Skocz do zawartości

Pierwsza diorama ''Zimowe roztopy''


Spawacz

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem wykonać moja pierwsza dioramke ( tak na poważnie ) , jako że kiedyś coś bazgrałem postanowiłem dokupić troszkę sprzętu i spróbować swoich sił ponownie

Wybór padł na SDKFZ i pomyślałem o zimowej podstawce do by roztopiony śnieg i bajorko uniemożliwiło dalsza jazdę na pojazdu .

 

Liczę na wasze komentarze i dobre rady.

Zaczynamy

 

Pierwsze malowanie i po podkładzie , będę także testował techniki na nim wiec bądźcie wyrozumiali

Na pierwszy sort dostaniecie mase zdjęć bo jest to już praca prawie wykonana a sam już zauważyłem wiele niedociągnięć i brak wiedzy o niektórych detalach.

 

Cieniowanie

IMG_4595_zps3thdf0p4.jpg

 

IMG_4602_zpszu8i34jb.jpg

 

IMG_4605_zpsch62klnd.jpg

 

Chce uzyskać efekt bardzo zużytego i zdezelowanego pojazdu......który będzie miał na sobie pozostałości po zimowy kamuflażu.

Metoda lakier suszarka aero i trochę czasu z pędzle i woda wyszło coś takiego.

 

IMG_4640_zpslssnkmck.jpg

 

IMG_4641_zps9trsqrnc.jpg

 

IMG_4642_zpsaganfgb2.jpg

 

IMG_4639_zpsfroymhhz.jpg

 

IMG_4638_zpsraois3w1.jpg

 

Dodałem dzisiaj pierwsze zacieki i pierwsze brudenia. Produkty AK i white spirit.

IMG_4647_zpsr1u0qcx4.jpg

 

IMG_4645_zpsuyzuhhlu.jpg

 

IMG_4644_zpshgdn1o3z.jpg

 

IMG_4648_zpslec7hi2r.jpg

 

Dodałem trochę pigmentów troszkę rdzy na najbardziej korozyjnych miejscach , do tego z miliputa dodałem plandekę i szmatę wystająca z zasobnika.

Teraz zajmę się podstawką .

 

IMG_4679_zpshuxbcam1.jpg

 

IMG_4681_zpsmqclu6ut.jpg

 

IMG_4682_zpsnma0k8hz.jpg

 

IMG_4686_zpsrxby5e08.jpg

 

IMG_4709_zpskzm4i4i3.jpg

 

IMG_4716_zpsunpgnmbl.jpg

 

 

20150528_185003_zpsdz57ewhj.jpg

 

20150528_185040_zpsgdpftmkz.jpg

 

Dioramke wykonałem z masy zakupionej w sklepie u plastyków , uformowałem teren po czym naniosłem ślady gąsek i pokryłem wszystko mieszanina ziemi wikolu z wodą , pociętego włosia pędzla malarskiego jakieś kamyczki itd itd .

Później podziałałem trochę aero i dodałem trawę od polaka.

Wyszło tak.

 

IMG_5418_zpsehkxiklk.jpg

 

IMG_5420_zpsbrfi2lz6.jpg

 

IMG_5425_zpsbcanubrm.jpg

 

Następnie samą trawę podbarwiłem trochę aero by wyglądała na bardziej wyschniętą

 

IMG_5428_zpszq9wlars.jpg

 

Dodałem też zdezelowana beczkę i skrzynie ale wykonałem ja mizernie , jedynie z malowania się ciesze.

 

IMG_5429_zpsh7gomqlq.jpg

 

IMG_5433_zpsa9n4luk8.jpg

 

IMG_5434_zpszjtk0hpr.jpg

 

Naniosłem kolejne ślady jesienne czyli liście drzewka i połamane patyczki i wszystko psiknąłem lakierem , starałem się by na model nic się nie dostało

 

IMG_5440_zpsuknhvjxp.jpg

 

IMG_5441_zpsp7g4xiwr.jpg

 

IMG_5443_zpshukefvow.jpg

 

Przyszedł czas na śnieg , starałem się wykonać imitację lekko roztapiającego się sniegu , i ze jescze gdzie nie gdzie zalega.

 

IMG_5444_zpsmcqacy6k.jpg

 

IMG_5445_zpsrqqb1oif.jpg

 

IMG_5447_zpsfj8tbvxr.jpg

 

IMG_5449_zps8ofd0rxa.jpg

 

IMG_5454_zpsmqpxmklr.jpg

 

IMG_5455_zpsn91lvxzr.jpg

 

Jeżeli coś pominąłem proszę pytajcie.

