Skocz do zawartości

Mowanie pędzlem na podkładzie.


przemek298

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, co robię nie tak?

Po sklejeniu model myję woda z mydlem/płynem do naczyń, dokładnie płuczę. Następnie po wysuszeniu nakładam podkład Mr. Surfacer 1000 w sprayu. Mowa o skali 1/72. Maluję pactra, rozcieńczoną wodą (3:1). I w momencie kiedy nakładam farbę na model, ona "zbiera się" w jedno miejsce, tworząc zamiast równej warstwy, takie jakby "skupiska/kałuże" na malowanej powierzchni.

Jaka jest tego przyczyna?

Pozdrawiam, Przemek298

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, przemek298 napisał:

Maluję pactra, rozcieńczoną wodą (3:1)

Wydaje mi się, że tu może być problem.

Zamiast wody użyj wódki a jeszcze lepiej dedykowanego rozcieńczalnika o nr "0".

Z doświadczenia wiem, że niektóre kolory Pactry nie kładą się najlepiej z pędzla. Potrzebne jest kilka rozcieńczonych warstw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Ktoś kiedyś na forum dał wykład, że takie zachowanie farby, ma wiele wspólnego z napięciem powierzchniowym. Czy twój przypadek zlewania się farby też ma coś z tym wspólnego tego nie wiem. Żeby to napięcie zminimalizować to napisane było żeby dodac krople płynu do naczyń do farby i malować. Podobno to pomaga. Nie próbowałem tej metody, więc nie wiem czy to zadziała, ale możesz spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli używasz wody z kranu, to może jest po prostu zbyt twarda i nie zwilża dobrze powierzchni. Użyj destylowanej i zobacz. "Zmiękczanie" wody przy pomocy płynów do mycia naczyń jest na pewno skuteczne, ale niekoniecznie dobrze musi wpływać na właściwości farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady, sproboje dodać płynu do naczyń, a jeśli nie pomoże to rozcieńczalnik zakupię. Wody używam kranowej, ale przepuszconej przez filtr brita odkamieniający.

I jeśli nie pactra, to jakie farby do pędzla polecacie?

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest rzeczą znaną, że Pactra dobrze się zachowuje rozcieńczna czystą wódką. Jak większość akryli "wodno-spirytusowych". Dedykowany rozcieńczalnik Revell-a do akryli to 40% roztwór alkoholu etylowego plus chyba niewielki dodatek glikolu.

A z innych farb pod pędzel, to niebieska Hataka ma dobre recenzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemek298 napisał:

I jeśli nie pactra, to jakie farby do pędzla polecacie?

Bardzo dobrze mi się maluje pędzelkiem farbami Model Color Vallejo, wielu ludzi chwali (ja sam jeszcze nie próbowałem) niebieską Hataką, która jest specjalnie dla pędzli.
Pactra to samo dno modelarskich farb. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowałem figurki 1:72 zarówno niebieskimi Hatakami, jak i Vallejo Model Color.
W obu przypadkach to sama przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.