Skocz do zawartości

Mitsubishi A6M2b Zero - Tamiya 1/72


Usul

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrnąłem chyba do końca, model bardzo przyjemny do składania, chodź ma parę pułapek, w które początkujący jak ja może wpaść. Ogólnie moje uwagi:

- model bardzo fajnie spasowany, bardzo mało szpachlowań itp. sam się składa

- ma delikatne linie podziału... które nowicjusz może naruszyć - na dole prawego skrzydła to widać i szlifując łączenie połówek. Próbowałem je odwzorować - wyszło całkiem nieźle, ale na skrzydle dalej za delikatnie

- Japoniec ten ma wystające dynksy na które trzeba uważać i wcześniej pomalować. Ja wpadłem w pułapkę i nie pomalowałem tej malutkiej klapki przy podwoziu od tej strony gdzie nie ma dojścia. I ogólnie trzeba na to wszystko uważać, bo łatwo ułamać ?

- samolot ma bardzo skomplikowane (jak dla mnie) oszklenie, troszkę musiałem spędzić czasu, bo pod dwie kalki troszkę farby weszło - bawiłem się w czyszczenie

- Japoniec ten ma skromnie kalkomanie - w porównaniu do BF'a, ale.... trzeba je precyzyjnie nakładać, mi te jedno czerwone kółko ze skrzydła trochę się ześlizgnęło (nawet nie wiem kiedy, wydawało mi się, że wszystko leży super)

- tym razem nie chciałem przesadzić z brudzeniem, jak to zrobiłem w przypadku BF'a, wydaje mi się nieźle, ale to raczej chciałbym Waszej opinii

- model dosyć mocno zmatowiłem, wygląda to moim zdaniem dobrze


Dziękuję wszystkim za uwagi i komentarze - zarówno te krytyczne, jak i pozytywne, staram się rozwijać i brać je do głowy (np. przemalowanie wnętrza, bo kolor na początku był "źle zielony" :) ).

Ostatnie zdjęcie jest z BF'em, chyba muszę pomyśleć nad jakąś podstawką - może zrobię jakiś kawałek lotniska, żeby lepiej im się stało razem :)

P.S. Postaram się zrobić lepsze zdjęcia, jak tylko trochę słońca zaświeci...


zero_final_2.jpgzero_final_3.jpg



zero_final_1.jpgzero_final_4.jpgzero_final_5.jpgzero_final_6.jpgzero_final_7.jpgzero_final_8.jpg

Edytowane przez Usul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hard-corowcy od śladów eksploatacyjnych zaraz Ci powiedzą, że za czysty, ale moim zdaniem jest spoko.  Poza tym kalki coś chyba za twarde. Co do wykończenia w macie to myślę, ze lepiej by było satyna, bo jednak tam się coś zawsze chociaż trochę błyszczało, a matowe sprawia wrażenie takiego szorstkiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, WujekAlice napisał:

Hard-corowcy od śladów eksploatacyjnych zaraz Ci powiedzą, że za czysty, ale moim zdaniem jest spoko.  Poza tym kalki coś chyba za twarde. Co do wykończenia w macie to myślę, ze lepiej by było satyna, bo jednak tam się coś zawsze chociaż trochę błyszczało, a matowe sprawia wrażenie takiego szorstkiego

Dzięki za dobre słowo, przy pierwszym modelu przegiąłem z brudzeniem (straszne ślady okopceń), wiec tu chciałem czyściej.
Z wykończeniami kombinuję, eksperymentuję. Jak skleję innego japońca w tej kolorystce, to z chęcią zrobię bardziej satynowy, żeby porównać na żywo obok siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja będę ten zły i napiszę co jest nie tak:

- maszt antenowy wklejony jest odwrotnie, powinien być "wygięty" do przodu

- podwozie ma złą geometrię, jest zbyt rozchylone.

Ale następny będzie lepszy :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, abtb napisał:

To ja będę ten zły i napiszę co jest nie tak:

- maszt antenowy wklejony jest odwrotnie, powinien być "wygięty" do przodu

- podwozie ma złą geometrię, jest zbyt rozchylone.

Ale następny będzie lepszy :super:

O kurcze, antenę może uda się poprawić, dzięki !
Co do geometrii to nie przychodzi mi do głowy jak je bardziej rozchylić - są w modelu otwory pozycjonujące i po wejściu w nie całość opiera się na tych malutkich częściach klap podwozia.
Dzięki za uwagi !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem w warsztacie, według mnie brudzingu jest w sam raz. Ogólnie krok dalej niż w przypadku Mesia, następny będzie jeszcze lepszy.

P.S. Popracuj teraz nad zdjęciami. Załatw sobie lepsze oświetlenie (dwie lampy biurowe z dobrymi żarówkami) i rób zdjęcia na kartce wygiętego brystolu, np. A3, ułożonej tak, żeby nie było widać przejścia między podłożem i tłem (z boku w kształcie litery L).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwozia nie ma co ściskać. To nic nie da bo golenie są wklejone źle. Trzeba je zamienić miejscami, same golenie podwozia bez osłon (te są dobrze). Po prostu wkleileś lewą w prawą i na odwrót.

Edytowane przez zegeye
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.