Skocz do zawartości

MiG-23 czyli podwójne uderzenie-1:72


Piotr_P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Na początku chciałem zrzucić winę na kolegów GEM, Mikolaj75, kowal76 za dołączenie się z ruskimi na formowe warsztaty.

Miałem sobie luzacko skleić Mirage F.1 z Hellera ale przez w/w się to nie uda

 

Tak więc zaczynam warsztat podwójny czyli baza ta sama-MiG-23 Zvezdy / Bilek / Italeri 1:72 .Różne jednak wersje. Będą to Mig-23 MLD z Afganu czyli Gieroje z Shindada oraz polski Mig-23 UB z wiadomego pułku.

 

Do obydwu postaram się zastosować blaszkę Eduard. Do wersji UB wiadomo częściowo.Za to uzupełniony będzie o żywice Balaton Model dedykowaną do Academy. Jaka różnica w stosunku do Zvezdy będzie widać.

 

Co się da klonuję w żywicy.

 

Przedstawiam też częściową zawartość zestawów -MLD to Italeri ,UB to Bilek z żywicznym sterem. Baza to oczywiście tak naprawdę Zvezda, dla obydwu wersji te same ramki.

 

DSCF3370_zps1623780e.jpg

DSCF3375_zps819228ac.jpg

DSCF3376_zps5cc42e8e.jpg

DSCF3377_zps6235f64a.jpg

DSCF3378_zps805996d0.jpg

 

Pełen In-box :

http://www.mojehobby.pl/products/Mikojan-Mig-23MF-Flogger-B.html

 

zawartość zestawu do UB

http://www.sklep.tankmodels.pl/balaton-modell/2946-mig-23-ub-conv-for-academy-balaton-modell-bm-7206-.html

 

Jeśli chodzi o kompatybilność Balaton do Zvezdy to go brak

Na jednym ze zdjęć widać ,ze trzeba było sporo podciąć ,żeby weszła przednia część do kadłuba Zvezdy.Widać też nie zgranie z elementami oddzielającymi wloty powietrza od kadłuba.Ale to się pomyśli i coś wykombinuję.

 

DSCF3337_zpsc6f9d74f.jpg

DSCF3352_zps6cae2328.jpg

DSCF3357_zpsf5c0b4ac.jpg

DSCF3364_zps70e143ef.jpg

DSCF3368_zps8ab31918.jpg

 

Ster kierunku w wersji przewidywanej dla MF w Bilku robiony po macoszemu czyli wypukłe linie na żywicy do tego wypaczony w górnej części w lewo.Nawet we wrzątku nie naprostowałem go do końca poprawnie.

Pewnie ster to przeróbka oryginalnego zvezdowego steru lub odlew z MiG-27 Zvezdy.Trzeba będzie poprawić (rycie nowych linii) lub zrobić w oparciu o ster MLD.

 

Nie wiem jeszcze od której wersji zacznę bo w obydwu trzeba ryć linie.Chyba MLD szybciej bo zestaw kompatybilny.

Przeróbki tego zestawu do wersji UB troszkę zabiorą czasu.

Inny kąt goleni podwozia głównego więc cięcie goleni,przeróbki w mocowaniu wlotów,poprawki steru kierunku,dopasowanie stożka na dziobie bo za duży do Balaton Model.

Lista zakupów powiększy się też o koła do obydwu wersji ,na szczęście Martola wprowadziła do oferty koła Armory.

Do wersji MLD czekam też na pomysł na kalki bo Zvezdowych nie mam ,Pepsi_Adam póki co zajęty ,a zna mój problem.

Może Authentic Decal trzeba będzie szukać do Gierojów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm - nie jestem fanem ani tej skali ani odrzutowców ale ze względu na rozmach waloryzacyjny Twojej produkcji będę zaglądał i kibicował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie mylę to ten sam kadłub tylko że przez Zvezde był pakowany jeszcze z wypukłymi liniami

Academy ma jako linie podziału blach straszne transzeje do tego ma je źle rozmieszczone. Trzeba najpierw by je pozaklejać plastikiem, aby dało się po nich ryć a w Zvezdzie wystarczy tylko je spiłować.