Pozostało jeszcze kilka elementów do domalowania.

 

Figurant po wycięciu ramki został poddany pilnikowaniu a następnie ubytki i łączenia zaszpachlowane Nałożony podkład - używam jakiegoś szarego tamiya.

Bazowy na łepek bazowy na mundur później cieniowanie i rozjaśnianie na końcu wash i na razie wygląda tak.

Dodam mu Mauzera troszeczkę sfatyguje buty no i poprawie troszkę niedoróbki farby których na gołe oko nie widziałem po zdjęciu się ujawniły ;p

Mam nadzieje że wygląda znośnie .

 

IMG_5460_zpsod1emqd9.jpg

 

IMG_5461_zpszbsjgxpz.jpg

 

IMG_5462_zpsf96c8u55.jpg

 

IMG_5463_zpsnooggp19.jpg

 

IMG_5465_zpsxfrdvuuc.jpg

 

IMG_5468_zps1jlhizhy.jpg

 

IMG_5469_zpsawknhwhh.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli to jest docelowy kolor czapki to czapek polowych w kolorze bialym nie bylo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie już pozamiatane, ale powiem, że najsłabiej wyszła plandeka ze szmatą. Zwłaszcza szmata zbyt pancerna się wydaje. Folia alu, ew. chusteczka z wikolem. W figurce dodałbym trochę brudu ogólnie, bo na samych kolanach i łokciach dziwnie wygląda. Czarne w załamaniach na nogawkach trzeba bazowym przykryć, wtedy cień wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20151230_093656_zpssbcj6wxy.jpg

 

Czyli mówicie że nie ma co się wzorować na zdjęciu z pudełeczka ( czapka)

Figurka jeszcze nie ukończona myślę że da troszkę przecierki pigmentem , przy butach skropię lekko lakierem satynowym ( mokre błotko) a później troszkę popryskam z pędzelka ( AK fresh mud) żeby zrobić ładne plamki błota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to co pokazujesz to skijager, nie bardzo to pasuje do transportera. Wlasnie sie zastanawialem czemu nie ma pasa. Choc po prawdzie cala figura jako skijager jest troche nie bardzo. W tym przypadku to byla czapka biala ale nie sukienna i uzywana tylko w tej formacji wiec nie pomyslalem o kojarzeniu w/w z transporterem opancerzonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bardzo fajnie jak na pierwszy raz. Najbardziej podoba mi się figurka. Jak ją dopracujesz zgodnie z sugestiami będzie to naprawdę kawał niezłej roboty z widokami na niezły rozwój z kolejnymi modelami. Jaką konkretnie masę użyłeś (producent/nazwa)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie poszukałem u zródeł, odgrzebałem w pamieci bibliotecznej że to nawet nie była czapka tylko dziergany pokrowiec na zwykła czapkę gebirgjager.

 

jager2.jpg

 

Figura jak dla mnie ma kilka błędów. Pierwszy to buty które nijak nie pasuja do butów narciarskich

 

5339c14fe7cb6.jpg

 

5339c141d2f04.jpg

 

5339c15645a5b.jpg

 

5339c15cd60cd.jpg

 

Dwa, to nieszczesna czapka która wygląda jak biała czapka a nie jak czapka w pokrowcu. Na moje możesz zrobić tak: 1. zostawiasz tą figurę tak jak jest. Jak masz talent to dorobisz mu pas, jak nie to trudno, jedyne co to przemaluj czapke na feldgrau i dorób obszycia dla Wehrmachtu lub SS. Jak nie wiesz jak to pytaj. 2. Wybrać figurę nr.4 z zestawu. Facet ma na sobie kurtke i spodnie zimowe dwustronne wiec mozesz smiało go malować na bialo. Jedynie wnetrze kaptura bedziesz musiał zamarkować kamo.

 

P.S. Bardzo ładnie Ci to wyszło jedyne co to pomyśl czy chce Ci sie jeszcze popracować na tymi śladami po wypychaczach na skrzynce. Jak nie to zwyczajnie zwróć uwagę na takie rzeczy w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brudzenie figuranta ciekawe.

 

Sdkfz już jednego mamy w konkursie. Bardzo podobne malowanie.

 

Diorama jak na 1raz to bardzo dobrze.

