Skocz do zawartości

"Deszcz wczesnym latem", Samidare 1/700


filipsg

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 4 - Okręty i statki

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

 

Brakowało mi w zimowym konkursie jakiejś cesarskiej piękności, więc tym razem biorę sprawy w swoje ręce

 

Wszyscy fani Cesarskiej Floty znają legendarny już niszczyciel Shigure, ale sława okrętu komandora Hary przyćmiła inne zasłużone okręty typu Shiratsuyu. Jednym z nich był niszczyciel Samidare, weteran walk na Morzu Jawajskim i wokół Guadalcanalu.

 

Nazwa okrętu oznacza "deszcz wczesnym latem", a gdyby to nie wystarczyło jako powiązanie z latem- model przedstawiać będzie okręt po powrocie spod Midway w 1942, czyli... wczesnym latem

 

Bazą do wykonania modelu będzie wypust Fujimi, wzbogacony przede wszystkim blachami Tom's Modelworks, ale też innymi drobiazgami które przedstawię w swoim czasie.

 

DSC_0892_zpsjcta0h8e.jpg

 

DSC_0890_zpsxdtby3tp.jpg

 

DSC_0888_zpskqivaigo.jpg

 

DSC_0887_zpshy6zoaj2.jpg

 

DSC_0889_zpsvy2zqg5j.jpg

 

DSC_0891_zpsyat6fmbf.jpg

 

DSC_0893_zpsdrsdz1xr.jpg

 

W tym miejscu wielkie podziękowania dla Seba77, od którego pewien czas temu ten model kupiłem!

 

Zapraszam do oglądania!

 

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Musiałem sobie wyguglować jak ten japoniec dokładnie wyglądał bo żadna wizualizacja po przeczytaniu zajawki mi się nie pojawiała.

Będziesz modyfikował maszty? Bo coś trochę grubaśnie wyglądają (przynajmniej na fotkach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, w sieci jest mało zdjęć Samidare, ale ogólnie jednostki tego typu się między sobą specjalnie nie różniły (pomijając podział na dwie serie różniące się kształtem nabudówki dziobowej). Chyba najbardziej znanym zdjęciem Samidare jest to, z 1943:

 

Shigure_and_Samidare_Solomons.jpg

 

Aczkolwiek robi tu tylko za tło dla Shigure ;)

 

Maszty zdecydowanie będę modyfikował, struny od gitary elektrycznej już leżą w szufladzie i czekają na swoją kolej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Jak tam posuwają się prace przy małej japońskiej bestyjce ? Kiedyś miałem w planach zrobić sobie kolekcję wszystkich typów tych niszczycieli ale cóż - fajnych tematów cały worek a wszystkiego mieć się nie da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam posuwają się prace przy małej japońskiej bestyjce ? Kiedyś miałem w planach zrobić sobie kolekcję wszystkich typów tych niszczycieli ale cóż - fajnych tematów cały worek a wszystkiego mieć się nie da

 

W sumie to teraz już można taką kolekcję skompletować, wraz z wydaniem Shimakaze przez Pit-Roada na rynku mamy już modele wszystkiego od Kamikaze po Akizuki i Matsu...

 

U Samidare póki co nuda, wklejanie części podwodnej kadłuba i szykowanie co większych części na blaszki i inne modyfikacje, postaram się coś wrzucić wieczorem.

 

W najbliższych tygodniach warsztat może się trochę wlec z racji wielkiego niebezpieczeństwa...

Wywiad donosi że na okolicznych wodach pojawiła się potężna grupa uderzeniowa lotniskowca USS Sesja i poluje na jednostki studenckiej floty takie jak ja, toteż sklejanie Samidare będzie odbywać się jak rejsy Tokyo Express, pod osłoną ciemności i małymi etapami. Niemniej mam zamiar uporać się z wrogiem do końca czerwca, a wtedy- cała naprzód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, czas na pierwsze zdjęcia z prac...

Na początek nacieszmy oczy detalami, które jak na Fujimi przystało są prześliczne. Ze spasowaniem miejscami już tak prześlicznie nie jest, ale to dobrze- przynajmniej nudno nie będzie

 

DSC04425_zpsj645mgzu.jpg

 

Kilka większych części wyszykowałem do waloryzacji, pierwsze blaszki pojawiły się już na dziobowej nadbudówce i wyrzutniach torped. Co do wymiany drzwi na blaszane na nadbudówkach, muszę jeszcze dokładnie przyjrzeć się planom i zdjęciom zanim się za to zabiorę.

