Skocz do zawartości

fregata la fayette 1/400 Heller


laskonogi

Rekomendowane odpowiedzi

No pięknie wyglada, ja bym tu zgapil od Gały jak tam on na jakimś złomie malował, czarny podkład i dalej transparentna baza, na tym kanciaku było by to wskazane urozmaicić powierzchnie.

Paczym

Pzdr

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowałem najpierw psiuknac benzynka co by oddtluscic potem Valleyo podkład, czarnym się trochę boje czy nie za mocno wyjdzie.... Francuzi są dość jasni w malowaniu, dlatego planowałem szary ale może masz rację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

a więc do dzieła

skonstruowałem sobie komorę bezpyłową

 

fregata%2Bla%2Bfayette%2B_0445.jpg

 

i po wstawieniu całości

 

fregata%2Bla%2Bfayette%2B_0442.jpg

 

pojechałem podkładem, tym razem po słabych doświadczeniach z valleyo kupiłem sobie jakieś novum AK ...

oczywiście najpierw psiknąłem całość withe spirit co by odtłuścić etc

Wszystkie poziome potraktowałem szarym a burty poszły na czarno czemu ... o tym za chwile

 

fregata%2Bla%2Bfayette%2B_0443.jpg

 

mając na celu odwzorowanie płytowania - choć powinno być to zrobione tylko cieniem ... smużką wręcz widoczności postanowiłem wykorzystać patent z lotnictwa a więc, najpierw wy maskowałem podział

 

fregata%2Bla%2Bfayette%2B_0446.jpg

 

by następnie pokryć całość jeszcze raz szarym podkładem - tym razem poszedł surface z puszki a dlaczego spytacie ? no i tu się zaczyna opowieść. Ostatnio kilka razy miałem akcje z podkładem valleho wiec postanowiłem przy tym modelu naprawdę dołożyć staranności co by mi farba nie odchodziła i co i d... naklejając maskowanie w kilku miejscach farba minimalnie dopadała pod taśma ... stąd taki specyfik

 

fregata%2Bla%2Bfayette%2B_0448.jpg

 

po zdjęciu całości ukazał sie dramat ...

 

fregata%2Bla%2Bfayette%2B_0450.jpg

 

fregata%2Bla%2Bfayette%2B_0451.jpg

 

ale postanowiłem ... po chwili totalnego złamania iż miał to być projekt weekendowy i do cholery albo go rzucę albo coś jednak zlepie wiec postanowiłem iż kij to dmuchał

wyszlifowałem krawędzie gdzie farba odchodziła pomalowałem pokłady i nałożyłem warstwę podkładu zmieszanego z kolorem wyjściowym na burtach co będzie to będzie eh.... cdn

 

fregata%2Bla%2Bfayette%2B_0453.jpg

 

fregata%2Bla%2Bfayette%2B_0454.jpg

 

ps wszystkiego najlepszego na minione święta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżu ale dramat, dlatego zamiast gowna Valeho czy AK lepiej Tamka lub Gunze na podkładzie i nie ruszysz tej farby, kiedy ściągałeś maski, na mokrej czy suchej już farbie że aż do plastiku poszło widzę,

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega tom krata chciał se podział blach zrobić, pisał post wcześniej, a co do farb u tamki jest puszka 180 ml podkładu ( gradacja chyba 1000, wiec zbyt mocno nie równa za to wyciąga babole) ale bdb kryje, u gunze masz to co w domu w puszkach 500, 1000 gradację, oba podkłady możesz psikac pod obie farby gunze, tamka.

