Skocz do zawartości

Czeski Gripen


zloty

Rekomendowane odpowiedzi

Jest blacha jest postęp.

Edzio pozytywnie mnie zaskoczył.Do tej pory to z blachami raczej z ChRL miałem do czynienia{lion roar,fly hawk} w skali znacznie mniejszej.

Naprawdę fajnie się to składa,i na lepcu edkowym można regulować położenie,świetna sprawa.

IMG_4890.JPG

IMG_4885.JPG

IMG_4875.JPG

IMG_4880.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę fajnie się to składa,i na lepcu edkowym można regulować położenie,świetna sprawa.

Nie da się poprawiać w nieskończoność, bo w końcu klej puści, ale i tak jest to wygodniejsze niż jedno jedyne podejście przy rzadkim CA ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat tych samoprzylepnych blaszek nie lubię, bo trudniej się nimi pozycjonuje blaszkę, wolę tradycyjnymi metodami.

No i pamiętaj żeby takie blaszki mimo wszystko przykleić tez klejem CA, bo to lepidło Edka nie jest zbyt trwałe i blaszki potrafią po czasie odpaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Szpachla poszła na "domknięcie" hamulca areodynamicznego.W wersji z otwartym hamulcem można ten zabieg pominąć.Cała reszta jak dotąd bez szpachlowania.

Irytujące są ginące linie podziału i różna ich grubość.

Panowie z Niemieckiej firmy mogli postarać się o jakieś nitowania i nie robić wystających prostokątów pod te żółte odblaski? którch usuwanie jest pracochłonne i upierdliwe.

 

edit

Jakimi kolorami z palety gunze i tamyia pociągnąć czechoszweda?

C 306, xf 66,xf56?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zrobić przydymioną owiewkę przy użyciu błyszczącego lakieru tamyia i zabarwionego rozpuszczalnika.

Kicha wyszła.

Zostaje spróbować specyfików tamyia, chyba że ktoś poda przepis na herbaciane oszklenie.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie ma być to przydymienie?

Po prostu ciemne, czy złotawe jak w Rafale?

Bo jakby co to mam sprawdzoną i naprawdę prostą metodę.

 

 

EDIT: nie doczytałem, że kolor ma być herbaciany.

A więc dokładnie taki jak w Rafale, którego przykład masz poniżej.

Jak to zrobiłem: mieszanka Clear Orange Gunze (10 części), Smoke Tamiya (3 części), do tego 10 części (może być mniej) Gunze GX-100, czyli lakier bezbarwny błyszczący.

To wszystko rozcieńczałem dość mocno Leveling Thinnerem.

Proporcje możesz zmieniać, w zależności od tego jaki odcień barwienia chcesz uzyskać, ważne tylko aby GX-100 stanowił znaczącą część mieszanki, bo on jest ważny, utwardza całość po wyschnięciu.

Następnie kładłem taką mieszankę pojedynczymi, mokrymi warstwami, ale tu trzeba uważać, żeby z jednej strony nie były za mokre i nie ściekały, a z drugiej strony (szczególnie jeśli mieszanka jest za słabo rozcieńczona) żeby nie tworzyła się mgiełka, która sprawia że owiewka staje się nieprzezroczysta.

Po położeniu takiej warstwy czekałem kilka godzin, aby naprawdę dobrze wyschła, jeśli czekałem za krótko, to kolejna warstwa potrafiła rozpuszczać poprzednią i robiły się zacieki.

Lepiej poczekać za długo niż za krótko.

Proces powtarzałem, po 3-4 warstwach uzyskałem to co na zdjęciu.

Jedyny problem, poza zaciekami, to paproszki przylepiające się do mokrych warstw, bywa to frustrujące.

Ale jak się już udało, to wyszło naprawdę dobrze, wszystko dzięki GX-100, który po wyschnięciu daje nie tylko bardzo błyszczącą, ale także bardzo twardą powierzchnię, idealną do owiewki.

Gdyby coś nie wyszło, bardzo łatwo to zmyć Leveling Thinnerem i patyczkiem do uszu.

Powodzenia.

 

g32.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No opisałem Ci ją powyżej.

Trzeba tylko naprawdę uważać na te zacieki, bo wystarczy że w jednym miejscu - o ile warstwa była zbyt mokra, zbyt płynna - skupi się więcej farby niż w innym, to już to wygląda źle, bo zabarwienie wychodzi nierównomierne.

Pamiętaj, że należy malować od środka, więc zbyt mokra warstwa lubi sobie spływać do środka. Potrzeba trochę wyczucia, ale to się szybko łapie, więc nie powinieneś mieć problemu.

 

EDIT: popatrzyłem na fotki Gripena, one mają bardziej ciemne niż złote, czy herbaciane odcienie szkła.

W tej sytuacji odwróciłbym proporcje: 10 części Smoke, 3-4 części Clear Orange i 10 części bezbarwnego.

 

Kładłeś od wew czy na zewnątrz owiewki?

 

Rąbnąłem się z wiatrochronem, bo przykleiłem go przed pomalowaniem, więc jego pomalowałem od zewnątrz, owiewkę od wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Moja sugestia jest taka, Gripen w 1/72 to mały samolocik więc cienie na spodzie wykonałeś zbyt szerokie. Zamaluj cienką kreską kolorem bazowym, bo nie wiem co taki szeroki pre-cień ma dawać. Póki co wygląda jak niedomalowany. Górne cienie także dość nieregularnie zmalowałeś. Zapewniam że jak to miejscowo zamalujesz i bardziej dokładnie będzie lepszy efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psiknąłem tu i tam zgodnie z sugestią raptorfa22.Na żywo jest ok,ale nie potrafię dobrze sfotografować tego szarego koloru .Są zbyt subtelne różnice.Tyle wycisnąłem w programie do obróbki zdjęć Niebieski odcień jest przekłamany.

IMG_5345.JPG

Na tym etapie zakończę malowanie dołu,reszta "modulowania" to oleje i smoke,ale to już w pakiecie z górą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także uważam, że ten preshading jest trochę zbyt gruby, przez co malowanie nieco traci wizualnie.

Dobrym wyjściem z sytuacji byłby dość intensywny postshading w kilku odcieniach koloru bazowego, co by mogło trochę zróżnicować powłokę lakierniczą.

Nie wygląda to w tej chwili źle, ale brakuje mi nieco właśnie takiego zróżnicowania powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.