Skocz do zawartości

ZIS 5V i kuchnia polowa PK-42 - ZVEZDA, MINIART 1:35


Reytan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich w moim pierwszym wątku warsztatowym. Zakładam go raczej nie dla chwalenia się swoim kunsztem modelarskim ale raczej z nadzieją na dobre rady i upewnianie się czy dobrze robię ;)

Tym bardziej że jest to kolejno mój 2 i 3 model maszyny jaki mam przyjemność tworzyć. Innymi słowy jestem początkujący :P

 

zis5_zps9a61264f.jpg

firldkitchen_zps64e5462c.jpg

Przedstawiane modele będą być może pewnego dnia częścią większej całości - dioramy. Ale do tego czasu jeszcze jeszcze sporo wody w rzece upłynie

 

Kuchnia polowa jest w najdalszej fazie ukończenia - kolory podstawowe są, zrobiony wash czarny i drugi jasnobrązowy dla stonowania pierwszego i lekkiego rozjaśnienia. W wolnej chwili zrobię jeszcze drybrush gunmetalem. Pytanie brzmi co jeszcze zrobić? (rdzy nie chcę - pierwszy model był mocno przerdzewiały - teraz chce coś mniej wyeksploatowanego)

17_zpsd8109366.jpg

IMG_0141_zps78811441.jpg

19_zps58a6b9f7.jpg

IMG_0145_zps6343d15f.jpg

 

Z kolei ZIS jest jeszcze w częściach, choć już pomalowanych na bazowy kolor i lakier pod washa. Tutaj problem jest taki, że nie wiem w jakim kolorze zrobić washa dla oddania faktury elementów drewnianych tak by jakoś to wyglądało - czarny/jasnobrązowy/żółty?

Nie wiem też czy robić washa jakiegoś na czarnych elementach podwozia czy dać tam tylko drybrush jakiś jasny?

14_zps402a2c44.jpg

15_zps9e4773ab.jpg

IMG_0133_zpsb766714b.jpg

 

I jeszcze silnik - był wash i suchy pędzel - czy coś jeszcze? Dałbym jakieś plamy z oleju ale kompletnie nie znam sie na motoryzacji i nie wiem gdzie i jak napaćkać :P

13_zps138af97e.jpg

12_zps162da595.jpg

 

Podsumowując: poradźcie coś proszę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko mi się podoba, tylko silnik nie bardzo. Dokładniej mam na myśli monotonność koloru. Poszukaj jakichś fotek, na pewno część osprzętu nie jest w kolorze Gunmetal, bo tym chyba malowałeś. Możliwe że pokrywa głowicy ( ta część gdzie wchodzą kable od świec), była aluminiowa, więc już kolejny kolor. Co do brudzenia to spód silnika w oleju trochę pod wyżej wymienioną pokrywą, i oczywiście możesz pordzewić kolektor wydechowy. Po prawej alternator też prawdopodobnie aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia moim zdaniem bardzo dobrze Ci wyszła, dodałbym jedynie troche pordzewień przy resorach. Sadza po wierzchu i zacieki z deszczu i będzie git.

Zisa 5 sam mam w poczekalni i chętnie popatrzę na Twoje zmagania. Daj washa brązowego na górę, a pigmenty szare na ramę.

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia wyszła super. Jakim Korea ja malowałeś?

Czarne podwozie zrobiłbym tylko drybrush. Wash nie mam sensu, a potem i tak można będzie przykurzyć.

Co do drewna to raczej ciemny wash. Choć jak nie jest za późno roku można by coś jeszcze z paką pokombinować. Dumo robił ostatnio jakaś pakę i ładnie mu wyszło. Może by jakimś drewnopodobnym kolorem najpierw, potem lakier do włosów, kolor zielony i przecieranie? Jeszcze nie robiłem wiec za bardzo nie umiem pomóc.

