Skocz do zawartości

Pzkpfw IV auf. H - Trumpeter - 1:16


DarkWing

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...

Witam wszystkich którzy śledzili, pamiętają relację z budowy oraz oczekują ciągu dalszego.

Minęło sporo czasu od ostatniej aktualizacji ale było to spowodowane względami innymi niż modelarskie. Przeprowadzka oraz zmiana lokalizacji mojego" warsztatu" troszkę trwała i trzeba było się od nowa meblować oraz przystosowywać. Niestety zmieniły się również warunki oświetleniowe, co ma jakiś tam wpływ na jakość zdjęć - mam nadzieję, że nie straciły one dużo na jakości. Wpisu do relacji nie było długo ale od czasu do czasu udawało mi się posiedzieć przy modelu i coś tam porobić. Stan aktualny przedstawiam na zdjęciach poniżej, teraz model czeka już tylko na malowanie i końcowy montaż. W zasadzie to chyba najciekawszy etap budowy każdego modelu ponieważ od niego zależy ostateczny efekt....

Póki co jednak pokazuję to co już jest.

 

Kadłub kompletnie wyposażony oraz uzbrojony w uchwyty do płyt ochronnych. Niektóre elementy (wydech boczny, kosz na koła zapasowe) są lużno wstawione i będą ostatecznie wklejone po malowaniu.

MG_5797_zpsbcpkdtfb.jpg

 

MG_5798_zpsiofk7noh.jpg

 

MG_5799_zpsqit9u9m9.jpg

 

MG_5800_zpscohmhjgu.jpg

 

Podstawa wieży

MG_5801_zpsmtmwjdxi.jpg

 

MG_5802_zpsqwkiufsy.jpg

 

Armata

MG_5803_zpsdhdmb06x.jpg

 

MG_5804_zpsddrenaog.jpg

 

Właz dowódcy

MG_5805_zpsk0jedctg.jpg

 

MG_5807_zpsnxccauym.jpg

 

Top wieży

MG_5808_zps8ts7oabc.jpg

 

MG_5809_zpsszvfgnu1.jpg

 

Złożona na sucho cała wieża...

MG_5810_zpsx9ldybco.jpg

 

MG_5811_zpsvrin27xs.jpg

 

oraz wieża z kadłubem

MG_5812_zpsshvebsbf.jpg

 

MG_5813_zpswwn1yuax.jpg

 

Cóż... teraz już "tylko" malowanie, wykończenie i Pztka gotowa. Niestety nie mogę obiecać szybkiej aktualizacji ale postaram się wrzucić kilka fotek z malowania i detalizowania zanim będzie końcowa galeria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że go robisz, bo sam nosze się z zamiarem jego zakupienia choć na razie tylko na półkę. Elegancko to wszystko wygląda. Masz jakiś konkretny pomysł na camo?

p.s.Gdzie zdobyłeś metalową lufę do modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s.Gdzie zdobyłeś metalową lufę do modelu?

 

Metalowa lufa jest juz w modelu.

 

Pozdrawiam

Jacek

Dzięki za odpowiedź, oglądałem właśnie inboxa i dziwiłem się jak można zrobić 1:16 i dać dwuczęściowa lufę z plastiku. Dobrze że jest bo to byłaby trochę kpina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie malowanie bo i model większy niż zazwyczaj. Powinno być dużo łatwiej operować aero.

Malowanie będzie - 1 SS Pz Division Italy 1943.

Model nie jest większy niż pozostałe w tej skali więc maluje się bardzo dobrze. Stosunkowo dość łatwo robi się wszelkie ślady eksploatacyjne. Jedyny problem wielkości to ilość zużycia wszelkich materiałów typy farby, filtry, pigmenty itp...

 

Fajnie że go robisz, bo sam nosze się z zamiarem jego zakupienia choć na razie tylko na półkę. Elegancko to wszystko wygląda. Masz jakiś konkretny pomysł na camo?

p.s.Gdzie zdobyłeś metalową lufę do modelu?

Nie zastanawiaj się tylko kupuj i nie na półkę tylko bierz na warsztat. Model jest wspaniały i daje niesamowitą frajdę przy budowie. Również na półce będzie się zacnie prezentował... ale już po złożeniu a nie w kartonie bo karton jest ogromny i zajmuje dużo więcej miejsca niż sam model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wita i przypominam się ze swoim warsztatem. Ostatnia aktualizacja była.... dość dawno.... Niestety prace przy modelu posuwają się w ślimaczym tempie (praktycznie ostatnio jest to raz w tygodniu) ale ważne, że wciąż trwa budowa.

Powoli, powoli widać koniec. Ostatnio wszystkie elementy były w podkładzie, gotowe do malowania. Dzisiaj przedstawiam model już pomalowany na kolor bazowy z położonym kamuflażem. Są też zrobione zaczątki śladów eksploatacyjnych oraz lekkie podbrudzenie. Brakuje jeszcze kilku elementów (anteny, karabinu na wieży, osłon) oraz trzeba dokończyć efekt zużycia (zacieki, rdza itp.).

Generalnie miałem już nie wrzucać zdjęć z budowy tylko dać gotową galerię, zmieniłem jednak zdanie, ponieważ jest to jeden z ostatnich momentów kiedy widać czołg bez osłon. Po zakończeniu budowy wiele szczegółów będzie trudno dostępnych - np. całe wyposażenie montowane na błotnikach.

