Jump to content

Warsztaty modelarskie w Poznaniu


Recommended Posts

 • Super Moderator

Witam

Powstaje projekt otwartych cotygodniowych warsztatów modelarskich w Poznaniu. Temat podwieszam na razie tutaj - celem jest rozeznania jak wielu z was chciało by w takim przedsięwzięciu brać udział - bardzo proszę o komentarze osób mieszkających na terenie Poznania i okolic.

 

Założenie jest proste - miejsce, w którym raz w tygodniu modelarze będą mogli nacieszyć się w pełni wyposażonym dedykowanym pomieszczeniem i uczestniczyć w fascynujących sesjach modelarskich które poprowadzę.

 

Warsztaty zostaną utworzenie w taki sposób aby modelarz mógł przyjść "z ulicy", bez sprzętu i rozpocząć pracę. Jednym słowem, miejsce zapewniło by wszystkie niezbędne narzędzia, farby, aerografy, pochłaniacze, miejsce do fotografowania + przyjaźnie poprowadzony program dydaktyczny, który zapewni każdemu sporo zabawy. Każdy z uczestników będzie miał zapewnioną profesjonalną stację roboczą, z wszystkimi fajerwerkami najlepszych firm takich jak:

 

Tamiya - kleje, wypełniacze do szczelin, taśmy maskujące, pilniki, materiały ścierne itp

Olfa - noże i maty do cięcia

Harder & Stenbeck - kompresory

Iwata - aerografy

Proxxon - maszyny do obróbki plastiku/drewna/pianki

Winsor & Newton - pędzle i lakiery

Tamiya - pełen zestaw farb aero

Mr. Hobby - pełen zestaw farb aero

Citadel - pełen zestaw farb pędzel

Ammo Mig Jimenez - efekty, pigmenty, filtry

 

Możliwość na miejscu zakupienia modeli, figurek i popiersi wszystkich czołowych producentów w przystępnych cenach lub przyniesienie własnego "tematu" na spotkanie - pełna dowolność gwarantowana :-)

 

Tutaj skrócony program warsztatów, który chciałbym przeprowadzić:

 

Ogólny zarys:

Spotkania cotygodniowe w grupach do 10 osób podczas których wprowadzam w arkana modelarstwa redukcyjnego. Realizacja program nauczania dostosowanego będzie do potrzeb indywidualnych uczestników. Zajęcia potrwają 4h. Preferowany piątek wieczór, nie wykluczam spotkań weekendowych - tzw maratonów modelarskich raz w miesiącu cały dzień.

 

Zakres tematyczny:

Budowa oraz malowanie modeli plastikowych, figurek, popiersi oraz makiet terenowych. Od konstrukcji historycznych po Science-Fiction.

 

Szczegółowy program warsztatów:

Program warsztatów byłby dostosowany do umiejętności oraz potrzeb uczestników. Początkujący oraz bardziej zaawansowani adepci znajdą coś dla siebie.

• Omówienie narzędzi modelarskich oraz dostępnych sposobów dotyczących obróbki plastiku / żywicy / metali / kartonu i innych,

• Praca z modelem plastikowym, przygotowanie elementów do klejenia,

• Omówienie podstawowych typów klei modelarskich, przykłady oraz łączenie elementów

• Wypełnianie łączeń , szlifowanie, obróbka różnych surowców

• Przygotowanie modelu do malowania – podkłady modelarskie, estetyka wykończenia elementów, maskowanie elementów

• Malowanie wstępne modelu – pędzel, puszka, aerograf

• Preshading modelu, czyli optyczna iluzja powierzchni

• Dobór kolorów bazowych, malowanie elementów

• Zabezpieczanie modeli lakierami

• Praca z kalkami, oraz projektowanie i przygotowanie szablonów

• Techniki dodające realizm – postshading, wash, oleje, pigmenty

• Techniki mistrzowskie – kurz, piach, olej, śnieg, deszcz, rdza

• Makiety – projektowanie przestrzenne w skali

• Budowa makiet oraz zaawansowane techniki imitacji terenowej – na lądzie, wodzie i w powietrzu

• Kreatywność modelarska, czyli jak wspiąć się na wyżyny i zbudować unikalne dzieło

• Fotografia studyjna, przygotowanie tła, oświetlenie, postprodukcja

 

