Skocz do zawartości

Brewster 339 Buffalo - Matchbox 1/72


Danio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

nienaturalność tych odprysków polega na tym że nie bardzo wyglądają na powstałe wskutek eksploatacji, a raczej jak szkody na wychuchanym płatowcu wykonane młotkiem przez rozwścieczoną zdradzoną kochankę...

 

 

O to to... lepiej bym tego nie ujął. Oto, co znaczy świeży punkt widzenia...

 

 

Może należałoby zmienić metodę robienia odprysków. Zamiast drapać -"pomalować".

 

 

Taka była pierwsza myśl po zakończeniu drapania

 

A na poważnie - dzięki serdeczne wuwumaster i mig za opinie, teraz wiem, w jaki obrać kierunek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam

 

W jednym z ostatnich swoich postów na innym wątku pisałem, że bardzo często pod koniec prac modelarskich przytrafia się jakaś katastrofa... No i wykrakałem. Może przesadą jest określenie "katastrofa" - ale z zupełnie niewiadomych przyczyn i nie wiadomo kiedy, wyszczerbiła mi się krawędź spływu lewego skrzydła. Próbowałem dosztukować odpowiedniego kształtu fragment plastiku czy blaszki, ale bez powodzenia. Koniec końców postanowiłem uzupełnić klejem CA.

 

 

SAM_3210a_zpse018p5f3.jpg

 

 

Ponieważ uszczerbek był zbyt wielki i klej miast go wypełniać - spływał na powierzchnię skrzydła - w końcowym fragmencie umieściłem kawałek plastikowego włosia z pędzla

 

 

SAM_3214a_zpsrmde0hlm.jpg

 

 

Mimo to, nie udało się w jednym podejściu zapełnić calego ubytku, konieczna była powtórka...

 

 

SAM_3217a_zpsfrczmmxu.jpg

 

 

Efekt końcowy mógłybyć lepszy, ale cóż... jeszcze do poprawki...

 

 

SAM_3218a_zps9cugetku.jpg

 

 

Po tych zmaganiach, podmalowałem nieco odpryski - co nic pozytywnego nie wniosło do modelu - ale jak

 

łosz i finalny matt czy satyna przytłumią ten efekt, jak pobrudzisz pastelami to jeszcze to stonujesz

 

Mam nadzieję, że coś będzie można jeszcze poprawić...

Poprawiłem również błędy w malowaniu kamuflażu, przy pomocy Smoke Grey`a zaznaczyłem okopcenia i wziąłem się za kalki. Dzięki uprzejmości RadkaD miałem kalki Techmodu, które nałożyły się rewelacyjnie. Niestety znaki państwowe były z innego zestawu (Fokker D.XXI), podobno stareńkie, chociaż również Techmodu. I tu była porażka... Po pierwsze - chociaż grube, niczym skóra na pięcie - przy nakładaniu rozdzieliły się na kilka równo pociętych części. Po wtóre - tuż po nałożeniu kadłubowych trójkątów okazało się, że są da duże. Musiałem je zdjąć i nałożyłem oryginały Matchboxa. Chociaż brałem się za nie z duszą na ramieniu, przylgnęły bez problemu.

 

 

SAM_3221a_zpssclnyau5.jpg

 

SAM_3224a_zpsahfaw2bu.jpg

 

SAM_3225a_zpsc3ivwhvv.jpg

 

SAM_3227a_zpspoiiuwl1.jpg

 

SAM_3228a_zpsly0o0xsq.jpg

 

SAM_3232a_zpsaxelay0t.jpg

 

SAM_3234a_zpsrg9girrp.jpg

 

SAM_3235a_zpsvhtyjcnx.jpg

 

 

Pozostało do naniesienia za godłem nazwiska pilota, do czego nie wiem jak się zabrać. Próbuję "na brudno" pisać różnymi wynalazkami, ale trudno uzyskać równą i cienką "czcionkę" na całej długości napisu. Ktoś ma pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagę i brawa za spostrzegawczość, ale osłona zamocowana tylko na Patafixie. Rozważałem różne opcje i tak mi się wydaje najsensowniej - pomalować osłonę bez montażu i maskowania silnika ze śmigłem. Napęd montuję już za chwilę.

 

Ale jeszcze raz dzięki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ostatnio - mam wrażenie - prace nad modelem szybko zmierzają do końca... Na błyszczący lakier MrColor GX100 Super Clear II położyłem washa: na dolne powierzchnie poszedł AK 093 Wash for Interior, a na górę dałem AK 045 Wash Dark Brown. Po wyschnięciu zawerniksowałem matowym MrHobby H20 Flat Clear. Ostatecznie podmalowałem wszystkie widoczne niedoróbki i braki, okopcenie z rur wycieniowałem mieszaniną Flat Black Gunze z XF-52 Flat Earth Tamiyi.

 

 

Efekt poniżej...

