Skocz do zawartości

Brewster 339 Buffalo - Matchbox 1/72


Danio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przyszła kolej na nowy warsztat. Miało być całkiem inaczej - planowałem Messerschmitta Bf 110 Matchboxa, później Avengera Academy, niestety ze względu na brak owiewek vacu dla obydwu modeli, musiałem zweryfikować swoje zamierzenia.

Wybór padł na Brewstera Buffalo - a jakże - Matchboxa.

Model, jak się domyślam, większości Kolegów doskonale znany :

 

a5x3BnZ.jpg

 

 

Fggy9MH.jpg

 

 

FOxMrMe.jpg

 

 

jDnwUAv.jpg

 

 

ZxTK8Rd.jpg

 

 

Zamierzam zbudować model w barwach Korpusu Powietrznego Armii Holenderskich Indii Wschodnich (ML-KNIL), przede wszystkim dlatego, że w mojej kolekcji nie ma samolotu z pomarańczowo-czarnym trójkątem. Konsekwencją tego wyboru jest fakt, że będzie to Brewster Model 339-18 (339 C) pierwszej partii dostarczonej Holandii, a konkretnie samolot por. Augusta Deibel`a (chyba powinno się pisać Deibla) o numerze seryjnym B-3110, a najchętniej B-3100. Waham się między tymi dwoma modelami z prostego powodu - nie mam takich kalkomanii... Wprawdzie pierwsza z nich jest dodatkiem do Monografii nr 2 Kagero, ale jest ona praktycznie niedostępna (w rozsądnej cenie, bo na Ebay`u - i owszem), natomiast drugą wypuściła jakiś czas temu w ograniczonej ilości holenderska firma Dutch Profile (nr DDS874), ale o niej tym bardziej można zapomnieć...

W związku z tym maleńka prośba: jeżeli ktoś z Forumowiczów ma nawet kawałek którejkolwiek z tych kalek (z kompletem naklejek dla interesującego mnie modelu) - przyjmę z otwartymi ręcami. Mogę się odwdzięczyć innymi...

Nie byłbym sobą, gdybym nie wprasował w ten projekt dużej ilości dodatków...

Od dawna mam vacu kabinę Squadrona:

 

 

QDnKM18.jpg

 

 

Niedawno nabyłem zestawy Pavla Models dla Buffalo:

C 72048 - Interier set and decals

 

 

cQAwVeB.jpg

 

 

E4JXJgD.jpg

 

 

geLSXIE.jpg

 

 

kalki z tego kompletu są mi zbędne...

 

Zestaw U 72-59 Wing set for Hasegawa kit

 

 

38m9Sui.jpg

 

 

InmTtnB.jpg

 

 

Buffalo będzie również moim pierwszym modelem z otwartym (na jednym skrzydle) panelem uzbrojenia, wychylonymi klapami lotkami i sterami.

Zastanawiam się nad silnikiem, wydechem i lufami...

Fizycznie - prace jeszcze nie ruszyły, jestem na etapie kompletowania i "studiowania" dokumentacji, ale zacznę tradycyjnie - od poprawiania linii na kadłubie (zaoszczędziłem męczarni na skrzydłach, bo będą żywiczne)...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

doradzę zakup jakiegoś modelu Hasegawy, albo SH żeby pożyczyć od niego kadłub, śmigło, podwozie.

 

Nieeeee, no muszę podłubać w kadłubie, bo inaczej to chyba już nie będzie Matchbox... ale dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastik jest dobry, spokojnie sobie kolega wyprowadzi kadłub. Bardzo mnie takie warsztaty cieszą ,-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając lat 12 wklejałem rodzime wyroby modelopodobne. W amok wpadałem, gdy w Składnicy Harcerskiej pojawiały się modele Matchboxa- czasem nawet po 2-3 rodzaje. Wtedy dylemat- którego wybrać???? Fundusze nie pozwalały na szaleństwa w tym temacie. BB był moim pierwszym "bogatym" modelem!!! Właśnie tym wybranym! Z wielką przyjemnością popatrzę na Twój warsztat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam ludzi którzy mają siłę targnąć się na taki model.

Dla mnie to po części masochizm, ale podziwiam.

 

Wolny wybór. Chociaż z drugiej strony szkoda tego Matchboxa. Zestaw w swojej oryginalnej formie jest swego rodzaju zabytkiem. Czysto sklejony i dobrze pomalowany i postawiony obok współczesnego modelu z masą dodatków byłby też wartościowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też go kiedyś kupiłem i bałem się skleić, bo umiejętności nie te, bo brak farb i koniec końców po latach go sprzedałem. Uważaj na drobne elementy z zielonego plastiku, już niestety są kruche. Z przyjemnością będę do Twojego warsztatu zaglądał, powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składnicy Harcerskiej pojawiały się modele Matchboxa

 

Robiłem dokładnie tak samo Kto by pamiętał jeszcze że istniało coś takiego jak składnica harcerska... aż wspomina się z sentymentem, podobnie jak widz się model Matchboxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Patrząc na ilość dodatków to z Matchboxa niewiele się ostanie.

