Skocz do zawartości

Su-25 "czerwony 49" Koreańskiej Armii Ludowej, Zwiezda 1:72


AstarSeran

Rekomendowane odpowiedzi

Po 4 tygodniach pracy mogę Wam wreszcie pokazać swój najświeższy model - Su-25 ze stajni Zwiezdy w egzotycznym, łaciatym malowaniu prosto z Korei Północnej.

Samolot

Patrząc na ogólny stan lotnictwa wojskowego KRLD Su-25 jest jednym z nowocześniejszych samolotów używanych w tym kraju. Pierwsze egzemplarze zostały zamówione z ZSRR w latach 80. i trafiły do Korei w roku 1988 wraz z MiGami-29, liczba dostarczonych samolotów była niewielka, a rozpad ZSRR i kryzys gospodarczy w KRLD spowodował rezygnację z kolejnych, większych zamówień. Korea Północna była pierwszym azjatyckim odbiorcą eksportowym tych samolotów. Siły Powietrzne Koreańskiej Armii Ludowej użytkują obecnie 34 Su-25K, z czego prawdopodobnie 4 w wersji dwumiejscowej Su-25UBK. Jedyną jednostką w kraju wyposażoną w te samoloty jest 55. Pułk Lotnictwa Szturmowego stacjonujący w bazie lotniczej Sunchon i wchodzący w skład 1. Dywizji Lotnictwa Bojowego. Model przedstawia samolot o numerze bocznym 49, który w pełnej krasie można było oglądać na pokazach lotniczych w Wonsan w roku 2016, były to pierwsze i jak dotąd jedyne międzynarodowe pokazy lotnicze w Korei Północnej.

Model

Była to moja pierwsza styczność z modelami tego producenta i wrażenie jest niestety nienajlepsze. Kiepskie wypraski, dużo nadlewek, dużo szlifowania, zwłaszcza dużo zastrzeżeń mam do owiewki, której kształt nijak ma się do rzeczywistości i której elementy z ww. powodu nie chciały się ze sobą zejść, kalkomania z tablicą przyrządów nijak nie pasuje kształtem do elementu, na który powinna być nałożona. Nie jest to może najgorszy model, jaki sklejałem, ale jak na cenę prawie 60 złotych to szału zdecydowanie nie ma (niech ktoś obeznany przy okazji powie, czy wszystkie modele Zwiezdy takie są, czy to tylko przypadłość starszych wyprasek). Model w malowaniu był dość problematyczny głównie ze względu na fakt, iż bryła Su-25 jest dość złożona i dokładne pomalowanie każdego zakamarka do łatwych nie należało. Pracę dodatkowo przedłużył wypadek polegający na zalaniu sobie skrzydła zmywaczem do akryli, co pociągnęło za sobą konieczność pomalowania tego elementu od zera. Farby których użyłem to:

  • Light Gull Grey z Hataki czerwonej jako podstawowy kolor górnej powierzchni płatowca
  • Neutral Grey (Hataka) jako kolor plam kamuflażu
  • Light Green (Hataka) jako kolor dolnej powierzchni płatowca
  • Night Black (Hataka) jako kolor pneumatyków i pasa przeciwodblaskowego przed kabiną
  • Mieszanka Night Black i Neutral Grey w stosunku 1:1 na dielektryki
  • Grass Green (Hataka) na anteny systemu RWR
  • Fawn Brown (Hataka) jako kolor wnęk podwozia
  • Plate Mail Metal (The Army Painter) na golenie podwozia i rurki spiętrzeniowe
  • Ciemnozielony (znowu nie pamiętam numeru) z Revella na bębny kół

Kalkomanie Model Maker, ponadto użyłem też lakieru Humbrol Gloss Cote i Satin Cote (Leon odradzał mi jego nakładanie aerografem, mimo tego zaryzykowałem i kładł się bezproblemowo) oraz washa Quickshade Strong Tone z Army Paintera. Otwartą pozostaje kwestia uzbrojenia, niestety liczba dostępnych zdjęć jest bardzo skąpa, więc nie wiem tak naprawdę co Koreańczycy pod te suki podwieszają. Konfiguracja proponowana przez producenta raczej nie wchodzi w grę, zastanawiam się nad kupnem żywicznych bomb FAB-100 i zamontowaniem ich na wszystkich podwieszeniach w połączeniu z rakietami R-60 z pudła (jedyne zdjęcie tego samolotu z ćwiczeń wojskowych w Korei jakie widziałem było właśnie w takiej konfiguracji). Prosiłbym w związku z tym o jakieś sugestie.

Błędy, z których zdaję sobie sprawę:

  • krzywo naklejona kalkomania pod owiewką z lewej strony kadłuba
  • niewystarczająco zeszlifowana krawędź owiewki przez co widoczne są resztki z wypraski
  • montaż wyrzutników flar i dipoli nieobecnych w wersji eksportowej K, przykleiłem je z rozpędu i już po pomalowaniu zdałem sobie sprawę, że koreańskie suki tego nie mają (dlatego też nie malowałem ich na stalowy kolor w razie, gdyby ktoś się zastanawiał)

Zdjęcia niżej, z góry przepraszam za ich jakość, ale to najlepsze co na razie byłem w stanie zrobić.