Od pędzla wysoką trawę jak kleisz to za mocno ją ściskasz. Spróbuj kolejnym razem żeby rosła swobodnie. Fotki poprzeglądaj "trawy wysokie"

Następnym razem zabezpiecz ramkę taśmą malarską.

I pisz konkrety bo szczerzę męczyłem się jak tyle czytałem

 

Aha i boki dioramy "czyli goła ziemia" zabudować możesz balsą. Zawsze to estetyczniej wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bardzo fajnie jak na pierwszy raz. Najbardziej podoba mi się figurka. Jak ją dopracujesz zgodnie z sugestiami będzie to naprawdę kawał niezłej roboty z widokami na niezły rozwój z kolejnymi modelami. Jaką konkretnie masę użyłeś (producent/nazwa)?

 

 

Jeżeli chodzi o masę do podstawki to najzwyklejsza glinka ze sklepu dla plastyków .

 

 

Co do nieszczęsnego białas myślę że go tak pozostawię , przyjmijmy wersje że spotkał na swojej drodze kolesia który utopił sdkfz i prowadza miłą pogawędkę

 

Co do czapki przemalować ja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj, a moze jest szsnsa mu wymienic ta glowe na inna? Z innym nakryciem? Jak nie, to prosze Cie zrob zdjecie- zblizenie na ta czspke, tak zebym ja sobie obejzal od przodu i zobaczymy co da sie zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brudzenie figuranta ciekawe.

 

Sdkfz już jednego mamy w konkursie. Bardzo podobne malowanie.

 

Diorama jak na 1raz to bardzo dobrze.

Od pędzla wysoką trawę jak kleisz to za mocno ją ściskasz. Spróbuj kolejnym razem żeby rosła swobodnie. Fotki poprzeglądaj "trawy wysokie"

Następnym razem zabezpiecz ramkę taśmą malarską.

I pisz konkrety bo szczerzę męczyłem się jak tyle czytałem

 

Aha i boki dioramy "czyli goła ziemia" zabudować możesz balsą. Zawsze to estetyczniej wygląda.

 

 

Gdzie taka balse dostanę ?

 

Figurka pobrudzona i druga już prawie w stanie gotowości.

 

Gdzie wyszukujecie tak dokładnych zdjęć wyposażenia ( jakiś dokładny klucz do wpisywania w googlach ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klucz to znac fachowe (oryginalne lu potoczne- kolekcjonerskie) nazwy fantow. Poza tym w moim przypadku jeszcze przepastne zbiory zdjec archiwalnych w wersji cyfrowej i troche mniej przepastne (narazie) zdjec analogowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy miał byś gdzieś set wyposażenia operatora MG 42 ?

Bo widzę z pudełka że ma broń krótka , myślałem że tylko podoficerowie mieli i co to za ładownica obok na zdjęciu na lornetkę czy celownik do mg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niemieckich silach zbrojnych bron krotka nosili strzelcy broni ktorej nie mozna bylo uzyc w walce na male dystsnse wiec MG, rusxnic przeciepancernych itd. Poza tym sanitariusze ale tylko na froncie wschodnim i raczej w pozniejszym okresie, podoficerowie a nawet kaprale (mam takie fotki) funkcyjni (na przyklad zandarmi polowi) zolnierze Propsgandakompanie, podoficerowie sluzb Luftwafe. To tak bardzo ogolnie. Co do przybornika na pasie strzelca to zawieral celownik tarczowy do strzelan plot, narzedzia do rozbierania broni, zapasowe czesci jak np. iglica a na zewnatez do paska przymocowana byla specjalna szmatka przez ktora lapalo sie goraca lufe podvzas jej wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszą dioramkę, to całkiem zgrabnie Ci to wyszło. Pojazd ciekawie zaprezentowany, można zawsze coś tam jeszcze popoprawiać, ale całościowo nie jest źle. Teraz warto popracować nad wykończeniem samej scenki-boki jakoś zagospodarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie taka balse dostanę ?

