Skocz do zawartości

Ju-87B-1 Stuka Airfix 1/72


Usul

Rekomendowane odpowiedzi

Zero skończone, można jechać dalej. Zostaję w Państwach Osi i wracam do III Rzeszy, czyli legendarny Sztukas. Zawsze mi się ten samolot podobał. No i brał udział w kampanii wrześniowej, a wszystko co walczyło w Polsce jest ładniejsze.


Wybór padł na airfixa (podobno bardzo dobrze im wyszedł), dorzuciłem oczywiście maski i chcę spróbować kokpitu od Yahu.

Oczywiście na oględzinach nie mogło się skończyć i coś tam do siebie od razu przykleiłem :)

Teraz muszę go na sucho złożyć i sprawdzić czy będzie widać te otwory wlewowe. Jak tak to będę szlifował i szpachlował.

Zapraszam wszystkich do podpowiadania, wrzucania uwag czy obserwowania :)

stuka-start-1.jpg

stuka-start-2.jpg

stuka-start-3.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo 9./Sturzkampfgeschwader 51 (Francja 1940) albo Stg. I lub II - to kusi, bo właśnie kampania wrześniowa. Ale żeby iść w tym kierunku potrzebuję lepsze zaplecze dokumentalne. w najbliższy weekend pewnie podejmę ostateczną decyzję, jak przejrzę co mam z dokumentacji (mam chyba stare opracowania bellony i coś jeszcze) i co mogę znaleźć w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam w zestawie jest jeszcze malowanie z Hiszpanii. poza tym bardzo efektowne jest malowanie z Afryki z takim długaśnym czerwonym wężem na burtach.  Academy to kiedyś robiło - nawet mam rozgrzebany ten model, bo się jedna goleń podwozia gdzieś zgubiła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze kusi mnie zrobić maszynę Franka Neuberta z I./StG 2 Immelmann  - tego co zestrzelił P.11c kpt. Medweckiego. On latał na B1. Pierwsze zestrzelenie w Polsce, a P11 też zamierzam popełnić. Jego numer boczny to T6+GK. Myślę, że to może być fajny pomysł, jak sądzisz/sądzicie ? Malowanie te normalne na RLM 70/71 (ostre przejścia, segmentowe).

Swoją drogą znalazłem fajny schemat w jednej z książek moich znalazłem:

 

ksiazka_1.jpgksiazka_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

65/70/71 - i ostre przejścia.  Mnie bardziej ciągnęłoby malowanie z Hiszpanii, ale każdy po swojemu. Właśnie sobie zdałem sprawę, że mam tylko Ju87 D8 w malowaniu nocnego bombowca/szturmowca chyba z Włoch z zimy 44/45, a tych "klasycznych" Stukasów B2 to mam chyba e 3 ale wszystkie w pudełkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście, zamówiłem te siedziska... Od razu zamówiłem też takie śmieszne maski do malowania - będę miał nowe doświadczenie z czymś takim :) 

 

A jeszcze pytanie - skąd wziąć literki typu białe G, czarne K na oznaczenie maszyny ? bo szukam po moje hobby i znaleźć nie mogę czegoś takiego.

 

22134_2_amlm73030_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jak chcesz zrobić T6+GK Neuberta to litrka G czerwona z białą obwódką bo to była 2 Staffel.

Z takiego https://www.misterkit.com/product/17476857/junkers-ju-87-part-2  zestawu zlepisz cały kod. Kalki Print Scale kupowałem w Martoli kiedyś bez problemu. Popytaj.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o super

Godzinę temu, LarwaKraft napisał:

Witam!

Jak chcesz zrobić T6+GK Neuberta to litrka G czerwona z białą obwódką bo to była 2 Staffel.

Z takiego https://www.misterkit.com/product/17476857/junkers-ju-87-part-2 zestawu zlepisz cały kod. Kalki Print Scale kupowałem w Martoli kiedyś bez problemu. Popytaj.