Większe doświadczenie mam z Tamka, na gunze sie sparzyłem bo maja zbyt agresywny thinner dla farb Tamiya, jadę na chemi Tamiki tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodziło z tą kratą ??

dokładnie tak jak napisał TReS to miał być podział blach prześwitujący spod głównej farby - zakłdam iż przy odpowiednim cieniowaniu ud sie to wyjąć na wierzch

 

Większe doświadczenie mam z Tamka

kupiłem tamkę tylko w słoiczku a nie w sprayu- ja mam ciągle wrażenie iż te spraye - dają grubą powlokę - choć może ja porostu nie umiem malować

 

następny model będzie z podkładem tamya

 

teraz to teraz boje sie to to dotknąc tasmą maskującą a jakoś burty muszę pomalować eh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umyłeś model? Trzeba burty dobrze natrzeć IPA

nie nie umyłem spsikałem całość white spirit a burty dodatkowo porządnie przetarłem, IPA ciekawe nigdy nie stosowałem - czytam o tym i jest różne stężenie - coś sugerujesz ? co kupić ?

 

taka chwila refleksji mnie naszła 25 lat temu jak malowałem modele to był humbrol, revel i testors i defacto nic więcej - żadnego podkładu i w życiu mi farba nie zeszła - teraz to obchodzę sie z każdym modelem jak z jajkiem bo jak dotknę to już sie farba ściera eh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… umyłeś model? … IPA
… nigdy nie stosowałem … jest różne stężenie … co kupić ?
Ja znam jedno stężenie. W takich objętościach kupuję bo wychodzi najtaniej.
… 25 lat temu … był humbrol' date=' revel i testors … i w życiu mi farba nie zeszła[/quote']Ponieważ to były farby „olejne”.
teraz … sie farba ściera…
Teraz malujesz farbami „akrylowymi”' date=' które są wodną dyspersją żywicy akrylowej czyli mówiąc po ludzku farbą emulsyjną.

 

 

O zaletach i wadach każdego rodzaju można by gadać z pół godziny. [u']Farby olejne[/u] Humbrol, ModelMaster, Revell, Tamiya i Xtracolor są ciągle dostępne ponieważ są ludzie którzy je kupują i chwalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak... dlatego że capią postanowiłem w "nowym rozdaniu" modelarskim zainwestować w akryle ... dzięki za podpowiedz z tym IPA wyposażę sie w ten specyfik

 

a jak już w temacie jesteśmy czy jest jakiś sposób na utwardzenie powłoki akrylowej - muszę maskować pokłady i boje się iz sytuacja się powtórzy - a to już by mnie załamało doszczętnie czyli czy można czymś psiknąć co by utwardzić już akryl co by nie odchodził ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… a jak już w temacie jesteśmy czy jest jakiś sposób na utwardzenie powłoki akrylowej … czyli czy można czymś psiknąć co by utwardzić już akryl co by nie odchodził ?
Z tego co mi wiadomo nie ma metody na utwardzenie takiej powłoki.

Natomiast są metody na zwiększenie ich przyczepności.

  • Odtłuszczenie malowanej powierzchni.
    • Mycie wyprasek przed wycinaniem w wodzie z płynem do mycia naczyń.
    • Zalecane wyżej IPA.

    [*]Zastosowanie podkładów, które wiążą znacznie mocniej niż farba.

    • „Wodorocieńczalnych” — przykład: ModelMaster 4622
    • „Nitrocelulozowych” — przykład: Tamiya 87075
    • Z dodatkiem poliuretanu — przykład: Badger SNR-402

    [*]Pozwolenie podkladowi na solidne odparowanie wody i związanie.

    • Widziałem na angielskojęzycznych forach zalecenie rzędu 24 godziny.
    • Widizałem tutaj zalecenie typu pół godziny w suszarce do grzybów i owoców.
    • Widziałem tutaj zalecenie typu maluj mgiełką — jest od razu sucha.

    [*]Powyższe tyczy się również farby.[*]Zastosowanie farb akrylowych „nitrocelulozowych” — Gunze C, lub słowackie MRP. To ostatnie nie organoleptycznie, tylko wyczytane na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łał dziekuje !!! zaczynam się zastanawiać czy tego kadłuba nie wymoczyć w wamodzie ale boje sie iż te wszystkie relingi etc odejdą wiec chyba pobawie się w maskowanie ... zobaczymy jak to wyjdzie

jeszcze raz dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymocz w płynie hamulcowym, wszystko ładnie zejdzie. Do tych wodorozcieńczalnych zamiast wody dawaj tamiyowski X20A, a podkładu używaj śmierdzącego bo te akrylowe to o dupę potłuc. Te preszejdy będą znacznie naturalniej wyglądać jeżeli wymalujesz je z fukawy od ręki, takie spod taśmy są trochę nie teges.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płynie hamulcowym
o to ciekawy kncept w sensie ze leprze od wamodu - czy wamod to de facto płyn hamulcowy

