Skocz do zawartości

IJN Kako 1942 1/700


blacman

Rekomendowane odpowiedzi

1. zawsze mam kłopot aby dobrze dopasować... brak możliwości przesunięcia. to chyba główny powód.

2. Ostatnio dostałem opinię negatywną od Jima Baumanna odnośnie CA, na wskutek różnic w rozszerzalności temperaturowej pokład "lubi" sobie odpaść po czasie. Mosiądz się rozszerza a plastik nie bardzo... polecał mi kleje elastyczne.

 

Czy są takowe? Np żywica epoxy elastyczna?

 

ad 1 Racja.....zwłaszcza przy dużym pokładzie na cały kadłub

ad 2 nie strasz,że wszystkie moje pokłady za jakiś czas odpadną ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 277
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

ad 2 nie strasz,że wszystkie moje pokłady za jakiś czas odpadną ;-(

moje też odpadną - ale mam nadzieję, że ten czas to liczony jest w jednotach dłuższych niż kilka dekad

 

 

Pewnie w przypadku małych powierzchni klejenia to ma małe znaczenie - pomijalne.

Łączenie dużych natomiast - tu bym się nawet zgodził z taką obawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
1. zawsze mam kłopot aby dobrze dopasować... brak możliwości przesunięcia. to chyba główny powód.

2. Ostatnio dostałem opinię negatywną od Jima Baumanna odnośnie CA, na wskutek różnic w rozszerzalności temperaturowej pokład "lubi" sobie odpaść po czasie. Mosiądz się rozszerza a plastik nie bardzo... polecał mi kleje elastyczne.

 

Czy są takowe? Np żywica epoxy elastyczna?

 

Ad.1 - CA gęsty lub średni - wystarczająca ilość czasu na poprawianie pozycji - wiąże ładnych kilka minut

Ad.2 - Zdrowo przesadzone.... Oj zdrowo, zdrowo... O jakiej rozszerzalności termicznej mówimy? O jakich różnicach temperaturowych ? Przecież model (mowa tu o redukcyjnych wystawowych) praktycznie przebywa cały czas w temperaturach zbliżonych do constans... Gdzie tu rozszerzanie się???? Oj, ręce mi opadły... Jeśli dobrze policzone, to 40 cm blaszki miedzianej przy różnicy 1 st Celsjusza zmieni się o 0,0066 mm !

 

Ludzie, nie dajcie się zwariować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

 

 

Ad.2 - Zdrowo przesadzone.... Oj zdrowo, zdrowo... O jakiej rozszerzalności termicznej mówimy? O jakich różnicach temperaturowych ? Przecież model (mowa tu o redukcyjnych wystawowych) praktycznie przebywa cały czas w temperaturach zbliżonych do constans... Gdzie tu rozszerzanie się???? Oj, ręce mi opadły... Jeśli dobrze policzone, to 40 cm blaszki miedzianej przy różnicy 1 st Celsjusza zmieni się o 0,0066 mm !

 

Ludzie, nie dajcie się zwariować

 

Odnosnie klejenia CA. Tu nie chodzi o typowa rozszerzalnosc termincza. Klej w CA maj bardzo dobra wytrzymalosc na rozerwanie - natomiast marną i to bardzo na na ścinanie. I tego wlaśnie powodu mam pewne obawy. Kadlub i poklad wydluzaja sie pewnie o procentowa wartosc podane powyzej lecz plastikowy kadlub "lubi" sie czasem skrecic lub wypaczyć. A wtedy dlugie lącze wykonane z CA niestety sie kruszy... Doswiadczylem tego przy klejeniu pokladu Chitose, gdzie delikatna proba korekty - podgiecia - skonczyla sie po prostu wykruszeniem calosci. Moze klej byl marny. Nie wiem. Ale nie lubie CA w tym zastosowaniu.

 

Tak czy inaczej - na CA go nie wezme

Szukam kleja epoxy...znacie Panowie jakiegoś elastycznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o elastyczne laczenie "metal - inny material" sprawdza sie od lat szybkoschnacy klej kontaktowy Patex-spray.

1335179823427.gif

 

Jego wada jest wysoka cena. Natrysniety na ABS i HIPS nie rozpuszcza ich. Nie wiem, jak sie zachowa polystyren stosowany w modelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 350ce duze kawalki blachy lacze sposobem ktory opisal Zdenek Krcmar w Super Modelu a podpatrzylem troche wczesniej chyba na forum warshipmodels.