 

A czemu bawisz się w taką pracę ?

Czy nie lepiej kupić te zestawy ?

http://www.martola.com.pl/pl306/produkty38891/mikoyan_mig_23ub_flogger_c_

http://www.martola.com.pl/pl306/produkty36246/mig_23mf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego,ze oba zestawy i żywicę kupiłem w cenie poniżej ceny jednego RV czy Art Model .Wiem też ,ze jest on lepszy od Zvezdy ale....

 

W kwestii różnic między academy to moim zdaniem nie jest to ten sam kadłub,jedynie podobny podział technologiczny.Ma też belki APU-23 czego brak w academy więc odpada zakup Pavli.Ma podwójne wyrzutnie do R-60 ,ładnie zrobione działko,detale. Ma też swoje błędy jak choćby golenie podwozia,o zgrozo dodane do MF ,które jest diametralnie inne (przednie) od MF'a.

 

Ogólnie zrobię kilka fotek różnic między Academy i Zvezdą.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw artykuł o błędach zestawu ( w kapitalistycznym języku ale w dobie translatorów....)

 

http://robdebie.home.xs4all.nl/models/mig23.htm

 

teraz troszkę zdjęć niestety w porównaniu z Mig-27 ale tylna cześć tego zestawu jest identyczna dla Mig-23. Model Mig-27 przeszedł już drobne zmiany kiedyś jak rycie linii ale i tak da się zobaczyć różnice.Skrzydło jest wyraźnie o większej cięciwie,wloty powietrza na kadłubie po drobnych poprawkach będą ładnie wyglądać,przeźroczysta ramka zawiera też dwa rodzaje termonamiernika-typową dla MF oraz z trójkątną szybką dla MLD.

Usterzenie poziome ma dobry podział zachęcający do odcięcia i doklejeniu w pozycji wychylonej ( chyba tego nie zrobię),hamulce aerodynamiczne są osobnymi powierzchniami i po wklejeniu blaszek od wewnątrz będą dobrą propozycją.Są tez asymetryczne dolna z górną .W Academy chyba są identyczne.Deska przypomina deskę a nie jakiś kształt odwróconej literki "U" jak w Academy z tym ,że zegary z kalki.Dysza głębiej osadzona ale zewnętrzny wygląd samej dyszy chyba gorszy niż w Academy,przydałby się ResIM .

Podkadłubowy zbiornik paliwa od razu jest owalny ,a nie okrągły jak to ma miejsce w Academy.

 

DSCF3382_zps9795a674.jpg

DSCF3383_zps9e4f4a4a.jpg

DSCF3386_zpsc7d83c54.jpg

DSCF3388_zpsd74934cd.jpg

DSCF3389_zps9f0204a1.jpg

DSCF3390_zps700c5634.jpg

DSCF3391_zps7f66d9cb.jpg

DSCF3392_zps8e37cafa.jpg

DSCF3393_zpsdb796f0a.jpg

DSCF3394_zps977dd124.jpg

DSCF3396_zps02471008.jpg

DSCF3398_zpse64a9d90.jpg

DSCF3399_zps343b1410.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej przerwie.

Jako,że u kolegów w tematach "rosyjskich " się ruszyło to i ja postanowiłem ruszyć.

Niestety na wstępie przyhamowało mnie przeziębienie,to i chęci stopowały prace.

Niemniej jednak kadłub UB ze skrzydłami zamknięty.Oczywiście wcześniej przeryte linie podziałowe.Zostało poprawić z tyłu kadłuba za skrzydłami.

