Skocz do zawartości

Panzer IV Ausf. A 1/35 - Dragon


eLCe

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dziwną przypadłość kupowania modelu od razu z kompletem potrzebnych do niego farb... Końcem roku robiłem "małe" zakupy i trochę się tego uzbierało w dosyć krótkim czasie.

Myślę, że to aż za dużo do modulacji Dunkelgrau.

5jLk7Hx.jpg?1

W kwestii Dunkelbraun...

Poza zamówionym odcieniem z AK mam jeszcze coś takiego.

U91WrjS.jpg?1

Powinno wystarczyć tym bardziej, że zawsze można dodać do danej farby  coś z palety podstawowej (też takową posiadam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu mogłem trochę podłubać przy modelu :)

Uporałem się z kołami nośnymi. Pomijając monotonne klejenie wielu takich samych elementów, najgorzej było z obróbką bandaży. Każdy miał linie po odlewie, która trzeba było usunąć.

Fb9FVrf.jpg

Wszystko przygotowałem do malowania. Bandaże na kołach nośnych dostały delikatnie "w kość" i mają gdzieniegdzie "wyszczerbienia" i ubytki gumy.  Plan jest taki, żeby pomalować całość w kolorze rubber black a po wyschnięciu ściągnąć bandaże (są po prostu założone bez kleju). Czarny kolor na reszcie elementu będzie bazą do cieniowania białym kolorem (postaram się zrobić bardzo cieniutkie linie tam gdzie części są wypukłe). Tak samo potraktowałem resztę elementów układu jezdnego.

KpCJNfk.jpg

as80Dum.jpg

Dopiero na to nałożę bazowy kolor XF-63, po pomalowaniu całego modelu niektóre koła dostaną plamy z Dunkelbraun, założę bandaże na koła nośne i będę się bawił dalej pewnie już w weathering.

Zobaczymy jak to wyjdzie :) Dla mnie to jeden wielki eksperyment :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, zipster napisał:

Z ciekawości Meser, możesz podać źródło? Szukam o tych 4kach z dodatkowym i nic

Modyfikacji było więcej - dlatego chcąc zrobić fajną Pz.Kpfw.IV ausf.A - trzeba trochę wcześniej myśleć o malowaniu, by zagrało się jedno z drugim. Nie wiem gdzie Szukałeś, ale dla mnie podstawa i niejako biblioteczka dla "czwórki" to "księga" - ?

Panzerkampfwagen IV - and its Variants 1935 - 1945 

- autorzy : Walter J.Spielberg ; Hilary L.Doyle ; Thomas L.Jentz 1025811667_Okadka.jpg.903205e250d910a08b85322d25e799d0.jpg

str.100 -  dział 4.3 Improvements after delivery
podpunkt : 5.) As of February 1941, reinforcing the front wall of the hull by welding on a 30 mm thick additional plate before the original 14,5 mm bow armor plate.
                   oraz Panzer Tracts No.4792997743_Okadka-2.thumb.png.c6b5dbe6b801bb369df9019293f50b24.png

strona 4-14 -  druga kolumna ; w połowie czwartej linijki od dołu - po przecinku

... ,adding 30mm armor plates to the hull front starting in February 1941; ... .


Zapewne są takowe informacje też w innych publikacjach, ale w jakich nie pamiętam.:sorry:

Pozdrawiam

Krzysztof

 

 

 

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem to nie wina instrukcji.W złych miejscach przyklejone mocowanie "korytka" anteny.
1441290013_mocowaniekorytkaanteny.jpg.83fa3d8a29dc8f998f6b59fe7455d3b5.jpg
Pozdrawiam
Krzysztof
Jutro z tym powalczę.

Miałem tak zakręcony tydzień i tak się "wypościłem" z klejeniem, że jak się w sobotę zamknę w pracowni tak wyjdę w niedzielę na obiad :)

Pozdrawiam
Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie miałem czas trochę popracować :) 

Skończyłem sklejanie zasadniczej części modelu. Zostało do doklejenia parę dodatków ale ze względu na to, że mają więcej niż jeden kolor, dokleję je po skończeniu malowania.

