Skocz do zawartości

BORDER MODEL Fine Engraving


lesio-69

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś używał narzędzi firmy BORDER MODEL?

Interesuje mnie ten rylec

https://www.mojehobby.pl/products/Fine-Engraving-Blade-0-3mm.html

Jest bardzo podobny do rylca Tamki (jeśli nawet nie jest to samo, tylko oprawione w rączkę)

https://www.mojehobby.pl/products/Fine-Engraving-Blade-0.3mm.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Solo napisał:

Na moje oko on wygląda jak rylec MRP.

Na pewno nie. MRP nie ma tylu średnic i ma inny kształt.

https://plastmodel.pl/p/27/27270/mr-scriber-narrow-mr-paint-black-mrp-sc1-nozyki-pilki-pincety-szczypce-itp-narzedzia-modelarskie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Solo napisał:

Pisałem o narzędziu Border Model a nie Tamki.

Tu masz lepszy widok na końcówkę Border Model. Dla mnie nie przypomina w żaden sposób MRP, tylko Tamkę

https://www.toypanic.com/toy.aspx?p=37615

https://warmodel.ru/skraybery-bd0043-ceratizit-03-mm/

Tu masz jeszcze recenzję paru narzędzi Border Model i dokładnie widać kształt skrobaka

https://dnmodels.com/all/border-model-tools-review/

Edytowane przez lesio-69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Solo napisał:

I Tamka i MRP nie są warte pieniędzy które kosztują.

I dlatego zainteresowało mnie Border Model. Jest dużo tańsze. Myślałem, że już ktoś tego na forum używał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ten 0,2mm, €16 to jednak sporo taniej niż €20+€28 Tamki. Ciężko powiedzieć coś o wytrzymałości, ale trasowałem sobie 2 linie na garbie F-18, bardzo ładnie się prowadzi :) Do tej pory miałem Engraver Tamki/Olfy (robi szerokie linie) oraz Trumpetera (wąskie linie). BorderModel jest zdecydowanie przyjemniejszy w użyciu, no i przekrój końcówki rylca jest prostokątny, nie trójkątny, więc i nie ma takiej tendencji do schodzenia z linii jak trójkatne, a i sama linia wygląda nieco inaczej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, Tap-chan napisał:

Kupiłem ten 0,2mm, €16 to jednak sporo taniej niż €20+€28 Tamki. Ciężko powiedzieć coś o wytrzymałości, ale trasowałem sobie 2 linie na garbie F-18, bardzo ładnie się prowadzi :) Do tej pory miałem Engraver Tamki/Olfy (robi szerokie linie) oraz Trumpetera (wąskie linie). BorderModel jest zdecydowanie przyjemniejszy w użyciu, no i przekrój końcówki rylca jest prostokątny, nie trójkątny, więc i nie ma takiej tendencji do schodzenia z linii jak trójkatne, a i sama linia wygląda nieco inaczej.

Też mam engraver Tamki/Olfy, Trumpka  i  jeszcze rysik Hasegawy. Faktycznie   każdy ma  przekrój końcówki trójkątny a Border prostokątny. Ja skuszę się na ten 0,3 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scribery MRP kosztują tyle samo co Border. Są dwa - jeden do nowych linii (wedge, niebieski) i do trasowania (narrow, czarny). Tak samo jak i igła (needle, czerwona).

0.3mm jest zdecydowanie za gruby. Tym można ryć rowy w Airfixach tak akurat. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Tap-chan napisał:

Kupiłem ten 0,2mm, €16 to jednak sporo taniej niż €20+€28 Tamki. Ciężko powiedzieć coś o wytrzymałości, ale trasowałem sobie 2 linie na garbie F-18, bardzo ładnie się prowadzi :) Do tej pory miałem Engraver Tamki/Olfy (robi szerokie linie) oraz Trumpetera (wąskie linie). BorderModel jest zdecydowanie przyjemniejszy w użyciu, no i przekrój końcówki rylca jest prostokątny, nie trójkątny, więc i nie ma takiej tendencji do schodzenia z linii jak trójkatne, a i sama linia wygląda nieco inaczej.