 

W sklepach modelarskich. Lub na aukcji "balsa modelarska" najlepiej grubości 2,5mm do 3mm ewent. 4mm i nożyk do cięcia. Do klejenia może być klej cyjanoakrylowy

proszę:

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=balsa+modelarska&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-fuzzy-v1-uni-1-5-1218

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś materiał zdjęciowy nie chciał bym popełnić gafy z kolorami.....znalazłem coś takiego ale małe zdjęcia http://www.atthefrontshop.com/ProductDetails.asp?ProductCode=GGPKGMG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thmb1.jpg

 

Twoja figura ma przybornik bez szmatki. Na zdjecia oporzadzenia poczekaj do jutrzejszego wieczora lub skorzystaj z wzorow w skali 1/6 na 12caliwskali.blogspot.co.uk

 

Mozesz sobie przy okazji troche poczytac i poogladac zdjecia archiwalne. Na dzisiaj koncze swoja sesje w razie czego jutro pisz czego potrzebuesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

Dziękuje serdecznie też mi sie już w oczach troi więc zrobię zdjęcia tego co jest i wracam do mojej kobitki ....wyrozumiała jest dla mnie bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszą dioramkę, to całkiem zgrabnie Ci to wyszło. Pojazd ciekawie zaprezentowany, można zawsze coś tam jeszcze popoprawiać, ale całościowo nie jest źle. Teraz warto popracować nad wykończeniem samej scenki-boki jakoś zagospodarować.

 

No właśnie tylko jak te ranty wykończyć ? Bo szczerze jest to dość twarde i obróbce się ie podda tylu Przycinanie to kątów prostych .

Może ta balsa okleję , no i całą deseczkę przetrę cieniutkim papierem ściernym , bo troszkę mi sie woda wylała.

 

Bardzo dziękuje za wszelkie słowa uznania.

 

IMG_5478_zpsoxik9gls.jpg

 

IMG_5480_zpssqw8k2me.jpg

 

IMG_5481_zps1ckr04ry.jpg

 

IMG_5488_zpsdggmeptw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lladnie Ci wychodzi ten drugi figurant. Teraz dopatrzylem ze faktycznie ma lornetke. Za wiele nie widac ale wyglada ze w bakielitowym ochraniaczu. Teraz powstaje pytanie- co tak naprawde chcesz przedstawic? Na chwile obecna masz transporter na ktorym nie ma ani zadnego godla jednostki, ani symbolu taktycznego ani nie widac rejestracji (z przodu ogrom blota, tyl w zasadzie w ogole nie zaprezentowany), masz zolnierza skijager ktory nalezal do dosc waskiej grupowo formacji (nie mieszac z gebirgsjager) ktora faktycznie poza gorami raczej nie byla wykorzystywana i ostatecznie zolnierza z waffen SS. Troche sie to zagmatwalo i jak na moj gust zbyt wiele tych grzybow w jednym barszczu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie coraz bardziej przekonywuje sie do zbierania materiału i poczytania zanim zacznę coś robić.

Moje pytanie;

Przypuśćmy że skijager zauważył swoich sprzymierzeńców i podszedł podpytać co się stało a koleś w parce mu opowiada że wpadł w bajoro i koniec jazdy.

Czy pana w parce mogę przedstawiać jako WH bo pojazd właśnie otrzymał takie oznaczenia .

 

Zdjęcie tyłu dodam za moment.

Czy nie ubrudziłem ich za bardzo ? Upapranie jest przekonywujące ? Czy dodać narty panu skijagerowi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak, jak masz fotke ze trafialy sie te parki w Wehrmachcie... tfu, w wojskach ladowych (Heer) Wehrmachtu to mozesz zrobic... Na takie fanaberie najlepiej miec podkladki w postaci zdjec archiwalnych bo inaczej to SF wychodzi. Jezeli chcesz robic SF to z gory mi to napisz to nie bede marnowal swojego czasu. Pytanie pozostaje podtrzymane, poza tym co napisles "co widzimy" nie ma na przyklad pomyslu na miejsce wydarzenia, roku itd.. Zwroc uwage jak maja to Pedzelek i Sinus zrobione w swoich pracach konkursowych. Tam nie ma sie do czego przypiac bo wszystko od A do Z jest wyjasnione, i wynika jedno z drugiego. Probujesz dostosowac realia do tego co zebrales do stworzenia dioramy a nie na odwrot i to nie jest wlasciwe podejscie. Zapytam inaczej- czy z zestawu figur ktory pokazales, masz jeszcze pozostale figury czy tylko te dwie? Nie odbierz tego co pisze w sposob negatywny, bo naprawde jestem nastawiony na Twoja prace na "tak" i chce Ci pomoc zeby z punktu widzenia merytoryki byla perfekcyjna bo co to daje, to wlasnie wymienione przeze mnie prace kolegow Pedzelka i Sinusa pokazuja najulepiej. Masz potencjal, szukasz wiedzy, nie psuj tego dorabianiem na sile jakichs teorii.

