Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze


kreator86

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduję się na Ju-87 to bardzo charakterystyczny samolot Luftwaffe bardzo znany. Wybór padł na ten oto model:

http://www.mojehobby.pl/products/JU-87G-STUKA-TANK-BUSTER.html

Czy te kolory jak podaje skan instrukcji są prawidłowe :

RLM 70,71,65,66 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamięć nie myli, to nie RLM66 tylko RLM02 (to do wnętrza). A modelik zacny. Sklejałem niedawno wersję G2 i jestem bardzo zadowolony. Lepsze sztukasy są (podobno) tylko z fujimi. Ale droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyszło mi tak według Humbrola : RLM 71 to Humbrol 30, RLM 70 to Humbrol 91, RLM 65 to Humbrol 65 a RLM nie ma chyba przynajmniej na tablicach, które widziałem. Może Pactra jest lepsza pod pędzel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humbrol 30 dość słabo kontrastuje z 91, sugerowałbym raczej 117 jako RLM 71. Co do palety barw RLM vs Humbrole to możesz zerknąć na podpowiedzi tu: http://falkeeinsmodel.blogspot.com/2010/08/rlm-humbrol-equivalent-colours.html .

 

Tak w ogóle to Humbrol od pewnego czasu zapowiada wypuszczenie "autentyków" RLM, ale chyba się jeszcze nie pokazały na rynku...

 

Jeśli idzie o Pactry to nie ma doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwolę sobie jeszcze 3gr dorzucić do pytania o farby (w pracy nie było jak mimo starań...)

 

Kolor wnętrza - zdecydowanie RLM66, ma go w ofercie Pactra - jak i całą pozostałą gamę RLMów, całkiem dobrych moim zdaniem.

Jak wspomniano Pactra całkiem nadaję się pod pędzel (rozcieńczana wodą, ja po paru latach niemalowania pędzlem byłem b miło zaskoczony jak przyszło mi nią pędzelkować na zajęciach z maluchami) jak i pod aerograf (tu absolutnie nie woda, tylko Gunze Leveling Thinner - idzie po prostu pięknie). Szybkie schnięcie to wielka zaleta tych farb.

Co do Humbrola to ja mam dobre doświadczenia, rozcieńczany terpentyną (zwykłą, z castoramy, żadne tam rozcieńczalniki firmowe) wprawdzie schnie długo ale kładzie się b dobrze, dawno już nie maluję pędzlem ale aerografem jest w zupełności ok (farba matowa ma dość gruby pigment więc w aero z dyszą 0.2mm może być problem z uzyskaniem cienkich linii).

Co do mycia - zważyszy na o niebo dłuższy czas schnięcia farby olejne zdawały mi się (i w teorii i z praktyki) zawsze dużo łatwiejsze do wymycia z aerografu czy pędzli. Kilkukrotnie już czytałem na forum opinie że z farb olejnych trudniej domyć sprzęt - uczciwie mówie nie wiem co jest tego przyczyną. U mnie to pactra kiedyś prawie załątwiła mia aerograf, i generalnie z akrylami zawsze bardziej kiepsko, bo benzyna zawsze ruszy miękką farbe olejną a woda akryl już nie tak chętnie. U mnie życie mega ułatwiło zakupienie płynu myjki do aerografu Tamyi - zmywa każdą farbe, nie niszczy sprzętu.

 

Teraz RLM 71 - według różnych tabel tabelek humbrolowym odpowiednikiem jest 116, 117 jest zdecydowanie za jasny, RLM70 to od zawsze 90 - taki ich autentyk w standartowej linii farb (było kiedyś więcej - np 175=RLM76 - ale polikwidowali, ponadto była kiedyś seria Authentic, w czarnych puszkach, ale to było b dawno temu...). Do nowych "autentyków" podchodziłbym z rezerwą...

Te kolory nie różnią się od siebie jakoś zasadniczo (czarno-zielony vs ciemny-oliwkowo-zielony), nie można wymagać aby się od siebie wyraźnie odcinały jak np na 109tkach z bitwy o anglię rlm02 i rlm71 (niegdyś pewien kolega nawet zrobił i pokazał tu wczesną 109tkę w jednym kolorze twierdząc że na zdjęciu nie dopatruje się 2 kolorowego łamanego kamuflażu... no cóż).

 

Jak chodzi o maskowanie to przy pactrach czy humbrolach nie powinno być problemu (ja zwykle nie używam pod humbrole podkładu i problemów nie miałem, pod pactre daje jakiś szary olejny), zamiast surfacera na początek może być jakiś półmatowy jasny szary humbrolek, te farby dobrze się trzymają powierzchni a i kosztują zdecydowanie mniej (jest podkład Humbrola - 1 - jak dla mnie zwykła szara farba satynowa, ale działa jak należy).

