Skocz do zawartości

Bellanca J-300 NR 797W, Dora Wings 1/72


modelpol

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo mnie ucieszyło jak Dora wydała Bellankę "Lituanica", a jeszcze bardziej jak tę na której przelecieli Atlantyk bracia Adamowicze.

I to właśnie ta druga jako pierwsza trafiła na mój warsztat.

Model całkiem ładnie opracowany, sporo detali, nieźle odlanych, ale po dokładniejszym przyjrzeniu się widać delikatne nadlewki coś jakby lekkie przesunięcie połówek formy. Niby nie wielkie ale dość upierdliwe przy drobnych elementach. Barwna plansza w instrukcji to całkiem im nie wyszła.

 

DSCN2667.JPG

DSCN2668.JPG

DSCN2669.JPG

DSCN2677.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na zabawę w budowę.

W instrukcji nie ma nic odnośnie malowania wnętrza, szybki kontakt z Dorą i w odpowiedzi otrzymałem info że wnętrze może być jasno szare.

Na tm etapie nie ma żadnych niespodzianek, odrobinka szpachli na łączeniu połówek skrzydeł.

DSCN9985.JPG

DSCN9995.JPG

DSCN9983.JPG

DSCN9996.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bellanca się powoli buduje. Jako wsparcie merytoryczne: artykuł z "Lotnictwa z  szachownicą", oraz fotki z internetu. W malowaniu będę się podpierał planszą z "Lotnictwa z ..". Ta zestawowa wygląda tak jakby..... .  Wnętrze pomalowane, lekko przybrudzone, kadłub sklejony. Będzie potrzeba odrobiny szpachlówki.

DSCN2674mm.jpg

DSCN2675mm.jpg

DSCN2676mm.jpg

DSCN2679mm.jpg

DSCN9790mm.jpg

DSCN9792mm.jpg

DSCN9797mm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowy ciąg dalszy: było szpachlowanie i szlifowanie, później wszystkie elementy zostały potraktowane Surfacerem 1000. I został położony pierwszy kolor: biały Humbrol 22 na kadłub. Ta biel została lekko złamana  kropelką żółtego i szarego. Zdjęcia tego do końca nie oddają.

W skrzydłach zrobiłem kołki ustalające i otworki w kadłubie.

To tyle na dzisiaj......

cdn....

DSCN9841.JPG

DSCN9842.JPG

DSCN9843.JPG

DSCN9845.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Kolory położone: skrzydło góra, usterzenie pionowe i zastrzały- mieszanka Humbrol 14 i 22, skrzydło dół i poziom- Humbrol 14 Pasek na kadłubie to pomalowana taśma Tamiyi, zamiast kalkomanii zaproponowanej przez Dorę. Kalkomanie się ładnie  nakładają, więcej uwagi trzeba zachować przy nakładaniu znaków na skrzydłach. I teraz wiem że imitacje napedów lotek najlepiej wkleić po malowaniu i nałożeniu kalkomanii, /tak zrobię przy drugiej Bellance/

Edit:

Maski do malowania oszklenia dołączone przez Dorę są  takie sobie, lepiej wyciąć własne z  taśmy Tamiyi.

 

DSCN9954.JPG

DSCN9956.JPG

DSCN9978.JPG

DSCN9987.JPG

DSCN9989.JPG

Edytowane przez modelpol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że tak późno. Długi weekend ma swoje prawa. Malowanie z LzSz jest nieprawidłowe.

Szkoda, że przyjąłeś takie tempo. To z instrukcji DW zawiera trzy błędy (tylny statecznik poziomy na być czerwony, statecznik pionowy błękitny, podwozie i felgi czerwone). Prawidłowe malowanie jest na okładce pudełka. Bellanki były kryte płótnem i taki powinien być kolor wnętrza. ?

Edytowane przez Jarekk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

54 minuty temu, Jarekk napisał:

Sorry, że tak późno. Długi weekend ma swoje prawa. Malowanie z LzSz jest nieprawidłowe.

Szkoda, że przyjąłeś takie tempo. To z instrukcji DW zawiera trzy błędy (tylny statecznik poziomy na być czerwony, statecznik pionowy błękitny, podwozie i felgi czerwone). Prawidłowe malowanie jest na okładce pudełka. Bellanki były kryte płótnem i taki powinien być kolor wnętrza. ?

Co do kolorystyki wnętrza to takie info dostałem z Dory:

Hello We have not found any mention of interior colors. I think it was light gray.

Co do kolorystyki poziomu, to nawet grafik z Dory chyba nie  wiedział do końca jak to malowanie ma wyglądać: na rzucie z boku poziom jet ciemny niebieski, z góry już czerwony, a tak naprawdę cała ta plansza z instrukcji wygląda jakby do druku poszła któraś tam wersja robocza.Zanim rozpocząłem budowę tej miniaturki to trochę dostępnych  zdjęć przejrzałem i stanęło na tym że poziom będzie  ciemno-niebieski.

No chyba że znajdą się jakieś kwity mówiące że poziom jest  czerwony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja poszła do druku chyba znacznie wcześniej i "nie dało" się jej wydrukować jeszcze raz. Statecznik poziomy  na okładce został poprawiony w stosunku do pierwotnego projektu. 