Co do silnika to w niektórych pojazdach były one malowane wiec trzeba by poszukać czy przypadkiem on zielony też nie był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko mi się podoba, tylko silnik nie bardzo. Dokładniej mam na myśli monotonność koloru. Poszukaj jakichś fotek, na pewno część osprzętu nie jest w kolorze Gunmetal, bo tym chyba malowałeś. Możliwe że pokrywa głowicy ( ta część gdzie wchodzą kable od świec), była aluminiowa, więc już kolejny kolor. Co do brudzenia to spód silnika w oleju trochę pod wyżej wymienioną pokrywą, i oczywiście możesz pordzewić kolektor wydechowy. Po prawej alternator też prawdopodobnie aluminium.
Co do silnika to w niektórych pojazdach były one malowane wiec trzeba by poszukać czy przypadkiem on zielony też nie był.

Racja, wyszło zbyt monotonnie. Niemniej silnik ZISa jak wynika ze zdjęć jakie znalazłem nie był malowany i podstawowym kolorem powinien pozostać gunmetal. Ale faktycznie, część elementów można pomalować na czarno albo szaro. Urozmaicenie trzeba wprowadzić chyba głównie przez weathering. I dziękuję za konkretne nazwanie elementów do pomalowania - jak mówiłem nie znam nawet podstaw tematu motoryzacji :P

 

Czarne podwozie zrobiłbym tylko drybrush.
pigmenty szare na ramę.

Rozumiem że pigmenty jako efekt zabrudzeń, a drybrush jako podkreślenie detalu. Pytanie czy w takim razie lepiej będzie oba zrobić w podobnym kolorze czy może drybrush szary, a pigment jasnobłotny?

 

Może by jakimś drewnopodobnym kolorem najpierw, potem lakier do włosów, kolor zielony i przecieranie? Jeszcze nie robiłem wiec za bardzo nie umiem pomóc.

Ja również nie bo to wciąż pierwsze modele i wszystko co robię jest dla mnie nowe. Na razie nie chce przekombinować ponad swoje umiejętności. Ale w końcu trzeba będzie spróbować bo efekt fajny.

 

Kuchnia wyszła super. Jakim Korea ja malowałeś?

Malowałem pactrami - mieszanka robiona na oko z A34 artillery olive i A69 polish khaki II z przewagą tego pierwszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat i fajne wykonanie .

Zastanawia mnie tylko, czy ten sołdat z chochlą, nie bał się, że przeważy kuchnię i kocioł na niego się wyleje .

 

Mam pytanie odnośnie reflektorów. To są zestawowe, czy sam coś zdziałałeś? - wyglądają super .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały eksperyment - nie mogąc się zdecydować na kolor washa dla drewna postanowiłem popróbować trzy stopniowo bardziej ciemne brąze na spodzie paki ZISa. Ta część i tak nie będzie bardzo widoczna, a i ufajdam ją mocniej więc wszelkie potknięcia nie będą widoczne.

 

Plan był taki żeby wrzucić fotkę i zapytać jaki kolor lepszy ale jak zwykle był problem z jej zrobieniem - lakier błyszczący w połączeniu z tym że ryski są bardzo drobne niweczy niestety moje starania...

IMG_0006_zps858818da.jpg

IMG_0012_zps96511ede.jpg

 

Koła dostały pierwsze brudzenia. Strasznie fajne są te kółka od miniartu (od kuchni, na dole zdjęcia) - każde z 9 elementów - nakładane są na siebie cienkie obręcze tworząc kształt bieżnika. Dla porównania zvezda (ZIS) daje gumowe.

IMG_0031_zpsd6615e9d.jpg

IMG_0019_zps62896a80.jpg

 

Przy okazji zauważyłem że na zdjęciach kuchni nie widać zawartości kotła. Dlatego wrzucam fotkę z wcześniejszych etapów. Breja jest zrobiona z ciastoliny i kamyków, a z wierzchu zalana wikolem.

IMG_0707_zpsb148a579.jpg

 

Mam pytanie odnośnie reflektorów. To są zestawowe, czy sam coś zdziałałeś? - wyglądają super .

