Skocz do zawartości

Subaru Sambar Aoshima 1/24


Messer

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 
Dziś na warsztat trafia mikrovan z kraju kwitnącej wiśni. Model jest starutki, podwozie przystosowane do podświetlenia ( bateryjki, włącznik, otwory w kaście ), wnętrze bardzo ubogie i uproszczone, więc szału nie ma. Mamy za to dwa rodzaje felg i całą ramkę dodatków w postaci wysokiego dachu, kangura, pontonu wraz z wiosłami i sprzętem do nurkowania oraz deskę surfingową. 
Tradycyjnie zacząłem od karoserii. Pogłębiłem linie podziału, usunąłem wycieraczki i psiknąłem podkładem. Na to poszła baza ( 3/4 modelu ) Sky Blue Vallejo, dół Deep Yellow Vallejo. Następnie Transparent Yellow i Orange Vallejo. Chmury - baza to White Vallejo naniesiony z aerografu, następnie cienie ( szary mieszany z białej i czarnej Vallejo ) i rozjaśnienia malowane z pędzla w/w farbami.  Palemki również z pędzla Black Vallejo. Tak się to na obecną chwilę prezentuje ( czarne plastiki tylko do przymiarki założone ):

W0ZoLwO.jpg
awDWYup.jpg
QDqXa3A.jpg
9WMMU2x.jpg
7wBBh1M.jpg
pgAZnpl.jpg
ktSCUSi.jpg
 

Zdjęcia celowo ciemne by było widać chmury. Teraz bezbarwny i dalsze zabiegi.
Pozdrawiam
Messer

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ja używałem podobnego lakieru ale z firmy chemmot

http://www.chemmot.com.pl/products/acryl.html

Zalety to idealnie bezbarwny i nie żółknie po latach. Po tygodniu bardzo twardy i łatwy w polerowaniu. 

Ale nie potrafiłem nim lakierować z puszki, albo za grubo i z zaciekami albo za sucho z odkurzem (przy próbie cienkiej warstwy). Musiałem go spuszczać do aero i dodawać rozcieńczalnik LT.

Może z Trotona jest lepszy z puszki, być może ma lepszy rozcieńczalnik.

Edytowane przez nn31
d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu najlepszy do tej pory był bezbarwny APP - bardzo ładnie się rozlewał, szybko odparowywał i był bardzo elastyczny ( nie pękał przy wyginaniu karoserii ). Generalnie ja stosuję jedną zasadę - maluje tylko gdy jest ciepło na dworze tj 18-19st. Wtedy lakier bardzo ładnie siada itd. 

Wracając do tematu wątku - kasta po polerce:
qs26P5h.jpg
kaSggJA.jpg
vrqH8Fl.jpg
ykVMHlu.jpg

Pomalowałem  i zamontowałem to coś zwane zawieszeniem i podwoziem... bez komentarza: 
ZgGVhkS.jpg

Oraz pozostałe elementy wnętrza( + bagażnik dachowy ) - tak, to 90% elementów, na zdjęciach brakuje jedynie kolumny kierownicy i drążka zmiany biegów wraz z ręcznym...
MIc4SvR.jpg

To tyle z dzisiaj, pozdrawiam
Messer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Messer napisał:

Nie spuszczam farby ze sprayu - maluję z puszki. Przy odrobinie wprawy i pewnym doświadczeniu można spokojnie pomalować ładnie model bez zacieków czy zalewania go.

Jakby ci się kiedyś zamarzyło nakręcić film z pokazaniem jak mają wyglądać mokre warstwy z użyciem puchy i z takim efektem końcowym, to z radością byśmy przyjęli chyba pierwszy taki porządny film na Youtube  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym filmikiem to u mnie ciężko będzie. Generalnie ciężko to pokazać. To coś na zasadzie pytania " jak ty to malujesz, pokaż". Mogę tłumaczyć, pokazywać itd ale jak nie masz wyczucia, nie wiesz kiedy dość znaczy dość, to nic to nie da. Pokazanie jak ma wyglądać mokra warstwa to dla mnie coś nie do zrobienia, bo na każdym modelu będzie ona wyglądać inaczej ( kształt i wielkość kasty ). 

Najogólniej robię to tak:
1. Ustawiam karoserię na słońcu i daje jej ok 20min. do nagrzania się.
2. Maluję pierwszą warstwę szybkimi ruchami - tzw mgiełkę, 
3. Pomiędzy warstwami daje sobie ok 10min., trzymam model cały czas na słońcu ( puszkę z klarem też )
4. Zawsze zaczynam malowanie od góry i poziomymi ruchami - wzdłuż kształtu kasty - lecę w dół. 

Mam nadzieję, że to jakoś logicznie brzmi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mokra warstwa to praktycznie lustro na powierzchni modelu - gładkie, bez załamań. I właśnie tu musisz wyczuć na ile możesz sobie pozwolić " zalewając" model. Jak to mówią - trening czyni mistrza :D

Edytowane przez Messer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Długa przerwa ale i okoliczności modelarstwu nie sprzyjały. Model doczekał się oszklenia ( przyciemnione ), skończonego wnętrza ( nie widać bo i nie ma co - bida aż piszczy ), chromów, świateł przednich ( te główne to jakieś pozostałości trawionek ), zderzaków, bagażnika dachowego i innych felg. Koncepcja się nieco zmieniła - będzie taki lekko zmęczony życiem ale o tym kiedy indziej. 

W3ASuu6.jpg
pmBhfYp.jpg
bNCWxLC.jpg
gmxVCfX.jpg

Pozdrawiam
Messer

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.