazek wywalił mnie z krzesła

Jest super, choć się będę czepiał - skoro Łosie atakują jak myśliwce to po co im bomby?? Przed walką piloci by raczej je zrzucili.

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

erkamo. jak myslisz, gdyby nie było granic, to w którym kierunku migrowali by ludzie na naszej wschodniej granicy??

sokol. przyłapałeś mnie :-))

cholera, bomby są odejmowane, ale jak robiłem foty to były na swoim miejscu. Wtedy jeszcze nie planowałem ,że zrobie taki obrazek. Taki atak z toną bomb. myśle,że w przypadku tego samolotu mógł być możliwy. ale na miejscu pilotów pozbyłbym się takiego balastu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro Łosie atakują jak myśliwce to po co im bomby??
Moze poporstu napatoczyl sie jakis delikwent pod lufy KMow. Jezeli piloci mieli szanse utracic kogos bez koniecznosci przerywania misji (temy by sie rownalo odrzucenie bomb), to czemu nie skozystac?

 

Obrazek super. Tylko nie wiem, czy te smugacze nie za gesto leca... Wg regulaminu to chyba co piaty, a w praktyce co siodmy (zeby luf nie przegrzewac) byl ladowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociski lecą za gęsto. Wiem, ale za szybko złaczyłem kalki, i nie chciało mi się na piechote tego zmieniać. W następnym obrazku się poprawie :-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spiton, sprobuj teraz zaprojektowac rozwiniecie Losia (np P-37Z) przewidzianego do walki z sowieckimi lesnymi bandami. (cos a'la Pucara z 1941 roku). Przydaloby sie tez pomyslec o wersji do walki z Kartelem z Magnitogorska. Nie ulega bowiem watpliwosci, ze z takim sojuszem i sprzetem podbilibysmy Kraj Rad w 2 tygodnie.

No a potem... Iracka codziennosc. A wiec do dziela!

 

Twoj Los wyglada bardzo ladnie, ale szczerze mowiac ja wolalbym zeby jego silniki pochodzily z zakladow np. Bartel-Majewski-Wigora, a nie Bayerische Motorwerke.

Chociaz jednoczesnie nie dalbym 30 tysiecy Ojro (gdybym mial) za produkt z FSO, ale za nowa "5-tke" z Bajerow czemu nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlugo zastanawialem sie czy w ogole sie wypowiedziec na ten temat, choc sledze go od jakiegos czasu. A to dlatego, ze nie chce urazic Ciebie Spiton, bo jestes dobrym modelarzem, ale nie podoba mi sie co zrobiles ze starym dobrym Losiem.

 

W ogole skad pomysl zeby Polacy dolaczyli do Nazistow (nawet bez Hitlera)? Przerabianie Losia w ten sposob to dla mnie po prostu profanacja. Osiagniecie Polskiej techniki, duma polskich konstruktorow i pilotow - przerobiona na folksdojcza? Spiton nie chce urazic Twoich uczuc, i doceniam prace jaka wykonales nad tym modelem, ba nawet podoba mi sie to niemieckie malowanie. Ale miejsce dla niego jest w dziale fantsy i to bez Losia w nazwie.

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marudek, ton w jakim się wypowiadasz jest tak kulturalny, że nie ma mowy by mnie urazić.

1.Motorem cywilizcji jest ewolucyjny postęp.(napisałem ewolucyjny by od razu wykluczyć rewolucje jako "narzędzie bardzo niebezpieczne)

2.Marudek przeczytaj książkę Cynka o "łosiu". to zrozumiesz czemu, ogarnęła mnie ochota modernizowania "łosia"

3. Nie napisałem nigdzie koalicja z nazistami, tylko koalicja antyradziecka.

Niemcy to normalny europejski naród.Niemcy są zadowoleni ze swojego kraju ,bo to całkiem dobry kraj. Inna rzecz, że Niemcy bywają niebezpieczni dla sąsiadów. Stąd pomysł, by ich "energię" wykorzystać, w bardziej pożytecznym celu.

Inaczej rzecz się ma z Rosją. To państwo niebezpieczne dla wszystkich.

W pierwszym rzędzie dla swoich obywateli.Ilu rosjan powie ,że rosja to najlepszy kraj na świecie??? A ilu powiedziało by tak w latach 40 ????