 

Jak chodzi o modele to w pełni popieram poprzedników, myślę że wybór trafny - model przyzwoicie opracowany, nie powinno być niespodzianek.

 

Mam nadzieje że nie zanudziłem Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surfacer brzmi ciekawiej jako podkład zwłaszcza, że mam słoik 1200 na stanie. Ostatnie pytanie. Na spód jaki kolor jest lepszy dokładniejszy :

http://www.mojehobby.pl/products/4778-Hellblau-RLM65-Semigloss.html taki szarawy jest on pokazany na modelu zrobionym (w odnośniku)

http://www.mojehobby.pl/products/A85-Hellblau-SG-RLM-65.html niebieski.

Dla mnie lepiej wygląda z tym szarawym jednak wolę wierność kolorom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten szary z pierwszego linku to jakaś pomyłka wynikająca z uproszczenia, RLM65 to jasny błękitny, akuratnie akrylowy MM to ta sama farba co Pactra bo to ten sam właściciel, jak dla mnie Pactra jest bliższa j. niebieskiemu a taki nr Humbrol65 - odpowiednik - bliższy jest błękitowi (cieplejsza barwa).

Kiedyś kiedyś prowadziłem warsztat i zrobiłem galerie troche innego Ju-87:

warsztat: http://modelwork.pl/viewtopic.php?t=21459 (na str. 2 najpierw był od spodu pomalowany Humbrolem, później z powodu kłopotów zmyty i pomalowany Pactrą)

galeria: http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=23707&p=366869&hilit=ju+87+bezstresowy#p366869

on jest malowany od dołu Pactrą, główny kamuflaż (letni) na który poszły piaskowe plamy, jest zrobiony Pactrami RLM70 i RLM71, więc możesz mieć jakiś pogląd jak te barwy wychodzą.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc kolory już ustalone zamówienie w moim ulubionym sklepie złożone. Teraz czekam, aż dojdzie i zakończę kilka projektów nad, którymi sobie pracuje powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest dobra blaszka Eduard Zoom, bo kolega jak sądze początkujący raczej, na blaszce są najistotniejsze rzeczy których nie ma w zestawie lub są ale urpszczone - tabliza z zegarami, ładnie wykonany orczyk, panele pilota, panele radiostacji, celowniki km-ów! no i oczywiście pasy (ja tą blaszkę użyłem do mojego B i mam też kupioną do czekającego na zwą kolej G) Eduard taki full czy Part (przynajmniej blaszka do wersji B) to jest całe wnętrze i masa roboty, a sam model ma dość ładne wnętrze i te blaszki imho już dla bardziej hardcore-owców no i zoom jest dość tani - ok 8~10zł - a Edek czy Part to praktycznie dwukrotna cena modelu. Wybór należy do ciebie.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz RLM 71 - według różnych tabel tabelek humbrolowym odpowiednikiem jest 116, 117 jest zdecydowanie za jasny, RLM70 to od zawsze 90 - taki ich autentyk w standartowej linii farb (było kiedyś więcej - np 175=RLM76 - ale polikwidowali, ponadto była kiedyś seria Authentic, w czarnych puszkach, ale to było b dawno temu...). Do nowych "autentyków" podchodziłbym z rezerwą...

Te kolory nie różnią się od siebie jakoś zasadniczo (czarno-zielony vs ciemny-oliwkowo-zielony), nie można wymagać aby się od siebie wyraźnie odcinały jak np na 109tkach z bitwy o anglię rlm02 i rlm71

 

Czy aby na pewno?

Bo mi się coś tu nie zgadza...

 

Jeśli mowa o Ju 87 G to kolor wnętrza bez wątplienia RLM 66 natomiast odcienie dwóch zieleni stanowiących kamuflaż powierzchni górnych i bocznych są kontrastujące jak najbardziej. RLM 70 jest ciemny natomiast RLM 71 obserwowany na zdjęciach tych masznyn (kolorowe fotografie i filmy) sugeruje jasniejszy niż w 1939 odcień wpadający bardzej w wyblakły olive drab.

Polecam fotografie Stukasów zrobione w 1945 roku.

 

Osobiście bardziej bym mieszał te odcienie niż polegał na autentykach.

 

(niegdyś pewien kolega nawet zrobił i pokazał tu wczesną 109tkę w jednym kolorze twierdząc że na zdjęciu nie dopatruje się 2 kolorowego łamanego kamuflażu... no cóż).

 

Ten Kolega nie zrobił źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.