Skocz do zawartości

Retarder


Bengal

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jestem przed kupnem retardera, mój poprzedni Vallejo 70597 Retarder  niestety się już do niczego nie nadaje.

mogę kupić :

Tamiya 87198 Paint Retarder (Lacquer)

lub

Tamiya 87194 Lacquer Thinner Retarder Type

Co polecacie ? Jakie plusy/minusy ?

do farbek tamiya/gunze

Edytowane przez Bengal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do farb Tamki i Gunbze C/H nie potrzebujesz retardera. Ja używam trzech poniższych rozcieńczalników, dwa z nich są z retarderem i szczerze mówiąc nie widzę żadnej różnicy. Kieruj się ceną, ale wybierz któryś z tych trzech.

image.thumb.png.197fb5a3ac279d94b08564ee16f1ac49.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem z podkładami gunze  i GX , z Hataka i tamiya, moim zdaniem idealna cena i bardzo dobra jakość, no nie widzę różnicy. Mozna tez używać bez obaw na oszkleniu i zmywaniu podkładów czy szpachlowek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Solo napisał:

No to fajnie, słyszałem o tym nowym Wamodu, ale jakoś nie dowierzałem. Ale przy takiej cenie to grzechem byłoby nie wziąć i nie spróbować. No i polski produkt.
Dzięki za podpowiedź.

Ja też potwierdzam, że działa z Gunze C, GX, Surfacerem i Gunze H. Poza tym współpracuje z AK Real Colors i Tamiyą Akrylową. Wygląda tak samo, zapach ma praktycznie ten sam a kosztuje 1/3 ceny. Jedynie butelka jest do d... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się dorzuci 4,80zł to dadzą 170ml więcej
https://www.mojehobby.pl/products/Level-High-Thinner-30423677.html

15 minut temu, eLCe napisał:

Jak dla mnie to jedyny po zmywaczy do akryli produkt Wamodu, którym warto się zainteresować

A ja bym polecił jeszcze szpachlówkę akrylową
https://www.mojehobby.pl/products/Zmywalna-szpachlowka-akrylowa.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bobek napisał:

Tamiya 87194 Lacquer Thinner Retarder Type tego nie kupuj nigdy, rozpuszcza plastik i szybki - szkoda kasy
Tamiya 87198 Paint Retarder (Lacquer) - bardzo dobre kupuj i mieszaj z LT  

Tamiya 87194 Lacquer Thinner Retarder Type - to jest thinner z retarderem.

Tamiya 87198 Paint Retarder (Lacquer) - to jest sam retarder, będący składnikiem w tym pierwszym.

 

Osobiście używam TLTRT i bardzo lubię, zapach lepszy od LT, farby też mi jakoś mniej zasychają. Retarder też mam, dodaję czasem do farb i zawsze do podkładów. AK Primer and Microfiller bez retardera daje chropowatą powierzchnię (jak surfacer 500) bo szybko zasycha, ale z retarderem daje ładną satynową, jak surfacer 1200. Ostatnio malowałem też dysze Mr Color Ueno Black, mokra warstwa bez retardera schła w 5-10 sekund, na drugiej mokra warstwa z retarderem (dałem 2 krople na kilkanaście kropel farby) schła chyba z 5 minut. Tak więc u mnie retarder, zwłaszcza lacquer, działa prawidłowo.

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Tap-chan napisał:

 Lacquer Thinner Retarder Type - to jest thinner z retarderem.

Nie tylko z retarderem ale tez z czymś co rozpuszcza plastik, fuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 modele malowałem rozcieńczając tylko tym i nie miałem rozpuszczonych. Ale jeżeli model niczym Obelix wpadł Ci do kociołka z "napojem" to mogło i rozpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakupiłem w końcu ten i jestem mega zadowolony i zaskoczony :D

Pamiętam, jak używałem vallejo to była masakra a ten płynny od tamki jest super :D

tak fajny, że nie wiem czy nie będę zmywał zrobionego wcześniej marmurka w buffalo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tap-chan napisał:

Zobaczymy w Hornecie, zalałem na mokro okolicę ramki owiewki dla wyrównania farby, coś powinno dostać się pod taśmę.

Potwierdzam, że przy dłuższym kontakcie/ wcieraniu/pocieraniu wacikiem nasączonym w Tamkowy LT, powierzchnia plastiku zaczyna się "topić". Być może dodają do tego rozcieńczalnika acetonu. Natomiast do rozcieńczania farb jest jak najbardziej okej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tap-chan napisał:

A w jakim celu trzeć tym powierzchnię modelu? :D

 

A czytasz co inni piszą? :roll:  nie dość ze ja napisałem to kilka razy to dość łatwo można sie domyśleć do czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Tap-chan napisał:

A w jakim celu trzeć tym powierzchnię modelu? :D

 

Chociażby, żeby zmyć nadmiar szpachli po nałożeniu, żeby ta została tylko w porządanym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eLCe napisał:

Chociażby, żeby zmyć nadmiar szpachli po nałożeniu, żeby ta została tylko w porządanym miejscu.

Też nie zauważyłem żeby Lacquer Thinner niszczył plastik w takim przypadku. Co ciekawe on jest niezłym debonderem, z tego co pamiętam to ładnie mi zmywał zaschnięty CA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.