Skocz do zawartości

PZL-130 Orlik TC-II


raptorf22

Rekomendowane odpowiedzi

Po ukoczończonym efie-16 naszych SP przyszła kolej na kolejny samolot z szachownicą. Padło na.... Orlika. Zestaw z jakiego powstaje to Aster skala 1/72 przedstawia wersję TC-I. Generalnie zestaw ciężki,szit run, wnóstwo wklęśnięć, nadlewek, tworzywo jest takie mydlane, momentami pukam się w głowę co ja robię tu? ale jest doskonały na konwersję do wersji TC-II. Orlik z Ardpolu czeka w szafie na swoja kolej ,a tymczasem zabrałem się za najnowszą wersję naszej rodzimej konstrukcji. Narazie to co wykonałem to przedłużenie kadłuba, wykonanie wycięć do wotów powietrza i przedziału elektroniki. Prace postępują się powoli ale... jakoś powinno sie udać. Trzymajcie kciuki!

 

th_DSCF4376.jpg

th_DSCF4373.jpg

th_DSCF4371.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniowej przerwie, w wekend podłubałem przy modelu

Efekt prac przedstawiają poniższe zdjęcia. Wykonano już wręgi w kokpicie, instalację oświetlenia kabiny i płytę za pierwszą kabiną. Dodano parę elementów , zobaczcie sami. Dodam do niego żywiczne fotele z Ardpolu Martina Baker MK11 PL, i moze tablice z blaszki, teraz zaczynam zabawę z panelami bocznymi.

 

th_orlik6.jpg

th_orlik5.jpg

th_orlik4.jpg

th_orlik3.jpg

th_orlik2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Prace nad Orlikiem trwają, wykonałem od podstaw tablice w kokpicie, oj troche było z nimi roboty . Udało mi się dostać blaszki do wersji TC-I, ale jest inny układ zegarów więc... cóż wiertełko, drucik i robótki ręczne. Widzę że temat słabo się podoba, ale co tam wieczorkiem wrzucę małą fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba się, podoba, sam zabieram się do Orlika w wersji z silnikiem tłokowym, ale szczerze mówiąc w tym wypadku zdecydowałbym się na Ardpola - niby drogi model, zwłaszcza jak na tą skalę, ale za to jak wygląda! Aha, polecałbym Ci nabycie ostatniego numeru specjalnego Aeroplana, o Orlikach. Kopalnia informacji.

 

PS. Popatrzyłem na podpis. kto, na Boga produkuje Irydę w plastiku?? No kto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś był model I-22 vacu. Robiła to chyba firma o nazwie Marfix, czy jakoś tak. Żeby było ciekawiej, model się nazywał "Iryd".

 

A Orlikowi kibicuję - czekam na postępy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Orlika z Marfixu, masakra:( Jak Iryda jest takiej samej jakości i tak samo dobrze leży w planach (a skądinąd wiem, że tak jest) to ja wolę poczekać aż sam ją będę mógł zrobić od podstaw. Jedyna nadzieja, że Ardpol w końcu ją zrobi na takim poziomie, na jaki zasługuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Prace nad Orlikiem trwają, niestety nie jestem szybki (brak czasu, rodzina etc.) oraz poważne przeyślenia nad tym modelem w stylu,'a może dać sobie z nim spokój" zabrały trochę czasu, ale jakoś zaparłem się i muszę go zrobić. Z prac wykonanych to kokpit zrobiony od podstaw, tablice, drążki, panele, jest kilka blaszek z wersji TC-1 ale generalnie wyposażenie kabiny jest trochę inne i trzeba radzić sobie samemu.

Wykonano otwarty przedział z wyposażeniem radiowym samolotu, będzie otwarta. Zależy mi na ładnej linii modelu, także silnika nie będę otwierał. Poniżej kilka zdjęć z postępu prac.

 

th_orlik1.jpg

th_orlik2.jpg

th_orlik3.jpg

th_orlik4.jpg

th_orlik5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zdjęcia bardzo ciekawe (TC-1), jednak wersja TC-II jest nieco inna niż TC-I. Proponuje zobaczyć Aeropalana z zdjęciami lub na naszym forum jest trochę zdjęć przedziału radiostacji, zobaczysz że są niestety inne w obu wersjach. Generalnie w kokpicie brakuje jeszcze trochę detali, to nie jest ostateczny wygląd. Info dla posiadających ten model Astera:

dobrze się zastanówcie jak weźmiecie go na warsztat, to kawał roboty jak na taki mały samolot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raptorf22 - jak planujesz rozwiazac kwestie skrzydla ktore w TC-II jest zupelnie inne ?

 

Pawle, są dwie opcje jeżeli pytasz o skrzydło. Po przyłożeniu do planów z Aeroplana, widać że skrzydło w wersji TC-2 jest "inne" dopiero za końcówką klapy. Dokonałem już pierwszych cięć oryginalnych płatów i myślę że da radę to ładnie wykonać. Co do materiału wykonania to są 2 opcje:

- docięcie z polistyrenu odpowiedniego kształtu (winglet osobno), w środku mała podłużnica dla lepszej sztywności płata, lub

- wycięcie z balsy kawałeczka płata i z polistyrenu wykonanie wingleta.

potem montaż i szpachla i polerka. Jest z tym trochę zachodu, niestety najbardziej martwi mnie efekt końcowy, bo jest wielką niewiadomą.

Pozdrawiam

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.