 

DSC04434_zpswgvwgwik.jpg

 

DSC04435_zpsyjpfj5ux.jpg

 

Poskładany razem deszczyk w eskorcie zapałki prezentuje się tak:

 

DSC04433_zpssoloatzf.jpg

 

Już widać jaka to zgrabna jednostka była, ech, panie, takich okrętów już nie robią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widać jaka to zgrabna jednostka była, ech, panie, takich okrętów już nie robią...

 

Ogólnie, drugowojenne destrojery miały piękne sylwetki. Może w sumie sam się z jednym takim do konkursu bym dołączył.. Hmm...

 

A póki co - powodzenia i będę zaglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w sumie sam się z jednym takim do konkursu bym dołączył.. Hmm...

 

Czyżby Ślunzok albo Kujawiak? Przyłączaj się, pewnie, jestem niesamowicie ciekaw jak te maluchy od IBG wyglądają i jak z ich składalnością

 

Mikro-aktualizacja:

Łańcuch plastikowy uległ anihilacji i został zastąpiony blaszanym. Jak to z blaszkami bywa, wygląda skrajnie dwuwymiarowo, ale przy okazji malowania postaram się go pogrubić warstwą farby, w ostateczności CA.

Oprócz tego pojawiły się kolejne blaszane wrota, tym razem na rufowej nadbudówce.

 

DSC04440_zpse5kktd2s.jpg

 

DSC04445_zpso99xou8w.jpg

 

Pozdrawiam!

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w sumie sam się z jednym takim do konkursu bym dołączył.. Hmm...

Dobry pomysł, czym więcej modeli okrętów w konkursie, tym lepiej

 

Pozdrawiam

To ja się też tak nieśmiało zapowiem O ile "Fletcher" się nie załapał, gdyż był już pokazany na forum, to w czerwcu zakupuję "Hammann'a", coby przeciwwagę stanowił dla Japońca brzydkiego (ale pięknego ) i eskortę dla Pięknej "Heleny"

Filigsg, łańcuchy wyglądają super, jak bardzo masz zamiar "Deszczyk" oblaszkować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się też tak nieśmiało zapowiem O ile "Fletcher" się nie załapał, gdyż był już pokazany na forum, to w czerwcu zakupuję "Hammann'a", coby przeciwwagę stanowił dla Japońca brzydkiego (ale pięknego ) i eskortę dla Pięknej "Heleny"

Filigsg, łańcuchy wyglądają super, jak bardzo masz zamiar "Deszczyk" oblaszkować?

 

Przy Cesarskim Niszczycielu wszelka eskorta na nic się zda!

 

Co do blaszkowania, to... w sumie nie wiem. Wyjdzie w praniu jak wiele części potrzebuje waloryzacji i w jakim stopniu. Nie sądzę by było tego dużo- Shiratsuyu uchodzą za najlepsze modele niszczycieli ze wszystkich Fujimi, więc nie ma tu wiele pola do poprawek. Z drugiej strony, zawsze znajdzie się miejsce na jakąś drabinkę, bulajek czy inną metalową pierdółkę

 

No ładnie... z tej wyrzutni na "pięterku" to te lance musiały nieźle chlupać w wodę

 

Ja się bardziej zastanawiam nad strzelaniem z tej na głównym pokładzie- czy wokół niej nie było relingów, czy po każdej salwie były powyginane od torped relingi do wymiany, czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... mi się wydaje że standardowo - przelatywały nad relingiem...

Trzeba by jakieś plany dokładne obejrzeć - albo zagadać do kolegi blacmana - on wie wszystko

Z drugiej strony japońce kobylaste mieli te torpedy (i ciężkawe bo o ile dobrze pamiętam miały ponad 2,5t) więc niezła moc musiał być do wyrzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekny temat !! Kto po przeczytaniu wspomnień Komandora Hary, nie chciał by mieć modelu Japońskiego nieszczyciela !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się też tak nieśmiało zapowiem O ile "Fletcher" się nie załapał, gdyż był już pokazany na forum, to w czerwcu zakupuję "Hammann'a", coby przeciwwagę stanowił dla Japońca brzydkiego (ale pięknego ) i eskortę dla Pięknej "Heleny"

Super, następny okręt się szykuje Ale czemu dopiero w czerwcu

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Ja się bardziej zastanawiam nad strzelaniem z tej na głównym pokładzie- czy wokół niej nie było relingów, czy po każdej salwie były powyginane od torped relingi do wymiany, czy jak?

spokojnie przelatywały ponad bez uszkodzeń własnych ...

27273391140_049cb283c5_o.jpg

relingi były ale często je składano w odpowiednich miejscach na czas operacji torpedowych oraz katapultowania samolotów... zwłaszcza na ciężkich krążownikach bez zabudowanego pokładu torpedowego (Aoba, Furutaka)

 

powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.