Skocz do zawartości

A34 COMET. Matchbox ,1:76


Piotr_P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W ostatnim czasie skończyłem model ,który od dawna był na liście jako "must have".

 

Wyboru na rynku poza żywicami nie ma więc wybór był oczywisty. Revell lub Matchbox. Co by nie kupic to ten sam model.

Model już raczej rzadko dostępny na rynku,choć widywany na Allegro.

 

Udało mi się trafić mój egzemplarz za 15 zł choć nie ma tak dobrze...miał ślady sklejania i potem rozklejania. Gąsienice były potopione klejem i rozpadały się ze starości. Brak jednego km Besa. Brak kalkomanii.

Ale jako ,że to must have nie żałowałem zakupu. Model nawet przyjemny w składaniu. Ma sporo uproszczeń ale model datowany bodajże na 1974 był. Dorabiałem reflektor na wieży,poprawiałem kształt hamulca wylotowego. Karabin Besa pożyczyłem na wieczne nieoddanie od Churchilla z Airfixa. Dołożyłem haki do podnoszenia wieży i przednie haki na kadłubie bo jednego brakowało. Lepiej mi było zrobić nowe niż uzupełniać. Dołożyłem też troki na wieży z tyłu. Gąsienice wziąłem od Crusadera z Hasegawy. Szału nie ma ale są w całości i jako tako mają podobny zarys kształtu ogniw. Pomijam ,że są nieco za wąskie.

 

Gdy tak już wyglądał wpadłem na pomysł założenia brezentu na jarzmo działa. Wyszło kiepsko choć oryginał też estetyką nie grzeszył. Niestety zrobiłem to już po przyklejeniu lufy więc kiepsko się manewrowało narzędziami.

I na koniec element widziany na klku modelach. Na kadłub z przodu położyłem Hesian Tape. Zrobiłem go oczywiscie z Green Stuff'u. Tojuż fajnie wyszło. Jestem zadowolony.

Malowanie wyszło nieco zielonkawe . Baza była dobra ,z nutką brązowego ale rozjaśnienia go zmieniły w zielonkawy. Życie....

 

Podstawka z braku miejsca uniwersalna ,ta co przy ISU-122....

 

DSCF0132_zpsewiwf5ns.jpg

DSCF0133_zpsopvgz8qn.jpg

DSCF0134_zpswlbc2em5.jpg

DSCF0135_zpsa77bmqps.jpg

DSCF0136_zps1grglitv.jpg

DSCF0137_zpsf9w5lr6g.jpg

DSCF0138_zpsqkh57xcv.jpg

DSCF0139_zpsukbbrdk4.jpg

DSCF0140_zpsiuniewbc.jpg

DSCF0141_zpsuchdob17.jpg

DSCF0142_zpsbdihvbhw.jpg

DSCF0143_zpszmyxwrsn.jpg

DSCF0144_zpscbe9e9wm.jpg

DSCF0145_zps1cmtc12w.jpg

DSCF0146_zpsxhmz1ebz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia możliwe ,że mają wady. Aparat lat świetności ma za sobą . Muszę jakimiś programami nieco podciągać. Zapewne przesadziłem. Oryginalne zdjęcia wychodzą jakby mgliste,mętne. Nie mogę ostrości złapać. Znakiem tego trzeba kaskę zbierać na coś nowszego.

 

Z podstawką zapewne przesadziłem z czerwienią. To tylko pigmenty więc pewnie da się zmyć pod wodą i zrobić pył ceglany z wyczuciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model Machtboxa to inne epoka... zresztą dosłownie , pochodzą chyba z lat osiemdziesiątych... albo i wcześniej . Niestety niektórych pojazdów później nikt więcej w małej skali nie zrobił.

Kilka produktów "niby Revella" kupiłem... ale ani to skali nie trzyma, ani jakości.

Co do wykonania to nie mam zastrzeżeń, ale sam model... zabytkowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek, stare Matchboxy jeszcze mogą robić za podstawę do sklejenia czegoś fajnego (jak widać po warsztacie), i tak są o niebo lepsze od starych Airfixów chociażby

 

Bardzo fajny Comet! Myślę, że wycisnąłeś z tego modelu co tylko się dało. Podstawka też przyjemna dla oka, trochę zbyt "masywnie" wyszedł brezent na przodzie wieży, ale taka już chyba specyfika małej skali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ogromny sentyment do tego modelu - jeden z moich pierwszych, z pewnością pierwszy malowany aerografem

I zgadzam się, że wyciągnąłeś z tego modelu wszystko co można było, szczególnie malowanie bardzo mi odpowiada.

Swoją drogą, szkoda, że przez te setki lat od momentu stworzenia tego Matchboxa, nikt nie pokusił się o opracowanie lepszego modelu Cometa, a przecież to taki ładny czołg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Można było lepiej. Choć tylko trochę....

 

Jest co prawda żywica Cromwell Models ale jak się przyjrzeć to aż tak wielkiej różnicy nie ma. Głównie w podwoziu większa dokładność

 

03%203_zpsjb2dtwby.jpg

06_zpsfcx0isgl.jpg

04%204_zpsxsmmicp4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny model. Ja bym jakieś odpryski pewnie porobił na nim.

Zdecydowanie podstawka dodaje modelowi. Powiedz z czego dziargałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Matchboxa sporo osiągnąłeś (ale ten brezent na jarzmie - fuj i hassian powinien być trochę bardziej "kolorowy")

Z tym: "wielkiej różnicy nie ma", odnośnie modelu "Cromwell Models" to żartujesz ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywicy w rękach nie miałem więc pół żartem pół serio

 

Podstawka robiona samodzielnie z gipsu i ręcznie rzeźbiona dłutem ,mozolna praca i bolesna ( w palce).

 

Brezent na jarzmie mnie też nie urzeka ,no cóż... Taki już będzie. Patrząc jednak na cromwell models to też szału nie ma i sporo mija się z prawdą. Zły obrys w dolnej części,i z boków za bardzo "napompowany". Nie wiem ..może spróbuję coś zmienić albo zdjąć całkiem.

Zaś na hessian tape są conajmniej cztery kolory-zielenie,brązy...przy washu troszę się zlały w jedno.

 

Zaś co do odprysków... Od kilku modeli staram się ich nie robić . W tej skali ciężko zachować dobre proporcje. Poszedłem bardziej w suchy pędzel z jesniejszym kolorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.