Skocz do zawartości

EBR-10 | Hobby Boss 1:35


Hubert Kendziorek

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

 

Ostatnio tylko samoloty na warsztacie, a przecież potrzeba czasem odmiany. A skoro odmiana, to nie Tygrys ani Pantera, nie kolejny Teciak ani Sherman. Coś z zupełnie innej beczki.

 

Kilka zdań z Wikipedii:

"Po zakończeniu II wojny światowej armia francuska zgłosiła pilne zapotrzebowania na ciężki samochód rozpoznawczy.

Jedną z ofert zgłosiła francuska wytwórnia Panhard z Paryża i oznaczona jako Pannhard EBR (8x8).

Konstrukcja pierwszego modelu bazowała na transporterze AMR 201 i została ukończona w 1946 roku.

W 1948 roku opracowano dwa prototypy, które po badaniach i udoskonaleniach zyskały uznanie dowództwa armii francuskiej.

W 1950 roku rozpoczęto produkcję seryjną samochodu rozpoznawczego Panhard EBR.

Produkowano go w następujących wersjach:

- z wieżą typu FL 11 wyposażoną w działo SA 49 kal. 75 mm oraz 3 karabinami maszynowymi kal. 7,5 mm

(produkowany od 1950 roku)

- z wieżą FL 10 wyposażoną w działo SA 50 kal. 75 mm oraz 3 karabiny maszynowe kal. 7,5 mm

(produkowany od 1954 roku)

- bez wieży jako transporter opancerzony z 3 karabinami maszynowymi kal. 7,5 mm oraz przedziałem dla 12 żołnierzy (produkowany w 1956 roku dla Portugalii)

- z wieżę FL 11 z działem Mle F 2 kal. 90 mm oraz 3 karabinami maszynowymi kal. 7,5 mm

(produkowany od 1963 roku)."

 

Na początek rzut oka na to, co jeszcze w pudle, złożona wanna i kilka klamotów w zawieszeniu.

Pierwsze wrażenia przyjemne, spasowanie części bardzo dobre.

Niektóre drobne elementy, na przykład sprężyny zawieszenia, wymagają uważnego przygotowania ze względu na nadlewki w miejscach łączenia form.

 

6n2tAw.jpg

 

nvdwaH.jpg

 

IYX1sD.jpg

 

xpGKsC.jpg

 

QAW1D8.jpg

 

vhUxkN.jpg

 

cJ8fuE.jpg

 

OJURcn.jpg

 

XnayXg.jpg

 

Pozdrawiam

Hubert

 

Na warsztacie: Bf-109 G-6 1:32 Revell Regia Aeronautica 75%, P-61A Black Widow Hobby Boss 1:48 95%, I-16 typ 24 Eduard 1:48 65%, Bf-109K-4 Fujimi 1:48 40%, Bf-109 G-6 Eduard 1:4? 80%, PZL-46 Sum Ardpol 1:72 75%, NAA P-51D Mustang Tamiya 1:48 15%, EBR-10 French Wheeled Reconnaissance Vehicle Hobby Boss 1:35 5%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie.

 

Udało się złapać dosłownie kilka wolnych chwil w weekend. Poniżej efekty, powoli do przodu.

Jak na razie praca z tworzywem nie zrodziła żadnych problemów, dopasowanie na wysokim poziomie.

Czysta przyjemność.

 

BM9qjd.jpg

 

blG8eC.jpg

 

YXG7BO.jpg

 

8ct4jy.jpg

 

gdxh7f.jpg

 

urZ95g.jpg

 

A propos opon - zwróciła moją uwagę prawidłowo odtworzona firma producenta - ostatnio niektórzy producenci modeli i akcesoriów oferują nam te elementy z "błędami" w nazwie producentów, co ma najpewniej związek z przesadną ochroną znaków towarowych lub brakiem poczucia humoru wśród wielkich koncernów. Czyżby francuski wiodący producent opon pozytywnie się wyróżniał, czy też to tylko taka szczególna właściwość chińskiego systemu prawnego?

 

2CiYLi.jpg

 

Sugestie, podpowiedzi, mobilizacja, konstruktywna krytyka - mile widziane. Dzięki.

