Skocz do zawartości

1/700 diorama Rajd na st.Nazaire - HMS CAmpbeltown


laskonogi

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem iż jednak zrobię porządną relacje bo potrzebuje wsparcia w mądrych głowach których jak wiadomo tu bez liku, ale po kolei :)

Nigdy mnie jakos 700 nie kręciła: bo to małe, bo nic nie widać, bo tych małych części jest tyle .. etc 

No ale nadszedł czas FlyHawka i patrzeć tylko jak odkryłem HMS Cambeltown wydany przez rzeczonego - nie dość że mało części :) to jeszcze jaka historia z tym okrętem jest związana ... a że byłem akurat świeżo po książce o Rajdzie na st Nazaire to też zapałem żądzą.

IMG_20190327_232249_2.jpg

Żądza ta została dodatkowo pobudzona dołączoną blaszką komandosów  

IMG_20190325_234054_6m.jpg

No i stało się robię swój pierwszy model w królewskiej skali a do tego jeszcze z dioramą wodną etc wiec mam co kminić. Nadszedł czas na kilka zdjęć 

Najpierw jak to wyglądało w oryginale 

20151113162241.jpg.3dcfa0b10ee46e31cf77609f02431e65.jpg

dock.thumb.jpg.28dc192b5068120bf1f13d01542085fc.jpg

612664395a40232133447d33247d383336353833393334.jpg.0e2e4d01da22f98954c6e5fe7a05fb27.jpg

eAY3XYGyL8qfGb__AjHdhxWYcrSvbyFutFuGSMnS174.jpg.2617f6725c0869447045cdee3fade7e3.jpg

próba odwzorowania terenu w okół suchego doku wyszła tak 

IMG_20190327_231748_8v.jpg

całość została wykonana z 10 mm styroduru który tam gdzie są nabrzeża pokryłem szpachlówką akrylową Deluxe szybkoschnąca i dająca bardzo gładką powierzchnię

wrota do doku / domek etc zrobiłem z płytek, bądz profili, drewniany "pokład" wykonany z gotowych deseczka artwox-u 

IMG_20190323_021544_2.jpg

IMG_20190323_021522_6.jpg

Ponieważ do zestawu Flyhawk dostarczył także toczone polery, których ni cholery nie wiedziałem jak zamontować na pokładzie, wykorzystałem je do wzbogacenia nabrzeża które prócz rzeczonych polerów dostało także stalowe koła na liny 

IMG_20190327_231726_0.jpg

IMG_20190327_231733_3.jpg

 

wrota dostały swój mechanizm wraz z szynami - jak sie na to patrzy w normalne skali :) to jakos mniej widać baboli 

IMG_20190327_231706_8.jpg

Sam okręt czeka de fakto na pomalowanie bo to co mogłem pokleić przed malowanie pokleiłem - kompletnie nie wiem jak będę malował pokład :)i te detale na nim :) aby było równo ... A co najgorsze jak zrobić ślady po strzałach etc 

wyciąłem dziób i wkleiłem kawałek folii aluminiowej który imitować będzie pogięte blachy - choć jak sie patrzy na zdjęcia archiwalne wygląda jak ucięte żyletką :)

IMG_20190327_232410_0.jpg

IMG_20190327_232421_8.jpg

docelowo będzie on umiejscowiony jakoś tak 

IMG_20190323_021656_7.jpg

Udało mi sie zakupić dziś Liberty z PitRoada i choć bez dna ... będzie dorabianie - wydaje sie iż będzie najlepszym rozwiązaniem na imitację tankowca niemieckiego który w tym czasie gościł w doku. Liczę iż jako ze to PitRoad nie będzie razić róznica z doskonałym FlyHawkiem :) 

dock.jpg

Boje sie malowania bo nie dość iż mam tu beton który powinienem jakoś odwzorować warstwowo to jeszcze zacieki , glony , rdzę i tysiące innych rzeczy magicznych dla mnie 

Dodatkowo - co po części jest plusem - po stronie Loary wylewam stil water czego nigdy nie robiłem 

Oczywiscie cały czas powstaje pytanie na kiedy czasowo to robić 

Noc - czyli czas ataku - a jesli tak czy jakos robić to całościowo ciemniej.. że niby noc 

Dzień - czyli inne figurki - ale za to znacznie ich wiecej etc

No wiec zabawy i kombinowania co nie miara 

Wszelkie uwagi cene porady i krytyki mile widziane 

 

PS1 Informacyjnie Piękna por. Rosel zmieniła chwilowo barwy ale trzyma się Anglojęzycznych klimatów :)

 

