Skocz do zawartości

Stug IV [Dragon] Late Production 6122 [1:35]


Amadem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

ruszam z kolejnym projektem i tym razem zakładam warsztat, bo nie ukrywam będę potrzebował waszej pomocy.

Prace dotyczyć będą Stug'a IV produkcji Dragona (no. 6612).

 

fir9.jpg

 

Pierwsze co mnie uderzyło w tym zestawie to brak Magick Tracków na rzecz DS Tracków,

mimo, że te pierwsze były prezentowane na stronie producenta oraz w róźnych recenzjach dostępnych w sieci.

Póki co więcej czasu spędziłem nad studiowaniem materiałów niż modelowaniem, ale powoli staram się zebrać wszystko co ustaliłem do kupy

i próbuje umieścić mojego Stug'a w jakimś możliwym przydziale do jednostki.

Wstępnie mój wybór padł na 8./35.Pz.Rgt, co mi odpowiada dodatkowo dlatego, że mam w planach złożyć więcej wozów bojowych z 4 DP z okresu 1943-1945.

Wg. ustaleń Martina Blocka 8./Pz.Rgt. 35 otrzymał w styczniu 14 Stug'ów IV.

 

Na bazie literatury udało mi się ustalić, że Stuga IV "Late Production", którego oferuje nam Dragon można umieścić w okresie produkcji na listopad-grudzień 1944.

Stanowią o tym:

- podpora armaty oraz powiększone oslony peryskopów kierowcy (listopad),

- zatrzask włazu kierowcy (listopad?)

- 4 koła podtrzymujące (w grudnia zaczęto montować 3),

 

Jednak tu pojawia się pierwsze pytanie odnośnie ekranów bocznych (Schürzen).

Czy wiadomo od kiedy zaczęto montować stelaże i ekrany nowego typu?

 

Dragon zapewnia ekrany i stelaże starszego typu.

Natomiast w obu wydobytych w Polsce Stug'ach IV (Komierowo, Grzegorzewo), pochodzących z tego okresu produkcyjnego zastosowano już stelaże i ekrany nowego typu.

Takie jak tutaj:

ah6f.jpgmmkc.jpg

 

 

Wydobyty Stug IV z Komierowa pochodził właśnie z interesującej mnie jednostki (8./Pz.Rgt. 35).

Jednak mam wątpliwości czy mogę zamontować Schurzeny oferowane w zestawie?

 

Sprawy nie ułatwia fakt, że trafiłem na zdjęcie podpisane "propably photographed on the Ostfront during first months of 1945" na którym widać Stug'a IV właśnie z tego okresu produkcyjnego, a mimo to z montażem ekranów starego typu:

 

r1d7.png

 

W opracowaniu Janusza Ledwocha natrafiłem dodatkowo na wzór malowania Stug IV z 35.Pz.Reg z lutego 1945 na Pomorzu (pomijając fakt, że na ilustracji użyto wcześniejszej wersji produkcyjnej).

Zastanawiam się, czy może ktoś z was kojarzy fotografie na bazie, której wykonano ten rysunek?

 

y83k.png

 

Z Pomorza z tego okresu znalazłem tylko:

qqtq.jpg

 

W ostateczności zrezygnuję całkowicie ze Schurzenów choć mimo wszystko wolałbym oprzeć to na zdjęciach.

 

Na koniec 2 fotki z warsztatu:

 

1r2h.jpgkdu2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie jest to najpóźniejsza wersja na podwoziu Ausf.J bo m.in ma wciąż 4 koła podtrzymujące.

Ostatecznie myślę, że można w ogóle pozbyć się Schurzenów, jak to można ujrzeć na zdobytych po kapitulacji przez Rosjan wozach z Kurlandii.

Co ciekawe widać tam pozostałości montażu Schurzenów starszego typu:

 

couland_201945.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

 

Póki co składa się bez większych problemów, choć jak to ostatnie Dragony zestaw skompletowany jest już z wcześniejszych modeli (m.in Brumbar, Jgd. Pz. IV, Pz.Kpw, IV, Stug IIIG). Zaletę ma to taką, że w praktyce dysponujemy elementami z wcześniejszych i późniejszych wersji bo masa części zostaje niewykorzystana. Sprawę jednak czasami komplikuje niedopracowana instrukcja.

Największym mankamentem jaki dostrzegłem w tym modelu jest to, że Dragon wyposażył model w stary układ rozłożenia gratów na błotnikach - mimo, iż w instrukcji jest ukazany układ późniejszy.

Kolejnym jest też brak elementu tylnej lampy późniejszego typu (wcześniejsza jest kompletna).

W instrukcji pominięto też numerację kilku elementów. Za to blaszek do użycia jest więcej niż to przedstawia instrukcja, więc warto się z nimi zapoznać przed montażem modelu.

Mimo, iż chce zrobić model "prosto z pudełka" bo brakuje mi jeszcze skilla i czasu to dodałem od siebie detale na włazach ładowniczego (były kompletnie płaskie) oraz spaw na osłonie wieżyczki dowódcy.

Poniżej zamieszczam 3 zdjęcia - nadbudówka na razie tylko założona.

 

mlwj.jpgztou.jpgoyqw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Twitch

 

Malowanie będzie już z końca wojny więc z założenia chcę by było ciemne, a do tego zależało mi na przetestowaniu techniki HS, więc potrzebowałem tej warstwy przy przetarciach.

 

@Demonion

 

Dokładnie o tym samym myślałem wczoraj!

Ale jednak wygrał HS bo mimo wszystko mam większe pole manewru w doborze miejsca obić, a łatwiej mi wybrać ich umiejscowienie jak je nanoszę już po pomalowaniu bazy i gdy widzę je realnie (tak jak przy malowaniu ich pędzlem). Maskol byłby zdecydowanie dłuższym rozwiązaniem bo żeby uzyskać najlepszy efekt trzeba by go nakładać również po każdym kolorze modulacji.

W każdym bądź razie jak znajdziesz gdzieś przypadkiem "ów Japońca" to podeślij link, z chęcią podpatrzę warsztat.. Zwłaszcza, że wykorzystania tej minii jeszcze nie znalazłem w sieci, choć może dlatego, że wpadła mi w ręce przypadkiem dopiero 2 dni temu.

 

Wracając do modelu -poszła baza z modulacją i pierwsze rozjaśnienia pod obicia.

Pierwszy raz wykorzystuję HS więc na razie słabo się to prezentuje.

 

l92x.jpg

bkrt.jpg

v3eq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecimy dalej. W ostatnich dniach poszło sporo do przodu i powoli zbliżamy się do końca.

 

 

Kamuflaż:

3qw4.jpg

3f89.jpg

xaao.jpg

 

 

 

 

 

Kalki, HS oraz filtry:

nq6p.jpg

737e.jpg

9bfo.jpg

 

 

 

 

Oleje:

bok4.jpg

uxa6.jpg

74o7.jpg

 

 

 

 

 

 

Washe, obicia, detale, efekty i baza pod brudzenie podwozia:

 

plo7.jpg

h79r.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.