Ale i tak będę kibicował

Mam kalki Kagero dla 3110 jakby co.

Pozdrawiam

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki, Panowie za wsparcie... Na pewno się przyda

 

 

z drugiej strony szkoda tego Matchboxa. Zestaw w swojej oryginalnej formie jest swego rodzaju zabytkiem.

 

 

Mam nieco inny pomysł na stare zestawy, z czego tłumaczyłem się w poprzednich tematach. Chociaż... czasami nachodzi mnie poczucie, jakbym popełniał świętokradztwo. Ale oczywiście znam, rozumiem i naprawdę szanuję odmienne poglądy...

 

 

Uważaj na drobne elementy z zielonego plastiku, już niestety są kruche.

 

 

Dzięki za ostrzeżenie, ale - jak sprawdziłem - prawie wszystkie zielone części zostaną zastąpione przez żywice.

 

 

Mam kalki Kagero dla 3110 jakby co.

 

 

Wybawco !!! No jasne, że "jakby co". Dla tych kalek zrobię wszystko Daj tylko znać, jak mogę zadośćuczynić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam nieco inny pomysł na stare zestawy, z czego tłumaczyłem się w poprzednich tematach. Chociaż... czasami nachodzi mnie poczucie, jakbym popełniał świętokradztwo. Ale oczywiście znam, rozumiem i naprawdę szanuję odmienne poglądy...

Bóg Cię osądzi za te bezeceństwa z Matchboxami.

A na serio: Ja tam nie mam żadnych stałych poglądów jeśli chodzi o modele z plastiku. Rób swoje, ja zawsze chętnie popatrzę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Napisano (edytowane)

No, to jezdem...

Witam. Wprawdzie w moim przypadku nie jest to sezon modelarski (zazwyczaj zaczyna się w okolicy zmiany czasu z letniego na zimowy), ale jakoś tak się złożyło, że mam nadwyżkę wolnego czasu. I ciągnie mnie do modeli...

Najpierw chciałbym podziękować Kolegom za zainteresowanie i wsparcie w moich zmaganiach, a zwłaszcza RadekD`owi za kalki, dzięki czemu powstanie replika samolotu Augusta Diebla o nrze B-3110. Thanks...

Zacznijmy więc:

Jak zwykle zacząłem prace od zdarcia wypukłych linii, wypełnienia jamek skurczowych i różnych dziwnych rowów/otworów na kadłubie Matchboxa. W tym przypadku konieczna była również korekta wnęki na skrzydła z zielonego plastiku, które będą zastąpione żywicznymi:

 

 

106JcsO.jpg

 

 

Niestety w lewym płacie na dolnej powierzchni, także powstała nierówność

 

 

SAM_2556_zpsgnpflwc2.jpg

 

 

którą na szczęście udało się bezboleśnie zniwelować

 

 

8eB8gZV.jpg

 

 

Patrząc na zaznaczone na kadłubie szczeliny wentylacyjne komory silnika

 

 

Hv1sR3r.jpg

 

 

zastanawiałem się nad metodą ich poprawy. No i wymyśliłem, równocześnie trasując nowe linie podziału i korygując kształt wnęk na żywiczne skrzydła Pavli przy pomocy starej szpachli Model Filler Humbrola. Postanowiłem wyryć szczeliny przy pomocy rysika RB Productions RB-7021. Wybrałem wersję lewą, która tworzy z tej strony krawędź skośną, z prawej zaś - prostopadłą. W zestawie są 4 rysiki o różnych kątach nachylenia płaszczyzny skośnej:

 

 

MhBbhj5.jpg

 

 

W efekcie powstał rowek, który, jak mi się wydaje, po uzupełnieniu go poprzecznymi elementami, dość wiernie będzie "grał" szczeliny oryginału

 

 

eL3URCI.jpg

 

 

Następnym krokiem było wycięcie otworu pod dolne okienko, które zawiera vacu Squadrona:

 

 

Yg6NQCd.jpg

 

 

A tu wstępna przymiarka...

 

 

qW73fqf.jpg

 

 

Tak wygląda stan obecny...

W najbliższej przyszłości muszę coś zrobić ze sterem kierunku. Miałem użyć żywicznego, ale jak widać na załączonym obrazku, jest on cuś przymały

 

 

 

alOjzS3.jpg

 

Więcej czasu zajmie mi wnęka podwozia

 

 

aXeddH9.jpg

 

 

eVtbBIP.jpg

 

 

Na chwilę obecną nie mam na nią pomysłu. Pewne jest tylko, że muszę ją poprawić...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż z drugiej strony szkoda tego Matchboxa.