Pozdrawiam

Krzysztof

Super, akurat we wtorek będę w Warszawie na bitwy Warszawskiej, to wskocze do Martoli, dzięki ! Co prawda Twój link jest do 32'ki, ale do 72'ki też mam nadzieję znaleźć.

 

Ale jakby ktoś miał to chętnie odkupię/przyjmę/wymienię, cokolwiek :)

Chyba taki zestaw jest najlepszy (a przynajmniej lepszego nie znalazłem): 
https://www.mn-modelar.cz/cz-detail-902063764-1-72-junkers-ju-87-stuka-wet-decals.html ale w nim G nie ma białej obwódki, hmm... A może coś pokombinować z wydrukiem samemu... Szukam dobrego rozwiazania..

 

Edytowane przez Usul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zrobić w tym modelu otwartą kabinę, więc trochę bardziej się nad nią pochylić. 

I tu moje pytania - czy jest ona wystarczająco zwaloryzowana jak na 72'kę (fotele będą żywiczne).

I mam pytanie co do kolorków - część wydaje mi się się wyszperałem, części nie mam pojęcia - czy pomoglibyście zweryfikować:

stuka-cabin-1.jpgstuka-cabin-2.jpg

 

 

 

I od razu - B-1, które latały nad Polską miały jedną syrenę - ze znalezionych zdjęć wnioskuje, że w prawej goleni ?

Na pierwszym zdjęciu - z naszego nieba widać, że nie mają w lewym, a nad drugim zdjęciu, jest co prawda B-2 z grudnia 41, ale ma w prawej goleni syrenę (a nie sądzę, by były przekładane). Dobrze kombinuję  ? Eh,,,, Znowu opracowanie kagero na schemacie pokazuje, że B1 z mid production miały 2 syreny.

 

 

1920px-Bundesarchiv_Bild_183-1987-1210-5

 

Bundesarchiv_Bild_101I-392-1334-04,_Russ

 

 

 

W dniu 8.11.2019 o 10:59, LarwaKraft napisał:

Witam!

Jak chcesz zrobić T6+GK Neuberta to litrka G czerwona z białą obwódką bo to była 2 Staffel.

Z takiego https://www.misterkit.com/product/17476857/junkers-ju-87-part-2 zestawu zlepisz cały kod. Kalki Print Scale kupowałem w Martoli kiedyś bez problemu. Popytaj.

Pozdrawiam

Krzysztof

A tu dopytam - skąd informacja o tej białej obwódce ? Bo wg. opracowania Kagero jest to po prostu czerwona litera.

Edytowane przez Usul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszne jest to, jak zdjęcie wyciąga rzeczy, których normalnie nie widać.. Na żywo kabina jest lekko przybrudzona, na zdjęciach wygląda jak chlew. To jest co najmniej dziwne, jeszcze trochę ją pomacam white spiritem, ale naprawdę na żywo jest znacznie czystsza. To w końcu początek wojny, nie miała kiedy się mocno pobrudzić.

Cóż, jak widać, doszły żywiczne fotele - to mój pierwszy kontakt z żywicą i wygląda naprawdę ładnie. Wrzucam też tablicę od yahu - jak wspominałem chcę zostawić otwartą kabinę, więc chce , by to wyglądało. 

Jutro spojrzę na to jeszcze świeżym okiem, jak dalej będzie mi się podobało to powklejam wszystko i skleję połówki.

Jak to widzicie ? Jak ta żywica, ok, czy poprawić coś w niej jeszcze ?

ju-87-cabin-1.jpg

 

ju-87-cabin-2.jpg

ju-87-cabin-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Na początku wojny czerwone litery kodowe posiadały białe obwódki bo inaczej zlewały się z ciemnym kamuflażem. Potem z nich zrezygnowano bo myliły z daleka myśliwców Luftwaffe. Po prostu z daleka kojarzyły się z polskimi szachownicami. . Przypadek pomylenia Stukasa z Karasiem.