 

A teraz oporzadzenie bo mnie o to prosiles:

 

Oporzadzenie podstawowe od roku 1940

 

HAGEPD001-2.jpg?1409925049

 

Oporzadzenie podstawowe na rok 1939

 

setup_late.jpg

 

W obu przypadkach klamry Heer (wojsak ladowe Wehrmacht) pasy czarne, ladownice czarne, szelki czarne. Prosta lopatka przedstawiona na zdjeciu na rok 1939 jest nie dokonca wlasciwa chc mozliwa. Lopatka skladana (taka jak na pierwszym zdjeciu) byla wczesniejsza wersja, bardziej lubiana przez zolnierzy ale drozsza i bardziej skomplikowana w produkcji wiec z czasem zastapiona ja prostsza, nieskaldana wersja.

 

 

Oporzadzenie sapera szturmowego

 

pio_equip.jpg

 

Oporzadzenie strzelca MG

 

mg_equipment.gif

 

Pojemnik na samej gorze sluzyl do przenoszenia dwoch zapasowych luf. Regulaminowo noszony byl przez strzelca ale czesto strzelcy wyreczali sie w noszeniu go amunicyjnym.

 

 

Oporzadzenie sanitariusza (fron wschodni)

 

sani.jpg

 

 

Plecak szturmowy

 

13791.jpg

 

Torba do plecaka szturmowego

 

13805.jpg

 

Jeden ze sposobow troczenia oporzadzenia do plecaka szturmowego

 

WH_Sturmgepackrahmen-2.jpg

 

i od tylu

 

a-rama_350.jpg

 

Zamiennie: w miejscu celty- torba do plecaka szturmowego, puszka na maske pgaz, w miejscu menazki- puszka na maske pgaz. Rozne konfiguracje.

 

Jescze inna wersja troczenia gratow do plecaka szturmowego

 

images?q=tbn:ANd9GcR8XW7xSrr_m9LphdGYRw_Zk3GAnM01Y8ftp05iqaJGmbO0eTdh

 

Szelki bojowe

Zdjecie marnej kopii ale dobre pogladowo

 

Koppeltragegestell-85-2.jpg

 

Tylny pasek - hak za pas glowny, dwa przednie paski z hakami za D-ringi na: ladownicach, kaburze pistoletu itd. dwa dluzsze paski z D-ringami na koncach uzywane do przytrzymania oporzadzenia przypietego do szelek (plecaka sztrurmowego na przyklad) przechodzily pod pachami do tylu ilapaly haki oporzdzenia w dolnej czesci. Nie uzywane gdy nie bylo nic podpiete do szelek.

 

Szelki Luftwaffe (jak widac bez paskow dodatkowych, LW nie uzywalo plecakow szturmowych)

 

cav_y_01.jpg

 

Oporzadzenie Luftwaffe

 

OJQ8GGDC.jpg

 

Uwaga- na zdjeciu widoczne czarne ladownice. Regulaminowo skorzane oporzadzenie LW (pasy, ladownice, zabki do bagnetow, szelki) bylo brazowe ale pod koniec wojny zarowno pasy jak i ladownice trafialy sie czarne. Noszono tez nietypowe szelki- na przyklad brazowe konwertowane szelki kawalerii ktore juz mialy dodatkowe paski do oporzadzenia.

 

 

Gdyby co nie jasne to pytaj bo to co pokazalem to naprawde wiedza podstawowa.

 

 

P.S. Jeszcze taki wtrecik na koniec, ktory jest bardzo wazny przy malowaniu. Pasy i szelki byly wykonywane licem do wewnatrz i nalezy sobie to mocno wbic do glowy zanim sie siegnie po farbe "gloss". Z czasem oczywiscie strona zewnetrzna sie ubijala, wyslizhgala i mogla wygladac jak lico ale napewno sie nie blyszczala jak ono.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jejku bardzo ci dziękuje za pomoc wszystkie zdjęcia obowiązkowo pobiorę do folderu i na pulpit żeby było poglądowo.

Mam jeszcze pytanie :

Czy malowanie puszki p gaz , menażek lub manierek było uzależnione od daty produkcji czy np jak fabryka miała to malowała czarny a jak nei to feldgrau itd ?

 

Faktycznie scenka przedstawiana musi trzymać się kupy dlatego zanim zabiorę się do kolejnego projektu będę szukał sensu i podstaw historycznych do tworzenia czegokolwiek , dobra rada dzięki

Przestudiuje kilka warsztatów ww kolegów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.