Skocz do zawartości

Tamiya Mark Fit Strong.


georg1973

Rekomendowane odpowiedzi

Patrząc na inbox (RF-4E, 04038), to wygląda to na Cartografy, które raczej do problematycznych nie należą. Ale 20 lat mogły leżeć. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć, czy to user error czy złe kalki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam,

posiadam ten płyn  719_rd.jpg   i  wersje zieloną  MARK SOFTER NEO - Image 1

 

Nie wiem dlaczego po nałożeniu na kalkę zbiją  się w kropelki i wtedy widać na kalce brzydki  "wyżarty ślad " a jak taka kropelka zostanie na farbie to tez ja "wyżera "

Co robię źle , już próbowałem wycierać nadmiar ale wtedy kalkomania sienie układa ...   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypowiem się co do Softera, ale Setter, o ile nie jest to Neo, jest rewelacyjny. I z zasady idzie najpierw pod kalkę, potem na kalkę. I kiedy już jest na kalce, trzeba go lekko rozprowadzić wałkując kalkę patyczkiem do uszu, co jednocześnie wyciska płyn z pod kalki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Przemek R napisał:

Nie wiem dlaczego po nałożeniu na kalkę zbiją  się w kropelki

Wystarczy zmniejszyć napięcie powierzchniowe przez dodanie kilku kropel jakiegoś detergentu, np płynu do mycia naczyń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mariucha napisał:

Wystarczy zmniejszyć napięcie powierzchniowe przez dodanie kilku kropel jakiegoś detergentu, np płynu do mycia naczyń. 

Tak normalnie od tej buteleczki dolać ???? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o sytuacji, gdy chcemy położyć płyn NA kalki, więc nie chodzi o rozprowadzenie się płynu pod nią.

Jaki problem, że się skrapla? Może taki, że płyn nie działa na całej powierzchni kalki? :roll:

Nie zauważyłem żadnego negatywnego wpływu kilku kropel detergentu dodanego do płynu do kalek. 

Jeśli ktoś boi się dodania detergentu do płynu, może przemyć miejsce wodą z jego dodatkiem i potem nałożyć na nie płyn.

Jeżeli ktoś zna jakiś inny sposób na zmniejszenie napięcia powierzchniowego powodującego skraplanie się płynu, może się nim podzieli?

 

Edytowane przez Mariucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
5 godzin temu, mbrnnr napisał:

Setter, o ile nie jest to Neo, jest rewelacyjny. I z zasady idzie najpierw pod kalkę, potem na kalkę.

Może dlatego się skrapla, bo to płyn pod kalkę?

A jakie ma działanie płyn na kalce, który jest pod kalką?

I po wyschnięciu, nakładasz Softer?:hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle nie używam Softera. Stary Setter załatwia wszystko. Jeśli nie załatwi, trzeba brute force i do tego mam Bilmodel Decalsoftner 3.

Płyn na kalce i pod kalką ma ten sam wpływ. Kalka to przecież tylko farba i lakier. Nie ważne z której strony aplikujesz, ważne, by ją płyn zpenetrował i rozpuścił. Dając płyn pod i na tylko przyspiesza proces. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym już wcześniej. Stary Setter Gunze jak zmiękcza, tak klei. Dlatego jest mleczny - zawiera klej. Jeśli są płyny stricte podzielone, kiedy Setter (Set) jest tylko mocno wodą rozcieńczonym klejem i Softer (Sol - od solvent, rozpuszczalnik) jest wyłącznie plynem zmiękczającym, wówczas jak najbardziej nie ma sensu nakładać Set NA kalkomanię. Zazwyczaj jest ale tak, że nawet Set zawiera jakiś rodzaj środka zmiękczającego i Softer (Sol) tylko środek zmiękczający o wyższej koncentracji. 



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mbrnnr napisał:

eśli nie załatwi, trzeba brute force i do tego mam Bilmodel Decalsoftner 3.

Wczoraj kładłem kalkę z Hasegawy, stary zestaw - nic jej nie ruszyło, nawet płyn Bilmodela. Są takie kalki, które gdzieś mają wszystkie teorie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.