Skocz do zawartości

BTR-70 - 1/35 Trumpeter


Reflect

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Witam

Kolejny raport z lakierni będzie przepleciony małym porównaniem kół dostępnych do BTR-a. Dziś otrzymałem paczkę z Czech zawierającą koła żywiczne firmy Def. Model (zestaw DW35013). Zrobiłem dla Was fotki dla porównania. Szare opony z felgami (lewa strona) to Def. Model, kremowe opony z szarą felgą (środek) to miks, opona od E.T. Models a felga to zestawowy Trumpeter, czarna opona wraz z kremową felgą (prawa strona) to miks opona z zestawu Trumpeter a felga to E.T. Models.

DSC06221.JPG

 

Muszę napisać, że moim faworytem jest chyba E.T. Models, zaraz zanim zestawowy Trumpeter i na końcu żywica od E.T. Models - jestem ciekawy waszych spostrzeżeń - zapraszam do dyskusji.

DSC06220.JPG

 

Nowe żywice przysposobiłem stosownie i po usunięciu nadmiaru materiału oraz oszlifowaniu pilnikiem postanowiłem zagruntować.

DSC06222.JPG

 

Tym razem użyłem primera Vallejo Russian Green 609 (który będę stosował do przygotowania zewnętrznej powłoki modelu). Oprócz 8 kół z felgami, Def. Models dodaje ekstra oponę z otwartą felgą, która spełnia zadanie tzw. zapasu - bardzo miły dodatek! (opona jest odtworzona napompowana, nie jak pozostałe z lekkim ugięciem - dodatkowy plus!)

DSC06223.JPG

 

Koła się suszą, więc zabrałem się za dobieranie kolorów do wnętrza. Udało mi się dosyć dokładnie dobrać barwy z zdjęcia referencyjnego (patrz poprzedni post) oto moje receptury (podaję ilości w kroplach - farba rozcieńczana w proporcjach - 1 część rozcieńczalnika do 2 części farby):

 

Biały-krem (ściany sufit, oraz jako baza do podłogi):

2x Vallejo Model Air Sand 075

8x Vallejo Model Air White 001

 

Zieleń brązowa (podłoga, część ścian, drobne elementy metalowe):

Vallejo Model Air Olive Drab 043

 

Zieleń (ławka, skrzynie)

Vallejo Model Air Olive Grey 015

 

Niebieski (konsoleta, oparcia krzeseł przyrządy pokładowe)

2x Vallejo Model Air Light Sea 089

4x Vallejo Model Air White 001

 

Na pierwszy ogień poszedł kolor biały-krem, napylony delikatnie w ilości 2-3 warstw. Po całkowitym wyschnięciu zabezpieczyłem całość lakierem bezbarwnym Winsor & Newton Mat UV

DSC06224.JPG

 

DSC06225.JPG

 

A tutaj dwa kadry z pracy nad doborem kolorów.

DSC06226.JPG

 

Generalnie można powiedzieć, że wybieram z palety dwa kolory najbliższe do oryginału i zaczynam je mieszać - miksuję wybrane farby między sobą z odrobiną białego lub szarego - nanoszę po kropli na paletę i mieszam najpierw pędzlem, jak jestem "bliżej" koloru, testuję miks wprost na wydruku (czasem pędzlem, w końcowej fazie leje farbę do aero i tak robię finalny test). Metoda jest bardzo prosta i dosyć skuteczna, nadmienię jeszcze, że każdy kolor w mojej kolekcji jest naniesiony na kwadratowy tester (kawałek przeźroczystego kawałku plastiku, który mam pod ręką - dzięki temu, nie korzystam praktycznie wcale z wydruków palet kolorów a z prawdziwych sampli). Na zdjęciu właśnie testuję kolor na oparcia

DSC06227.JPG

 

To na tyle - dochodzi 3.30 i czas spać.

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 228
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Super Moderator

Witam

Dzisiejszy wieczór oraz spora część nocy upłynęła mi na intensywnych pracach malarskich. Na tapecie podłoga BTR-a.

