Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Z zabawek politechnicznych znalazłem "drewnianą" wersję Młodego Konstruktora czyli Mały Stolarz oczywiscie z nieocenionego NRD.

Screenshot_2024-07-13-08-59-23~2.png

Taką laubzegę czyli po naszrmu piłkę włosową mam do tej pory i nawet się przydaje czasami.

 

Screenshot_2024-07-13-08-59-31~2.png

Edytowane przez jmx62
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, barszczo napisał:

Fajne były te enerdowskie zestawy. Osobiście miałem wiertarkę Piko na stojaczku. 

Nooo wiertarka PIKO to już była wyższa społeczna klasa modelarska możnaby rzec elita😜

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
22 godziny temu, jmx62 napisał:

Nooo wiertarka PIKO to już była wyższa społeczna klasa modelarska możnaby rzec elita😜

Była droga, a w wersji z pionowym uchwytem to już w ogóle. Dodatkowo, trzeba było mieć transformator od kolejek Piko. Również drogi i niełatwo dostępny. Miałem transformator a kolega kupił sobie tą wiertarkę. Mieliśmy w czterech coś w rodzaju spółdzielni modelarskiej gdzie każdy mógł używać narzędzi i materiałów kupionych przez innych.

Edytowane przez HKK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiertarki PIKO na stojaczku to nigdy nawet na oczy w tamtych czasach nie widziałem . A zestaw " Mały Stolarz " jak najbardziej tak i nawet chyba kiedyś dostałem w prezencie, a że narzędzia z zestawu były trwałe to jeszcze długie lata na wyposażeniu warsztatu domowego były 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, merlin_70 napisał:

Wiertarki PIKO na stojaczku to nigdy nawet na oczy w tamtych czasach nie widziałem .

 

Tak to wyglądało, ten konkretny świetnie zachowany egzemplarz jest do sprzedania. Zdjęcie zapożyczyłem z sieci:

Przechwytywanie.JPG.78650f23d9b50110f805a7630674e023.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, barszczo napisał:

 

Tak to wyglądało, ten konkretny świetnie zachowany egzemplarz jest do sprzedania. Zdjęcie zapożyczyłem z sieci:

Przechwytywanie.JPG.78650f23d9b50110f805a7630674e023.JPG

Miałem to (tzn. wiertarkę jeszcze mam , a stojak gdzieś się zapodział) , można było do tego dokupić zasilacz i miało się wtedy wiertarkę z regulacją obrotów. A do CH miałem ze 100-150m, więc generalnie wiedziałem zawsze czy była dostawa czy nie było , a rano przed 11 przez okno już można było sprawdzić czy stoją równe rzędy KP , czy też nic nie doszło.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2024 o 11:24, jmx62 napisał:

Z zabawek politechnicznych znalazłem "drewnianą" wersję Młodego Konstruktora czyli Mały Stolarz oczywiscie z nieocenionego NRD.

 

Stolarz był też w polskiej edycji jak na zdjęciu poniżej. Ten niebieski młoteczek i piła jeszcze się walają gdzieś po piwnicy u rodziców. Na zdjęciu brakuje dwóch narzędzi, śrubokrętu i szpikulca. Miały takie same, drewniane uchwyty jak piła:

013.jpg.c66123985a546f624d3c124fdeea397d.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Miałem taką czerwoną z Piko, ale bicie miała okrutne, małych wierteł które były mega trudne do zdobycia nawet nie próbowałem tam montować 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Soris napisał:

To ja miałem wersję "na wypasie", została mi walizka + kilka narzędzi (zdjęcie z internetu).0df1539f4cd9a3def503a6876290.thumb.jpg.0e4b71c14f3c740169bc365b9cba7b98.jpg

Mialem dokladnie taki sam zestaw. Zaginal w mrokach historii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
W dniu 14.07.2024 o 20:51, Soris napisał:

została mi walizka + kilka narzędzi 

Z narzędzi zostało kątownica, młotek-pobijak i calówka.

I najważniejsze ... walizeczka, co prawda nie ma już oryginalnego zamka(dorobiłem sam) ale za to mieści w środku prawie sto puszek Humbroli😁

 

I kolejny "Mały konstruktor" tym razem Made in CCCP.

Screenshot_2024-07-17-08-45-10~2.png

Screenshot_2024-07-17-08-45-15~2.png

Screenshot_2024-07-17-08-45-46~2.png

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, ale nie wiem czy ta pozycja była.

Tu wydanie z roku 1961.

image.png.84ecdeab9db9f556ffacb14f328f74f2.png

image.png.2923cf2c6e22b7405fe80610706434a2.png

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
8 minut temu, India napisał:

Ciekawe jaka drogą pójdzie ten wątek

Tematycznie, jak widać, jest nieprzewidywalny.

Za to jedno jest pewne - bez względu na to, na obraną drogę, będzie najspokojniejszym miejscem na forum :)

 

 

 

 

Edytowane przez Grzes
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wicherka wg planów pana Wiesława Schiera to chyba każdy budował kto bawił się w modele latające😁

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, India napisał:

Ciekawe jaka drogą pójdzie ten wątek😏

 

2 godziny temu, Grzes napisał:

Tematycznie, jak widać, jest nieprzewidywalny.

 

Dokładnie, więc ja wtykam kij w mrowisko. Jak wspominamy, to wspominamy co się da i co nam się dobrze kojarzy z tamtymi, ciężkimi czasami. Mój ulubiony, sobotni program telewizyjny, czyli Studio 2. Poniżej, na fotce z zasobów Alamy, mamy prowadzących: Bożenę Walter i Tadeusza Sznuka, a także gości z Kabareciku Olgi Lipińskiej: Piotra Fronczewskiego, Barbarę Wrzesińską, Janusza Gajosa i nieżyjących już niestety: Jana Kobuszewskiego i Wojciecha Pokorę:

002.thumb.jpg.1ef183642e2cee95721d23d1bb61dc39.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, barszczo napisał:

 Jak wspominamy, to wspominamy co się da i co nam się dobrze kojarzy z tamtymi, ciężkimi czasami. 

Powoli odchodzimy w jakąś całkiem boczną uliczkę. Było już zabawkowo, muzycznie, teraz zaczyna się robić telewizyjnie. Ciekawe dokąd nas to doprowadzi? PRL to też puste haki w mięsnym, za to w rybnym wybór był, podobno na półkach był tylko ocet i kilometrowe kolejki za papierem toaletowym.

Przypominam tylko że w tytule są modelarskie lata PRLu.

Wróćmy może do tych wspomnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jmx62 napisał:

teraz zaczyna się robić telewizyjnie

Kij wsadziłem w mrowisko zupełnie świadomie. Jest tu mały haczyk, a konkretnie postać Tadeusza Sznuka wink4. Kto wie jaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, India napisał:

Pilot i nie tylko.

Szybowcowy, samolotowy i śmigłowcowy. Mocno popularyzował lotnictwo w Studiu 2. Stąd takie miłe wspomnienia związane z tym programem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, barszczo napisał:

Mocno popularyzował lotnictwo w Studiu 2

Przez lata był też komentatorem Pikników Lotniczych w Góraszce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.