Skocz do zawartości

Volvo FH-12 Yamaha Team 2004r. 1:24 Italeri


jawkers

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Witam.

Świetny pmysł na chłodnice z tą siatką! jaka to siatka i gdzie ją dostane?

Siatkę kupiłem na Allegro w dziale "materiały modelarskie" czy jakoś tak. Siatka jest wielkości 10x20 cm, a wielkość oczka to 0,3mm.

 

 

EDIT:

Panowie, gruby przewód biegnący od osłony zaworów, to przewód do odprowadzanie nadmiaru oleju?

I czy Prowadzi on bezpośrednio, do miski olejowej?

c55212ebd0e7ba50.jpg

Zdjęcie umieszczone za zgodą autora zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 367
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Przewód ten to odpowietrznik, kończy się na dole silnika, możesz to zobaczyć na fotkach:

 

80977ee08d454a73.jpg

67968e10c3c3e5f0.jpg

66c4c27d14582fe3.jpg

3749a1a5f1fae101.jpg

76d0460587d9f096.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Dzisiaj poczyniłem małe postępy.

Złożyłem te oto elementy.

33176e8884c7fedf.jpg

Tulne zawieszenie już gotowe.

0a89d8c35c4a4550.jpg

Silnik otrzymał odpowietrznik, narazie przymiarka na sucho i wygląda jak by był krzywy. W odpowietrzniku, wywierciłem otworek od dołu, żeby było realniej, choć i tak nie będzie tego widać. Alternator otrzymał jeden przewód, jeszcze będzie do alternatora dołączony czerwony przewód doładowania akumulatora.

bed06fa71f48770e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jawkers, a jak będziesz robił naczepę? W oryginale? Bo ja też myślę o jakimś zestawie rajdowym, ale raczej Citroena. Mam taki pomysł, żeby zrobić wnętrze naczepki, jako warsztat. Ale to odległe plany.

A w ogóle, to szukam też do innego projektu kompletnej jednej osi z naczepy (z małymi kołami), ale to inna bajka i też odległe plany.

Tak w ogóle, to życzę Ci powodzenia, bo ciekawy projekt zacząłeś.

Będę śledził uważnie.

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Jarku myślałem nad otwieraną naczepą oraz wyposarzeniem, jak i kabiną, lecz jeszcze jest chyba dla mnie za wcześnie, na takie eksperymenty dopiero początkuję. Ale pomyślę o tym, nigdy nie wiadomo.

 

A to co dzisiaj zrobiłem.

Pomalowałem silnik podkładem.

ab4c4b8b62fdd7e9.jpg

5cdd4718fffeeccf.jpg

c61e349a70972726.jpg

Układ kierowniczy.

7bda5581cc3a8f99.jpg

Wydech i inne przewody.

2ea6fd54aa6c5328.jpg

Czy to jest katalizator?

Do tej "puszki" dołączony jest wydech, jak i przewód chyba od tyrbo czy coś podobnego.

b74e9d8efac12825.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Pokarzę, gdzie się mieści ten element.

Skan z instrukcji.

c3e887523a3198c7.jpg

 

1 - To jest chyba katalizator

2 - Wg. waszych podpowiedzi Tłumnik.

3 - Filtr powietrza?

4 - Przewód od "turbo" do tłumnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam:)

nie chce sie wymadrzac, ale chcialem co nie co sprecyzowac.

po pierwsze: nie katalizator (bo to jest cos zupelnie innego, cos co jest stosowane m.in. w reakcjach chemicznych) tylko reaktor katalityczny, tylko jak zwykle (oczywiscie nikogo nie mam zamiaru obrazac, bron Boze) wolimy, nie wiedziec dlaczego, wszyscy uzywac skrotow, ktore czasami znacza cos innego.

po drugie "katalizatory" sa stosowane tylko w silnikach z zaplonem iskrowym (czyli benzyniaki), a to co jest w samochodach z zaplonem samoczynnym (czyt. Diesel) to jest cos innego, ma inna konstrukcje i inne dzialanie w porownaniu z "katalizatorami", ale nie bede sie rozpisywal co i jak.

takze to co napisal voseba to jest ok poza tym "katalizatorem"

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie pamietam jak to sie nazywa, ale rowniez tak jak "katalizator" w benzyniakach tak i w Dieslach sluzy do oczyszcza spalin z czastek stalych i substancji szkodliwych zawartych w spalinach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobił się mały off-topic.

A więc nieprawda jest ze katalizatory są tylko w silnikach z zapłonem iskrowym.

