Jump to content

Tiger I Early - Tamiya - 1:35


Martinez
 Share

Recommended Posts

Serwus. Jako że powoli pracę nad Panzer III zmierzają ku końcowi, otwieram nowy wątek.

 

IMG_0003.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Tygrys wczesna wersja - podejście drugie po nieźle zdetalowanym, ale miejscami topornym zestawie Zvezdy w skali 1:35. Model prawie prosto z pudła - dodatkowo Lufka RB i Grille Eduarda. Więcej dodatków nie jest przewidziane. Zamierzam go jedynie złożyć do etapu podkładu, aby trochę zregenerować siły po ostatnich artystycznych wyczynach przy Panzer III L (który lada chwila zostanie skończony). Zaraz po złożeniu tej bestii dam podkład i przeskakuję do malowania Panzer IV z tego wątku: http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=87&t=38438

 

Najważniejsze - w celu wykonania tego projektu poszukuję zdjęć Tygrysów I z 1 LSSAH (trochę już mam) - operacja Zitadelle - ze szczególnym uwzględnieniem wozu Michaela Wittmana o numerze 1331 - do tej pory jego wozu spod kurska nie udało mi się nigdzie znaleźć, ani jednej fotki wozu Wittmana z Zitadelle. Jak ktoś dysponuje takim zdjęciem, o ile w ogóle takowe istnieje, proszę o linka Docelowo będzie to właśnie kociak Wittmana. Mam nadzieję, że nie zepsuję kładzenia kalek, które swego czasu dostałem od Hamilkara i dzięki niemu, posiadając prawidłowe kalki będę w stanie zrobić czołg z tej jednostki, konkretnie wspomnianego "Majkela".

 

Pozostaje jeszcze kwestia braków modelu. Jak ktoś go już składał, to chętnie zapoznam się z jego brakami merytorycznymi, może chociaż niektóre uda się poprawić.

Pozdrawiam.

Marcin.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Detale, na pewno brakuje trochę spawów i być może będę dorabiał. Składa się bajkowo w porównaniu ze Zvezdą - póki co mam bryłę kadłuba z wahaczami i zamierzam zająć się grillami. Problemów nie stwierdziłem... Detale na zadowalającym poziomie, wydaje mi się że na odrobinę lepszym od Zvezdy, przynajmniej takie mam odczucia. Model wart swojej ceny i przyznam, że podoba mi się, szczególnie że Tamiya w tym wypadku daje kilka alternatywnych wersji Tygrysa, które różnią sie detalami jak świece dymne, ogniwka, jarzmo czy kółka. Małe a cieszy. Części w zestawie mniej niż posiada odpowiednik Zvezdy. Jamek skurczowych do tej pory nie wyłapałem. Spasowanie bardzo dobre.

 

Z Tygrysów I, to jeszcze kiedyś poza wersją późną dowodzenia Dragona 3 in 1 którą mam, to chciałbym złożyć initiala również Dragona w malowaniu panzergrau spod Leningradu. I może jakąś wersję mid production... kuszący jest w tym wypadku model Academy, który mimo braków ma pełne wnętrze. Ale to tak naprawdę daleka i bliżej nie określona przyszłość

Link to comment
Share on other sites

[...] poszukuję zdjęć Tygrysów I z 1 LSSAH (trochę już mam) - operacja Zitadelle - ze szczególnym uwzględnieniem wozu Michaela Wittmana o numerze 1331

 

No niestety 1331 nie znalazłem, ale wrzucam Ci 1311 - można założyć, że były podobne - i dwie wizje malowania dla 1313. Wszystkie pochodzą z wydawnictw rosyjskich.

Może się przyda.

Powodzenia w budowie.

