Skocz do zawartości

Bell AH-1T Sea Cobra - Italeri 1/48


Moses

Rekomendowane odpowiedzi

Pora przetkać czymś lekkim bardziej pracochłonne projekty, padło na mój ulubiony temat, wiropłaty, i najpiękniejszą maszynę latającą jaka została kiedykolwiek wyprodukowana. AH-1 w wersji Tango.

 

Cobra od powstania w latach 70tych, do dnia dzisiejszego, jest podstawową maszyną wsparcia Jednostek Ekspedycyjnych USMC. Wersja Tango jest weteranem operacji Urgent Fury, Inwazji na Grenadę w 1983 roku,gdzie utracono 2 maszyny, osłaniały też statki w zatoce perskiej w 1980 roku gdzie przy pomocy rakiet TOW zatopiły 3 irańskie łodzie patrolowe, tracąc jedną maszynę zestrzeloną przez irańską osłonę p-lot.

 

Model prosto z pudła będzie przedstawiał maszynę z dywizjonu HMM-261 o numerze 31 stacjonującego na śmigłowcowcu USS Saipan.

 

0386858.jpg

 

Model rozpocząłem od sklejenia kokpitu, części jak to w przypadku modeli Italeri pasują świetnie.

 

tango_cobra.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem

Adamie widziałeś Whiskey'a tzn. następce Tango, który de facto też jest w planach do zrobienia ;)

Pora na mały update tematu.

 

Pierwszym etapem po sklejeniu było pokrycie kokpitu Surfacerem 1200

tango_cobra-002.jpg

 

Dodatkowo do połówek kadłuba dokleiłem część silnikową

tango_cobra-003.jpg

 

Ułatwi mi to montaż kokpitu przy sklejaniu połówek kadłuba. Niestety miejsca w których sugeruje Italeri są za nisko przez co pomiędzy tylną ścianą a górną częścią części silnikowej powstaje kilku milimetrowa szpara

tango_cobra-004.jpg

tango_cobra-005.jpg

 

Następnie pomalowałem kokpit całościowo na czarno, w kadłubie część silnikową pomalowałem kolorem Zinc Chromate

tango_cobra-007.jpg

tango_cobra-006.jpg

 

Następnie na powierzchnie naniosłem ciemno-szare plamy

tango_cobra-008.jpg

 

Na koniec całość pokryłem mocno rozcieńczonym czarnym kolorem

tango_cobra-011.jpg

 

Teraz rozpoczęła się zabawa pędzlem. Aby urozmaicić monotonie czarnego jednolitego wnętrza, chwyty wolantów pomalowałem ciemnym szarym. Przełączniki pomalowałem na srebrno, apteczka na ściance tylnej otrzymała kolor oliwkowy, siedziska zielony, pasy ciemny piaskowy

tango_cobra-014.jpg

 

Teraz pora na weathering

 

tango_cobra-012.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ok, ogarnąłem kokpit. Trochę czasu zajęło zanim wykoncypowałem sobie jak wykończyć kokpit.

Po oczywistym natryśnięciu sidoluxu, na całośc położyłem Czarny Wash firmy Valleho, na zielone elementy siedzeń oraz apteczkę, zastosowałem wash w kolorze brązowym.

 

Kolejnym etapem było pokrycie wszystkiego matowym lakierem bezbarwnym. Obciętym pędzlem o twardym włosiu wykonałem obicia na siedzeniach w kolorze Zinc Chromate Yellow. Krawędzie osłony tablicy przyrządów przetarłem kolorem ciemno-szarym. Na koniec wykonałem na wannie delikatne obicia srebrnym kolorze

 

Jeden z cięższych etapów za mną, zamykamy kadłub i teraz powinno wszystko potoczyć się błyskawicznie

 

tango_cobra-020.jpg

tango_cobra-017.jpg

tango_cobra-018.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo mam glejta na to ;)

 

ME12_044.jpg

Wyszły mi co fakt trochę za mocno, ale jak dla mnie może być ;)

 

Aha zapomniałem dodać, może się to przydać osobom które będą miały styczność z tym modelem, lub z późniejszą wersją Whiskey. W instrukcji jest pomyłka dotycząca montażu foteli. Powinny być tak jak widać na moich zdjęciach, a nie jak w instrukcji, znaczy się na odwrót ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

coś powoli idzie, póki co mało czasu. Posłużę się nie swoim zdjęciem, ale na chwilę obecną Cobra wygląda tak

PICT0381.jpg

Jak skończę szlifowanie i trasowanie zatartch paneli wrzucę zdjecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Baaaardzo powoli do przodu. Kadłub został potraktowany surfacerem, po czym poszlifowany. Obecnie pozostało prysnąć ponownie surfacerem, przykleić drobnicę i można zacząć malować

tango_cobra-021.jpg

 

Dodatkowo przygotowałem sobie większe części do malowania, bądź przyklejenia do modelu. Osłonę kabiny zamaskowałem taśmą 1,5mm oraz maskolem Gunze.

tango_cobra-022.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wpis oszczędny w słowa

Cobra otrzymała wloty powietrza oraz oszklenie.

 

tango_cobra-023.jpg

 

Oczywiście Italeri postarało się aby nie było za prosto i szybko

 

tango_cobra-0241.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukass Tango, Whiskey i zkaszaniomy Zulu to w zasadzie te same wypraski z dodanymi elementami do odpowiedniej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Moses!

 

Kawał dobrej roboty, miło popatrzeć, także będę śledził. Życzę powodzenia w dalszych pracach i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwyty powietrza doprowadzane do porządku drobnica przyklejona, model pokryty surfacerem i jest gotowy do malowania.

tango_cobra-025.jpg

tango_cobra-026.jpg

 

Zakończyłem także prace nad wirnikami.

tango_cobra-027.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.