Reflektory są zestawowe. Moja inwencja póki co to drobnica: okablowanie silnika, dodatkowe mierniki, pedał w kabinie i gulasz. Reszta z pudełka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta część i tak nie będzie bardzo widoczna, a i ufajdam ją mocniej więc wszelkie potknięcia nie będą widoczne.

Dobry sposób, ćwiczyłem tak w emilu. Wybrałbym środkowe.

 

Breja jest zrobiona z ciastoliny i kamyków, a z wierzchu zalana wikolem.

Mniam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wersja "W"nie miała tylko jednego reflektora??

Jeden reflektor miała wersja V ale GAZ MM

http://www.primeportal.net/trucks/yuri_pasholok/gaz_mm-v/

ZIS 5V nie miał

http://www.o5m6.de/zis_5v.html

 

Zastanawia mnie tylko, czy ten sołdat z chochlą, nie bał się, że przeważy kuchnię i kocioł na niego się wyleje

Ciekawe jak czasem żartem człowiek trafi w sedno . Bo jest problem: ciastolinowa breja ma swój niemały ciężar i ostro przeważa. Trzeba bedzie chyba nie tylko przykleić model ale może i z lekka może podpórkę z drugiej strony "przysypać" ziemią pod którą byłoby troche szpachli i troche więcej kleju... Ale nie uprzedzajmy faktów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wash gotowy. Wybrałem pomiędzy opcją ciemną i bardzo ciemną - trzeba było jednak solidnie podkreślić rzeźbe drewna. Wyszło ciemniej i brudniej niż zamierzałem, ale jest to konieczne gdyż Zvezda bardzo szczegółowo te deski odlała i całe są poprzeplatane ryskami. Co ciekawe ta emalia schnie już od 2 dni i jeszcze nie stwardniała w pełni. Może to dlatego że te farby mają ok. 14 lat?

IMG_0006_zpscefd9e17.jpg

IMG_0005_zps642215d1.jpg

IMG_0011_zpse1afb4c6.jpg

 

Zastanawiam się czy coś jeszcze zrobić - może doprawić jakimś jasnobrązowym albo przejechać suchym pędzlem ponownie z zielonym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i spieprzyłem sprawę. Zapomniałem o kalkomanii! A jest jej niemało (taka jak na obrazku z pudełka)

zis5_zps9a61264f.jpg

Czy jest jakiś sposób żeby kalki dobrze wyglądały przy kładzeniu ich na washa czy konieczne jest mycie (naprawde chciałbym tego uniknąć bo wyszedł fajnie, a nie cierpie robić washa)?

Może nie myć washa tylko położyć w tych miejscach lakier błyszczący i kalki a potem ew. dobrudzić?

 

Druga kwestia to to czy macie jakieś dobre metody na nałożenie kalek tak by dobrze weszła w zaglębienia, których jest tutaj niemało?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic to, nie wyjdzie to najwyżej będzie bez tych większych kalek na pace. Szczęśliwie nie zrobiłem jeszcze washa na drzwiach gdzie również kalki idą.

Póki co zostawiam ZISa - długo schnął więc niech jeszcze postoi żeby mieć pewność.

 

Tym czasem chciałbym zrobić delikatną biedronkę na kuchni polowej - i pojawia się pytanie na jakim lakierze najlepiej to zrobić? Szukałem i szukałem i przyznam że propozycje są rozbieżne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Zrobiłem zacieki z gulaszu (gulashmarks? ) przy użyciu farby olejnej. Niestety nazbyt duża oszczędność spowodowała, że moje farby za 12zł nie chcą schnąć. Minęły 2 tygodnie i nie wyschły nawet w najmniejszym stopniu. - wciąż mają w pełni płynną konsystencję. Słyszałem że terpentyna może opóźnić schnięcie (a właśnie jej użyłem), ale na pewno nie to jest problemem bo farby nie podeschły W OGÓLE.

W tej sytuacji chyba trzeba będzie je zmyć...