4. Partyzantka na terenech rosji była możliwa, tylko dzięki temu, że Niemcy delikatnie mówiąc traktowali żle narody, które w ich przekonaniu były gorsze. Ale pamiętajcie, że w pierwszym odruchu traktowano inwazję niemiecką jak wyzwolenie spod czerwonej tyranii !!!!

5. to chyba tyle :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Spiton!

 

Ciesze sie, ze dobrze mnie zrozumiales Podaj pelen tytul tej ksiazki to moze jakos ja znajde (czy to monografia?).

 

Jestem neutralny politycznie i gdybym mial fantazjowac, to wybralbym bardziej utopijny scenariusz. Najlepiej by bylo gdyby wojny wcale nie bylo, a Polska rosla by sobie w sile pod wzgledem gospodarczym i politycznym. Moze dzieki temu Polskie wynalazki nie bylyby sprzedawane silnym, zachodnim koncernom za grosze. Moze tylu mlodych ludzi nie musialoby emigrowac po to by zyc godziwie? Polska jest teraz popychadlem Europy. Angole sie smieja: "Stary, jak wrocisz do siebie to pewnie polowe kraju wykupisz za zaoszczedzone pieniadze!"; ale mnie to wcale tak nie bawi i odpowiadam: "Jak byscie nas w Jalcie nie sprzedali, to sami byscie do Polski jezdzili do pracy". Nie jestem patriota, ale dumny jestem z Losia, PZL-ki i polskich pilotow, ktorzy pokazali zachodowi jak sie lata

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabianie Losia w ten sposob to dla mnie po prostu profanacja. Osiagniecie Polskiej techniki, duma polskich konstruktorow i pilotow - przerobiona na folksdojcza

 

Wreszcie ktoś to zauważył i powiedział

- hehe akurat silniki to mielismy cienkie jak "Polsilver". Owszem byl projekt "Foka" - ale z tak wydumanymi parametrami ze szkoda sie rozpisywac. Czysta techniczna i technologiczna fikcja, ktora nie zostala zrealizowana (oficjalny powod: tragiczna smierc konstruktora) bo nie mogla.

 

Przestancie juz z "folksdojczami", bo zaraz ktos wymysli ze trzeba jezdzic Polonezami, a kazdy posiadacz niemieckiego auta jest "slugusem" spadkobiercow III Rzeszy.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment, moment - sam jak bym mial do wyboru BMW albo Syrenke, wybralbym BMW. Ale nigdy nie probowalbym przerobic Syrenki na BMW! Projekt moze cienki, ale Polski i ma w sobie to cos... Ale to zupelnie inna sprawa.

 

Juz wczesniej byla mowa o laczeniu oznaczen narodowych i nikomu sie ten pomysl nie podobal. Dla mnie sam Los jest takim samym symbolem jak czerwono-biala szachownica. I tak jak szachownicy nie sklonuje z czarno-bialym krzyzem - tak samo Losia z niemieckimi czesciami i kamuflazem.

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Chodzi o monografie Pana.J.B.Cynka "samolot bombowy PZL P-37 łoś"

2.W skrócie. wynika z niej że:

A."łoś" to bardzo dobry płatowiec. Miał duży udżwig, i dobre własciwości pilotażowe, a obciążenie powierzchni nośnej +/_ 160 kg/m2 pozwalało spokojnie dołozyć z 4 tony, i cały czas mielibysmy samolot porównywalny co do "lekkości" w powietrzu z P-38.

Ale, żeby te powiedzmy 2-4 tony rozpędzić potrzeba silniejszych silników.

krótko mówiąc, ze względu na dobre właściwości pilotażowe i małe obciążenie pow. nośnej. był to samolot rozwojowy.

B.Wyposażenie samolotu było do bani, począwszy od odwrotnie działającej manetki gazu, po system łączności wewnętrznej, fatalną instalację paliwową, brak opancerzenia.

C. sama koncepcja była absurdalna.Po co państwu takiemu jak Polska nowoczesny bombowiec horyzontalny ???Przecież dużo wazniejszą potrzebą było posiadanie sprawnego myśliwca. i samolotu szturmowego, mogącego atakować wojska przeciwnika. "Łos" to bardzo drogi samolot, który "skonsumował" dużą cześć budżetu lotnictwa, nie dając efektywnej poprawy bezpieczeństwa państwa. Dlatego miał wrogów.

