Skocz do zawartości

Lotniskowiec eskortowy IJN UNYO 1/700


Jarekk

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za rady. Masz rację. Jednak z autopsji wiem, że początkujący wash kończy się zalewaniem.  Na tak małym modelu nie ma miejsca na błędy i poprawki. Dzięki za to Olive Drab. Tego mi brakowało. Mam klasyczne MIGa Neutral i Dark.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sidolux jest do podłogi, litości. Tamijunia X-22 połysk. Półmat też od biedy może być, ale im gładsza powierzchnia tym ładniej płynie i tym lepiej się bedzie zbierał i przesuwał/usuwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

16 godzin temu, Szydercza Gała napisał:

A co przez teleskop ma byc widac? :haha: 

niektórzy używają nadmiernego washowania do gubienia niedociągnięć technicznych. I to często widać. 

 

Tak - ma być widać przez teleskop - i to ma być widać wszystko równo i dobrze sklejone plus dobrze pomalowane. Dobry model w 1/700 to taki, który w zbliżeniach makro wygląda jak okręt a nie jak pobrudzony nierówno posklejany glut. 

 

11 godzin temu, Jarekk napisał:

Ok. Mam wstręt do nakładania Sidoluxu na glanc. Położyłem dwie  warstwy lakieru satynowego, aby wash się nie rozpływał. Wystarczy, czy jednak mikrotesty?

Jednak spróbuj lakierem bezbarwnym błyszczącym. Sidolux daje za grubą warstwę - może jest dobry do 1/32 ale na pewno nie w takich mikrusach. Lub kładź farbę tak aby dawała pobłysk satynowy - to też powinno wystarczyć do washowania. 
 

Ostatni znalazłem takie rodzynki:

Unyo02.jpg.a438897475846a9ff6c8cfc56a341f78.jpgUnyo03.jpg.a7dadb2813e11cf4b96f0401083f6e53.jpgUnyo04.jpg.7d11649bcdf4f09705aeff3b77586d90.jpgUnyo06.jpg.48e560a9109494bf32df4be9190e62cf.jpg

 

Luty 1944 - Unyo w suchym doku w Yokosuka. Naprawa po storpedowaniu przez SS-231 w pobliżu Guam....

 

powodzenia  w washowaniu - więcej to nie zawsze znaczy lepiej 😉

Edytowane przez blacman
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super zdjęcia. Dostałem je już wcześniej od Dana Kaplana. Ciekawy jest ten pokład, jednak nie deskowany. Jest jeszcze jedno na którym widać biało-czerwone pasy a nie biały próg,  jak pokazują rysunki.

X-22 zamówiony.

I jeszcze jedno pytanie. Po washu lakier mat? Zacieki nie wyjdą dobrze na połysku. Ten fragment mam już opanowany w miarę.

Edytowane przez Jarekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zacieki zawsze robię na połysku, a mat dopiero na koniec.  Wszystko zależy od tego czym robisz zacieki. Najlepsze są do tego oleje, bo się ładnie ciągną. Jeżeli robisz emaliami to faktycznie lepiej robi się to na półmacie, ale trudniej zetrzeć to co się spartoliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Jarekk napisał:

Ciekawy jest ten pokład, jednak nie deskowany. Jest jeszcze jedno na którym widać biało-czerwone pasy a nie biały próg,  jak pokazują rysunki.

 

mam jeszcze takie - pewnie o tym piszesz - tu widać wyraźnie brak deskowania i widać łączenie blach:Unyo05.jpg.31b199750aaf8e77cc26adf391238349.jpg

to zdjęcie z rufowej części pokładu - zrobione poprzecznie do poprzedniego.

 

Japończycy raczej robili biało czerwone pasy na rufowej części pokładu lotniczego

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Szydercza Gała napisał:

Ja tam zacieki zawsze robię na połysku, a mat dopiero na koniec.  Wszystko zależy od tego czym robisz zacieki. Najlepsze są do tego oleje, bo się ładnie ciągną. Jeżeli robisz emaliami to faktycznie lepiej robi się to na półmacie, ale trudniej zetrzeć to co się spartoliło.

Washa robię specyfikami AK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Jak kiedyś będę sklejał to zajrzę do warsztatu. Choć malowanie pewnie będzie poza tzw granicami dobrego smaku:szczerbol: Podobają mi się te lotniskowce udające pola ryżowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokłady na tych maluchach nie były deskowane. Łoszyk delikatny na kadłubie jest.  Otwory do kotwiczenia samolotów są widoczne z bardzo bliska.

A pokład?  Mam wątpliwości jak go zrobić.  Pokład jest bardzo ciemny i wash należałoby zrobić ciemny.  Ale .... z drugiej strony, słońce i morska bryza na takim pokładzie będzie dawała inny efekt.

Zgasić te kolory szarym filtrem?

To pierwszy mój model w 1/700 i nie chcę przesadzić.

 

Może też takie ślady rozlanego paliwa lub oleju?  Ślady hamowania  opon będą.

Unyo06.jpg.48e560a9109494bf32df4be9190e62cf.jpg

Edytowane przez Jarekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Szydercza Gała napisał:

Ten pokład nie był drewniany i pomalowany przypadkiem? 

Nie był deskowany. Był prawdopodobnie z latexu. Jak wszystkie "małe lotniskowce" oddane - bądź budowane - do służby po 1944.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jarekk napisał:

Pokłady na tych maluchach nie były deskowane. Łoszyk delikatny na kadłubie jest.  Otwory do kotwiczenia samolotów są widoczne z bardzo bliska.

A pokład?  Mam wątpliwości jak go zrobić.  Pokład jest bardzo ciemny i wash należałoby zrobić ciemny.  Ale .... z drugiej strony, słońce i morska bryza na takim pokładzie będzie dawała inny efekt.

Zgasić te kolory szarym filtrem?

To pierwszy mój model w 1/700 i nie chcę przesadzić.

 

Może też takie ślady rozlanego paliwa lub oleju?  Ślady hamowania  opon będą.

 

wg mnie zawsze lepiej mniej niz więcej.... Jak mawia mój kolega @witek@ - jak  juz widać  wash'a to znaczy że jest go za duzo.. 

Edytowane przez blacman
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.