Kadłub dostał podkład.

ZeutNWh.jpg

uqUqqUx.jpg

Udało mi się też złożyć wieżę. Nie będę pokazywał środka bo chciałem użyć rotbraun jako koloru do otarć/rys i wyszło to tak jakby ktoś przerobił wnętrze czołgu na salę tortur. Dlatego nie dziwię się, że ludzie używają ciemnoszarego mimo wrzasków, że pod białą farbą był inny kolor.

peFvb6s.jpg

I na koniec pobawiłem się w preshading. Wyszło jak wyszło...

fgbNe72.jpg

tOCEzzc.jpg

XGFPn3E.jpg

Przy najbliższej okazji (czyli pewnie w następny weekend) zabieram się za kładzenie kolorów. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak udało się wygospodarować dziś czas na położenie Dunkelgrau (XF-63 od tamki)

vSTN6NX.jpg

Ac3M6Rp.jpg

2RMVgIz.jpg

Z całego mojego "priszejdingu" niewiele zostało a przebarwienia to głównie efekt nałożenia jaśniejszego odcienia (dodałem trochę białego).

Poniżej efekt finalny po położeniu kolejnej jeszcze jaśniejszej warstwy. Generalnie chciałem uzyskać trochę przesądzony kontrast bo raz, że niektóre miejsca przykryją łaty z Dunkelbraun a dwa, po całej chemii, olejach itp. niewiele by z tego zostało.

UNkpNVO.jpg

hdLH9Jf.jpg

exZvXMv.jpg

3xyDZ18.jpg

EGElrsT.jpg

 

A tutaj aż mnie kusiło, żeby zobaczyć jak prezentuje się całość :)

awgbtqy.jpg

 

na koniec dwa pytania... 

1) jaki kolor washa użyć (niebieski od MiG/AK odpada). Myślałem o brązie.

2) jaki kolor będzie odpowiedni do otarć farby (jako ten ciemniejszy). Pomieszać Rotbraun z czarnym? Sam Rotbraun wygląda koszmarnie ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ci i tak zniknie. Za mało kontrastu. Musisz bardziej porozjaśniać, jeżeli chcesz uzyskać fajny efekt.  A co do Wash’a to masz dedykowane np. od AK do Panzergrau. 
A ja się bałem, że przesadzę :)

Odnośnie washa... Ten dedykowany od AK podobno ma dziwny niebieskawy odzień (tak czytałem) i dużo ludzi wiesza po nim psy, stąd moje pytanie.

Pozdrawiam
Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, eLCe napisał:

Odnośnie washa... Ten dedykowany od AK podobno ma dziwny niebieskawy odzień (tak czytałem) i dużo ludzi wiesza po nim psy, stąd moje pytanie.

Jestem w trakcie używania tego wash'a od AK. Nie wiem na ile moje zdanie jest istotne bo jestem początkującym modelarzem ale kolor jakoś odróżniam ? Kolor jest .... ciemno zielony. Ja jestem niezadowolony bo mój pojazd wyszedł dość jasny ( pewnie z racji jasnego podkładu ) więc ta "zieleń" na tle jasnej szarości jest dość dziwna. Zapewne przy  następnym modelu sprawdzę z innej firmy. Może inaczej prezentuje się na ciemniejszym szarym ale i tak jego kolor na tle tego jak jest opisany na opakowaniu to jakiś żart wg mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie używania tego wash'a od AK. Nie wiem na ile moje zdanie jest istotne bo jestem początkującym modelarzem ale kolor jakoś odróżniam  Kolor jest .... ciemno zielony. Ja jestem niezadowolony bo mój pojazd wyszedł dość jasny ( pewnie z racji jasnego podkładu ) więc ta "zieleń" na tle jasnej szarości jest dość dziwna. Zapewne przy  następnym modelu sprawdzę z innej firmy. Może inaczej prezentuje się na ciemniejszym szarym ale i tak jego kolor na tle tego jak jest opisany na opakowaniu to jakiś żart wg mnie.
Ja osobiście nie mam tego washa... Tylko o nim czytałem i raczej opinie o nim nie były zbyt pochlebne. Szukam jakiejś alternatywy. Generalnie to mój daltonizm jest tak mocno posunięty, że pewnie skończy się to tak jak zwykle, czyli pewnie wezmę tubkę brązowej farby olejnej, dodam odrobinę czarnego koloru, zaleję to terpentyną i zacznę "maziać" po szczelinach licząc, że będzie okej :)