UPRASZA SIĘ ADMINISTRACJĘ O ZAMKNIĘCIE WĄTKU "STATKI CYWILNE" DZIĘKUJE I PRZEPRASZAM ZA ZAMIESZANIE

Bundesarchiv_Bild_101II-MW-3724-03,_St._Nazaire,_Zerstörer_'HMS_Campbeltown'.jpg

Edytowane przez laskonogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozsiadam się i oglądam. Temat dla mnie ciekawy, podwójnie. Po pierwsze ciekawa akcja, po drugie z zawodu jestem budowlańcem wodnym. Jak by trzeba było to Ospreya o ataku na St. Nazaire mam na półce i mogę zajrzeć. Zastanawiam się czy fajnym uzupełnieniem nie był by któryś ze ścigaczy idący "ile fabryka w silnikach dała" rzeką, dodał by dynamiki. Czy jest odpowiedni model w 1:700 - nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj znaczy specjalista to prosze mnie nie bic za babole 

o Ospreya nie wiedziałem - musze poszukać 

Myślałem o ścigaczach i nawet były kiedyś produkowane -

http://ptdockyard.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/ptdmedboats.jpg

ale gdzie je kupić nie wiem szukałem ale nie znalazłem

Ale tak naprawdę, zgodnie z historią musiał by być po "stronie" budynku na dioramie a tam mało miejsca. Ale słusznym jest iż dodał by dynamiki całości - jak znajdę takowe na pewno zamontuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam bić nie będę! Najwyżej spróbuję coś poradzić. Od razu (może niepotrzebnie, może to oczywiste) ale zwróć uwagę na fakt że keson (zamknięcie śluzy od strony Loary) w pozycji "zamknięty" musiał być zagłębiony w konstrukcję doku po obu stronach - nie mógł być "na styk" ze ścianą doku. Miał by wtedy bardzo parszywą statykę. O ile dobrze widzę masz zrobione tak jak trzeba. Liberty to tak raczej mało podobny do zbiornikowców - nadbudówka i komin na śródokręciu, zbiornikowce mają najczęściej na rufie. Ale jak nic lepszego do skombinowania nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o Keson to starałem się to własnie tak zrobić - i powiedzmy ze się udało ?

Jeśli natomiast chodzi o statki to stały w doku dwa Norweski tankowiec Storstad przemianowany wówczas na Passat (jestesmy juz po udanej dla niemców kampanii norweskiej) i bliżej kesonu - czyli ten którego rufę widać na zdjęciu poniżej to Schlettstadt

dock.jpg

 

- oba statki w literaturze polskiej określane sa jako pomocnicze zaopatrzeniowce ... 

Koniec końców konia za jakieś poglądowe plany / porządne zdjęcie z boku  :) albo jakiś inny sensowny przykład ... ktoś coś :) 

 

mały update :) znalazłem takie coś Schlettstadt to póżniejsza Coryda :) i chyba nawet to to pasuje do układanki bo Coryda miała przewozić Crude and white oil products = w wolnym tłumaczeniu  produkty naftowe :) => https://www.helderline.com/tanker/coryda

Edytowane przez laskonogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten drugi to rzeczywiście Schlettstadt to jest to statek poprzednio nazwany jako Coryda . 

Tu link od którego możesz zacząć :

https://www.helderline.com/tanker/coryda

Konia poproszę czarnego , może być kucyk .

pozdrawiam Hello

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ci powiem żeśmy sie spotkali - szacun - !!!! ?dziękuje !

swoją drogą co to to ma za rufe matko najświetsza ale roboty :) 

Oj Kucyk powiadasz :)

Edytowane przez laskonogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi link :

http://www.cnooks.nl/index.php?p=514

Napisz do nich , może mają jakieś rysunki ? 

Powodzenia , ciekawy temat chwyciłeś . Brawurowa akcja , tylko dla komandosów . Brytyjczycy wykorzystali wtedy do wbicia się  w bramę doku jeden z kilkudziesięciu okrętów kupionych w USA . Chyba tylko do takich akcji się nadawały .

Hello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteś nieocenioną skarbnicą niezwykłych linków :) dziękuje ! napisane, ciekawe czy odpowiedzą 

20 minut temu, Hello napisał:

Brytyjczycy wykorzystali wtedy do wbicia się  w bramę doku jeden z kilkudziesięciu okrętów kupionych w USA

Z tego co czytałem to był także rozważany jeden z naszych polskich oraz francuskich okrętów jako totalnie nie pasujące do u standaryzowanej Royal navy :). Ale jako że ani my ani Francuzi sie na to nie zgodzili padło na  Campbeltown-a. Okręt został bardzo mocno przebudowany aby upodobnić go do jednostek niemieckich 

Edytowane przez laskonogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Super_Hans napisał:

NaszOm Burze chcieli wbić łajdaki.. :mrgreen:

 

A tego nie wiedziałem ! Co za wyrachowane dżemojady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Look out for the lobsters :wink: Nie bedzie znowu z tym statkiem tak strasznie, prosta nadbudowka troche relingow I lodka. Bardziej martwilbym sie o wode, beton, przestrzeliny I opalona farbe....  Ambitna sobie wybrales robote :szczerbol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oni generalnie nie za mili dla nas byli ... 