Co do kwitów to nie muszą się znajdować. One są. Trzeba zagłębić się we wcześniejszą historię samolotu i artykuły prasowe z epoki. Przy zakupie samolot był biało-błękitny. Czerwone elementy pojawiły się już w pierwszym malowaniu Adamowiczów.

Popatrz na to zdjęcie od spodu. Statecznik poziomy i spód skrzydła nie są w tym samym kolorze. A u Ciebie oba elementy są ciemnoniebieskie.

Adamowicz4.png

Adamowicz4 modelwork.jpg

Edytowane przez Jarekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Po dłuższej przerwie wracam do zabawy przy Bellance.

 

Co do kolorystyki poziomu to się jeszcze wstrzymam/póki nie wkleję popychaczy i linek/zawsze mogę przemalować bezstresowo. Trochę poczytałem,  i odbyłem kilka rozmów i nadal mam wątpliwości.

W modelu poprawiłem podwozie,  i zastrzały. Pod kadłubem dodałem osłonę okuć zastrzałów podwozia.

Teraz pozostało mi dokończyć podwozie i doklejenie pozostałych drobnych elementów widocznych na zdjęciach, oraz  nałożyć resztę  kalkomanii.

DSCN9951.JPG

DSCN9955.JPG

DSCN9959.JPG

DSCN9960.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Po dłuższej przerwie udało mi się dokończyć miniaturkę Bellanki braci Adamowiczów.

Kilka poprawek było: podwozie, zastrzały, kolektor spalin, dysze Venturiego przeniesione na boki kadłuba przed kabinę.

I to malowanie, mimo że poziom pomalowałem na czerwono, to do końca nie jestem przekonany do tego malowania.

 

 

DSCN9993AAAAA.jpg

DSCN0002AAAAAAA.jpg

DSCN0006AAAAAA.jpg

DSCN0005AAAAAA.jpg

DSCN0011AAAAAAAAA.jpg

DSCN0024AAAA.jpg

DSCN0004AAAAAA.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na to patriotycznie. Ta Bellanca lecąc do Dani była w barwach narodowych Danii (biało-czerwona). Następnie została odsprzedania na przelot do Grecji i dostała barwy narodowe Grecji (biało-niebieskie).

Adamowiczowie odkupili ją w „greckich barwach” i też chcieli pomalować patriotycznie. Dodali nowe napisy. Skrzydła zostały jasne (błękitne?). Wszystko wskazuje na to, że silnik i przód kadłuba dostały nową barwę (zakładamy, że czerwoną). Taki sam ciemniejszy odcień dostał statecznik poziomy. I mamy samolot prawie w barwach narodowych. 

?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przeglądałem różne materiały to trafiłem nawet na planszę z niebieskim przodem, czerwonymi skrzydłami i poziomem. Odbyłem kilka rozmów ,łącznie z autorem planszy i artykułu w Lotnictwie  z szachownicą. I tak naprawdę zwątpiłem i efekt tego jest taki jak na  zdjęciach gotowego modelu. Tak trochę  aby był:" wilk syty i owca cała".

Malowanie to jedno, ale Dora popełniła kilka baboli które jakoś tam poprawiłem.

Kolejna będzie  pomarańczowa Lituanica na której Steponas Darius i Stasys Girėnas przelecieli w 1933 roku Atlantyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, modelpol napisał:

Kolejna będzie  pomarańczowa Lituanica na której Steponas Darius i Stasys Girėnas przelecieli w 1933 roku Atlantyk. 

A nie fajniej byłoby zrobić drugą polską Bellankę?

"Santa Rosa Maria" Stanisława Husnera? Litewska Bellanca idealnie się nadaje. :)

 

Co do naszych autorów i publikacji (LzS) to są one na bardzo przeciętnym poziomie. Jest lepsza i dużo bardziej wiarygodna literatura. Informacja, że Bellanka została ewakuowana do Rumuni jest niewiarygodna w świetle istniejących zdjęć. O dalszych losach na Krymie nie wspomnę. Znane są dwa zdjęcia spalonego kadłuba Bellanki w Małaszewiczach i nazwisko pilota, który ją tam ewakuował.

 

 

NASg.jpg

Edytowane przez Jarekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Trochę odgrzewana..ale własnie robię.

Mam wrażenie, ze płaty  są jakoś tak nisko osadzone(porównując do zdjęć..tzn za duży garb nad). z drugiej strony  na zdjęciach płat tuz nad  oszkleniem.. Coś mi  się wydaje że Dora przekombinowała. Brakuje mi też  rzutu  z przodu co by pokazał  położenie płatów( moim zdaniem powinny mieć lekki wznios..może to złudzenie )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2019 o 19:23, dedrey napisał:

Trochę odgrzewana..ale własnie robię.

Mam wrażenie, ze płaty  są jakoś tak nisko osadzone(porównując do zdjęć..tzn za duży garb nad). z drugiej strony  na zdjęciach płat tuz nad  oszkleniem.. Coś mi  się wydaje że Dora przekombinowała. Brakuje mi też  rzutu  z przodu co by pokazał  położenie płatów( moim zdaniem powinny mieć lekki wznios..może to złudzenie )

 

Nic Ci się kolego nie wydaje. Model jest spaprany pod względem umiejscowienia płata. O ilości błędów w instrukcji to nawet nie wspomnę. Możesz sobie ku przestrodze przeczytać tutaj:

https://www.kfs-miniatures.com/1-72-bellanca-j-300-budowa/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.