Wcześniej też wyciąłem tylną część prawej wnęki bo ona jest otwarta.Wnęki też nieco poprawione kopiami blaszek Edka. Oczywiście miłośnicy polskich skrzydeł przeklną mnie ,że nie stosowałem oryginalnych blaszek do naszego Miga ale zostawiłem je do MLD ,na którego jakoś mam większe ciśnienie nie wiadomo dlaczego.Myślę jednak ,ze jak się doda kilka kabelków to będzie nieźle.Szkoda mi kupować drugiej blaszki ( o ile wogóle dostępna bo to stary wypust Edka z 1997r) ani też szukać i czekać tygodniami żywic RES IN (choć pięknie by podniosły walory wizualne).Na żywiczne odlewy nie mam pomysłu.

Po przyłożeniu modelu do planów okazało się ,że albo źle przyciąłem kadłub albo kadłub okazał się za krótki o ok. 3 mm między przednią sekcją ,a kadłubem przy wlotach. Jednak wklejka hipsu załatwiła sprawę ,choć teraz muszę przesunąć też wloty bo też jakoś względem planów leżą lepiej po przesunięciu kadłuba niż wcześniej.Musze też chyba zeszlifować te trójkąty na przedniej części kadłuba,do których mocowane są wloty (nie wiem jak się to fachowo nazywa ,chodzi o odsunięcie warstwy przyściennej od kadłuba).Nos też dopasowany do żywic Balaton.

 

chwila przerwy od pisania,trochę obrazków:

niezbyt ładna żywica Balton

 

20131109_002831_zps77ce9726.jpg

20131109_002857_zps047fcebc.jpg

 

20131108_230101_zpscf18bc58.jpg

20131108_230048_zpscd5026ab.jpg

20131109_184428_zpsbb6dd25f.jpg

20131109_184539_zpsbfc1f898.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

jakoś się posuwają prace z UB

 

Na planach ster Do MF z zestawu Bilka jest za mały ale nie ruszam. MLD leży ok.

 

DSCF3403_zpsb680bf63.jpg

DSCF3404_zps96048eeb.jpg

DSCF3405_zps5f9b0cac.jpg

 

poprawiłem tez kierownice strug powietrza we wlotach z hipsu 0.5 mm obok oryginalne do porównania

 

20131113_210323-1_zps2429a351.jpg

20131113_210330-1_zps79afc64e.jpg

 

widok ogólny po sklejeniu do kupy

 

DSCF3409_zpsf06af985.jpg

 

obróbka wnęk podwozia-kilka kabelków,wlot na poprawionym elemencie

 

20131115_230102_zpsd73c2c07.jpg

20131115_230112_zps389489e1.jpg

20131115_230135_zps1f1f4c46.jpg

20131115_230202_zps182dcc18.jpg

 

jeszcze nie skończone.W zasadzie dopiero początek kablowania.

Jeszcze sporo do poprawiania.Trzeba prysnąć podkładem ,żeby się pokazało gdzie jest źle.Trzeba odtworzyć linie na wlotach ,zrobić reflektor do lądowania i te wszystkie nadajniki i czujniki na wlotach.

Potem kabina do końca i chyba ku końcowi dwuster się będzie chylił

 

Aha trzeba dorobić nadajnik Delta na prawym skrzydle do naprowadzania rakiet CH-23 (których nie kupiliśmy)

 

Przepraszam za jakość fotek ,to tylko komórka i poza tym i tak nikt nie ogląda...

Lepsze fotki będą w podkładzie : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mazać się! Oglądają, oglądają.

Czemu jedna wnęka podwozia jest zdetalowana a druga nie? Poza tym pomysły ciekawe, spróbowałbym lekko podciągnąć obróbkę detali, zwłaszcza w kabinach. Wypoleruj też nacięte linie. Nadto poproszę o fotkę UB-a w rzucie z boku.

Piotr - przemyśl też sens produkcji seryjnych i wielotorowych. Co z 19? Nadmiar warsztatów rzadko sprzyja utrzymaniu reżimu jakościowego.