Tak więc na chwilę obecną tak to wygląda:

 

MG_5834_zpscxjxxn41.jpg

 

MG_5835_zpsvdryr1ld.jpg

 

MG_5836_zpsbasvnffh.jpg

 

MG_5837_zpssl2n0pfv.jpg

 

MG_5838_zpsyjllssxd.jpg

 

MG_5839_zps8fp2v7ow.jpg

 

MG_5840_zpsvukdiytn.jpg

 

MG_5841_zpsavun5tos.jpg

 

MG_5842_zps7shixbe9.jpg

 

MG_5843_zpsziltqclq.jpg

 

MG_5844_zpssnhoh0ly.jpg

 

Przypominam, że model jeszcze nie jest wykończony. Brakuje rdzy, zacieków, przykurzenia i okopceń. Całość będzie też wykończona matowym verniksem który ostatecznie nada fakturę powierzchni oraz odpowiednio zmatowi błyszczące w tej chwili elementy. Mam nadzieję, że już niedługo uda mi się go skończyć i zrobić ostateczna galerię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Czołem

No jak na tą skalę ... to na razie tak sobie. Zobacz modele Bigtanka np.

http://2.bp.blogspot.com/-tUC65EyNvL8/Vi-Hnr6OvQI/AAAAAAAAH6E/vuOMo2KeGM8/s1600/2.jpg

http://1.bp.blogspot.com/-qzBUVK1cY-I/VgAr7V4rnBI/AAAAAAAAH4k/TVvd9bL9kw4/s1600/drugi%2Bklapiszon.jpg

do tego ciężko będzie pomalować wewnętrzną stronę obręczy w kołach , tam gdzie zęby wycierają metal, do tego masz jakieś 2 prostokąty na przedniej płycie prawa i lewa patrząc z przodu, no 1/16 to nie 35 "tutaj" widać wszystko...

Zaglądam dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zbyt utalentowanym modelarzem więc mogę nie mieć racji, sprawdź mocowania zapasowych gąsienic-ogniw (z przodu i tyłu) są w kolorze bazowym a w tle jest kamuflaż. Co nie zmienia faktu, że model bardzo mi się podoba. Gdyby był w 1:35 pewnie bym tego nawet nie zauważył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Model trafił do "GALERII" tam go oglądałem stąd moje kolejne "wypociny".

Kosztuje parę złotych dlatego może warto wiedzieć co się kupuje.

Kurde sam model jest fajny ale merytoryka leży.
to w warsztacie
... interesuje mnie brak bocznych szczelin obserwacyjnych jak wersji J.

Czy "późne" H mogły ich nie mieć? .

- kolejne pytanie w dziale "Galerie"

Czemu Myślisz że to późna wersja "H"?

Poza dwoma detalami nie widzę tu takiej wersji.(Nie liczę gąsek).

Może po kolei :

1. Na pewno nie jest to wersja "G" (późna) i (wczesna "H").

2. Na pewno nie jest to wersja "J" (wczesna) i (późna "H").

3. Pozostaje tylko wersja "H" (średnia)

Wymienię tylko parę odpowiedzi:

ad.1 - odbojniki wózków jezdnych, zaślepki na kołach jezdnych,filtr,brak przykręcanego dopancerzenia ... itd.

ad.2 - właz kierowcy i strzelca, płyta tylna(mocowanie gąsek, wzmocnienia),skrzynka na masce silnika, osłona obrotu wieży,ma zamontowany filtr - późne takowego nie miały ... itd.

ad.3

- mechanizm mocowania koła napinającego ausf.A/H - inne są w późnej"H/J"

- właz kierowcy i strzelca ausf.F2/H - inny jest w późnej H/J - jeszcze inny w późnej "J"

- osłona przed granatami obrotu wieży ausf.B/H - inna w późnej H/J

- skrzynka na płycie nad silnikowej ausf.A/H - inna w późnych H/J

- tylna płyta częściowo podobna do wersji średniej "H"(brak elementu) - inna w późnych "H"

- spód wanny skośny wersja średnia "H" - inny w późnej "H" ... itd.

Teraz te dwa detale z wersji późnej:

- lufa (tłumik) jest niestety z wersji późnej H/J - w oryginalnym wozie była wersja wcześniejsza

http://www.historyofwar.org/Pictures/Panzer_IV_ii.jpg

- koło napinające jest w wersji późnej H/J - Autor warsztatu wybrał ten wariant.(W modelu - są dwa warianty do wyboru).

Błąd jest tylko w tłumiku lufy (chyba że w modelu są do wyboru dwa tłumiki - tego nie wiem).

Gąsienice też są elementem no powiedzmy dyskusyjnym, choć niekoniecznie złym:

- Pełny ząb i elementy antypoślizgowe ALT - 27 , SK-17 używane : pod koniec 1943 do końca wojny używane w Pz.Kpfw.IV ausf.H w wersjach późnych.

- Pełny ząb i brak elementów antypoślizgowych ALT - 5 , SK - 23 bardziej prawidłowy dla Pz.Kpfw.IV ausf.H w wersji średniej używane od końcowych miesięcy 1942 do końca wojny.

Można powiedzieć że dostał nowe gąski już później. O paście "zimmerit" nie ma co wspominać.

Szczeliny obserwacyjne zlikwidowano w drugiej połowie 1943 roku już w wersji "H". Po zastosowaniu osłon (Schurzen) w/w szczeliny okazały się zbędne.

... późna H i wczesna J są trudne do rozróżnienia ... .

Podobnie jak wczesna H i późna G ... .

napisał w dziale "Galerie"

Zgadzam się różnice zamazują się na stykach tych wersji.

Skoro tyle się napisałem dodam "te moje wypociny" też do warsztatu - dla Tych którzy zechcą wykonać ten model.Może Im się przyda.

 

Nie oceniam modelu ani wykonanego malowania.Tylko może dwie uwagi :

Te prostokąty (2x po dwa) na płycie przedniej część M26 należało usunąć - punkt 29 instrukcji.

Szkło pancerne w wizjerze kierowcy zamalowane.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.