Skocz do zawartości

AT-L w LWP


n_lukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że pomału się przymierzam do budowy tego pojazdu. Poszukuję rysunków zdjęć tego ciągnika w słuzbie w LWP.

Jedynie udało mi się znaleźć jedno zdj jako pojazd do nauki jazdy. Z tego co czytałem ciągniki te miały służyć do holowania armat p.lot S-60. Z góry będę wdzięczny za pomoc.

Zdj "L"

ciagniki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie udało mi się znaleźć jedno zdj jako pojazd do nauki jazdy.
A skąd wiadomo, że to pojazd do nauki jazdy???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisał Irek.

Poza tym, byłoby sporą niepoprawnością polityczną w tamtych latach używać do oznaczenia nauki jazdy litery "L" , którą jak wiadomo zapożyczono z języka kraju mocno przesiąkniętego zachodnią kapitalistyczną zgnilizną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwadraty z literami oznaczaly X[lufy armatnie] bojowy,L liniowy,T gospodarczy,E eksploatacyjny[wystepowal jeszcze w latach osiemdziesiatych w postaci malej literki E obok numeru taktycznego ],K konserwacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja widziałem na fotkach, symbole były malowane bezpośrednio na kolorze pojazdu, bez dodatkowego tła, np tak ja na moim modeliku:

file.php?id=2902&mode=view

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpis do zdj w moim pierwszym poście to: "Początek lat 60. ciągnik AT-L jednego z pododziałów szkolnych Wojska Polskiego".

Po dwa ciągniki ze 102 zamówionych służyły w szkołach kierowców w Ostródzie , Ostrowie Wielkopolskim oraz Chełmie.

A zatem nic sie nie wyjaśnia co do "L" na burcie.

A tu rys. który znalazłem w "Poligonie"

atl_zpsb47277d1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na facebook Ludowe Wojsko Polskie [GRH Sojusz] znajdz FOTOGRAFIE ARCHIWALNE LWP Z LAT 1950-1970.Znajdziesz tam ciagnik z 3 daplot 5 Dywizji Pancernej z 1964 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Dorwałem poligon z 2009 jest tam kilka zdj. może się przydadzą. Choć co tej "L" mam mieszane uczucia. Na kalkach toro tablice rejestracyjne wz. 56 i 76 wystepuje; nauka jazdy w okręgu oraz "L" w niebieskim kwadracie z białą obwódką przypominającą tą ze zdj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam książkę "Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego "autor Tomasz Szczerbicki , zdięcia akurat AT-L nie ma żadnego ale jest ogromna ilość fotografii innych pojazdów gdzie widać wszelakie oznaczenia w tym [L]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć co tej "L" mam mieszane uczucia. Na kalkach toro tablice rejestracyjne wz. 56 i 76 wystepuje; nauka jazdy w okręgu oraz "L" w niebieskim kwadracie z białą obwódką przypominającą tą ze zdj.
Więc przeczytaj raz jeszcze to co napisał imt i dei, a jeśli nie to nadal wyważaj otwarte drzwi... Powodzenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bić pianę każdy potrafi.Jednak Ty swoimi wypowiedziami nic merytoryczniego nie wnosisz do tematu. Gdybyś czytał ze zrozumieniem to zauważyłbyś, że zdjęcie które wrzuciłem przedstawia pojazd szkolny. Napisałem do Toro o wyjasniesie dlaczego w kalkach wz.56- 76 dają elke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do Toro o wyjasniesie dlaczego ...

Pierwsze słyszę, do producenta wspomnianych w wątku kalkomanii, żadne takie zapytanie/żądanie nie wpłynęło (ani mailem, ani SMSem, ani nawet sową pocztową...)

 

dlaczego w kalkach wz.56- 76 dają elke.

bo rejestracje wzór '76 są aktualne do dzisiejszego dnia...

I np. w latach 90-tych nie trudno było spotkać samochód na "czarnych blachach" z L-ką zamiast starej "Nauki Jazdy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.