Czy konkretny UB wybrany?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - PaRazo - pewnie masz rację, mnie zmylił brak srebrnej wyściółki - tu wtrącę, że dlatego, iż sam wybrałbym sposób symetrycznego wystroju wnęk, a nie najpierw całej jednej, a potem całej drugiej. Zawsze też możemy błednie odczytywać fotki, to niech Piotr sam wyjaśni co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc prawa wnęka prawie gotowa,muszę kabelki po goleni puścić do koła.

Lewa ...cóż faktycznie zobaczyłem teraz ,że to starsze zdjęcie

Blaszka jest już obecnie w obydwu wnękach .Lewą dopiero powoli zaczynam.Miałem ją pociągnąć do końca gdy zobaczyłem brak blaszki,poza tym musiałem do muzeum podjechać i porobić kilka fotek tej wnęki i nacieszyć oczy moim ukochanym Floggerem.

 

Co do Farmera...jakoś nie mogę się przemóc....malowanie źle wyszło Humbrolem 27002 i paproszki siadły.Chyba kąpiel będzie albo praca od początku (to tani zestaw na szczęście).

Poza tym resztę opisze w temacie właściwym skoro mnie naciskacie ....ale to jutro.

Jakoś tez nie lubię kilka zestawów ruszac na raz ale pokusa za duża czasem i od Miga-19 po błędach malowania musiałem odpocząć.

 

Mikołaju oto rzeczona fotka Floggera z boku.Kółka delikatnie wsadzone do przymiarki ,zbiornik tez lekko chwycony bo bałem się wcześniej ,że za bardzo na dupkę usiądzie bo bujał się bez kółek na listwie pod kadłubowej .Srebrny dziób pomalowany był dla sprawdzenia połączenia z nosem i wykrycia w porę nierówności (poprawki widać po przetarciach).

 

DSCF3440_zps9142714d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam, podziwiam.

Podziwiam przede wszystkim za podjęcie się tak trudnego tematu, materiał wyjściowy podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej ale czy że jest modelarstwo jak nie tworzeniem czegoś z niczego.

Temat ciekawy, będę dopingował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mig-23 UB prawie skończony . Jak widać już jest w podkładzie i i poszedł shading.

Czekam teraz na informacje o malowaniu w temacie założonym przeze mnie.

 

DSCF0219_zps61688bc1.jpg

DSCF0221_zps18562b2e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

model uznaję za zakończony (wersja UB) .Pomalowany na szaro ostatecznie Vallejo Light Grey (155).Drobne porawki po kalkomanii....i tu oczywiście psikus losu.

 

DSCF1342_zpsb1b0fef5.jpg

 

Stare kalki Techmodu do MiG-23 oczywiście rozpadły się przy nakładaniu. Miało być pięknie ,a wyszło jak zawsze - d**a !!!

 

Zmiana numeru "842" na "850" bo taki jeszcze uda się sklecić i mam do niego fotkę. Jeśli nie da rady to czeka mnie zakup Model Maker Decals i późny numer "845"...

Bezbarwny na resztę numerów nałożony i zobaczymy jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

tak..

oczywiście kalki do UB znowu się porwały pomimo TRZECH warstw bezbarwnego i nawet sidoluxu.

Zmuszony zostałem do marnego fortelu tj. naniosłem napisy cienkimi markerami w trzech kolorach-czerwony ,niebieski i czarny wzorując się na Topshots oraz na podstawie rysunków do kalek Techmodu. Na zbliżeniach fatalnie to wygląda ale z daleka ujdzie.Nie mam jeszcze pomysłu na nr burtowy.Koniecznie chciałbym stary krój cyfr.Pewnie jakieś maski będę musiał zrobić.

 

DSCF3486_zps079874ef.jpg

DSCF3493_zps7e224acb.jpg

DSCF3495_zps0245ea18.jpg

DSCF3500_zpsa2f46547.jpg

DSCF3501_zps504526b2.jpg

 

Została jeszcze 8 nie wiem czy zostanie czy wyleci....te kalki rozłożyły mi plany

 

jako,że myślę co dalej to ruszyłem z MLD bo sie zebrac nie mogłem i było ryzyko,że rozgrzebię coś innego a to by było źle.

