Skocz do zawartości

IJN TAMA 1/700


Rhayader

Rekomendowane odpowiedzi

Obrysuj dolną część kadłuba na kawałku polistyrenu (jakieś 2-3 mm grubości). Będziesz miał część podwodną, którą będzie widać przez prześwitującą wodę. Ja tak zrobiłem przy Popowie i Nowgorodzie. Rozumiem, że woda będzie z żelu Vallejo? Zresztą świetną wodę zrobiłeś dla Liberciaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Biegło połączenie? Na tych papierach co ja oglądam, to nic takiego nie ma.
Jeśli to PM to byłbym ostrożny z wiernością do oryginału...

 

...bo przecież mógł tam biec jakiś kabelek...prawda?
zerknij tu:

 

15694163476_dcf1389f3e_b.jpg

 

coś tam chyba biegnie poziomo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś tam chyba biegnie poziomo..
Nic nie widzę

 

Tama_011.jpg

 

Sprawdziłem jak to rozwiązali w 1/350 i tam na przedniej półokrągłej części jest ślad, ale po bokach już nie

 

Tama_012.jpg

 

 

blacman Ty będziesz wiedział co to za 'kwiatki' wyrastają po bokach nadbudówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie widzę

wszystko było: i relingi i linie podziału...

 

15535715720_ba6e3a49b7_b.jpg

typ Tenryu ( bardzo zbliżony do typu Kuma)

 

Ten pomost był rozbudowany. Prawdopodobnie po uszkodzeniach przez sztorm w czasie rejsu na Pearl Harbor. Wtedy Tama była dokowana w Yokosuka...

 

15100605424_f4b3ce1543_c.jpg

IJN Tama 1925

 

15718650281_efc2bafb68_c.jpg

Oi 1924

 

15722107432_9a5bce49c4_c.jpg

Tama 1942

 

 

... co to za 'kwiatki' ...
wg nie instalacja elektryczna ze skrzynkami.

 

tu masz jeszcze parę zdjęć modelu w skali 1/150 autorstwa Koji Okimoto:

 

15534689139_f6597f902d_c.jpg

 

15100615384_0f0606e582_c.jpg

 

15535731960_8f42c82fd4_c.jpg

 

może będą pomocne....

powodzenia w budowie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może będą pomocne....
O tak! Dziękuję

Rozwiązuje to sprawę szpachlowania. Te 'kwiatki' kojarzę, że gdzieś mam na blaszkach do jakiegoś modelu i są zakończone przekreślonymi kółkami (coś jak celowniki); może to i skrzynki.

Ten model w 1/350 fajny, szkoda tylko, że o ile pamiętam, to nigdzie nie ma innych zdjęć, tylko te trzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno zdjęcie modelu Pana Okimoto się odnalazło..:

 

15535387327_80f44ac6d7_c.jpg

 

i jeszcze pomost rzeczywisty ale krążownika Kuma z 1935 roku. Akurat Tama i Kuma niewiele się różniły:

 

15103245094_bdf8a3bc1d_z.jpg

 

Widać dość wyraźnie skrzynki. Sam teraz nie wiem czy to nie był system wentylacji... Nigdy szczegółowo nie studiowałem tego typu krążowników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno zdjęcie modelu Pana Okimoto się odnalazło
I na nim widać końcówki 'kwiatków' w postaci kółek.

 

Na kartonówce Sendai ktoś zrobił tak:

 

Tama_013.jpg

 

I tak też mam na blaszkach do swojego. Może to były jakieś pokrętła?

 

Jeśli to PM to byłbym ostrożny z wiernością do oryginału
Kamuflaż w/g ich schematu był nie tylko na burtach czy nadbudówkach, ale również na pokładzie. Nigdzie nie znalazłem zdjęcia Tamy czy Kiso z góry dla potwierdzenia. Myślisz żeby potraktować ich schemat jako SF i zostawić cały pokład w linoleum?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A był jakiś wczesnowojenny japoński okręt z kamuflażem na pokładzie? Bo pod koniec to malowali np. lotniskowce.

Takie malowanie Tamy występuje tylko na schematach PM i Blueprinta. Nie wiem skąd je wzięli, bo nie analazłem żadnego zdjęcia Tamy czy Kiso z góry. Japończycy z Pitroad czy Tamiyi, też nie każą malować pokładu w swoich modelach, choć to akurat słaby argument.

Jest ciekawa strona o przebiegu służby japońskich okrętów (combinedfleet) i wspominają tam o położeniu kamuflażu 2 grudnia 1941 na burty i nadbudówki, nie wspominając nic o pokładzie.

Ja zostawiam pokład w linoleum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamo na linoleum wyklucza się samo z siebie. Materiał jest ciężki do pomalowania trwałą farbą. Jeżeli chodzi o malowanie całokształtu to o ile dobrze pamiętam to odpowiednim kolorkiem będzie XF-77 Tamki na kadłub. Problemem jest ustalenie odcienia zawsze ponieważ każda stocznie miała swoje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:super:

 

 

Ależ Ty masz wielkie łapska

Faktycznie, Japońce powinny się bać

Kruca, aż chyba sam w Tamę zainwestuję... Jeno w karton, jakaś 200-tka, 700-tka to już nie dla mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 11 months later...
  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.