Skocz do zawartości

Rozmiary dysz w aero


HKK

Rekomendowane odpowiedzi

Taka historia.
Nie podobało mi się zachowanie PS-770 przy małych otwarciach dyszy. Czyszczenie nie pomagało. Postanowiłem zmierzyć średnicę dyszy (nominalnie 0.18 mm) i okazało się, że ma ponad 0.3 mm!
Rozkalibrowana? W prawie nie używanym i dość nowym aero?
Pomierzyłem dysze w pozostałych. Oto wyniki. Po lewej średnica nominalna, po prawej zmierzony zakres.

  • PS-770 0.18  zmierzono  0.30 .. 0.33
  • PS- 289 0.3  zmierzono 0.35
  • Iwata HP-BH 0.2 zmierzono 0.21..0.25
  • Iwata HP-CH 0.3 zmierzono 0.35
  • Triplex 0.35 zmierzono 0.35
  • Olympos 0.18 zmierzono 0.21..0.28
  • Iwata CM-B 0.18 zmierzono 0.30..0.33

Początkowo myślałem, że w jakiś sposób rozkalibrowałem sobie niemal wszystkie dysze gdyby nie to, że Iwata CM-B jest nowa i nigdy nie używana. Potem znalazłem dyskusję https://www.airbrushforum.org/threads/micron-nozzle-dimension-measurement.21310/ z której wynika, że inni pomierzyli podobne wielkości.

Solo zapewne będzie pytał o wnioski :). Są takie:
1. Podawane przez producentów średnice dysz mogą mieć się nijak do rzeczywistości.

2. Faktyczna średnica dyszy może mieć się nijak do osiąganej minimalnej plamki.

 

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jawkers napisał:

Możliwe że niektóre firmy mają tak wielką "tolerancję wymiaru"?

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tolerancja_wymiaru

Nie sądzę. Myślę, że kiedyś, gdy "cienkość" linii rzeczywiście zależała głównie od średnicy dyszy, podawano rzeczywiste wartości. A potem gdy dzięki różnym rozwiązaniom udawało się osiągać coraz mniejsze plamki, to dla uproszczenia niektórzy zaczęli podawać jakieś "referencyjne" wartości zamiast rzeczywistych. Jakby to wyglądało, gdyby Custom Micron miał dyszę 0.3 skoro konkurencja podaje np. 0.15?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może niektórzy z Was pokusiliby się na własne pomiary i podzielili wynikami? Ja mierzyłem używając do tego wierteł o rozmiarach 0.2, 0.3 i 0.35. Średnice wierteł zweryfikowałem suwmiarką i wymiar zgadzał się z nominalnym. Wiertło wkładałem (nie wpychałem!) delikatnie tępą stroną do dyszy od strony jej wylotu/czubka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak już chcecie mierzyć to mikrometrem średnicę zewnętrzną wystającej igły tuż przy czubku dyszy, i to też ostrożnie żeby nie uszkodzić bardzo delikatnego końca dyszy.  Wiertła!? to nawoływanie do zepsucia sprzętu nierzadko za kilkaset złotych.

Edytowane przez iras67
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam ten temat z airbrushforum. Nie wiem, czy ma sens zawracać sobie z tym gitarę. Jeśli aerograf maluje jak ma, to chyba nie ma znaczenia czy dysza jest taka czy inna. Byle by pryskał jak powinien i dysza była trwała. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, iras67 napisał:

Witam. Jak już chcecie mierzyć to mikrometrem średnicę zewnętrzną wystającej igły tuż przy czubku dyszy, i to też ostrożnie żeby nie uszkodzić bardzo delikatnego końca dyszy.  Wiertła!? to nawoływanie do zepsucia sprzętu nierzadko za kilkaset złotych.

Eee tam ? . Przecież nikt nie wpycha wiertła na siłę do dyszy. Albo swobodnie wchodzi, albo nie pasuje. Oczywiście nie ostrym końcem. To nie plastelina. Twarda igła pracuje w dyszy non stop i jej nie rozpycha. No chyba, że mówimy o H&S ?. Mój Triplex ma dyszę mosiężną i pracuje od 15 lat. Jak miał 0.35 tak ma. A Fuso Seiki (Iwata i MR Hobby) robi dysze ze stopu platyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2019 o 19:09, Fixer napisał:

W moim PS-770 wiertło 0,3 (Tamiya) wchodzi z niewielkim luzem.

To tak jak u mnie. Ale 0.35 już nie wchodzi. W razie, gdyby ktoś się tym nadal martwił, to mam również nigdy nie używaną zapasową dyszę do PS-770 i ona ma tak samo. Te dysze są zresztą, jak już kilkakrotnie pisano kompatybilne (lub identyczne) z dyszami w Iwacie CM-B i średnica również się zgadza.

W dniu 27.09.2019 o 18:40, Thalgonis napisał:

PS-289 0,3 – wiertło 0,3 przeszło. 0,4 już nie (nie mam nic pośredniego niestety)

U mnie 0.35 pasuje idealnie.

W dniu 28.09.2019 o 14:06, mbrnnr napisał:

Pamiętam ten temat z airbrushforum. Nie wiem, czy ma sens zawracać sobie z tym gitarę. Jeśli aerograf maluje jak ma, to chyba nie ma znaczenia czy dysza jest taka czy inna. Byle by pryskał jak powinien i dysza była trwała. 

Przejmować się nie ma co, zgoda. Warto jedynie pamiętać zanim zacznie się dyskusję na temat różnic między dyszami "0.2" i "0.3", bez zaznaczenia o jaki konkretnie aerograf chodzi.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2019 o 14:52, push-up78 napisał:

Ciekawy test aerków z dyszmi 0,2mm Wave,Tamiya.Procona,Iwaty.Nawet jak widzę,że Procon jest jakby naj z tej czwórki....

Testowanie aerografu przez pociągnięcie paru maziajów na papierze to jak testowanie samochodu za pomocą krótkiej przejażdżki po osiedlu. Fajny samochód, jeździ i nie gaśnie. Wygodny, bo po 10 min plecy nie bolą. Polecam. :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.