D. Niemcy nie posiadali samolotu o tak dobrych i rozwojowych parametrach ( w tamtym czasie) Dlatego mocno eksploatowano "łosie" na południowym odcinku frontu (ogromny jak na tak mały samolot udżwig)

Czemu zatem nie uruchomiono produkcji "łosi"??

Każdy kto czytał książkę Irvinga "wzlot i upadel luftwaffe" wie ,że przemysł niemiecki miał wiele inny problemów, i z wielu względów było to "niepolityczne". Abstra:bip:ąc, od kwestii nieprzekazania okupantowi dokumentacji.

 

Co do wojny.

To Związek Radziecki szykował się do wojny. Brabarossa to operacja prewencyjna. Hitler nie miał wyboru. Poczytajcie Kesselringa, Rudla, Jakubowskiego, o Suworowie nie wspominając.

Mając nasze położenie polityczne ( między młotem i kowadłem), i analizując korzyści wynikające ze zbliżenia z Rosją , bądż Niemcami. Jasno wynika, że powinniśmy kolegować się z Niemcami.

Po wojnie z oczywistych powodów wykorzeniono tego typu poglądy. Ale to już inna sprawa.

 

Pozdrawiam(mam nadzieję, że uda mi się dzisiaj sfotografować skończonego już "super łosia"

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym rzędzie dla swoich obywateli.Ilu rosjan powie ,że rosja to najlepszy kraj na świecie???

 

spiton, wdaje sie w ta smieszna gadke bo jest na razie zabawna, chociaz toczy sie na niewlasciwym forum.

Najpierw musilabys zadac powyzsze pytanie naszym rodakom, aby potem pytac o to Rosjan.

 

 

4. Partyzantka na terenech rosji była możliwa, tylko dzięki temu, że Niemcy delikatnie mówiąc traktowali żle narody, które w ich przekonaniu były gorsze. Ale pamiętajcie, że w pierwszym odruchu traktowano inwazję niemiecką jak wyzwolenie spod czerwonej tyranii !!!!

Te mysl mozna np. rozszerzyc.

1. Amerykanie to bandziory , ktore napadly bez powodu, razem z nami na Irak (Tak jak wczesniej Sowieci na Afganistan). Musimy straszliwie traktowac Irakijczykow, nie mowiac o US Boyz, skoro ten "new Ligtning-War" trwa tak dlugo.

 

To Związek Radziecki szykował się do wojny. Brabarossa to operacja prewencyjna. Hitler nie miał wyboru. Poczytajcie Kesselringa, Rudla, Jakubowskiego, o Suworowie nie wspominając.

 

Oczywiscie, ze nie mial wyboru. Tego wyboru nie mial zreszta w 1939 roku i 1940 tez. Sowieci zas tak sie przygotowali, ze uderzenie niemieckie (o ile sie orientuje silami znacznie mniejszymi niz Red Army) zatrzymalo sie po kilkuset kilometrach, w sniegach pod Moskwa. Nie podwazam prawdziwosci wspomnien Kesselringa czy Suworowa, ale terminy "pranie mozgow" czy "forsa nie smierdzi" nie stracily na aktualnosci.

 

Nie jestem patriota, ale dumny jestem z Losia, PZL-ki i polskich pilotow, ktorzy pokazali zachodowi jak sie lata

 

Marudek, alez jestes patriota do szpiku kosci o czym swiadczy Twoj tekst.

A to wcale nie jest wada!

 

Poza tym watek chyba ulegnie niedlugo zdalnemu oczyszczeniu :cool

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nigdy nie probowalbym przerobic Syrenki na BMW! Projekt moze cienki, ale Polski i ma w sobie to cos... Ale to zupelnie inna sprawa.
- ano ma - silnik pompy strazackiej projektu Ferdynanda Blumke (wlasciwie Blümke, choc czasami tez Bluemke)

 

Juz wczesniej byla mowa o laczeniu oznaczen narodowych i nikomu sie ten pomysl nie podobal. Dla mnie sam Los jest takim samym symbolem jak czerwono-biala szachownica. I tak jak szachownicy nie sklonuje z czarno-bialym krzyzem - tak samo Losia z niemieckimi czesciami i kamuflazem.
- eee o subiektywnych odczuciach trudno dyskutowac. Wiesz dla jednego japonski As mysliwski jest super gosc, a dla innych nie bo Japonczycy tez wykazali sie sporym bestialstwem typu testowanie na jencach efektywnosci ukladu zapor minowych, czy broni chemicznej/biologicznej na podbitych narodach + byli w scislym sojuszu z III Rzesza, ktora wiadomo co... itd. itp.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza cywilizacja powstała dzieki książkom.