Co do syren tzw. "trąb jerychońskich" to w kampanii w Polsce Ju 87 nie posiadały ich. WOGÓLE. Potwierdzają to dostępne fotografie.

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LarwaKraft napisał:

Witam!

Na początku wojny czerwone litery kodowe posiadały białe obwódki bo inaczej zlewały się z ciemnym kamuflażem. Potem z nich zrezygnowano bo myliły z daleka myśliwców Luftwaffe. Po prostu z daleka kojarzyły się z polskimi szachownicami. . Przypadek pomylenia Stukasa z Karasiem.

Co do syren tzw. "trąb jerychońskich" to w kampanii w Polsce Ju 87 nie posiadały ich. WOGÓLE. Potwierdzają to dostępne fotografie.

Pozdrawiam

Krzysztof

Dzięki !!

O trąbach to bardzo ciekawe, bo propaguję się informacje, jaką to wojnę psychologiczną one wprowadzały właśnie u nas, a tu proszę jakie sprostowanie, dzięki za cenne informacje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, żeby nie było, że sie opierdzielam. Miałem, odrobinę pracowity tydzień i nie było kiedy sklejać, ale coś poszło do przodu.

Model spasowany jest nieźle, ale tamiya to nie jest i gdzieniegdzie trzeba było powalczyć pilnikiem i szpachlówką. 

Strasznie spodobało mi się odtwarzanie historii sztukasa, kupiłem i zapoznałem się z opracowaniem kagero, z monografią lotniczą i pozycją "Uwaga Sztukas" i.... jest wiele zaprzeczających się informacji :) Więc część rzeczy dochodzę sam po zdjęciach (dzięki LarwaKraft za znaczne poszerzenie  mojej biblioteki zdjęć z kampanii wrześniowej). 

Ale jeśli chodzi o postępy - wszystko prawie jest poklejone, położyłem podkład, poprawiałem linie podziału i szlifowałem i znów położyłem podkład i tak... ze 3 razy. W końcu wydaje  mi się, że osiągnąłem satysfakcjonujący poziom i zmierzyłem się z preshadingiem.

To mój pierwszy preshading w życiu, niestety nie wyszedł idealnie, ale w tej skali każdy drobny ruch ręką tak cholernie widać... Teraz jestem świadom, że to też jest sztuka i bardziej docenię kolegów pracę u których ta robota wychodzi :) Starałem się spiknąć czarnym wszystkie linie jakie są (czyli też otwory inspekcyjne itp.).
Wszelkie uwagi mile widziane (jak zawsze) ?

Na tą chwilę wygląda to tak (przed i po, dołu nie pokaże, bo wszystko schnie):

ju-87-surfacer-1.jpg

ju-87-surfacer-2.jpg

ju-87-preshading.jpg

Starałem 

Edytowane przez Usul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Preszajdingiem się nie martw aż tak bardzo. Skontrolujesz jego widoczność nakładając bazowy kolor. Osobiście uważam, że preshading pod kamuflaże składające się z różnych kolorów troszkę mija się z celem. Efekt ciemniejszych linii na tego typu barwnych schematach malowania łatwiej uzyskać postshadingiem i rozsjasniania całych paneli. Z całą pewnością będzie pre widać na spodzie jak psikniesz RLM65. 

Podglądam z przyjemnością bo widzę że do tematu przykładasz się bardzo mocno ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poszło - pierwsza malowanie RLM-65 i wydaje mi się, że wygląda nieźle, jak sądzicie ? (obrazek nr 1) Niektóre są za grube, ale to skontroluje myślę, że drugą warstwą.