 

Przeryte skrzydła ,i usterzenie (na zdjęciach nie ma) i przenitowane.

Potem wszystko do kupy...

 

20131214_222002_zpsda1f877f.jpg

20131221_003735_zps16382237.jpg

 

Schnie pierwsza warstwa szpachlówki na łączeniach kadłuba i wlotów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmuszony zostałem do marnego fortelu tj. naniosłem napisy cienkimi markerami w trzech kolorach-czerwony ,niebieski i czarny wzorując się na Topshots oraz na podstawie rysunków do kalek Techmodu. Na zbliżeniach fatalnie to wygląda ale z daleka ujdzie.
Kurcze, jak na taki nakład pracy który włożyłeś do tej pory to te napisy, niestety, psują wygląd modelu...
Nie mam jeszcze pomysłu na nr burtowy.Koniecznie chciałbym stary krój cyfr.Pewnie jakieś maski będę musiał zrobić.
Piotrze, wydrukuj sobie numery burtowe. Koszt niewielki, a będziesz miał co chcesz!!!

 

Coś mi jeszcze nie pasuje z szachownicami.

Na stateczniku z prawej masz stary wzór, a na pozostałych nowy wzór. Sprawdź, bo według mnie gdzieś jest błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki,faktycznie mój błąd z szachownicami.Fakt ,ze będę je zrywał bo mają straszny naddatek więc dzięki za cios w potylicę na pobudkę.

Podobno na Mig-23 były inne wymiary niz wynikające z rozporządzeń...?

 

Z tymi napisami spróbuje cos jeszcze zrobić.Największy problem ,ze zamalowanie nic nie da bo markery przebiją się spd farby.Muszę je zmyć,tylko czym ,żeby powłoki nie uszkodzić.....Napisy dam z kalek zgromadzonych z rożnych modeli,sporo zostało z Mig-25 ale tylko czerwone,z niebieskimi będzie problem.

 

z tym drukowaniem numerów masz na myśli firmy zajmujace się robieniem kalek na zamówienie? ale trzeba im chyba przygotować projekt w postaci pliku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szachownice zdjęte, napisy zmyte,model pryśnięty kolorem.Nałożę clear i moze spróbuję z napisami od Mig-25.

 

Aha....czy ktoś moze mi potwierdzić, że wnęki koła były we wczesnych naszych -23 w kolorze srebrnym? Taką informację gdzieś znalazłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szachownice zdjęte, napisy zmyte,model pryśnięty kolorem.Nałożę clear i moze spróbuję z napisami od Mig-25.
No i dobrze że wróciłeś do punktu wyjścia. Trochę zadziwia mnie Twoje nonszalanckie podejście do tematu. Z jednej strony robisz pracochłonne poprawki, a z drugiej szukasz półśrodków i dróg na skróty jak choćby te stare kalkomanie albo jakieś kombinacje od Mig-25... Zainwestuj te parę złotych np w zestaw kalkomanii montexu, gdzie są ładnie wydrukowane stencilsy, a i parę schematów malowania do wyboru.

 

A tak wracając do źródeł to mimo mnóstwa pracy i poprawek mam wrażenie że gotowy model nię będzie wyglądał równie dobrze jak np RV zrobiony "spudła"... Moim zdaniem potwierdza to zasadę że takie oszczędności nie popłacają, bo czasem brakuje sił/umiejętności/czasu na skorygowanie mankamentów słabych jakościowo materiałów wyjściowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację.Już nie jestem zadowolony.Mam wrażenie,że się cofam...

 

chyba czas pogodzić się z myślą ,że trzeba jednak dołożyc grosza na model wymagający mniej poprawek.Przynajmniej dopóki nie opanuję wiekszości technik modelarskich.

 

wielkie dzięki za konstruktywną krytykę ,a nie klepanie po, plecach,ze jakos to będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.