Muszę spróbować tego scribera, może faktycznie to ma sens. Do tej pory czego to ja nie używałem, włącznie z wspomnianymi scriberami Tamki i MRP, i po kilku próbach z reguły zawsze wracałem do taniego scribera Trumpetera, który jak dla mnie ma idealny uchwyt i najlepiej leży w dłoni. Te tamkowe są fajne bo bardzo ostre, ale kruche. Kiedyś po użycie ostrza 0,1 mm po prostu położyłem scribera na macie, po kilku minutach patrzę: leży tam gdzie leżał, a czubek ostrza kawałek dalej. :) To się łamie od samego patrzenia. Chwila nieuwagi i stówka jak krew w piach - chyba nie warto. Te scribery MRP mają trochę niewygodne, zbyt cienkie uchwyty i jakoś mi nie leżą, choć pewnie dam im jeszcze szanse. Może to jednak ja, a nie narzędzia. A tego Bordera trzeba wziąć i potestować, ale nie 0,2 mm, chyba że chcesz wyrównać linie na F-14D AMK, choć tam to pewnie i 0,3 mm by się nadał. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Solo napisał:

Do tej pory czego to ja nie używałem, włącznie z wspomnianymi scriberami Tamki i MRP, i po kilku próbach z reguły zawsze wracałem do taniego scribera Trumpetera, który jak dla mnie ma idealny uchwyt i najlepiej leży w dłoni.

Gorąco polecam dorobić sobie ergonomiczne uchwyty do narzędzi idealnie pod swoje paluchy z masy epoxy. Robota na 5 minut. Czarny Milliput byłby idealny. 

DSC_0108.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi tylko o kształt uchwytu, ale też i wyważenie narzędzia. Ono po prostu musi leżeć dobrze w dłoni. Cienkie, okrągłe uchwyty są do niczego na mój gust, szczególnie te plastikowe. Hasegawa robi jeszcze w miarę ciekawe rzeczy i lepiej się tym operuje. Ale Trumpek jest najwygodniejszy, ewentualnie - jak na zdjęciu - Hasegawa, która wydaje to samo narzędzie pod swoim szyldem.

image.thumb.png.8e0fee1612828149bca974ac3c1f21e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ty trzymasz skrobak, że potrzebujesz by był "wyważony"? Bo absolutnie rozumiem zaletę płaskiego profilu Trumpka, dlatego sugeruję dorobić uchwyt by narzędzie było stabilniejsze wzdłuż osi podłużnej, ale wyważenie? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu kiedy kupiłem Tamkę, scribery MRP leżą i odpoczywają, są o wiele gorsze ?  Tamka jest genialna w swoim pomyśle ( wiadomo, że ktoś im to robi a oni tylko daja nazwę) i tnie wspaniale w każdym materiale . Niestety te mega ostre ostrza maja oczywistą wadę, są twarde ale kruche. Ułamanie sobie końcówki 0,1 mm to moment nieuwagi. Dokładnie taki sam system ( wymienne ostrze) oferuje MENG, to może być to samo ale znacznie tańsze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i chciałem jeszce dodać, że kształt ostrza jest w Tamce tak dobrany, że bardzo dobrze i wygodnie się operuje tą wąską obsadką ? Nie ma żadnego problemu w cięciu linii do tego sam kształt powoduje, że można bardzo precyzyjnie linie docinać i do tego równo. 2-3 delikatne pociągnięcia wystraczają, trzeba uważać, bo jak się za dużo razy przejedzie to bardzo szybko tnie się linie zbyt głębokie. ? 0,1 mm fajnie sie sprawdza do precyzyjnego odcinania powierzchni sterowych itp.  Nie jest to natomiast narzędzie przyjazne dla kogoś, komu dobrze się pracowało przy pomocy skrobaka olfy lub trumpka, bo to sie po prostu inaczej prowadzi i jest duzo bardziej finezyjne. Nie polecam natomiast dłutka 2 mm - działa sensownie tylko w miękkim materiale. 

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Qz9 napisał:

Od czasu kiedy kupiłem Tamkę, … Dokładnie taki sam system ( wymienne ostrze) oferuje MENG, to może być to samo ale znacznie tańsze.

2 godziny temu, Qz9 napisał:

A i chciałem jeszce dodać, że kształt ostrza jest w Tamce tak dobrany, … Nie jest to natomiast narzędzie przyjazne dla kogoś, komu dobrze się pracowało przy pomocy skrobaka olfy lub trumpka, …

czy mówisz o Tamiya 74091?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o tym pisałem co jest w linku powyżej ( oprawka + ostrza) 

Tamiya 74091 to noż z olfy do cięcia plexi. Można to użyć do nacinania linii ale finezyjne toto nie jest. 

Edytowane przez Qz9
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.