 

Ha, ha . To mówi facet który ma z 200 starych matchboxów, w tym pewnie z 10 Buffalo ,-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż z drugiej strony szkoda tego Matchboxa.

 

Ha, ha . To mówi facet który ma z 200 starych matchboxów, w tym pewnie z 10 Buffalo ,-))

 

MOcno ponad 300, ale tylko 3 Buffalo.

 

Jak masz tylko 3 Bufallo, to rozumiem twój bul ,-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Witam

 

 

 

Jeśli z kalkami Kagero od kolegi coś się nie powiedzie lub będzie czegoś brakowało to proszę o kontakt.

Chętnie pomożemy.

 

 

Dzięki... Na razie widzę, że występuje brak nazwiska pilota za godłem. Niewykluczone jednak, że coś sam ręcznie wydziergam...

 

Tymczasem tworzyłem wypełnienie wnęki podwozia. Jak widać na poniższych zdjęciach oryginalna część była za długa i wystawała poza przednią krawędź dolnego okienka. Musiałem więc odciąć ją i przesunąć nieco ( ok. 2 mm ) do przodu. Przy okazji wybebeszyłem całą zawartość Matchboxowej wnęki, odzyskując kilka elementów.

 

 

VT6LkkJ.jpg

 

 

aBjKDxE.jpg

 

 

Plastik jest dobry, spokojnie sobie kolega wyprowadzi kadłub.

 

 

Miałeś rację, rzeczywiście brązowy materiał Matchboxa jest bardzo plastyczny, miękki i przyjemny w obróbce. Nic tylko rzeźbić... W oparciu o plany i zdjęcia komponowałem wyposażenie z plastikowego złomu, miedzianego drutu i innych tworzyw.

 

 

ZxVcP1k.jpg

 

 

RqDFXYt.jpg

 

 

3EuI6hv.jpg

 

 

1JmKOgN.jpg

 

 

W środek trafi jeszcze kopia odstojnika czy filtru paliwa, widocznego na jednym ze zdjęć. Co prawda jedną już stworzyłem, ale nie jestem z niej zadowolony - nie nadaje się do pokazania.

 

Aktualnie nęka mnie pewien problem:

Wg Kagero w tekście Monografii dół skrzydeł i kadłuba to Sky Blue 33B. 298, natomiast na okładce wśród wzorników kolorów podany jest srebrny FS 17178. Dziwna niekonsekwencja... Srebrny dół potwierdza również Monografia AJ-Press z 1993 roku. Jeśli w takim razie dolna powierzchnia ma być srebrna, to jaki kolor wnęki - też srebrny? ( chyba najczęściej widoczny na archiwalnych zdjęciach ). Coś mi się tu nie komponuje...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam.

 

Moich zmagań z Buffalo ciąg dalszy...

Trwają prace nad wnętrzem, w efekcie których m.in. wykonałem fotel pilota. Zrezygnowałem z żywicznego odlewu (nie spełnił moich oczekiwań - jak zresztą także kilku innych podzespołów samolotu) i skupiłem się nad blaszkami Eduarda. Ponieważ brak w zestawie górnych pasów, uzupełniłem je elementami z innego zestawu. Fotel, jak i pozostałe części kokpitu, pomalowałem Hobby Color H8 Silver, złoszowałem AKinteractive AK 2029 Landing Gear, a pasy potraktowałem Model Master 1736 Leather.

Poniżej: lewe zdjęcie ukazuje fotel przed malunkiem, prawe - gotowy "mebel" w porównaniu z proponowanym w zestawie Pavli

 

 

SePFZZm.png

 

 

Skompletowałem również podłogę z wyposażeniem... Gotowy zestaw żywiczny uzupełniłem elementami z Edka i wykończyłem je przy pomocy identycznego (z powyższym) zestawu farb.

 

 

ehwIjGH.png

 

 

W skład wyposażenia kabiny wchodzi też - rzecz jasna - orczyk. Ten żywiczny odpada, zastosowałem więc blaszki, jednakże odwzorowanie siłowników przy pedałach także mnie nie satysfakcjonowało, postanowiłem wykonać je w wersji 3D, przy pomocy fragmentu przewodu i izolacji.

 

 

uAs6bYw.png

 

 

Poprawiona przezemnie komora podwozia została także pomalowana na srebrno i złoszowana:

 

heLkKpv.jpg

 

 

 

Udało mi się w końcu sklecić coś podobnego do odstojnika, który pod koniec montażu wyląduje w komorze podwozia:

 

 

m00rXl3.png

 

 

Budowa dalszych elementów kokpitu trwa, jednak zastanawiam się nad sposobem poprawienia półki za fotelem pilota do stanu jak na zdjęciu:

 

 

Z26Jbhv.jpg

 

 

0orJy8N.jpg

 

 

Dziwi mnie nieco rola, jaką miały spełniać widoczne prowadnice, skoro jednak występują w wersji 339E, w holenderskim 339C może też były. Aaaaa tam, w moim będą...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.