Jump to content

Samochód pancerny BA 20 Hobby Boss 1/35


bożo wpożo
 Share

Recommended Posts

Model do polepienia w przysłowiowe dwa wieczory . Bardzo przyjemnie się składa . Zastanowię się jeszcze , czy będzie pootwierany , bo nie chce mi się gŁEMboko waloryzować silnika , który jest trochę słabym punktem tego modelu .Malowanie pewnie jakie fińskie zrobię .

 

ba1_zpsgl7t0isj.jpg

 

ba3_zpsz27xbnfk.jpg

 

ba6_zpsvwryfsad.jpg

 

ba5_zpsn8xdyhww.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wypust HB nie jest modelem radzieckiego BA-20 z czasów wojny a dość dokładnym modelem fińskiego BA-20 z muzeum w Parolla. Zawiera więc wszystkie braki oryginału.

Z tych bardziej widocznych to:

- nie ma np. osłony wlewu wody do chłodnicy

- płyta nad silnikiem nie wygląda jak w wojennym oryginale. Być może Finowie reperowali na własne potrzeby pojazd zniszczony i musieli dosztukować tę płytę.

- brak zbiornika paliwa

 

Z mniej widocznych felerów to;

- podłoga w przedziale bojowym wygląda w modelu inaczej niż w egzemplarzu muzealnym

- rama podwozia jest mocno uproszczona

- silnik jest brzydki

- nie mam dobrych zdjęć kokpitu deski rozdzielczej, na fotkach w necie widać tylko skrawki, ale najprawdopodobniej ta z modelu jest wierną kopią deski samochodu osobowego a nie pojazdu z muzeum. Domyślam się też, że po stronie pasażera powinny być zainstalowana radiostacja, której w modelu brak.

 

Szkoda, że Zvezda nie zrobiła tego modelu, bo ich GAZ M1 to jeden z piękniejszych modeli jakie w życiu widziałem.

 

Pozdrawiam

M.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam zamiar po prostu go zrobić , pomalować i cieszyć się nim stojącym na półce

 

Fotele zrobiłem kształtem przypominające te ze zdjęć wraku , wymieniłem wajhę od biegów na cieńszą , silnikowi dosztukowałem kolektor ssący i gaźnik , świece zapłonowe bo nie wiedzieć czemu miał dwie , będą "łezki" na błotnikach i wystarczy .

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że nie jest to wersja 1937, a późniejsza. Wskazywałaby na to wieża. Wersja z 1937 miała wieżę od taką samą, jak FAI. Poprzednik BA-20 - FAI budowany był na podwoziu Forda A, szprychowe koła, krótsze nadwozie, okrągłe wypukłości pancerza nad kierowcą i pasażerem - wcześniejsza wersja (taki pojazd w służbie niemieckiej zdobyli Powstańcy). Potem pancerz "posadzono" na podwozi z błotnikami Emki, charakterystyczna dłuższa część tylna. Kolejnym etapem produkcji był właśnie BA-20, najpierw z wieżą z rombowatą płytą rozszerzającą się ku górze i anteną poręczową, następnie zmieniono wieżę na taką jak w omawianym modelu. Pod koniec produkcji przestano montować antenę poręczową.

Sądzę, że tablica rozdzielcza zaproponowana przez producenta to Ford A, a nie Gaz-M1. Przypomina te montowane w Gazach-AA i AAA.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.