 

Reaktor katalityczny (popularna nazwa – katalizator samochodowy) – część układu wydechowego wszystkich współczesnych samochodów osobowych spełniająca funkcję pozasilnikowego systemu zmniejszania ilości szkodliwych składników spalin. Dawniej nie były stosowane ze względu na mało rygorystyczne normy dotyczące emisji spalin. Dziś stosowane są również w innych urządzeniach napędzanych silnikiem spalinowym, ciężarówkach, autobusach, lokomotywach, wózkach widłowych itp. Ma na celu zmniejszenie ilości szkodliwych związków chemicznych w gazach wydechowych.

Działanie reaktora opiera się na reakcji substancji zawartych w spalinach z katalizatorem. Optymalne warunki pracy katalizatora dobierane są dzięki sterowaniu silnikiem na podstawie danych z sondy lambda.

Przy silnikach o zapłonie iskrowym najczęściej stosuje się reaktory trójfunkcyjne TWC ((en)Three Way Catalyst), które redukują tlenki azotu (NOx) oraz jednocześnie utleniają węglowodory (CH) i tlenek węgla (CO). Aby reakcje te mogły zachodzić równocześnie konieczne jest utrzymywanie współczynnika nadmiaru powietrza na poziomie λ = 1.

Przy silnikach o zapłonie samoczynnym stosowane są reaktory utleniające, które powodują utlenienie związków CH i CO. Jednoczesna redukcja NOx jest w tym przypadku niemożliwa ze względu na fakt pracy tych silników na mieszankach ubogich.

Źródło wikipedia.pl

 

Trochę informacji ze strony firmy Volvo.

 

Ogólnie o ochronie środowiska:

http://www.volvo.com/trucks/poland-market/pl-pl/aboutus/Environment/

 

Najnowsza technologia zastosowana przez volvo:

SCR - selektywna redukcja katalityczna (Selective Catalytic Reduction)

http://www.volvo.com/trucks/poland-market/pl-pl/aboutus/Environment/euro4_euro5/scr_technology/

 

http://www.volvo.com/trucks/poland-market/pl-pl/aboutus/Environment/euro4_euro5/scr_technology/schemat_SCR/

 

AdBlue

http://www.volvo.com/dealers-vtc/pl-pl/VolvoTruckCenter/trucks/environment/euro4_euro5/adBlue.htm

 

Miłej lektury:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Dzięki panowie, już wszystko jasne.

Dzisiaj dokonałem kolejne, małe postępy.

Pomalowałem wszystkie koła pasowe, zostały jeszcze tylko paski do pomalowania.

2f44986a60dd06db.jpg

Ten element służy chyba do podtrzymywania kabiny, podtrzymywania filtru powietrza, i wlotu powietrza.

418a0cbbf13a2ace.jpg

Filtry oleju

e2d0c07e4730b6c8.jpg

Chłodnica

dde4c89d9ce0eace.jpg

60426c64152d0bfb.jpg

Układ kierowniczy.

e0e39bab9e7b2363.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Panowie, czy moglibyście krótko mi opisać jakiś sposób na pomalowanie piasty koła w feldze?

Czy najpierw pomalować piastę, następnie zamaskować i pomalować obręcze, czy jakoś inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego przydało by się ubrać pójść na jakiś parking i popatrzeć na trucki i pogadać z kierowcami bo widzę że wiedza coś nie zbyt o tych autach ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
No kolego przydało by się ubrać pójść na jakiś parking i popatrzeć na trucki i pogadać z kierowcami bo widzę że wiedza coś nie zbyt o tych autach ;]

Kto pyta nie błądzi. Skoro wiesz to mógłbyś pomóc. Znam się na osobówkach, z cięzarówkami nie miałem dużo do czynienia w szkole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Wybaczcie, że post pod postem.

Doszedłem do wniosku, po dłuższym namyśle, że szary silnik będzie się zlewał wraz z ramą. Postanowiłem więc zrobić go w kolorze zielonym, a skrzynię w srebrnym.

Oto wynik.

18a76b6da629e027.jpg

a160b76577bdcc86.jpg

Pomalowałem też elementy, które mają być w kolorze czarnym.

Filtr powietrza.

8e1916e901a182af.jpg

Zbiorniik

aa2ab21c74aa634a.jpg

I kolor szary.

Zbiornik paliwa itp.

7a28bc804d7837c9.jpg

91ea3303612f7644.jpg

4bc15919eade2245.jpg

c6ae462298f7981b.jpg

bacd00698809a860.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przewody na silniku wyszły Tobie b. dobrze. A tak na marginesie to Volvo brzydko maluje silniki, jak sie nie myle Ty robisz silnik tak jak Volvo a ma a taki kolor troche obleśny, no ale jak kto chce...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.