 

Te preszejdy będą znacznie naturalniej wyglądać jeżeli wymalujesz je z fukawy od ręki, takie spod taśmy są trochę nie teges.
no to jest pomysl ale tutaj powstaje pytanie w takim razie jak zrobić aero tak cienką linie ... czy to sie na mniejszym ciśnieniu robi i z bliższej odległości jak rozumiem - głupie pyt ale z cienką linią z aero zawsze mam problem - alno mi sie zaciek zrobi albo inne coś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płynie hamulcowym
o to ciekawy kncept w sensie ze lepSZe od wamodu - czy wamod to de facto płyn hamulcowy

Niet, wamod to wamod, płyn to płyn Ze swojej strony polecam płyny Dot-3 i Dot-4. Ten drugi jest bardziej żrący, więc trzeba z nim uważać, w pierwszym możesz nawet moczyć miesiąc, co najwyżej plastik będzie lekko zmiękczony Aha, generalnie jeśli używałeś ciemnego (czarnego) podkładu, pozostanie odbarwienie plastiku - moje figurki regularnie są ciemno szare po takiej kąpieli, ale nie ma to wpływu na fakturę powierzchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

dzień dobry chwila minęła i projekt dojrzał w głowie do kolejnego etapu

przemogłem rozpacz związaną z odpadaniem farby - część podmalowałem część malowałem od nowa i jakoś wyszło. Powalczyłem ze śmigłowcem - strasznie mały , kalkami - strasznie sięrwały i najważniejsze poszukiwania siatki przez którą mogę psiknąć cienie plyt zakonczyly sie powodzeniem ponizej garść fot - prosze o łagodny wymiar kary bo wiem że niedorubek jest od ....

 

czeka mnie jeszcze

- cieniowanie / starzenie etc

- kilka kalek

- olinowanie - mam mało info jak to wygladało wiec raczej wolna improwizacja na temat będzie

- kilka figurantów

- woda

 

a jak to obecnie wygląda

fregata%2Bla%2Bfayette%2B77.jpg

fregata%2Bla%2Bfayette%2B66.jpg

fregata%2Bla%2Bfayette%2B70.jpg

fregata%2Bla%2Bfayette%2B79.jpg

fregata%2Bla%2Bfayette%2B69.jpg

fregata%2Bla%2Bfayette%2B74.jpg

 

i rzeczona imitacja płyt poszycia, psikane delikatnie jaśniejszą farbą przez siatkę (znalazłem 2x2 grawerowaną w paprzierze), teraz już wiem iż trzeba było zrobić to jasniejszą farbą i sei tak nie bać - mało widać ale to nauka na przyszłość

fregata%2Bla%2Bfayette%2B88.jpg

fregata%2Bla%2Bfayette%2B73.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna garść newsów z pola walki

zająłem się pokładem lotniczym

plan jest taki aby dodać kilku ludków którzy krzątają sie wokół przymocowanego halikoptera, stąd pojawił sie elemnt prowadnicy szyn, a także dodałem uszka do zamocowania lin przy śmigłowcu

 

DSC_0010.jpg

DSC_0019.jpg

DSC_0021.jpg

DSC_0025.jpg

DSC_0034.jpg

 

całość potraktowałem na razie suchym pędzlem - teraz czas na wash, zacieki etc - troszkę sie boje aby nie przegiąć bo te okręty na zdjęciach są w bardzo dobrym stanie

tak się obecnie prezentuje śródokręcie

 

DSC_0029.jpg

DSC_0031.jpg

 

kiedy robić olinowanie przed wash czy po ?

uwagi mile widziane szczególnie w temacie jak pocieniować co by nie zepsuć :0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.