 

Tygrys%25201311.jpg

Tygrys%25201313.jpg

Tygrys%25201313%25202.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dzięki Aphar. Generalnie starałem się znaleźć konkretny wóz Wittmanna, ale wszystko na to wskazuje, że fotek nie ma. Podjąłem już pewne decyzje - a mianowicie skoro nie ma na 100 % sprawdzonych fotek wozu 1331, to zdecydowałem się puścić lekko wodze fantazji Jako, że na półce stoi już Tygrys wczesny Zvezdy, to postanowiłem zrobić tak, aby drugi wcześniak tym razem Tamiyi się jak najbardziej wyróżniał od poprzedniego, w związku z czym robię wersję 'C' z instrukcji, która charakteryzuje się wczesnym jarzmem (bez dodatkowej płyty pancernej na wizjerze celowniczego), bez zapasowych ogniw na wieży, bez osłony z gąsek z przodu, bez peryskopu ładowniczego, z wczesnymi filtrami i kołami napędowymi i wyrzutniami świeć dymnych na wieży. Dodatkowo być może dodam również S-mines (bo w zvezdzie były to klocki zaślepione, a tamiya dała porządne - z otworami). Zdaje sobie sprawę, że Wittmann dostał prawdopodobnie wóz ze świeżej dostawy (z ogniwkami na wieży), ale co do tego tak naprawdę nie ma 100 % pewności, więc pozwolę sobie na trochę luzu. Malowanie - schematy wkleję na dniach do konsultacji.

 

Postęp nad Tygrysem jest, ale nie daję fotek z taką częstotliwością jak zwykle, bo to nie ma sensu. Zapodam serię tuż przed podkładem. Tygrys ma prawie skończoną wieżę oraz w większej części kadłub (poza narzędziami które będę malował oddzielnie). Zapadnięcie plastiku na przedniej płycie zaszpachlowałem i oszlifowałem. Jestem w trakcie składania lufki RB, do tego wyrzutnie świec i wieża będzie skończona. Kadłub - zostały filtry i kilka małych detali. Updejt z fotkami pewnikiem w ciągu kilku dni, a potem zabiorę się za dorabianie tych najważniejszych brakujących spawów (na pewno nie będę dorabiał wszystkich).

 

Mam wrażenie, że ten wcześniak Tamiyi to bardzo udany zestaw

 

Pozdrawiam.

Marcin.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

 

Tygrysek powoli powstaje. Malowanie ma wybrane - to nie będzie co prawda schemat, ale 3 różne, gotowe modele, które mniej więcej zademonstrują czym zamierzam się kierować:

 

WITMANN_2.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

WITMANN_1.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

WITTMANN_3.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

To tyle odnośnie wybranego malowania. Po męczarni z hamulcem wylotowym RB (ile niecenzuralnych słów poleciało ) przedstawiam pierwsze fotki z placu boju. Działo jest prawie gotowe (będę doklejać śrubkę jeszcze na hamulcu).

 

Tam_VI_1.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Tam_VI_2.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Tam_VI_3.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Tam_VI_4.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Tam_VI_5.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Póki co gotowe jest tyle, jeszcze troszkę i baza będzie skończona (dojdzie jeszcze gaśnica, filtry z przewodami oraz zabudowa całej płyty tylnej tj. błotniki, skrzynki, osłony, szekle itp), a wtedy swobodnie będzie można zabrać się za te kilka spawów do dorobienia. Narzędzia i liny dokleję dopiero po zrobieniu kamuflażu i położeniu kalek.

 

Usunąłem a raczej zaszpachlowałem zapadnięcie na przedniej płycie i oszlifowałem paskudną nadlewkę na zasobniku. Więcej skaz w zestawie póki co nie było.

 

Daniel - dawaj ze swoim wcześniakiem do mnie! W końcu się jakoś umawialiśmy!

Link to comment
Share on other sites

Janusz - uwierz na słowo. Faktura była zrobiona dobrze - na podstawie prawdziwych spawów MIG/MAG. Wiem, że jesteś spawaczem, a i ja siedziałem w tej branży 6 lat, tylko w odrobinę innym charakterze (logistyka w firmie rywal + kupa szkoleń technicznych z zakresu spawalnictwa). Nie wyostrzyłem fotki lustrzanką na fakturę, to i w ogóle ostrości tam nie złapało. Zresztą to już nie ważne, bo wszystkie spawy ściągnąłem, oszlifowałem i robię dalej jak jest, ale bez spawów. Mógłbym się pobawić w podejście drugie do spawów, bo o to chodzi żeby nauczyć się robić niektóre rzeczy? Wydawało mi się, że po to prowadzi się wątki warsztatowe na forum? Tylko, że niestety za dużo detali już podoklejałem, więc chcę uniknąć strat w materiale - starczy że przy demontażu spawów uszkodziła mi się lampa. :(