Nikt z nas, nawet jeśli ma 150 lat nie może mieć wiedzy na temat drugiej wojny światowej, o ile nie czerpie jej z książek. Czytając ksiązki zauważamy,że na jeden temat może być wiele spojrzeń. Jedne bardziej prawdopodobne, inne mniej. Czym więcej czytamy tym większy mamy materiał wyjściowy na podstawie którego "rodzi sie" nasz pogląd na dany temat.

Erkamo, napisz proszę co czytałeś na temat wojny na wschodzie w czasie 2wś. Rzuć ze 20 tytułów na początek, bo coś mi się zdaje, że Twoje poglądy to taka papka obiegowych opinii. Udowodnij proszę,że się mylę :-)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu zatem nie uruchomiono produkcji "łosi"??

 

Bo to był samolot przeciętny. Poczytaj sobie serię artykułów w SP o eksploatacji Łosi przez sojuszników Rzeszy.

 

Przeciętny, ale polski. Zaprojektowany i zbudowany w Polsce i przez Polaków. Lecz po tylu latach braku niepodległości to i tak bardzo dobry samolot zbudowano. I Łoś jest pewnym symbolem. Dlatego ten samolot w malowaniu ala bf-110 w koalicji z III Rzeszą wygląda, co najmniej niestosownie.

 

Spiton, a Twoje poglądy to nie jest papka obiegowych opinii? Bo mnie się wydaję że jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiton, zgadzam sie z punktem C pare postow wyzej.

 

PKD4GA, co z tego, ze silnik byl konstruktora o niemieckim nazwisku? Nawet jesli byl niemcem, to silnik byl w Polskiej konstrukcji.

 

Nie mieszajmy do tego Saburo Sakai. Czy mozna go winic za ludobojstwo Japonczykow? On ludobojca nie byl. To tak jakby mnie winic za stereotyp, jaki Polacy wyrobili sobie na zachodzie. Az wstyd przyznac, ze jest sie Polakiem...

 

Jacek Kryszak - dokladnie, Los jest symbolem takze i dla mnie.

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erkamo, napisz proszę co czytałeś na temat wojny na wschodzie w czasie 2wś. Rzuć ze 20 tytułów na początek, bo coś mi się zdaje, że Twoje poglądy to taka papka obiegowych opinii. Udowodnij proszę,że się mylę :-)).

Moglbym Cie wpuscic w kanal, spiton i spisac tytuly z jakiegos internetowego katalogu. Ale powiem prawde bo szanuje wszystkich na tym forum (co innego inne fora).

Jestem Tworem nowoczesnego swiata, chociaz juz starym, buszujacym po necie, pijacym piwo i czasami klejacym dla przyjemnosci modele.

Absolutnie nic nie czytam (nawet Harry Potera). Jestem pod tym wzgledem absolutnym zerem (Do kina tez nie chodze, a teatr do dla mnie slowo ze slownika wyrazow obcych). Naleze do tej czesci spoleczenstwa, ktora karmi sie papka informacyjna z TV. Dlatego musi potem wykonywac rozkazy tych co czytaja bardzo duzo, sa wyksztalceni, wiedza wszystko i decyduja o jej losie. By moc nastepnie pisac pamietniki o swoich osiagnieciach. Tak moja smutna prawda.

 

Teraz juz wiesz o mnie wszystko. Totalnie sie zlustrowlaem.

 

 

Nasza cywilizacja powstała dzieki książkom

Przesadzasz. Ja stawiam na wojny i spowodowany przez nie rozwoj technologiczny.

 

spiton, powiedz mi, co blednego napisalem o tej wojnie sowiecko-niemieckiej. Wydawalo mi sie, ze nic takiego, bardzo odbiegajacego od ???? faktow, prawdy czy jakos tak.?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.