 

 

SAM_3268a_zpsbs8anffa.jpg

 

SAM_3271a_zpsmsordlvd.jpg

 

SAM_3274a_zpskb8ndzt4.jpg

 

SAM_3278a_zpswekqyhm6.jpg

 

SAM_3279a_zpse7gxeown.jpg

 

SAM_3280a_zpssqf3sshu.jpg

 

SAM_3281a_zps1xi3rjgp.jpg

 

SAM_3283a_zps2t5tssaq.jpg

 

SAM_3285a_zpsao7vzu3x.jpg

 

SAM_3286a_zps2jm8q9u6.jpg

 

SAM_3287a_zpsnrvrruim.jpg

 

 

Jak widać pozostały detale: koła, kaemy, maszt z anteną, limuzyna kabiny, no i silnik ze śmigłem.

Chyba, że koledzy zauważą coś, co mi umknęło... Zachęcam do pisania uwag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Nie pisali, ze holenderskie były srebrne od spodu?

 

 

Fakt - jest napisane...

To, że

 

Ta Monografia to podstawa, na której się opieram.

 

 

...nie znaczy, że nie korzystam z innych dostępnych żródeł, a tylko to, że W. Pajdosza mam w wersji papierowej. Operając się na nim, rzeczywiście powinienem spód pomalować aluminium. Od początku jednak, nie za bardzo mi pasował ten kolor. Po pierwsze analizując kilka archiwalnych fotografii

 

 

deibel_zpsow4gvbsi.jpg

 

lub

 

73a_zps9pm6nldq.jpg

 

nijak nie potrafię dostrzec na dole barwy aluminium (o swoich wątpliwościach pisałem w jednym z wcześniejszych postów). Nie ja jeden - jak się przekonałem, przeglądając inne, bratnie forum - np. tutaj.

Tym bardziej, że na 76 stronie Monografii nr 2 Kagero wymieniony jest inny kolor.

Jak widać, nie tylko zresztą w tym przypadku, nie ma ostatecznych dowodów na konkretne malowanie samolotu Deibla (nawiasem mówiąc w "mojej" Monografii ciągle powtarza się nazwisko Diebel). Skoro tak, podmalowałem spód kolorem, który wydawał mi się bardziej prawdopodobny. Jak wyszło - poddaję się pod osąd Kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Na pierwszym zdjęciu widać srebrną blachę wnęki koła. rzeczywiście kolor spodu wygląda inaczej.

 

Dzięki, letalin, za potwierdzenie mojej (w zasadzie nie powinienem przypisywać sobie jej autorsta) teorii.

 

 

No, to dobrnąłem do finiszu. Że tak powiem - model ukończony

 

Mimo, że wszystkie moce zmówiły się ostatnio przeciwko mnie, udało mi się dotrzeć do końca...

 

Po wielu przemyśleniach i kilku koncepcjach, nazwisko pilota napisałem ręcznie (tak samo zresztą, jak w oryginale). Przypadkowo wpadłem na dawno nieużywany rapidograf z najcieńszą końcówką 0,25 mm. Wypróbowałem i okazało się, że działa. Wprawdzie testowy napis był ciut za duży i miałem tylko czarny tusz, ale wiedziałem już, że kierunek był dobry... Nabyłem nowy (samej końcówki nie znalazłem) 0,18 mm i biały tusz kreślarski. I już... Napis nie jest być może idealny, ale ma odzwierciedlać "prace ręczne"

 

 

SAM_3290a_zps77anxlxk.jpg

 

 

SAM_3294a_zpsrgd48sf9.jpg

 

 

SAM_3295a_zps0u38scbe.jpg

 

 

SAM_3298a_zpsqz1gqccv.jpg

 

 

Całkiem sprawnie udało mi się wkleić maszt antenowy (po rozwierceniu środka i wzmocnieniu połączenia drucikiem) i co ciekawe - dotąd go nie złamać...

Nawet znośnie wygląda wnętrze komory podwozia z ulepionym odstojnikiem.

 

 

SAM_3299a_zpsambqajuy.jpg

 

 

SAM_3302a_zpstbj0yllt.jpg

 

 

Ze złomu wynalazłem blaszkę przedstawiającą siatkę i zaślepiłem nią wloty w osłonie silnka, a następnie wkleiłem lufy Mastera.

 

 

SAM_3304a_zpsquqwctvs.jpg

 

 

SAM_3305a_zps5ihvcpun.jpg

 

 

Niestety na koniec przypomniałem sobie o prawie Murphy`ego, wklejając antenę. Zerwała mi się w najmniej oczekiwanym momencie. Ale dam radę...

 

 

SAM_3311a_zpsulhhvym4.jpg

 

 

SAM_3313a_zpsugxevfnb.jpg

 

 

SAM_3314a_zpsj85lwgti.jpg

 

 

SAM_3317a_zpsgqw4wh8q.jpg

 

 

I to by było na tyle... (jak mawiał Profesor Mniemanologii Stosowanej)

Dzięki Kolegom za pomoc. Jak zawsze bez Was ten model by nie powstał, a na pewno nie w takie postaci...

 

DZIĘKI

 

 

Kiedy poprawi się pogoda, wrzucę fotki do galerii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.