Skocz do zawartości

UH-60/MH-60 Black Hawk 1:48 ITALERI


Hamman

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy taki kolor całego modelu będzie dobry - farba to: A30 FS 34087 Olive Drab [Pactra]

(jest to tylko malowanie próbne na większej powierzchni).

 

MH-60_12.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 187
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jak dla mnie, jest OK, typowa Amerykańska zieleń, i powiem Ci że jak na malowanie pędzlem to bardzo fajnie i to wyszło, ładnie, gładko, bez śladów po pędzlu i ciemniejszymi plamkami przebijającymi się z pod zieleni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciemniejsze plamki wyglądają jakby się jaśniejsza farba starła a fajnie się malowało bardzo miękkim pędzlem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w tym stylu zrobisz cały model to będzie super, moim zdaniem możesz zrobić także preshading czarną farbą, cieniutkim pędzlem, dość intensywnie zaznaczyć wszystkie łączenia paneli itp miejsca, a na koniec polecieć tak jak mówisz miękkim pędzlem i dość rozcieńczoną farbą i wydaje mi się że uzyskasz fajny efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób zrobiłeś te przebarwienia na tym stateczniku??? Myślałem że właśnie w ten sposób. Ewentualnie ciemniejszą zielenią po kolorze bazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu pierwsze malowanie:

 

MH-60_12.jpg

 

A tu drugie malowanie:

 

MH-60_16.jpg

 

@Daz: a te przebarwienia powstały w wyniku tego że farba chyba była za rzadka.

 

 

A tu pierwsze części od podwozia:

 

MH-60_17.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te plamy nie były takie złe, biorąc pod uwagę że te maszyny w rzeczywistości są całe w "plamach", podmalowywane, ubrudzone, uciapane jakimś olejem. Jak dla mnie mogłeś i tak zostawić i było by ok , ale na szczęście na ciemnym kolorze nie widać tak bardzo przebarwień, więc można zrobić tak jak w wersji 2. A będziesz robił wash-a na koniec??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a 1 wersja malowania na zdjęciu wyglądał lepiej niż na "żywo", bo dla mnie wyglądała trochę jak nie domalowana więc dlatego poprawiłem drugi raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem bo też nigdy tego nie robiłem i niezbyt wiem jak się za to zabrać.

 

Warto spróbować, jest to w miarę proste, a efekty są widoczne na plus.

 

Potrzebujesz lakier błyszczący (np Pacta A18 lub Sidolux) , lakier matowy (np Pacta A46 z tego co pamiętam), w sklepie dla plastyków kupujesz farbę olejną czarną, brązowa i biała, oraz terpentyna balsamiczna.

Po pomalowaniu całości kolorem, malujesz model lakierem błyszczącym (wtedy też dużo lepiej przyklejać kalki) , przygotowujesz sobie "washa", czyli mieszasz farby olejne do pożądanego koloru, np czarny z brązem i dolewasz terpentyny, aby była jak woda. Washa nakładasz na zagłębienia, linie, kratki, jednym słowem tam gdzie by się osadzał brud. Oczywiście nie da się tego zrobić idealnie i dlatego później bierzesz wacik do uszu, maczasz go w czystej terpentynie balsamicznej i zwyczajnie ścierasz nadmiar tego co położyłeś, tak by został tylko w zagłębieniach. Na koniec wszystko malujesz lakierem matowym, żeby model się nie błyszczał.

 

I tak mniej więcej to wygląda, a tu masz filmik dokładny

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad wash-em się zastanowię bo widzę ze jakoś trudne to nie jest a raczej pracochłonne bo lakiery muszą dobrze wyschnąć. A kalki w którym momencie wtedy kłaść? Przed lakierem błyszczącym?

 

A kolejne zdjęcia na pewno się przydadzą jak nie przy tym Black Hawku to przy następnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A048 Clear (M) lakier akrylowy Pactra matowy

 

A018 Clear (G) lakier akrylowy Pactra błyszczący

 

Terpentyna balsamiczna

klej-wodny-do-decoupage-125ml-renesans.jpg

 

plus farby olejne to nawet koszt tego nie jest zbyt duży a starczy na ładnych kilka modeli.

 

Czy taka farba olejna wystarczy: http://allegro.pl/farby-olejne-renesans-60-ml-olej-art-farba-olejna-i4215735963.html lub taka: http://allegro.pl/farby-olejne-phoenix-45-farba-olejna-biala-gratis-i4158610332.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wash i o kalki, to najpierw malujesz model lakierem bezbarwnym, tylko musisz go rozcieńczyć z wodą, bo taki bezpośrednio ze słoiczka się nie nadaje, zostawi białe ślady. Malujesz z 3-4 warstwy, aż model zacznie się lekko błyszczeć, czekasz aż wyschnie, następnie nakładasz kalki, dzięki lakierowi błyszczącemu będą się ładnie przyklejały, możesz jeszcze zastosować płyn na kalki, to dzięki niemu idealnie kalki wtopią się wręcz w plastik.

Po naklejeniu kalek, jeszcze raz kładziesz jedną warstwę lakieru i robisz wash-a., zmywasz nadmiar, czekasz aż odparuje reszta terpentyny i kładziesz lakier bezbarwny

 

Te farby co pokazałeś jak najbardziej się nadają, dokładnie o te mi chodziło. Jeśli chodzi o ceny to takie farby w sklepie kupisz pojedynczo za 2zł., terpentynę kupisz za 8 zł a pactre za 5zł szt. czyli w 20zł masz cały zestaw do robienia washa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że farby kupię taniej w sklepie to wiem, te podałem tylko jako przykład. A lakier w jakiej proporcji rozrobić z wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3:2 - Farba:Woda, tak aby była płynna jak woda i lekko mleczna w kolorze, bo taka bezpośrednio z puszki jest bardzo gęsta i byś zepsuł całe malowanie, bo by ci został mleczno biały osad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odebrałem blaszki od EDUARD:

 

Fw6lP1yJLpGFQCt4317c7vxk3ynXGnH90adRgjhkLiE=w900-h593-no

 

MH-60_ed1.jpg

 

pierwszy raz używam takich elementów i na chwilę obecną jest pod ogromnym wrażeniem ich wykonania, wszystkie szczegóły super na nich widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel płaski i skośny nad głowami pilotów:

 

MH-60_20.jpg

 

Pulpit:

 

MH-60_23.jpg

 

Fotele i reszta kabiny pilotów:

 

MH-60_22.jpg

 

MH-60_21.jpg

 

Zaznaczam że po raz pierwszy korzystam z takich dokupionych elementów, mam nadzieję że jakoś to na chwilę obecną wygląda. Zginanie 1mm elementów było trochę ciężkie ale jakoś się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest kokpit super to wyglada, sto razy lepiej niż zwykła kalka. Szkoda ze pozniej trzeba to zamknąć kadłubem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka rad na przyszłość. Zeszlifuj pasy z odlane z fotelem przed naklejeniem fototrawionych następnym razem. I takie drobnostki jak klamry przy pasach staraj się poukładać tak, jak w oryginale. Takie drobnostki bardzo mocno potrafią zmienić odbiór modelu. Blaszki są świetnymi dodatkami, ale warto też się nad nimi nieco nagimnastykować. W instrukcjach Eduarda zazwyczaj dość dokładnie jest wszystko pokazane i warto poświęcić minutę więcej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz bawię się z takimi elementami, następnym razem na pewno wezmę pod uwagę to co piszecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.