Pozdrawiam
Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, eLCe napisał:

czyli pewnie wezmę tubkę brązowej farby olejnej, dodam odrobinę czarnego koloru, zaleję to terpentyną

No i taki będzie najlepszy, sam mam ten od AK i pz1b nim potraktowałem, ogólnie nie ma tragedii ale fakt, że podczas mazania byłem trochę w szoku. Cyrki ogólnie z tymi produktami bo masz inne łosze, streakingu i filtry dla panzergrey, dunkelgelb, dak, Winter camo etc... Sam posiadając tego x odmian stwierdzam, że 3/4 to po prostu zerowanie na kliencie. Tak samo jak z farbkami do modulacji z zestawów gdzie tak naprawdę potrzebny ci bazowy i biały zamiast 7 różnych farb :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, zipster napisał:

Cyrki ogólnie z tymi produktami bo masz inne łosze, streakingu i filtry dla panzergrey, dunkelgelb, dak, Winter camo etc... Sam posiadając tego x odmian stwierdzam, że 3/4 to po prostu zerowanie na kliencie

Mają dobry marketing i potrafią wykreować potrzeby u potencjalnych klientów nawet jeśli Ci nie zdają sobie sprawy z tego, że dany produkt jest do czegoś potrzebny. Kolejna sprawa jest taka, że dużo osób ma "lenia" albo mało czasu i zamiast bawić się w dobieranie kolorów woli gotowe rozwiązania. Najlepsze jest to, że te wszystkie filtry, streakingi, suche pigmenty i inne washe można odtworzyć za ułamek kwoty zaopatrując się w farby olejne, white spirit (albo inny rozpuszczalnik do  farb olejnych) i zestaw suchych pasteli. Plus zauważyłem, że przydaje się laska grafitu. 

Żałuję, że najpierw nakupiłem z 10 buteleczek tych specyfików bo coraz mniej z nich korzystam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Spotter napisał:

Oceń sam, czy ten zielonkawy kolor jest widoczny i rzuca się w oczy, czy nie.

Zwracam honor. Wygląda to zacnie.

23 minuty temu, Spotter napisał:

jak Ci się chce i masz nadmiar czasu, to proszę bardzo. Ja wychodzę z założenia, że jeżeli mam coś gotowe i wykorzystam to więcej niż raz, to wolę to

U mnie bardziej wynika to z faktu, że mnie to (zapewne jeszcze bo w "branży" jestem nowy) bawi i cieszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Spotter napisał:

Oceń sam, czy ten zielonkawy kolor jest widoczny i rzuca się w oczy, czy nie. 

Zupełnie inaczej wygląda sam wash a pewnie zupełnie inaczej na skończonym modelu z dodatkowymi efektami. U Ciebie akurat jest tego bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eLCe napisał:

Zdjęcia w lepszym świetle po nałożeniu cieniowania na Dunkelbraun.

Jutro przed godziną 15 będzie lepsze światło bo ciepła żarówka bardzo przekłamuje. Kiedyś malowałem przy takim oświetleniu a rano modelu nie poznałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, TAW napisał:

Jutro przed godziną 15 będzie lepsze światło bo ciepła żarówka bardzo przekłamuje. Kiedyś malowałem przy takim oświetleniu a rano modelu nie poznałem.