3ePPxrG.jpg

i47QBS5.jpg

kXG4Ut9.jpg

8aAsd63.jpg

iyafco3.jpg

5wmm3iV.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet sporo wycisnąłeś z tego ponad 20 letniego modelu ? Nie zrażaj się do firmy. Zvezda poszła sporo do przodu i ich modele np rodziny Su-27 to już bardzo porządne zestawy w świetnej jak na ten segment cenie ! Trochę rażą zanikajace linie - nie wiem czy za bardzo wytarłeś washa czy nie odtworzyłeś ich po szlifowaniu. I wash troszke za ciemny - ale to moje prywatne zdanie ? brawo za temat !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Psar77 napisał:

Nie zrażaj się do firmy. Zvezda poszła sporo do przodu i ich modele np rodziny Su-27 to już bardzo porządne zestawy w świetnej jak na ten segment cenie

A jak stoją jakościowo modele Mi-8 i MiGów-29 Izd. 9.13? Bo nimi akurat jestem najbardziej zainteresowany, a przyznaję, że trochę mnie ten Suchoj odstraszył.

9 minut temu, Psar77 napisał:

Trochę rażą zanikajace linie - nie wiem czy za bardzo wytarłeś washa czy nie odtworzyłeś ich po szlifowaniu

To drugie, w paru miejscach rzeczywiście tak było, muszę się też zaopatrzyć w drobniejszy papier ścierny bo po tym, który teraz mam zostają ślady po szlifowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Su-25 wyszedł całkiem fajnie. Szkoda, że nic pod nim nie podwiesiłeś. Nie zrażaj się do Zvezdy, ten Su-25 to stary model. Nowe modele robią na miarę XXI wieku. Ich MiGi-29 są zrobione na wysokim poziomie, składają się też dobrze. Mi-8 podobnie, tyle tylko że ma skopany przód kadłuba.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mig napisał:

Szkoda, że nic pod nim nie podwiesiłeś.

Spokojnie, prawdopodobnie będę jeszcze podwieszał ale wpierw muszę sobie kupić do tego odpowiednie uzbrojenie, ew. skorzystać z tego, co mi zostało z setu MiGa-27 z Academy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Psar77 napisał:

MiGa-29 SMT możesz że Zvezdy śmiało brać- bardzo ładny wypust.  Chyba nawet była gdzieś relka na forum nie tak dawno temu ?

SMT odpada bo migacz też będzie w malowaniu koreańskim, a oni używają MiG-29A i MiG-29S, zależy mi najbardziej na tym drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, AstarSeran napisał:

Spokojnie, prawdopodobnie będę jeszcze podwieszał ale wpierw muszę sobie kupić do tego odpowiednie uzbrojenie, ew. skorzystać z tego, co mi zostało z setu MiGa-27 z Academy.

To z MiGa-27 Academy niewiele wykorzystasz, praktycznie tylko UB-32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, mig napisał:

To z MiGa-27 Academy niewiele wykorzystasz, praktycznie tylko UB-32.

O nie właśnie mi chodzi przede wszystkim, R-13 i zbiorniki z paliwem podwiesiłem już pod MiGa, zostały mi te wyrzutnie pocisków niekierowanych i bombki FAB-250. Myślałem czy by tego nie połączyć z FAB-100, R-60 i wyrzutniami nkpr z zestawu Zwiezdy. Co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, AstarSeran napisał:

O nie właśnie mi chodzi przede wszystkim, R-13 i zbiorniki z paliwem podwiesiłem już pod MiGa, zostały mi te wyrzutnie pocisków niekierowanych i bombki FAB-250. Myślałem czy by tego nie połączyć z FAB-100, R-60 i wyrzutniami nkpr z zestawu Zwiezdy. Co o tym sądzisz?

R-60 jak najbardziej można podwiesić, bomby FAB-250 lub 500. FAB-100 też ujdą, najlepiej na belkach wielozamkowych ale raczej podwieszał bym jeden wagomiar bomb raczej nie mieszali. Możesz też dodać pociski S-25, bomby RBK-250, RBK-500, zasobniki SPPU-22-01, KMGU-2 o ile coś z tego masz w magazynie uzbrojenia. Ze Zvezdy to UB-16 to trochę małe jak na tego szturmowika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mig napisał:

FAB-100 też ujdą, najlepiej na belkach wielozamkowych ale raczej podwieszał bym jeden wagomiar bomb raczej nie mieszali

No właśnie wiem, dlatego zastanawiam się nad tym czy nie lepiej kupić żywiczne bomby w jednym wagomiarze. Swoją drogą bomba z zestawu Zwiezdy to FAB-100 czy FAB-250? Wydawało mi się, że FAB-100, ale po przyjrzeniu się jak wygląda po sklejeniu mam wątpliwości, czy nie jest to właśnie 250.

3 godziny temu, mig napisał:

Możesz też dodać pociski S-25, bomby RBK-250, RBK-500, zasobniki SPPU-22-01, KMGU-2 o ile coś z tego masz w magazynie uzbrojenia

S-25 mam, ale nie byłem pewien czy Koreańczycy ich używają. Reszty nie posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, AstarSeran napisał:

No właśnie wiem, dlatego zastanawiam się nad tym czy nie lepiej kupić żywiczne bomby w jednym wagomiarze. Swoją drogą bomba z zestawu Zwiezdy to FAB-100 czy FAB-250? Wydawało mi się, że FAB-100, ale po przyjrzeniu się jak wygląda po sklejeniu mam wątpliwości, czy nie jest to właśnie 250.

S-25 mam, ale nie byłem pewien czy Koreańczycy ich używają. Reszty nie posiadam.

Bomba z zestawu Zvezdy to RBK-250. Też nie wiem czy Koreańczycy używają S-25. Zasobniki SPPU-22-01, KMGU-2 są bardzo trudno dostępne, wiem że kiedyś ktoś to robił wtryskowe, ale to bardzo dawno temu. Bardzo ładne bomby żywiczne robi Reskit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.