 

Pozdrawiam

Hubert

 

Na warsztacie: Bf-109 G-6 1:32 Revell Regia Aeronautica 75%, I-16 typ 24 Eduard 1:48 65%, Bf-109K-4 Fujimi 1:48 40%, Bf-109 G-6 Eduard 1:4? 80%, PZL-46 Sum Ardpol 1:72 75%, NAA P-51D Mustang Tamiya 1:48 30%, EBR-10 French Wheeled Reconnaissance Vehicle Hobby Boss 1:35 15%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem wszystkim.

 

Co przewidział producent - wycięte, złożone, sklejone... z wyjątkiem fototrawionych imitacji śrub mocujących błotniki do kadłuba i kilku innych równie mikrych elementów z blaszki, na próbę dokleiłem kilka i odpuściłem. Rozmiar poniżej 1 mm x 1 mm, jak to czysto przykleić? 40 sztuk...

 

Zobaczę, jak będą wyglądać po położeniu podkładu i zdecyduję, co z nimi dalej.

 

Narzędzia wskoczą na swoje miejsca po pomalowaniu.

 

Podsumowując dotychczasowe prace: dosyć dobre spasowanie części, wyjątek stanowią włazy kierowcy i wieża (szczęśliwie imitacja brezentowego zabezpieczenia maskuje problemy). Nie użyłem grama szpachli.

Elementy fototrawione (z wyjątkiem tych nieszczęsnych "śrubek") dołączone w standardzie moim zdaniem rzeczywiście dodają nieco detalu, ale prawdę mówiąc, 90% tych szczegółów mogłoby być zrobione w plastiku.

 

Z dokumentacyjnego obowiązku, kilka zdjęć - i do malarni z nim.

 

YIDaq7.jpg

 

G4tsGE.jpg

 

3qMbJW.jpg

 

DBZKYO.jpg

 

aqVtcH.jpg

 

Pozdrawiam

Hubert

 

Na warsztacie: Bf-109 G-6 1:32 Revell Regia Aeronautica 75%, I-16 typ 24 Eduard 1:48 65%, Bf-109K-4 Fujimi 1:48 40%, Bf-109 G-6 Eduard 1:4? 80%, PZL-46 Sum Ardpol 1:72 75%, NAA P-51D Mustang Tamiya 1:48 35%, EBR-10 French Wheeled Reconnaissance Vehicle Hobby Boss 1:35 65%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Podkład (Mr. Finishing Surfacer 1500) pryśnięty.

Lufa się przekrzywiła, ale nie jest wklejona, więc to nie problem.

 

Nie wiem, co z tymi śrubami mocującymi błotniki, w sumie te doklejone widać i na pewno z nimi model byłby bardziej efektowny, zwłaszcza gdy się wie, że trzeba było je jedną po drugiej dokleić.

Chyba trzeba będzie zebrać siły i cierpliwość - jak myślicie?

 

W4HtMT.jpg

 

y9qcwm.jpg

 

hJVaGK.jpg

 

onEF8a.jpg

 

Pozdrawiam

Hubert

 

Na warsztacie: Bf-109 G-6 1:32 Revell Regia Aeronautica 75%, I-16 typ 24 Eduard 1:48 65%, Bf-109K-4 Fujimi 1:48 40%, Bf-109 G-6 Eduard 1:4? 80%, PZL-46 Sum Ardpol 1:72 85%, NAA P-51D Mustang Tamiya 1:48 55%, EBR-10 French Wheeled Reconnaissance Vehicle Hobby Boss 1:35 75%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie sądzisz że pomysł producenta aby koła pomocnicze miały bieżnik z gumy zamiast plastiku jest lekko mówiąc chybiony ?

 

Jestem tego samego zdania - nie ma to wiele wspólnego z oryginałem, a nie ułatwia niczego. Wręcz przeciwnie - trzeba je pomalować na barwy kamuflażu, a wiadomo co się dzieje, gdy pokryjemy elastyczną powierzchnię nieelastyczną powłoką.

Zobaczymy, jak to wyjdzie "w praniu", będę uważać.

