Skocz do zawartości

Problem z kompresorem


AstarSeran

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem niedawno kompresor (model Fine Art 4100A). Kilka dni temu zauważyłem dość osobliwe zjawisko podczas malowania, niezależnie od tego jakie ciśnienie ustawię na reduktorze, w momencie gdy zaczynam malować aerografem wartość ciśnienia zawsze spada do równo 30 psi. Czy to jest normalne? Czy ktoś z was zetknął się może z podobnym zjawiskiem "gubienia" ciśnienia przez sprężarkę i wie z czego to wynika?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2020 o 21:54, AstarSeran napisał:

Zakupiłem niedawno kompresor (model Fine Art 4100A). Kilka dni temu zauważyłem dość osobliwe zjawisko podczas malowania, niezależnie od tego jakie ciśnienie ustawię na reduktorze, w momencie gdy zaczynam malować aerografem wartość ciśnienia zawsze spada do równo 30 psi. Czy to jest normalne? Czy ktoś z was zetknął się może z podobnym zjawiskiem "gubienia" ciśnienia przez sprężarkę i wie z czego to wynika?

Pozdrawiam

Ano u mnie jest tak,że jak sprężarka zapodaje ubytek ciśnienia 2atm w zbiorniku  cyklicznie to deko spada i na reduktorze.A jak spada to ciśnienie przez pewien moment wzrasta .Inaczej ma się z aerografami be zaworku mac tu ciągle trzeba pokręcać reduktorem .Bo albo za małe albo za bardzo wzrasta i tu też można zastosować zaworek ten po aerograf do regulacji ciśnienia redukcji.Zdaje się takich wahań ciśnień nie odczuwa się przy sprężarkach bez presostatu.Tam ciągle jest zapodawane ciśnienie przez sprężarkę więc nie zmienia się ale ma to swoje przełożenie na pracę sprężarki po prostu się dosyć szybko nagrzewa.Czego nie ma w urządzeniu z presostatem.U Ciebie może to wynikać raz z przegrzewania się kompresora bo bez zbiornika jest i jego wydajność po prostu z biegiem pracy spada i ma pulsacje ciśnienia a dwa właśnie to,że nie ma potrzebnego zbiornika wyrównawczego a to podstawa w miarę dobrej pracy urządzenia.Te kompresorki bez zbiorników to na dosłownie parę chwil pracy Na długie sesję powiedzmy max 20-30min się nie za bardzo nadają ale da się  nimi tak malować .

Edytowane przez push-up78
Poprawienie tekstu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak push-up78 prawi kompresor do aerografu bez zbiornika wyrównawczego to pomyłka, bo nigdy nie da w miarę stabilnego ciśnienia na wyjściu. Nie wiem co Cię podkusiło na tego FineArta4100 bo za taką samą kwotę mogłeś kupić kompresor ze zbiornikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mniej niż 30 psi możesz ustawić? Bo to, że spada do 30 psi przy malowaniu to właściwie normalne, kompresor po prostu nie wyrabia więcej. Tylko, do czego Ci takie duże ciśnienie?

Ciągle czytam, że bez zbiornika nie da się malować. Moim MAR-3000 bez zbiornika malowało się o wiele przyjemniej niż obecnie posiadanym AS-186 ze zbiornikiem który ma wyraźnie niższą wydajność. Niestety załatwiłem MARa  chińskim wężykiem, który stawiał potężny opór przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marak napisał:

A mniej niż 30 psi możesz ustawić? Bo to, że spada do 30 psi przy malowaniu to właściwie normalne, kompresor po prostu nie wyrabia więcej. Tylko, do czego Ci takie duże ciśnienie?

Ciągle czytam, że bez zbiornika nie da się malować. Moim MAR-3000 bez zbiornika malowało się o wiele przyjemniej niż obecnie posiadanym AS-186 ze zbiornikiem który ma wyraźnie niższą wydajność. Niestety załatwiłem MARa  chińskim wężykiem, który stawiał potężny opór przepływu.

 

A po jakiego Ci wyższa wydajność kompresora bez zbiornika wyrównawczego? ? No chyba, że ten Twój AS-186 nie daje rady utrzymać 1,5 - 2bar max przydatnego do malowania aerografem modeli, jeszcze przy wstępnie nabitym zbiorniku, no ale to oznacza, że jest on raczej niesprawny. Załatwiłeś tego MARa tym, że taki kompresor nie ma możliwości magazynowania ciśnienia i musi pracować pod większym oporem, a nie chińskim wężykiem. W ogóle co ma wężyk do kompresora, przecież ciśnienie ustawiasz na regulatorze, przed wężykiem. No chyba że miałeś naprawdę zapchany ten wężyk i żeby przez aerograf leciało jakieś powietrze ustawiałeś na wspomnianym regulatorze jakieś ogromne ciśnienie. Mój kompresor utrzymuje ciśnienie 2bar przy dyszy 0,3mm, ale nie wyobrażam sobie sytuacji, żebym w modelarstwie musiał psikać non stop i to bez jakiś choćby chwilowych przerw takim ciśnieniem, chociaż z drugiej strony jak uruchomię wyobraźnię ? to można malować jakiegoś B-52 w skali 1/32 aerografem z dużą dyszą, no ale wtedy to trzeba już jakąś porządną sprężarkę mieć, a nie urządzenia o jakich tu mowa ?   

