Skocz do zawartości

Renault R35 Hobby Boss 1/35


bożo wpożo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki chłopy za dobre słowo . Krzysiu - jak zwykle przesadzasz i to znacznie

Jakbym wiedział jakie jest polskie malowanie , to bym zmalował , bo bardzo bym chciał , żeby mi ktoś napisał komentarz "plus za polskie malowanie " .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym wiedział jakie jest polskie malowanie , to bym zmalował , bo bardzo bym chciał , żeby mi ktoś napisał komentarz "plus za polskie malowanie " .

W zasadzie malowanie zaproponowane przez producenta jest "polskie". Problemem jest to, że w rzeczywistości tak oznakowany był czołg w nowszej wersji, której z tego co jest w pudełku wykonać się chyba nie da. (W 100% pewien nie jestem bo moja Renówka jeszcze nie trafiła do mych rąk ;) )

r35_zpse6a5aec8.jpg

Do naszych Renówek i Hotchkissów, jakieś 3 lata temu, kalkomanie opracował znawca tematu p. Adam Jońca. Niestety zestaw chyba obecnie jest nieosiągalny. Ale myślę, że gdybyś bezpośrednio się z autorem skontaktował to być może byłby on w stanie pomóc.

Zamieszczony wyżej bokorys pochodzi właśnie z instrukcji do tych kalek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model wbrew pozorom jest nawet skomplikowany i pracochłonny .

 

Z tego co sam widzę po swoim (2 dni temu rozgrzebany), sporo w nim obróbki.

 

http://www.perthmilitarymodelling.com/reviews/vehicles/hobbyboss/hb83806.html

Łap! Sporo pokazali co poprawić.

 

 

W zasadzie malowanie zaproponowane przez producenta jest "polskie". Problemem jest to, że w rzeczywistości tak oznakowany był czołg w nowszej wersji, której z tego co jest w pudełku wykonać się chyba nie da. (W 100% pewien nie jestem bo moja Renówka jeszcze nie trafiła do mych rąk ;) )

 

Kurka! A chciałem wykonać to z pudełka... Ma ktoś jakieś zdjęcia/schematy jakiś dwubarwnych na tą "Renówkę"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie jestem ekspertem więc jeśli się mylę to proszę się nie denerwować.

 

od jakiegoś czasu jest na rynku model RPM w skali 1:72 z polskiej jednostki ,moze by tak posiłkować się malowaniem.

 

http://www.mojehobby.pl/products/Renault-R35-light-tank-early-version.-37mm-SA18-Poland-1939-1-DECO-43EME-BCC-FRANCE-1940.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem też nieco nie wyraźne zdjęcie już po przyjeździe do Rumunii,przynajmniej tak podpisane

http://www.dobroni.pl/rekonstrukcja-zdjecia,137312

Zdjęcie jest źle podpisane. Obydwa pojazdy trafiły na Węgry. 50947 jest uwieczniony przynajmniej na 3 zdjęciach. Kamuflaż jest dość dobrze widoczny.

Podobny kamuflaż ma 51004, trzeci pojazd, który trafił na Węgry. 50971 prawdopodobnie ma kamuflaż dwubarwny bez linii rozdzielającej (ale to tylko moja interpretacja).

Dobrze jest obfotografowany egzemplarz zdobyty przez sowietów nr 51009 i potem testowany w Kubince. Kamuflaż rozdzielony liniami.

Z pojazdów które trafiły do Rumunii znane są tylko zdjęcia 50984. Kamuflaż bez linii rozdzielającej.

Edit.

Polecam lekturę wątku

http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=10992

Są tam udostępnione dobrej jakości zdjęcia polskich renówek internowanych na Węgrzech.

Interesująca jest fotka C, gdzie ucharakteryzowana renówka "robi" za soviecki tank na wystawie sprzętu zdobycznego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do Pana Adama , zobaczymy czy jest szansa na zdobycie oznaczeń naszych wozów jego autorstwa .

 

Nie mniej piękny jest taki kamuflaż i nawet mam schemat podobnego (rzuty) w Focusie 7 ze wszech stron . Jest bardzo kuszący ...

 

r35_zps410029a4.jpg

 

zdjęcie pochodzi z internetu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to model Steva Zalogi, kamuflaż którego opiera się na schematach zamieszczonych w Focusie. Przedstawia pojazd kapitana Perata dowódcy trzeciej kompanii 21e BCC.

Jakiej firmy gąsienice ostatecznie nabyłeś? Materiały doszły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz , nie wiem czy doszły ale bardzo Ci dziękuję - sprawdzę dopiero w poniedziałek w pracy , domowa poczta mi się rozleciała.

 

Oglądałem sobie zdjęcia modelu S.Zalogi i bardzo mi się podoba . Fokusa właśnie mam i są w nim wszystkie rzuty tej " pisanki"

 

Gąsienice kupiłem te , które wskazałeś . O to mi chodziło , żeby były ogniwkowe , bo złożę je sobie osobno , pomaluję i dopiero odzieję w nie czołg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Spójrz na to:

od 19 sekundy jest malowanie R35

Jeżeli nie boisz eksperymentów to wybierz już upatrzony wcześniej schemat malowania.

Polskie R35 pochodziły bezpośrednio z fabryki Renault lub z zapasu mobilizacyjnego 503 Pułku Czołgów.

Wydaje mi się, że taki kamuflaż mógł nosić R35 51009 (50947, 51004). Tutaj możesz się pokusić o odtworzenie rozkładu plam. Zdjęcia Ci podesłałem.

Jeżeli chcesz swobodniej podejść do tematu to możesz zrobić pojazd o numerze 50961, 50962 lub 50964 (zdjęcia tych pojazdów jak dotąd są nieznane) a mogły one stać obok 50963 podczas malowania i zapewne posiadały podobny kamuflaż.

Zostanie prekursorem tego typu malowania w Polsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cf7c59cd3f14e150m.jpg

 

Polski 51004 z 1939 roku. W modelu musisz przerobić optykę obserwacyjną, po polski 51004 miał wcześniejszy model tzw. diaskop, a ten w pudełku ma episkopy ze szczeliną. Malowania polskich czołgów z krótką lufą z okresu francuskiego (było u Maczka nie więcej jak kilka) nie da się sensownie odtworzyć - brak wyraźnych zdjęć (w gruncie rzeczy jako-tako czytelne są dwa, ale nie da się ustalić wiarygodnie ani numerów ani kamuflażu) . Prawą stronę wozu 51004 musisz pomalować "na wyczucie" - nie ma żadnego zdjęcia, więc wczuj się w duszę tego, co malował oryginał...Kolorki: to co na rysunku zielone na zdjęciach wygląda dość ciemno i może to być ciemny vert olive, czyli oliwkowozielony złąmany trochę dodatkiem czarnego, ale równie dobrze może to być vert fonce z dodatkiem czarnego i odrobiną żółtego; brąz to raczej terre d'ombre, taki jakby czekoladowy, ale bardziej czekolada mleczna niż twarda; i najjaśniejszy to pewnie beige, po polsku beżowy - da się uzyskać dodając do oliwkowozielonego sporo żółtego i parę kropel czerni. Kolorami za bardzo się nie przejmuj, bo Francuzi to nieźli bałaganiarze i choć nawet mieli przepisy malowania, zalecone kolorki i schematy, to w praktyce średnio się nimi przejmowali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.