 

Pozdrawiam

Hubert

 

Na warsztacie: Bf-109 G-6 1:32 Revell Regia Aeronautica 75%, I-16 typ 24 Eduard 1:48 65%, Bf-109K-4 Fujimi 1:48 40%, Bf-109 G-6 Eduard 1:4? 80%, PZL-46 Sum Ardpol 1:72 85%, NAA P-51D Mustang Tamiya 1:48 55%, EBR-10 French Wheeled Reconnaissance Vehicle Hobby Boss 1:35 75%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malowanie to jeszcze jakoś tam ujdzie ale najgorsze jest zniwelowanie nadlewek na bieżniku

 

No cóż, tym się nie przejmuję, porządnie nie da się chyba tego zrobić, próbowałem z tymi od wewnętrznej strony, ale efekt był... no, mocno niezadowalający.

Żeby całkiem nie popsuć - odpuściłem.

Tym bardziej bieżnik, wolę nie ryzykować - nie jestem zwolennikiem mocnego "zabłacania" modeli w celu ukrycia wpadek.

 

Za to na pewno dokleję pozostałe śruby i nity z blaszki. Jednak brakowałoby ich. Może w weekend znajdę dla niego, niezbędną w tym wypadku, dłuższą chwilę.

 

Dzięki za komentarze.

 

Pozdrawiam

Hubert

 

Na warsztacie: Bf-109 G-6 1:32 Revell Regia Aeronautica 75%, I-16 typ 24 Eduard 1:48 65%, Bf-109K-4 Fujimi 1:48 40%, Bf-109 G-6 Eduard 1:4? 80%, PZL-46 Sum Ardpol 1:72 85%, NAA P-51D Mustang Tamiya 1:48 55%, EBR-10 French Wheeled Reconnaissance Vehicle Hobby Boss 1:35 75%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Imitacje śrub doklejone - wyszło, jak wyszło - ale jestem zadowolony biorąc pod uwagę, że to takie drobinki i wzrok już nie ten...

 

Ostatnie zdjęcia przed malowaniem:

 

KzxrpL.jpg

 

cmQL7s.jpg

 

1uHksk.jpg

 

fAgcKC.jpg

 

fpMpPk.jpg

 

thklrX.jpg

 

... i już pierwsze malowanie Panhard ma za sobą.

 

Aby przygotować podkład pod brudzenie, zwłaszcza przestrzeni za kołami i ogólnie podwozia, dół pryśnięty mocno rozcieńczonym kolorem podstawowym zmieszanym z ciemnym brązem. Fotografie warsztatowe nie oddają niestety do końca efektu utrwalonego zabrudzenia, jaki chcę osiągnąć.

 

Teraz czas na porządne obeschnięcie, Sido, kalkomanie i wykończenie, z brudzeniem - jak to u mnie, nie nadmiernym (pewnie nieco mocniejszym w przypadku kół, aby nieco przykryć nadlewki).

 

Wszelkie sugestie i komentarze mile widziane. Dzięki.

 

7eSeDL.jpg

 

gfWzYs.jpg

 

VrnNIO.jpg

 

rK2aEw.jpg

 

RXNoHk.jpg

 

Pozdrawiam

Hubert

 

Na warsztacie: Bf-109 G-6 1:32 Revell Regia Aeronautica 75%, I-16 typ 24 Eduard 1:48 65%, Bf-109K-4 Fujimi 1:48 40%, Bf-109 G-6 Eduard 1:4? 80%, PZL-46 Sum Ardpol 1:72 89%, NAA P-51D Mustang Tamiya 1:48 60%, EBR-10 French Wheeled Reconnaissance Vehicle Hobby Boss 1:35 85%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie

 

Panhard otrzymał kalkomanie (dosłownie sztuk 6, wymagały nieco perswazji za pomocą środków chemicznych) i trochę cienia brązowym olejnym washem. Jeszcze brakuje zróżnicowania powierzchni.

Dzisiaj doszły zamówione migowe pigmenty w europejskich odcieniach, może uda się w weekend złapać wolną chwilę i podziałać z ich pomocą.

 

zmZbZn.jpg

 

qALeX6.jpg

 

ZwNeDk.jpg

 

zLgcnb.jpg

 

WXUNvk.jpg

 

08evLV.jpg

 

VGtzGk.jpg

 

5CNyx2.jpg

 

eyt27M.jpg

 

Wszelkie sugestie, uwagi - mile widziane.

Dziękuję.