 

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, arhtus napisał:

 

....W ogóle co ma wężyk do kompresora, przecież ciśnienie ustawiasz na regulatorze, przed wężykiem. No chyba że miałeś naprawdę zapchany ten wężyk i żeby przez aerograf leciało jakieś powietrze ustawiałeś na wspomnianym regulatorze jakieś ogromne ciśnienie...

 

Chiński wężyk (z odwadniaczem) stawiał na tyle duży opór, że kompresor się zajechał. Nie będę rozwijał tematu skoro Ty i tak wiesz lepiej, dodam tylko, że ustami nie dało się przedmuchać przez niego powietrza. Teraz używam wężyka z Fine Art i różnica jest kolosalna.

Porównanie MARa i ASa. Na tym samym aero AD 7790 z dyszą 0,3 , na identycznych ustawieniach, MAR włączał się cyklicznie ok. 5 sek pracy i 5 sek przerwy. Na AS wygląda to tak, że po chwili gdy ubędzie powietrza w butli, włącza się kompresor i pracuje cały czas bo nie wyrabia się by nabić butlę do 4 bar.  Tak, maluję duże modele np. kabiny ciężarówek w 1:24, przy ciśnieniu ok. 1 bar dla Evolution i ok. 2 bar dla AD-7790. Właściwy wypływ powietrza ustawiam regulatorem przepływu na aerku. Podejrzewam, ze trafił mi się kiepski egzemplarz kompresora, ale względy finansowe uniemożliwiają mi zmianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz jakiś "ciasny" wężyk to powiedzmy, że ustawiając na kompresorze 1bar, na aerografie masz już nieco mniejsze ciśnienie i musisz wtedy ustawić nieco wyższe ciśnienie na regulatorze, żeby mieć żądane 1bar na aerografie. To jedyna konsekwencja ewentualnego "ciasnego" wężyka, a jak to miało wykończyć kompresor, to nie wiem, tym bardziej, że jak rozumiem ten MAR miał presostat no więc i tak wyłączał się przy osiągnięciu jakiegoś firmowo ustawionego ciśnienia. Wszelkie wątpliwości rozwieje odpowiedź na pytanie, jakie ciśnienie na regulatorze ustawiałeś? 

Też chyba nie bardzo rozumiesz po co jest zbiornik wyrównawczy i jakie płyną z tego korzyści. Właśnie taki kompresorek dostaje mocno w tyłek gdy tak jak piszesz musi co 5sek się uruchamiać, a w obiegu ma spore ciśnienie do przezwyciężenia, no chyba że ten model ma jakiś zawór kierunkowy. Kompresor ze zbiornikiem uruchamia się o wiele rzadziej i racja, że przy ciągłym malowaniu dyszą np 0,3mm dobicie do 4bar w zbiorniku będzie trwało okropnie długo, ale każda przerwa w pracy będzie nam dawała coraz większy zapas powietrza, o stabilniejszym ciśnieniu na reduktorze przy takiej konstrukcji już nie wspomnę. Też nie bardzo rozumiem jak Ty oceniłeś na podstawie tego co piszesz, że AS ma mniejszą wydajność i gdzie tej ewentualnie większej wydajności tego MARa brakuje Ci w ASie, przy normalnym malowaniu aerografem.. 

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
W dniu 26.01.2020 o 00:22, Marak napisał:

A mniej niż 30 psi możesz ustawić?

Tak, mniej niż 30 utrzymuje bez problemu.

W dniu 26.01.2020 o 00:22, Marak napisał:

Tylko, do czego Ci takie duże ciśnienie?

Głównie do czyszczenia aerografu po malowaniu, zawsze wtedy ustawiam wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, u mnie chińczyk utrzymuje okolice 28/30psi przy dyszy 0,3 więc to chyba taki standard dla tych urządzeń, ale to jest już taka wichura z aerka, że nie wiem do czego miałoby się przydać tak wysokie ciśnienie przy aerkach z dyszami do 0,3. Wydaje mi się, że przy dyszach 0,4 - 0,5 da radę utrzymać te max użyteczne 15-20psi, czyli w takich okolicznościach będzie pewnie na granicy wydajności takiego kompresorka, no i tu właśnie się przydaje zbiornik wyrównawczy, który nam daje jakiś zapas czasu pracy bez zbędnego ryzyka, a każda sekunda gdy nie dmuchamy zostawia powietrze w zbiorniczku 😀 cóż, zbiornik wyrównawczy naprawdę ma plusy 😉   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.