Rozpocząłem od maskowania elementów wnętrza - taśma 18mm oraz kilka rodzai pincet oraz małe nożyczki nadały się znakomicie.

6CXVcK_k6TymHchh9shYF6OrM8HsUhWWd8YEPqvbwCgm=w1000-h666-no

 

Następnie zastosowałem Chipping Fluid od Mig-a, którego trzy warstwy znalazły się na moim modelu. Po kilku chwilach mogłem przystąpić do nakładania kolorów podłogi - 043 jako baza i 015 oraz 012 na rozjaśnienia (Wszystkie farby to Vallejo Model Air). Oto efekt...

DSC06422.JPG

 

Po przyspieszonym suszeniu suszarką, przystąpiłem do malowania wodą całości i po kilku chwilach rozpoczął się proces skrobania. Testy przeprowadzałem na komorze silnika, której nie będzie całkowicie widać a miałem dzięki temu możliwość treningu. Potem w kolejności nałożyłem filtr kolorystyczny, który zrobiłem przez miks dwóch olejów Abteilung - 080 oraz 050. Następnie delikatny wash Dark Brown od AK i na koniec kilka pociągnięć Grime for Interiors "Mig-a". Na zdjęciach model nadal się świeci (wszystko dosłownie ciepłe), ale jutro potraktuję go lakierem matowym, więc błyszczenie zostanie zduszone.

DSC06423.JPG

DSC06423b.jpg

 

DSC06424.JPG

DSC06424b.jpg

 

DSC06425.JPG

DSC06425b.jpg

 

DSC06426.JPG

DSC06426b.jpg

 

I to by było na tyle, jutro krzesła, ławeczka, możliwe że elektryka i na koniec kurzenie całości (ale to pewnie dopiero za kilka wieczorów).

 

pozdrawiam serdecznie

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Cześć

No wiesz, faktycznie, widać to będzie bardzo bardzo mało przez te włazy, ale chyba by mi było żal zostawić to wnętrze - ot słabość charakteru :-) Dziś rano psiknąłem matem i zdjąłem taśmy... jest kilka miejsc do poprawy pędzelkiem... zabieram się właśnie za ławkę i krzesła :-)

 

DSC06427.JPG

 

DSC06428.JPG

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam i dziękuję bardzo za miłe komentarze!

 

@marcin1970

To nie jest zły pomysł, jeszcze obadam sprawę - masz jakieś sprawdzone LED-y?

 

Wracając do BTR-a dzisiejszy dzień upłynął bardzo pracowicie, poranna sesja przyniosła progres w maskowaniu i wstępnym malowaniu, wieczorem natomiast udało mi się pomalować zegary oraz siedziska kierowców oraz pasażerów.

DSC06487.JPG

 

DSC06488.JPG

 

A tutaj szybki skok o około 2h do przodu... Nie będę się już rozpisywał jakie produkty używałem, bo nie mam zamiaru was tymi danymi zabijać ;-) Jak ktoś chciałby wiedzieć, zapraszam na priv.

DSC06537.JPG

 

No i efekty wieczornych zmagań.

DSC06539.JPG

 

DSC06540.JPG

 

DSC06538.JPG

 

Oraz jeszcze na koniec, przedział pasażerski.

DSC06542.JPG

 

Podsumowując na razie jestem zadowolony z postępu prac, jest dobra baza, która zostanie jeszcze dopieszczona. Jutro zabieram się za malowanie skrzyń oraz innych drobiazgów, potem efekty na ściany, rdza może jakieś smary i zacieki olejne ;-)... no i wash, może jeszcze filterek po całości i kurzenie na końcu :-) :-) :-)

 

pozdrawiam wszystkich

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Cześć Krzysiek

Dziękuję za komentarz - to bardzo miło, że tak piszesz! Zegary powstały poprzez kilka zabiegów, podaję w kolejności:

1. Podkład szary - odczekać kilka godzin

2. Vallejo Model Air 089 (1 kropla) + 001 (4 krople) i suszenie suszarką przez 2 minuty

3. Chipping Fluid i suszenie jak wyżej

4. Vallejo Model Air 004 (1 kropla) + 001 (3 krople) i ponowne suszenie

5. Woda i drapanie oraz suszenie

6. Filtr zrobiony z: 1x Abteilung 130 Dark Mud + 3x Abteilung 030 Faded Navy Blue + 10x Terpentyna = malować bardzo delikatnie mocno rozrzedzonym

7. Tarcze zegarów oraz przełaczniki - to już czyste kolory + dzisiaj jeszcze położę po kropelce kleju PCV punktowo na tarcze zegarów (będzie imitować szkiełko)

 

I to chyba wszystko :-)

pozdrawiam

Christian

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam

Urlop dobiega końca, jeszcze jeden dzień i smutny powrót do rzeczywistości - jutrzejszy dzień poświecę na finalne wyprawki, lakier oraz kurzenie wnętrza -można powiedzieć, że zakładany plan wykonałem - zaraz po świętach zabieram się za złożenie elementów kadłuba oraz malowanie zewnętrznych elementów... tymczasem zerknijcie na sprawozdanie z dzisiejszej nocy.

Standardowo rozpocząłem od maskowania - tym razem skrzynie oraz elektryka i inne duperele. Zamysł był taki, aby pokryć elementy podstawą w kolorze metalu a potem docelowo kolorem zielonym - proszę oglądajcie...

DSC06649.JPG

 

Po użyciu farby metalicznej - suszarka w ruchu! Około 5 minut i powinno być ok (oczywiście niewielkie grzanie i max obroty nawiewu)

DSC06651.JPG

 

Po wysuszeniu, napyliłem Chipping Fluid, następnie wysuszyłem i kolejna warstwa tym razem koloru docelowego, czyli Olive Grey.

DSC06652.JPG

 

A tutaj rozmywanie olejów... czystym pędzelkiem zanurzonym w terpentynie tworzymy zacieki i smugi...

DSC06653b.jpg

 

I co by nie przedłużać fast-forward o jakieś 4h i oto jak się prezentuje moje wnętrze.

DSC06656.JPG

 

DSC06664.JPG

 

DSC06654.JPG

 

DSC06654b.jpg

 

DSC06655.JPG

 

DSC06655b.jpg

 

DSC06657.JPG

 

DSC06663.JPG

 

DSC06662.JPG

 

I to by było na tyle. Jak wspomniałem na wstępie, jutro przyjdzie mat oraz pigmenty, więc całość powinna się jeszcze utemperować.

Zachęcam do komentowania :-)

 

pozdrawiam wszystkich oglądających!

Christian

 

P.S.

Za oknem śpiewają już ptaki... dochodzi 4 rano - czas spać ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miszcz!!!!! Wnętrze wygląda przepięknie, choć trochę przerysowane niektóre zadrapania na skrzynkach, mam na myśli duże odpryski farby, to bardzo ładnie to wygląda, kontrastowo, No i podłoga na expert level, w mojej ocenie ładna lecz brakuje małego dodatku brudu, blota przy wesjciach do kabiny oraz wydeptanych ścieżek do foteli. Pomyśl nad tym małym dodatkiem przynajmniej w części przy włazach wejściowych. Końcu wycieraczka do butów nie była na wyposażeniu Btr'a . Oglądam nadal z zaciekawieniem, z ostatniego rzędu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnętrze bardzo ładne. Mam jednak podobną uwagę jak kolego wyżej do obić. Wydają się być troszkę za duże i jakby przytłaczają pozostałe szczegóły.

Kupę maskowania miałeś. Ja bym chyba malował wszystko osobno i dopiero na koniec wkleił do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Cześć

Dziękuję za cenne uwagi. Faktycznie w niektórych miejscach obicia wyszły zbyt duże, kontrola ich jednak jest bardzo trudna przy założeniu tylko jednej warstwy farby. Musiałbym robić dwie powłoki zadrapań, czyli na to co widać nałożyć ponownie chipping oraz farbę koloru i wykańczać tylko wykałaczką. Przy obiciach zewnętrznych już tak sobie nie pofolguję ;-). Co zaś się tyczy braku błota/brudu - to dziś będę nakładał pigmenty więc jeszcze nadrobię tę kwestię. Cały czas zastanawiam się nad pomysłem jednego z kolegów czy założyć led-y do środka - czy ktoś z was miał może jakąś styczność z nimi?