Przykladam poklad do wyszlifowanego i oczyszczonego plastiku w ktorym wierce wczesniej duzo malych otworow. ( w 350ce 5mm srednicy) . Po przylozeniu kleje na CA tylko krawedzie delikatnie wprowadzajac pomiedzy blache a plastik klej malym drucikiem. Jak poklad chwyci, obracam do gory nogami i wpuszczam w otwory klej epoksydowy ( dwu skladnikowy) . Po dobie trzyma tak ze mozesz w tym wiercic szlifowac etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady.

Spróbuje może natryskowo.

volsebix - pomysł super - niestety nie mam już dostępu do spodniej części pokładu :( . Kadłub jest zamknięty od dołu...

 

tymczasem pomost bojowy Kako prawie gotowy:

 

12160241216_4f304ee6c9_b.jpg

 

12160015954_05f6c4010f_b.jpg

 

12160045084_bdf126f2f0_b.jpg

 

12160069884_0cc05e7bf2_b.jpg

 

12160112854_fddea0cb50_b.jpg

 

12159998613_cda2eb6a89_b.jpg

 

12160455866_453ba3c75c_b.jpg

 

12160054793_7bbcd3568e_b.jpg

 

tak wyszły trawione karabiny 13mm:

 

12160535246_512029ea7d_b.jpg

 

 

prawa lufa się cała pobrudziła w czasie montażu - pewnie od brudnej pęsety

 

zakryjemy na czas czyszczenia groszufką...

 

12159838145_e4873ed725_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

fartuchy do armat 203mm z formy odlewniczej wyszły tak:

12179615463_34f21e2967_b.jpg

12179766024_55f3b30b93_b.jpg

 

powinno być dobrze.... Jestem zadowolony... Nawet bardzo - ponieważ pierwsze próby zakończyły się tak:

 

12179879394_7fdd386735_b.jpg

 

przy silnym akompaniamencie łaciny kuchennej

 

 

Zgadzam się z przedmówcą- czasem aż się boję ten wątek otwierać.... :0)

 

A po kolejnych 25 stronach ktoś napisze post "Słuchaj, ale w trzecim bulaju z lewej masz o jeden nit za dużo, tak być nie może!"

 

Nitowania może nie będziemy póki co roztrząsać , ale korzystając z okazji wrócę na chwilę do tematu działek 25mm. Zrobiłem dziś kilka zdjęć pomalowanych stanowisk podwójnych, wykonanych z blaszki.

Wg mnie udało się uzyskać efekt prawie trójwymiarowej lufy. To było bolączką - i główną wadą "płaskich" działek z blaszki. Jak jest - oceńcie sami:

 

12179985776_47311ba494_b.jpg

 

12179783294_4711f2fda0_b.jpg

 

12180000506_8d7087e57d_b.jpg

 

12179389085_bdc69712e5_b.jpg

 

12179611503_601dc0b6e2_b.jpg

 

to jest prawie makrofotografia. Dlatego nie ma w tle groszufki.... dawała za mało światła odbitego.

korpus działka ma wymiary 1,7x1,7mm, długość lufy całkowita ( wraz z zamkiem i pochwytem): 4,3mm

średnica lufy: 0,15mm. Przeskalowana niestety w stosunku do rzeczywistości prawie 2 razy.... Obawiam się, że lepiej się już mi nie uda - ograniczenia technologii trawienia.

 

Projekt wymaga jeszcze nieco zmian detalizujących.... pewnie w Kirishimie będą już lepsze działka.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maluje Tamiya i Gunze.

 

Pzdr

Seba

Jak myslisz? W jakim celu Gunze wymyslil surfacer 1200?

 

Uwielbiam takie "zlote mysli"

 

Ja nie daję podkładu.Maluję bezpośrednio. Dodaję do farby kropelkę rozpuszczalnika nitro.

Myslalem o Metal Primerze - spodziewalem sie ze tego uzywasz. Wieczorem malowalem z udzialem nitro jest duzo lepiej , dzieki za podpowiedz.

 

A jak patrze na te dzialka p-lot .... Chyba sprzedam swoje 700-ki .

 

Pzdr

Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkład 1200 to w tej skali jak silny śnieg. Pokrywa wszystko gruba warstwą. Ja kiedyś użyłem takiego podkładu, żeby działka z blaszek nabrały "masy". Ale psikać po całości, po relingach, itp, to sobie raczej nie wyobrażam ,-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Podkład 1200 to w tej skali jak silny śnieg. Pokrywa wszystko gruba warstwą. Ja kiedyś użyłem takiego podkładu, żeby działka z blaszek nabrały "masy". Ale psikać po całości, po relingach, itp, to sobie raczej nie wyobrażam ,-))
Psikałeś z puszki czy aero? U mnie, przy sikaniu z aero, nic takiego niepokojącego nie wystapiło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.