IMG_0007_zps770b516d.jpg

IMG_0005_zpse64d8d59.jpg

IMG_0008_zpsf7b6b52e.jpg

 

W tym czasie pozwoliłem sobie zrobić wash czarny na wszystkie elementy i poprzecierać suchym pędzlem zawieszenie na biało.

Wskazane elementy silnika pomalowałem na aluminiowo, a kable na czarno. Dodałem też nieco brudzeń.

 

IMG_0010_zps51f8bd73.jpg

IMG_0012_zpse759725f.jpg

IMG_0027_zps5086bc69.jpg

IMG_0035_zpsb84f9709.jpg

IMG_0040_zpsdf0d1daa.jpg

 

Niestety wciąż czekam na płyn do kalek - kalki które pójdą na drewno muszą w nie "wejść" idealnie bo powierzchnia bardzo zróżnicowana. Ktoś próbował może płyny WAMODu - "na" i "pod"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi zawsze wystarczał Wamod "pod", dość mocno łapie kalkę(jednak nie tak mocno jak Hypersol), po nałożeniu pędzelkuję kalkę, aż powychodzą z niej wszystkie pęcherzyki, nakładam na kalkę znowu Wamod "pod" i teraz powinna się trochę pomarszczyć, ale bez obaw zawsze się "odmarszczała" Ogólnie polecam, tylko uważaj żeby kalka nie napiła się zbyt wiele płynu i nie poskręcała, bo taką to już możesz wyrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko, czy ten sołdat z chochlą, nie bał się, że przeważy kuchnię i kocioł na niego się wyleje

 

Ciekawe jak czasem żartem człowiek trafi w sedno . Bo jest problem: ciastolinowa breja ma swój niemały ciężar i ostro przeważa. Trzeba bedzie chyba nie tylko przykleić model ale może i z lekka może podpórkę z drugiej strony "przysypać" ziemią pod którą byłoby troche szpachli i troche więcej kleju... Ale nie uprzedzajmy faktów ;)

 

He, he, no żartem, ot, takie zboczenie zawodowe, inżynierskie oko, zawsze nad takimi szczegółami każą się zastanowić jak to działa i do czego to jest .

A patent na gulasz ciekawy, no i wygląda smakowicie .

Szkoda, że gulashmarks ( czyżby właśnie narodził się nowy termin modelarski ? ) nie schną, mam nadzieję że zrobisz nowe i będzie oki, bo wygląda to świetnie .

Może white spirit byłby lepszy do olejnych, ale to niech ktoś z doświadczeniem się wypowie...

 

Powodzenia w dalszych pracach !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalki położone. Obwiałem się tego etapu bo powierzchnia bardzo nierówna, a części napisów wypadały na bardzo wypukłych elementach metalowych (każdy z nich to 4 blisko położone kąty 90' z wypukłymi śrubami), ale okazało się że płyny WAMODu zdały egzamin.

 

Było trochę emocji, ale jak zobaczyłem efekt końcowy to miałem takiego banana na twarzy że mógłbym występować w reklamach płynów do kalek

IMG_0015_zps479cf5e0.jpg

IMG_0009_zps7037010b.jpg

IMG_0008_zps1f056c7b.jpg

IMG_0016_zpsc5a5231b.jpg

 

Niestety zapomniałem zrobić zdjęcia przodu ZISa gdzie położyłem uroczą kalkę z sierpem i młotem . Pojawi się potem.

Zastanawiam się teraz czy po zalakierowaniu robić na to normalny wash czy może trochę mniej przybrudzić np. gąbką. Nie chciałbym popsuć efektu bo bardzo mi się te napisy podobają, a mam wrażenie że przy washu wszystkie przezroczyste części kalki mogą się uwidocznić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się teraz czy po zalakierowaniu robić na to normalny wash czy może trochę mniej przybrudzić np. gąbką.

 

Daj washa normalnego, tylko wcześniej zabezpiecz kalki sido. Potem gąbka.

 

mam wrażenie że przy washu wszystkie przezroczyste części kalki mogą się uwidocznić...

 

To raczej przy pigmentach chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.