A możesz rozwinąć myśl? Coś jest mocno spaprane czy po prostu wielkie G widać z powodu oświetlenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zipster napisał:

Trochę za dużo tego brązowego na sadziłeś, powinno być jakoś 1/3 brązu na 2/3 szarego, tu jest jakoś pół ja pół albo i więcej brązu nawet. 

Szarego jest ponad 60% Nie biorę oczywiście pod uwagę spodu. Jedyne czego żałuję to jednej plamy na przodzie. Przed jej zrobieniem było za pusto a po jej nałożeniu właśnie załamuje się trochę równowaga i u góry wygląda to tak jakby brązu było więcej ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eLCe napisał:

A możesz rozwinąć myśl? Coś jest mocno spaprane czy po prostu wielkie G widać z powodu oświetlenia?

Ano chodziło mi jedynie, że słabo widać te rozjaśnienia bo światło na ostatnich zdjęciach porostu deformuje kolory. Zanim zaopatrzysz się w jakieś oświetlenie o zimnej lub neutralnej barwie to zdjęcia najlepiej wychodzą przy zwykłym dziennym świetle przy lekko pochmurnym niebie. Poprzednie zdjęcia wyglądają na robione w takich warunkach i znacznie lepiej obrazują co się dzieje na modelu z kolorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwę to małą aktualizacją... przesyłam lepszej(chyba) jakości zdjęcia (robione przy świetle dziennym).

Natym etapie lepszych zdjęć nie pstryknę...

NJZ3isS.jpg

ckhZ8hm.jpg

xS361dN.jpg

Im bardziej na ten model patrzę tym bardziej dochodzę do wniosku, że dałem dupy i przesadziłem z brązem.  Raczej teraz tego nie cofnę bo musiałbym zjechać wszystko do gołego plastiku i trochę mi szkoda pracy. Mogę Was i siebie zapewnić, że drugi model czołgu (jest w planie) w moim życiu będzie na pewno lepszy od tego pierwszego :D

Odnośnie samych zdjęć to w przyszłym miesiącu(nie chcę szaleć bo druga połowa na razie nie analizuje rachunków za moje hobby i wolałbym, żeby tak na razie zostało:p ) przewiduję zaopatrzenie się w porządną(e) lampki z odpowiednimi żarówkami,  zakup namiotu bezcieniowego i statywu żeby wreszcie móc używać normalnego aparatu a nie tego w telefonie. 

Na razie pracuję nad resztą sprzętu przytwierdzanego do modelu i zacząłem dłubać przy wydechu.

05DxT9T.jpg

Na to pójdzie punktowo bardzo jasny szary (prawie biały) w miejsca gdzie wydech się najbardziej przegrzewał ,odrobina podstawowych barw nałożona w taki sposób, żeby imitowały resztki pozostałej farby i później potraktuję to wszystko washem, efektami rdzy . Jestem ciekaw jak wyjdzie :)  Staram się tutaj wzorować na pracach Martina Kovaca. 

Pozostaje temat oznaczeń na czołgu i lamp (z tego co mnie trapi i mam dylemat).

Znalazłem kilka zdjęć Panzer IV z września 39 (a model ma prezentować jednostkę z tego okresu) i na pewno mogę schować zestawowe kalki i muszę nanieść białe krzyże na wieży i środku przedniej płyty (nie wiem co z tyłem czołgu)

Natomiast mam pytanie odnośnie numerów taktycznych. 

DUmCTa8.jpg

6gjCL76.jpg

neSeuP4.jpg

Wiem, że tylko pierwsze zdjęcie przedstawia wersję A i skłaniam się ku temu, żeby nanieść numer w taki sposób (duże cyfry na wieży) ale czy będzie to na pewno okej?

Jeśli chodzi o reflektory... czy każda jednostka Ausf A miała oświetlenie w wersji zabudowanej z tą małą szparą na środku czy nie było to regułą? Moje poczucie estetyki skłania mnie ku zrobieniu zwykłych reflektorów z odsłoniętymi kloszami ale pytanie czy będzie to poprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.