Warsztaty były by płatne, nie mam jeszcze sprecyzowanej oferty cenowej ale mogę przypuszczać, że będzie to stały abonament miesięczny. Formuła ma zapewniać uczestnikom maksimum komfortu i profesjonalizmu. Z doświadczenia wiem, że świetlice modelarskie które nie dysponują odpowiednim sprzętem lub nie udostępniają materiałów eksploatacyjnych umierają - uczestnicy zmuszeniu do przenoszenia swojego "mobilnego warsztatu" z czasem tracą zapał i rezygnują. Tutaj aspekt "zmęczenia materiału" lub "braku pomieszczenia modelarskiego pod własnym dachem" byłby wyeliminowany. Do dyspozycji każdego z was będzie oddane miejsce szczególne. Miejsce, w którym nie musicie się martwić, że jesteście ograniczeni technicznie lub materiałowo, miejsce w którym żona/dziewczyna nie będzie marudzić, że śmierdzi farba albo kurzy się na stole... wreszcie miejsce, do którego można wpaść raz w tygodniu i odciąć się od zgiełku tygodnia. Ze swojej strony zapewnię organizację oraz pomoc dydaktyczną dla każdego - niezależnie od zaawansowania projektu czy umiejętności. To od was będzie zależeć jaki projekt będziemy realizowali. Na miejscu będzie można nabyć modele miniatur, popiersi oraz modeli tak aby całkowicie ułatwić wam zapoznanie się z hobby. Wasze prace będą mogły także pozostać w pracowni - będziecie mieli totalny komfort decyzji dotyczącej waszego progresu modelarskiego.

 

Zapraszam serdecznie i proszę o opinie w temacie osób zainteresowanych uczestnictwem.

pozdrawiam

Christian

Link to post
Share on other sites
 • Replies 104
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jako mieszkaniec Poznania byłbym zainteresowany wzięciem udziału w takich warsztatach. Ponieważ modelarsko jestem dość mocno 'monotematyczny' (lotnictwo cywilne 1:144) czy byłaby możliwość udziału z własnym modelem?

Pomysł jest naprawdę świetny

Link to post
Share on other sites
 • Super Moderator

Witam

Dzięki za pierwsze głosy. Warsztaty zapewnią farby, chemię i cały niezbędny sprzęt + pomoc merytoryczną - w gestii modelarzy było by nabycie na miejscu lub przyniesienie własnego modelu.

 

pozdrawiam

Christian

Link to post
Share on other sites

Również mieszkaniec Poznania, i również zainteresowany takimi warsztatami. Walczę głównie z różnej maści pancerką ale zawsze chciałem liznąć temat figurek. Trzymam kciuki za realizacje i proszę o szczegóły kiedy start.

Link to post
Share on other sites
 • Super Moderator

Super, że się odzywacie - mogę napisać, że gdyby udało się zebrać odpowiednią grupę ludzi to warsztaty wystartują na 100%. Proszę rozsyłajcie link do tego tematu gdzie się da!

 

pozdrawiam

Christian

Link to post
Share on other sites
 • Super Moderator

Doskonale Watsonie :-)

 

Chciałem jeszcze nadmienić, że nasze warsztaty, mają szansę stać się zaczątkiem miejsca, w którym oprócz spotkań cotygodniowych będzie można propagować modelarstwo dla szerszej publiczności. Obiekt w Suchym Lesie nadaje się idealnie na wystawę, bądź warsztaty rodzinne - które będą organizowane w weekendy.

 

pozdrawiam i zapraszam wszystkich serdecznie!

Christian

Link to post
Share on other sites

Świetny pomysł, bardzo chętnie wezmę udział jeśli będzie taka możliwość, jednak aktualnie wyjeżdżam i będę dostępny dopiero w marcu 2016, mam nadzieję, że będzie można się dopisać . Fajnie gdyby udało Ci się złapać miejscówkę w MTP mam mega blisko

Link to post
Share on other sites
 • Super Moderator

Witam!

Jeszcze raz dziękuję zainteresowanym. Proszę dopisujcie się do stronki na FB. Z najnowszych wieści, to udało mi się porozmawiać z bardzo miłymi modelarzami z Poznania i możliwe, że zapisy na I sezon warsztatów ruszą już niebawem. Lokalizacja wstępna (al. Niepodległości)

 

Pozdrawiam

Christian

Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...
 • Super Moderator

Świetnie, że się zgłaszacie - projekt nadal w fazie organizacji. Więcej szczegółów zapraszam na Facebook - TUTAJ.

 

pozdrawiam

Christian

Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...
 • Super Moderator

Witam

Temat lokalizacji nadal w toku. Za kilka dni jadę zobaczyć lokal w Poznaniu przy ulicy Kasprzaka. Jeśli wszystko bedzie ok, mam nadzieje ze wystartujemy na początku przyszłego roku.

 

Pozdrawiam

Christian

Link to post
Share on other sites
 • Super Moderator

Podstawowym kryterium wyboru miejsca jest dostęp do sali w godzinach wieczornych - modelarnia na Alejach Niepodległości (bo rozumiem ze o niej piszesz) jest zamykana zdaje sie około 19-20 wiec na dzień dzisiejszy odpada.

Nasze "Warsztaty Modelarskie w Poznaniu" mają odbywać sie w piątki w godzinach 19-24 stad potrzeba lokalu, do którego można sie dostać we wspomnianych godzinach.

 

Pozdrawiam

Christian

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.