 

Pozdrawiam

Hubert

 

Na warsztacie: Bf-109 G-6 1:32 Revell Regia Aeronautica, NAA P-51D Mustang Tamiya 1:48, EBR-10 French Wheeled Reconnaissance Vehicle Hobby Boss 1:35

 

W galeriach:

M3A1 Stuart | Academy 1:35,

P-61A Black Widow | Hobby Boss 1:48

ŁaGG-3 | ICM 1:48

Średni czołg japoński Typ 97 Chi-Ha | Tamiya 1:35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę słabawy ten wash Hubercie. Może poświęć mu nieco więcej czasu, bo teraz nadal jest "płasko". Trochę zakamarków na tym pojeździe jest i można je fajnie podkreślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę słabawy ten wash Hubercie

 

Potraktowałem go dosyć jasnym washem, którego celem było subtelne wycieniowanie całości - raczej na zasadzie poprawy głębi koloru podstawowego, a nie z myślą o wydobyciu detali, które rzeczywiście warto podkręcić malarsko.

 

To nie jest zatem ostatnie słowo, w planie jest ciemniejszy pin-wash.

 

Dzięki za komentarz i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Niewielki postęp.

Panhard dostał nieco ciemniejszego olejnego washa - myślę, że jak chodzi o cieniowanie, jest już moim zdaniem do przyjęcia. Pora na rozjaśnienia w miejscach w naturze lepiej oświetlonych, ale to już nie dziś.

 

Przymierzyłem też koła pomocnicze - pojazd nabiera kształtu. Nadlewek na kołach po nałożeniu zabrudzeń chyba nie będzie widać ale tak, jak się obawiałem - powłoka malarska na dosyć elastycznej gumie trzyma się na słowie honoru, mimo podkładu.

 

MCPpkV.jpg

 

DcOYoX.jpg

 

mfpdq0.jpg

 

EAIU1L.jpg

 

XQRVLV.jpg

 

Q1ufpB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

W tym tygodniu i w trakcie weekendu niewiele było czasu na hobby. Coś niecoś się jednak udało pokątnie wykonać w nielicznych, wolnych od obowiązków chwilach.

Zatem - najprawdopodobniej ostatnia aktualizacja warsztatu przed posłaniem Panharda do Galerii i na półkę.

Z zabiegów kosmetycznych do wykonania zostały jeszcze pigmenty (ale bez przesady, raczej kurz, niż tona błota), może jakieś lekkie obicia i odrapania (pojazdy raczej wyglądały na zadbane), ostateczne poprawki i werniks.

Sugestie, uwagi, komentarze – mile widziane.

 

xsr0L7.jpg

 

1XSQbb.jpg

 

6BRYk7.jpg

 

IUTETX.jpg

 

RGpOUo.jpg

 

AE8hMi.jpg

 

VBnyXR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Wyjątkowy paskudnik nawet jak na "żabojadów" ale modelik 1 klasa... i nadal bleee jak na żabojada ;)

Pozdro

 

Pojazd ciekawy, ale czy aż taki paskudny? W moich gustach mieści się, ja lubię takie dziwolągi . Inny, niż inne.

Dzięki za komentarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota - pytanko czym potraktowałeś opony?

Dzięki. Jest jeszcze sporo do zrobienia, efekt końcowy będzie mniej sterylny.

 

Opony potraktowałem specyfikiem AK-Interactive -2031 Landing Gear Dust Effect.

Pierwszy raz to zastosowałem, raczej jako test działania pod modele z działu lotnictwo (działa!), bo po pigmentach nie spodziewam się, że cokolwiek z tego efektu zostanie.

Na pewno mogę polecić. Wart wydanych 17 zł, choć pewnie dałoby się coś takiego przyrządzić we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info - mam kupione AK-Interactive -022 Africa Dust effects i spróbuje nim potraktować koła od Strykera. Tak jak pisałem Twoje wyszły naprawdę fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kupione AK-Interactive -022 Africa Dust effects i spróbuje nim potraktować koła od Strykera

Może dać ciekawy efekt, pewnie bardziej w kierunku żółtego?

Chętnie zobaczę, jak wyszło - nota bene, podglądam Twojego Strykera i bardzo mi się podoba - zarówno model, jak i wykonanie.

 

Dzięki za komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.