I od razu dwa pytania:

1. szkiełko - chcę zrobić otwarty, ale ta otwarta wersja szkla od airfixa wydaje mi się straszna - czy trzeba pomalować wewnętrzną szybkę tylko od wewnątrz czy jak to sobie wyobrazili ? Mógłby ktoś podpowiedzieć ? Czy ciąć tą co jest w całości (bo się, nie nie spierniczyć).. (obrazek nr 2)

2. Czy w moim założonym malowaniu kołpak śmigła powinien być czerwony  - tak jak w tym opracowaniu, to nie dokładnie ta sama jednostka, ale wydaje mi się analogiczna ? (obrazek nr 3)

 

ju-87-preshading-2.jpg

 

ju-87-szklo.jpg

 

ju-87-opracowanie-1.jpg

Edytowane przez Usul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Usul napisał:

1. szkiełko - chcę zrobić otwarty, ale ta otwarta wersja szkla od airfixa wydaje mi się straszna - czy trzeba pomalować wewnętrzną szybkę tylko od wewnątrz czy jak to sobie wyobrazili?

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, ale ja (i chyba spora część innych też) po zamaskowaniu z zewnątrz najpierw maluję tym samym kolorem co środek kabiny, a potem kolorem kamuflażu. Może taka droga na skróty nie jest najelegantsza, ale unikam w ten sposób przesunięcia kolorów, które mogło by nastąpić przy maskowaniu i malowaniu od środka i z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Baas ArK napisał:

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, ale ja (i chyba spora część innych też) po zamaskowaniu z zewnątrz najpierw maluję tym samym kolorem co środek kabiny, a potem kolorem kamuflażu. Może taka droga na skróty nie jest najelegantsza, ale unikam w ten sposób przesunięcia kolorów, które mogło by nastąpić przy maskowaniu i malowaniu od środka i z zewnątrz.

O, nie wiedziałem o tej metodzie, dzięki !!
Ale w moim pytaniu chodziło mi o co innego. Na zdjęciu są 2 opcje szkiełka - z otwartą i zamkniętą kabiną. Wydawało mi się, że otwartą kabinę robi się tak, że maluje się część na którą kabina ma nachodzić, część nachodzącą i nakleja je się na siebie. Tutaj od razu są te dwie części złączone i nie da się pomalować tej części szybki na którą naszła druga. Nie wiem czy jasno piszę, jak coś to to narysuje, bo może przekombinowuję :) Ale wiesz o co mi chodzi czy nie bardzo ? :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szybkie pytanie o kolory bomb ? Na mój gust RLM 70, pylony, jestem niemalże pewny, że czarne. Bomby wydają mi się w RLM70 - szczególnie 50kg, ale duża bomba, na środku tak samo ? Generalnie wszystko wnosze po zdjęciach z okresu. I tu ciekawe - kolorki pylonów i bomb też zmieniały się z "czasem", więc analizuję tylko te z kampanii wrześniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Usul napisał:

O, nie wiedziałem o tej metodzie, dzięki !!
Ale w moim pytaniu chodziło mi o co innego. Na zdjęciu są 2 opcje szkiełka - z otwartą i zamkniętą kabiną. Wydawało mi się, że otwartą kabinę robi się tak, że maluje się część na którą kabina ma nachodzić, część nachodzącą i nakleja je się na siebie. Tutaj od razu są te dwie części złączone i nie da się pomalować tej części szybki na którą naszła druga. Nie wiem czy jasno piszę, jak coś to to narysuje, bo może przekombinowuję :) Ale wiesz o co mi chodzi czy nie bardzo ? :)

Musiałem poszukać sobie w necie instrukcji, ale już wiem o co biega. Dziwnie to Airfix rozwiązał i nie mam bladegogo pojęcia jak  ugryź te "zsunięte" osłony. Można spróbować rozciąć delikatnie czeską żyletką, tyle że później szlifowanie i polerowanie do takiego (tylnej z zewnątrz, przedniej od wewnątrz) to może być lepsza jazda, nim uzyska się wymiar umożliwiający nałożenie jednej na drugą.
Nie patrzyłeś czy nie ma gdzieś dostępnych wydmuszek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.