Mam pytanie konsultacyjne czy ja dobrze rozpoznaje iż za kominem na tej galerii jest działko przeciwlotnicze ? czy to złudzenie ? 

dock1.jpg.6144747a688a94d6699178ce823bae85.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba masz racje choć teoretycznie statki transportowe były uzbrojone ? Zastanawia mnie co to jest - należy pamiętać że on jest w suchym doku wiec ... wiele rzeczy moze być tam przypadkowych :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update wczoraj wpadł mi w ręce japoński transportowiec, rufa troszkę za pardzo z nawisem ale co tam ... Pokleilem poszpachlowalem trochę dosztukowalem  i jestem gotów do budowy nadbudówki i galerii 

Plan już jest: 

IMG_20190330_210333_805.thumb.JPG.b9c815d985854829b2a07fc5086d638d.JPG

 

Sorki za jakość ale z ręki bez światła 

Ps chyba ten rysunek nie jest jasny ,,)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam to wygląda na 3,7cm SK c/30 ta laweta sie zwie bodajże  Dopp L . tylko szmatOM przykryte, bo nie pamiętam takich z tarczOM

Edytowane przez Szydercza Gała
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie skonstatowałem iż mam niezwykłe szczescie do pisania postów w tym samy czasie co inni 

Po kolei :) w takim razie 

W dniu 30.03.2019 o 01:23, Szydercza Gała napisał:

Nie bedzie znowu z tym statkiem tak strasznie, prosta nadbudowka troche relingow I lodka

hehe wiesz Gała czasem w takich momentach wiem z kąd ten przydomek :)

ale na poważnie to niby nie jest trudne ale ... 

 

W dniu 30.03.2019 o 01:23, Szydercza Gała napisał:

Bardziej martwilbym sie o wode, beton, przestrzeliny I opalona farbe....  Ambitna sobie wybrales robote :szczerbol:

jak ponosić klęskę to z fasonem :)

1 robię moment ataku tak wiec jeszcze nie mamy opalania farbą - tego nie zrobię dlatego będzie wersja atak a nie oglądanie wraku po ataku przez Niemców 

2 nie mam pomysłu jeszcze jak z tymi przestrzelinami postąpić - szukam jakiejś inspiracji w wykonanych modelach, ale na nic nie trafiłem 

3 We wspomnieniach z akcji mówione jest o tym iż zaraz przed uderzeniem Campbeltown dostał pociskiem w okolice przedniej armaty co wyłączyło ją z działania. Nie miało to większego znaczenie bo po uderzeniu w keson ("wdrapaniu sie" okrętu na niego) i tak działo nie mogło by strzelać z takim obniżeniem lufy, ale nie o tym - jak zrobić ślad po takim wybuchu na pokładzie to ja nie wiem :) - zwazyszy iż jak sie patrzy na niemieckie zdjęcia po akcji to nie widać by sama armata była jakoś uszkodzona ... 

4 beton to jest wyzwanie ... i tego nie ominę :) 

22 godziny temu, Hello napisał:

2cyjnl4.jpg

1ilob8.jpg

pierwsze zdjęcie wydaje mi sie iż nie przedstawia rzeczonego Schlettstad - brak dodatkowej galerii przy kominie ale to kolejne TO JEST CHYBA ZDJĘCIE Z DRUGIEJ STRONY TEGO MOJEGO :) DZIĘKUJE !!!!!

na nim widać ten pokrowiec na owe 

22 godziny temu, Szydercza Gała napisał:

Mnie tam to wygląda na 3,7cm SK c/30 ta laweta sie zwie bodajże  Dopp L

i tym samy Szydercza Gała został uzyskał dodatkowy przydomek Sokola Gała, rozumiem iż chodzi ci o to 

1589684519_Bundesarchiv_Bild_101II-MN-0945-08_Schulboot__Drache__Doppelflak.jpg.60f4d4c35fc8785a9f17936fd5f4f796.jpg

 

Na koniec pytanie do konsultacji 

Pokład "Główny" na transportowcu robię deskowany natomiast ten gdzie jest szalupa ratunkowa już nie - co sądzicie ? 

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powalczyłem chwilę z transportowcem, ogólny kształt powstał :)

IMG_20190331_235410_8.jpg

IMG_20190331_235504_6.jpg

nawet fajnie to może i będzie wyglądać, zanim zacznę malować :glupek:

IMG_20190331_235950_3.jpg

IMG_20190331_235955_5.jpg

IMG_20190401_000019_9ddddd.jpg

co by odnieść to do rzeczywistości :) 

IMG_20190401_000322_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powalczyłem z pokładem no i przygotowałem komin na drutowanie, czy ktos ma pomysł jak / czym takie planki zawashować postarzyć wyszarzeć - temat ważny bo to jest bilet w jedna stronę jak coś zrobie to już nieodwracalnie - może tylko olejami potraktować ?

IMG_20190402_005048_31.jpg  

IMG_20190402_005149_31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalakieruj dobrze żeby nie piło już więcej. Potem zrób łosza z brudnej benzyny z malutkim dodatkiem van dyke'a. Możesz też troszkę posmyrać suchym pędzlem umbrą paloną, ale nieregularnie i bez przesady. To powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.