Link to comment
Share on other sites

Miliputem - wydawało mi się że wałeczki są odpowiednio cieńkie - ale nie były. Rozpłaszczony wałeczek miliputa - faktura skalpelem formowana była później, na sam koniec. Próbowałbym drugi raz i trzeci, ale te wszystkie bambetle co są doklejone sprawę mocno komplikują i nie chcę niczego połamać. Dlatego zdecydowałem, że nie będę próbował bo model może nie przeżyć drugiego czyszczenia. Przy pierwszym czyszczeniu odpadły tylne błotniki - ale nic się nie ułamało, no i utrąciła się lampa. Dlatego jednak odpuszczę, bo nie chcę zrobić wraku tygrysa

 

Jakbym tego wszystkiego nie podoklejał, to możnaby i kilka razy próbować - w końcu by wyszło.

Link to comment
Share on other sites

Generalnie spawy w Tygrysie były tak trochę wpuszczane w pancerz ,więc najpierw trzeba by było grawerować rowki pod nie,a potem robić spawy.Jak będziesz potrzebował lampy to mam nawet chyba z podstawą,jak coś.Spawy generalnie robi się na skorupie(tak to nazwijmy-bez zbędnych bambetli)i zaostrzoną wykałaczką lub wręcz szpilką tudzież inną igłą krawiecką 0.1 do 0.5 w mm.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie trochę zła kolejność składania. Teraz też mi się wydaje, że lepiej najpierw dorobić spawy, a dopiero później zabrać się za doklejanie drobnych części. Trochę na to za późno, dlatego chyba lepiej będzie pominąć całkowicie ten krok.

 

Ps. Dzięki Krzysiu, ale wydaje mi się, że z tej lampy jeszcze coś będzie. Dokleiłem ją do podstawy CA i powinno się trzymać. Podczas usuwania spawu za płytą kierowcy/operatora karabinu maszynowego mi się utrąciła - ten spaw trzeba było wydłubać, ponieważ był w lekkim wgłębieniu.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Przednia płyta do szlifowania - tam gdzie maskowałem zapadnięcie plastiku - tego się obawiałem, ale nie byłem pewny, a teraz to widać jak poszedł podkład. To miejsce jest bardzo nierówne. Poza tym kilka miejsc do poprawy papierem ściernym, ale niedużo bo udało się dość czysto skleić Tygryska.

 

Tamiya_Tygrys_Podklad_1.JPG

Tamiya_Tygrys_Podklad_2.JPG

Tamiya_Tygrys_Podklad_3.JPG

Tamiya_Tygrys_Podklad_4.JPG

Tamiya_Tygrys_Podklad_5.JPG

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Model Tamki jest porównywalny do wcześniaka Zvezdy, ale jakoś bardziej mi się podoba

 

Jutro szlifowanie i model ląduje do pudła. Powoli trzeba wracać do wykańczania Panzer IV H.

Link to comment
Share on other sites

W 1:1 spawu nie widac już z 20 metrów. W modelu albo trzeba to z wyczuciem, żeby nie przewymiarować, albo tego ni eruszać. Najprostrza metoda to liniowo w miejscu spawu rozmiękczyć klejem plastyk i śrubokręcikiem precyzyjnym, wykałaczką itp zrobic fakturę. Druga metoda rozwałkowany na cieniuśki wałeczek milliput. Skala musi się mniej więcej zgadzać. W 1:72 i 1:48 to już nie ma sensu, bo tylko pod lupa widać by było.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tygrysek dostał również dzis bazowy dunkelgelb. Postaram się wrzucić foty - prace przy malowaniu będą trwały jednocześnie nad oboma tankami, ale jak przyjdzie do kalek, postarzania itp, to skoncentruje się nad jednym modelem - tj. Pz. IV.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.