 

pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dyskusji

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiście najlepszy patent do maskowania na odpryski to sól kuchenna drobna bądź grubo ziarnista, tanio, szybkie w użyciu, nic innego do odbić odpryskow nie używam tylko tej techniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam

Dziś szybki update... pracuję pełną parą, nadal nie mam nic konkretnego do pokazania (sporo elementów nadal na warsztacie). No ale postanowiłem odsłonić rąbka tajemnicy... myślę, że opis jest zbędny, nadmienię tylko, że elementy nadal na sucho przyłożone (to znaczy już obrobione, usprawnione - słowem na minutę przed malowaniem). Druki papierowe, przed washami wykańczającymi, więc jeszcze zmienią kolory, fakturę.... okej, koniec paplania - zapraszam :-)

 

DSC06742.JPG

 

DSC06743.JPG

 

DSC06748.JPG

 

DSC06749.JPG

 

DSC06747.JPG

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam,

@Marcin1970

Za pomysł oświetlenia to wiszę Tobie dobrą butelkę :-) Myślę, że to było dokładnie to czego brakowało w mojej konstrukcji. Wczorajsze fotki były robione wieczorem, więc wrażenie jest spotęgowane, ale nawet przy dziennym świetle nadanie wnętrzu dodatkowej jasności zmienia całkowicie jego odbiór. Jeszcze raz bardzo Tobie dziękuję!

 

@bazylms

Dziękuję za komentarz - to bardzo miło, że tak aktywnie mi kibicujesz :-)

 

@makinen

Torby właśnie na lakierni, nie zapomniałem o nich ;-)

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Christian trzeba kibicować bo inaczej wydajność spada. Jak nikt nic nie pisze to się robić nie chce. Dodatkowo zajefajnie relację prowadzisz i ładnie model ci wychodzi więc jest po co zaglądać.

Z Marcinem (Marcin1970) znamy się z innego forum na którym ludziska przestały pisać i się sypnęło. Mam nadzieję że tu tak nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Cześć

No z rzeczywistym oświetleniem to wiesz, dzieli je 35 lat różnicy :-) A na poważnie, to myślę, że amfibia miała kilka lamp, ale na pewno nie aż 24 :-) Samo oświetlenie jest bardzo miłe w obsłudze. Dodatkowo chyba dosyć tanie - zerknij sobie na tę aukcję (można wybrać ile lampek LED, jaki kolor oraz czy z baterią i czy ewentualnie już wszystko połączone kabelkami razem z włącznikiem). Ja wybrałem 24 lampki rozdzielone na dwa paski o długości 20 cm każdy w kolorze Warm White, w zestawie dostałem żywotną baterię Duracell PROCELL oraz mikro włącznik. Zerknij sobie na fotkę przed malowaniem paseczka (lampki są zamaskowane, do malowania)

DSC06671.JPG

 

Jedyna niedogodność jest taka, że trzeba pogrubiać niektóre elementy plastikowe wewnątrz pojazdu gdyż światło może przez się przez nie przebić i dostaniemy efekt żarzenia. Ja musiałem wszystkie włazy i pokrywy silnika obudować plastikiem lub zalać pastą Plasto revella (każdy wypełniacz czy szpachla się nada) bo jak robiłem pierwsze próby to było widać gdzie warstwa plastiku jest cienka i światło prześwietla.

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł prosty a jakie wrażenie, wygląda ciekawie bardzo. Będziesz musiał przyjechać z nim do Polski i zrobić objazdówkę po większych miastach by sobie każdy mógł popatrzeć na efekty hehe. Myślałem że odpuściłeś bo "długo" bez updejtu temat wisiał a tu Bach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.