Skocz do zawartości

Spitfire IXe - Eduard 1:48


Archelaos

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam mój pierwszy duży samolot (ponad 1:72) i jednocześnie pierwszy model malowany własnym aerografem.

 

Zestaw to znany samoskładalny spit z Eduarda. Malowanie planuję pudełkowe, izraelskie, choć wahałem się czy nie zrobić polskiego, LW-L z 318 dywizjonu, ale to następnym razem.

Coś czuję że zrobię więcej Złośnic tego producenta. Żeby jeszcze robili wersję z kroplową osłoną kabiny...

 

Kabinka wygląda na razie tak.

Do pudełkowej kabinki Edka, która już jest super, dodałem parę kabelków i przewód powietrzny. Za ostatnią wręgą kabinową pomalowałem na srebrno, ale to bardziej pro forma, bo i tak nie widać jaki tam jest kolor

kabina1_zpsflco9wip.jpg

kabina2_zpsvqi5dree.jpg

 

Kilka fotek ogólnych

P1110511_zpsw6ydukmu.jpg

P1110512_zpscguzsfqo.jpg

P1110513_zpspqkjzg0n.jpg

P1110515_zpsqzjrhs8w.jpg

P1110514_zpsto9uvvjs.jpg

 

Szkoda, że mało będzie widać po zamknięciu kabinki

P1110517_zpsgez3j8br.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie się zapowiada ten Spitfire. Szczerze mówiąc działa jak balsam na moja duszę, po tym jak zobaczyłem dzisiaj w pewnej (ponoć historycznej) gazecie pokraczny rysunek czegoś, co w zamierzeniu autora miało być Spitfirem Mk I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem co masz na myśli, też widziałem ten obrazek. Opis był do jedynki, ale rysunek pasował (z grubsza ) tylko do późnego Mk. IXc...

 

Na osłodę fotka kabiny tuż przed montażem owiewki i zamaskowaniem całości. Edward daje pod celownik żyroskopowy taką dziwną, masywną półeczkę. Wywaliłem ją i zastąpiłem stelażem z polistyrenowych pręcików, który jest trochę bardziej podobny do oryginału.

 

kabina3_zpso4yiplpt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o bardzo fajnie- a ten rpzewód-rura w srodku o ktorej zapomniał Eduard - ona tak powinna iśc czy bliżej fotela?

 

Wg zdjęć i rysunków do których dotarłem jest powinna biec mniej więcej tak, od panelu, który zresztą też jakiś taki płaski wyszedł Czechom, łukiem ku tyłowi i za fotel (do tego czarnego zbiornika?)

Pilot swoją instalację podłączał chyba do drugiego zaworu na tym panelu.

 

Jeśli oglądają to jacyś spitfirolodzy, dajcie znać czy dobrze myślę.

 

Góra samolotu pomalowana! Dużo się nauczyłem o malowaniu aero, o maskowaniu i o dokładnym sprawdzaniu czy wszystko się udało zaszpachlować... Wylazło kilka problemów - tack-it zerwał mi nieco farby na osłonie silnika - nie wiem tylko czy to tack-it jest za mocny (co polecacie swoją drogą?) czy podkład nie dał rady. mam nadzieję, że nie zrobi mi masakry w kabinie... Muszę też podmalować ślad po zamalowanej kokardzie na prawej stronie kadłuba - po spasowaniu masek okazało się, że "zabrakło" mi tam trochę zielonego koloru.

 

P1110530_zpszdmicg02.jpg

P1110533_zpspt8ywzr4.jpg

P1110532_zpsqiyrj6j8.jpg

P1110534_zpszmtubtam.jpg

P1110535_zpscpbujzx0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Miała być pudełkowa "14" ale się okazało, że nikt w edku nie oglądał zdjęć tego samolotu, bo układ plam się zupełnie nie zgadza :(

 

Po przejrzeniu dokumentacji zdecydowałem się ostatecznie na samolot 2003/12, drugi z trzech samolotów dostarczonych w czasie pierwszego przerzutu z Czechosłowacji (Velveta I), dzięki temu mogę zachować większość oznaczeń "14ki"

 

Zmodyfikowałem układ plan na kadłubie, żeby dopasować je do zdjęć wybranego egzemplarza, pomalowałem i nałożyłem kalki na ster kierunku. I on i stateczniki poziome złożone na razie bez kleju, swoją drogą świetny patent ze strony Eduarda, bardzo ułatwiający malowanie.

 

Zdjęcia wyszły trochę zbyt nasycone, kolory nie zmieniły się względem poprzednich fotek

 

P1110556_zps97pthz6w.jpg

P1110557_zpsjj6k2ejn.jpg

P1110558_zpsl9eb7eag.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popracowałem trochę nad spitem, doszły kalki i brudzenie góry. Jak na razie wykorzystałem kilka olejnych AK i trochę pigmentów. Kopeć za wydechami wymaga jeszcze trochę pracy żeby osiągnąć intensywność widoczną na zdjęciach, tylko pigmenty coś się nie chcą trzymać spróbuję może położyć mat i dopiero na to dalej podziałać pigmentami.

 

Brak jeszcze numeru bocznego ("12"), do którego muszę przygotować maskę, nr ewidencyjny ("2003") chyba spróbuję namalować pędzlem (tak jak zresztą malowano w oryginale)

 

Jestem bardzo ciekaw waszych komentarzy.

 

P1110619ed_a_zpsw5fmrbqk.jpg

P1110615ed_a_zpsoll4h602.jpg

P1110612ed_a_zpsvqfpfyrf.jpg

 

Miniaturki do zdjęć w większej rozdzielczości:

th_P1110619ed_s_zpswr31spuf.jpg

th_P1110612ed_s_zpsrlezqooh.jpg

th_P1110615ed_s_zps5zw6isqf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Wracam do tego projektu - czekałem dwa miesiące, aż znajomy znajdzie chwilę by wyciąć mi maskę na cyfrę 12. W końcu znudziłem się czekaniem i kupiłem kalki Techmodu do izraelskich spitów, tylko po to, żeby zdobyć dwójkę. Jedynka eduardowa okazała się oczywiście jakieś 1-1,5 mm za krótka, więc będę musiał domalować brakującą część.

 

Jedna zaleta, że może w następnej kolejności szarpnę się na Egipcjanina, skoro już mam kalki

 

p12_sm_zpsgq0kjy2m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.